Oto jak długo trwa faza miodowego miesiąca w związkach

Jeśli kiedykolwiek byłeś w związku, prawdopodobnie doświadczyłeś tego magicznego czasu na początku, kiedy twój partner jest pozornie doskonały i nic innego nie czuje się tak ważne lub ekscytujące – inaczej znany jako faza miesiąca miodowego. Jeśli nadal czytasz, prawdopodobnie znasz również te uczucia niepewności, które mają tendencję do wkradania się, gdy faza miesiąca miodowego zaczyna się wycofywać. Kiedy kończy się całkowita błogość i non-stop PDA, łatwo jest kwestionować przyszłość związku.

Zanurzyliśmy się głęboko w fazę miesiąca miodowego i zapytaliśmy ekspertów o wszystko – od tego, dlaczego ją mamy, po to, co zrobić, gdy nieuchronnie się kończy.

Co to jest “faza miesiąca miodowego?”

Faza miesiąca miodowego to wczesne etapy związku, kiedy twoje podniecenie jest podwyższone i nic innego nie wydaje się tak ważne, jak czas spędzony z partnerem. Lindsey Mestelaar, gospodarz hitowego milenijnego podcastu randkowego We Met at Acme, definiuje fazę miesiąca miodowego jako “czas, kiedy druga osoba nie może zrobić nic złego, a związek czuje się nietykalny, jak gdyby nic i nikt nie mógł wejść w drogę”.

“To tak, jakbyście oboje byli w magicznej bańce, a reszta świata nie narusza, ponieważ czujesz się tak połączony”, wyjaśnił dr Neil Wilkie, psychoterapeuta i ekspert od relacji, do Healthline. W tym okresie zaczynasz fantazjować o swojej wspólnej przyszłości, a twój żołądek jest prawdopodobnie wypełniony tymi wczesnymi motylami w grze.

Jak długo to trwa?

Każda para i okoliczności różnią się zbytnio, aby określić “normalną” długość czasu, ale faza miesiąca miodowego może trwać w dowolnym miejscu od pierwszych kilku miesięcy do pierwszych kilku lat. Zależy to również od ilości czasu, jaki spędziłeś ze swoją znaczącą osobą. Na przykład jest bardziej prawdopodobne, że nowość zniknie szybciej, jeśli natychmiast spędzasz każdy dzień razem, niż w przypadku pary długodystansowej, która widzi się tylko co jakiś czas. Nie oznacza to, że miłość jest mniejsza, chodzi tylko o czas, jaki jest potrzebny, aby nowość zanikła.

W niektórych związkach faza miodowego miesiąca może zakończyć się w momencie, który jesteś w stanie wskazać, np. podczas wielkiej kłótni, która sprawia, że zdajesz sobie sprawę z pewnych czerwonych flag lub wad, których wcześniej nie widziałeś, ale zazwyczaj jest to stopniowa zmiana, która następuje z czasem. Możesz zacząć dostrzegać małe rzeczy w swoim partnerze, które cię denerwują, a których wcześniej nie zauważyłeś, lub zdać sobie sprawę, że wkładasz mniej wysiłku w przygotowanie się do randek. Prawdopodobnie nie będziesz się zgadzać więcej niż na początku związku, ale nauczysz się również komunikować ze swoim partnerem.

Czy można to przedłużyć?

Więc jeśli długość fazy miesiąca miodowego jest różna, jak upewnić się, że nasze związki są po dłuższej stronie?

“Jednym z wielu czynników, które wpływają na długość [fazy miesiąca miodowego] jest to, jak emocjonalnie i psychicznie zdrowy jest każdy partner”, wyjaśnia dr Kristie Overstreet, psychoterapeuta i gospodarz podcastu Fix Yourself First. “Jeśli skupiasz się na tym, co możesz zrobić, aby być najzdrowszym sobą i pracować nad zdolnością do skutecznej komunikacji z partnerem, ta faza może trwać dłużej”.

Na wypadek, gdybyś potrzebował kolejnej wymówki, aby wcisnąć trochę samoopieki, czasami długość fazy miesiąca miodowego ma więcej wspólnego z tym, jak czujesz się o sobie, niż o swoim partnerze. Innymi słowy, tIm zdrowsze są twoje relacje z samym sobą, tym zdrowsze będą twoje relacje z partnerem. Nadaj priorytet swoim własnym przyjaźniom, hobby i opiece nad sobą, i pracuj nad skuteczną komunikacją, aby pozwolić swojemu partnerowi poznać swoje potrzeby i pracować przez nieporozumienia, nie pozwalając im stać się pełnymi walkami.

Jednak koniec fazy miesiąca miodowego nie jest czymś, czego należy się obawiać, i nie oznacza, że twój związek nie jest już ekscytujący. W rzeczywistości może to być coś, co warto uczcić. Pomyśl o tym: Udało ci się przejść przez fazę napędzaną przez motyle i fizyczną atrakcję, a teraz jesteś w fazie, w której możesz naprawdę zbudować silną przyjaźń i partnerstwo – motyle na bok. Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki, które pomogą utrzymać zdrowy i szczęśliwy związek po fazie miesiąca miodowego.

Co robić, gdy kończy się faza miesiąca miodowego

Określ, jak naprawdę będzie wyglądał Twój związek

Kiedy kończy się faza miesiąca miodowego, zaczyna się rzeczywistość związku i to właśnie wtedy możesz naprawdę poczuć, jak będzie wyglądała reszta twojego życia z tą osobą. Twój znaczący inny był prawdopodobnie na ich najlepszym zachowaniu na początku, a teraz jest czas, kiedy zaczynasz widzieć, kim naprawdę są. Jak traktują cię, gdy nie próbują ci zaimponować? Czy cieszysz się swoim czasem z nimi, gdy siedzisz w domu we wtorkowy wieczór, tak samo jak w wirujący wieczór randkowy? Kiedy motyle, początkowa atrakcyjność fizyczna i nowość umarła, dostaniesz lepsze poczucie tego, kim ta osoba naprawdę jest i jakie byłoby wasze wspólne życie.

Zaakceptuj wady swojego partnera

Jest to punkt, w którym zdajesz sobie sprawę, że druga osoba nie jest doskonała, a co ważniejsze, przestajesz myśleć, że potrzebujesz doskonałości. Ale oni również zaczną zauważać twoje wady, a ty przestaniesz próbować je ukryć (czytaj: golenie nóg co kilka dni zamiast przed każdą randką).

Ale jest coś jeszcze bardziej romantycznego w pokazywaniu swoich wad i byciu kochanym z ich powodu, a nie oczekiwania, że jesteś idealny (podpowiedź: nikt nie jest). Ilana Dunn, gospodarz Seeing Other People, jest zdecydowanym zwolennikiem tego, że powinieneś objąć koniec fazy miesiąca miodowego. “Chociaż fajnie jest dać się porwać fantazji i ekscytacji, zdolność do zaakceptowania swojego partnera za to, kim są, wady i wszystkie, jest niezwykle ważna w budowaniu trwałego związku”, powiedziała.

Nie przejmuj się zmianami w swoim życiu seksualnym

Najczęstszym wskaźnikiem pary mają tendencję do wskazania, aby zidentyfikować koniec fazy miesiąca miodowego jest, gdy seks staje się rzadszy. Jest to kolejne bardzo normalne zdarzenie w długoterminowym związku i takie, którego wszystkie pary doświadczają w tym czy innym momencie. Podczas gdy faza miesiąca miodowego może absolutnie dokonać ponownego pojawienia się po dużych kamieni milowych w związku (takich jak wprowadzanie się razem, zaręczyny, lub iść na rzeczywisty miesiąc miodowy), jest to faza, która ma się skończyć (mam na myśli, nikt nie ma czasu na tyle seksu przez resztę swojego życia!). Aby zachować pikantne uczucie seksu, gdy kończy się nowość, kliknij tutaj.

Świętuj nowy etap waszego związku

Największy wniosek: Ciesz się fazą miesiąca miodowego, gdy jesteś w nim, i staraj się nie stresować, kiedy się skończy. Koniec fazy miesiąca miodowego nie oznacza, że to koniec waszego związku, chyba że

Zdajesz sobie sprawę, że byłeś w tej osobie tylko z powodu fizycznej atrakcyjności i motyli.

W zdrowych związkach z wzajemną troską i szacunkiem, koniec fazy miesiąca miodowego jest tylko początkiem związku. Kiedy naprawdę się poznacie, przejdziecie przez wzloty i upadki razem i zbudujecie więcej wspomnień, wasz związek będzie silniejszy niż jakakolwiek atrakcja seksualna lub motyle w brzuchu mogłyby kiedykolwiek być. Jak powiedział Dunn: “To musi się skończyć, aby kolejna faza waszego związku mogła się rozpocząć”.

Newly Dating? Oto jak zbudować zdrowy związek