Porzuciłam ten codzienny nawyk, który wszyscy robimy i to zmieniło moją pewność siebie

Jako profesjonalista w dziedzinie fitnessu, czy to podczas indywidualnych sesji treningów osobistych, czy podczas prowadzenia zajęć rowerowych, znaczna większość moich godzin czuwania została spędzona przed lustrem. Lubię myśleć, że âbody checks’ były bardziej ryzykiem zawodowym z całego mojego czasu spędzonego przed lustrem. Ale, jeśli jesteśmy szczerzy, pamiętam, jak chwytałem przepustkę do łazienki, aby sprawdzić swoje odbicie w gimnazjum. W wieku 12 lat zacząłem wpatrywać się w swoje odbicie, aby sprawdzić, czy sposób, w jaki usiadłem przy biurku, sprawił, że moje nogi wyglądają na zbyt duże.Â

Przez całe moje nastoletnie lata i dobrze w dorosłość, nie byłoâât lustro, okno sklepowe, drzwi samochodu, lub przedniej kamery, która była bezpieczna od mojej stałej potrzeby, aby sprawdzić na moje ciało. Każda odblaskowa powierzchnia, którą mijałam, była w stanie podnieść lub obniżyć moją samoocenę. Byłam kobietą opętaną, dopóki na początku 2021 roku nie pozbyłam się prawie wszystkich luster. To był pełny rok kalendarzowy bez nich rządzących moim życiemâ i nigdy nie wrócę. Czytaj dalej, aby moje doświadczenie z kontroli ciała, jak i dlaczego pozbyłem się luster, i jak można uzyskać więcej pewności siebie zbyt.Â

Â

Co to są âbody checks?

Sprawdzanie ciała jest powtarzające się zachowanie poszukiwania szczegółów o wielkości ciałaâs, kształt, waga, lub wygląd z luster, odbicia, zdjęcia, lub innych ludzi. Sprawdzanie swojego odbicia w lustrze, gdy przechodzisz obok lub powiększanie siebie na zdjęciu grupowym to normalne zachowania. Jednak kompulsywne sprawdzanie ciała jest wtedy, gdy te nawyki zdarzają się kompulsywnie i negatywnie wpływają na samopoczucie i samoocenę.

Kiedy zaczynałam swoją karierę w fitnessie, luster nie brakowało. Wykonywałam kontrole ciała niemal nieustannie. Zaczęłam szukać tych kontroli, aby zdefiniować moją wartość siebie i miejsce w branży. Często przez to czułam się jak oszust pozujący na trenera personalnego. Obserwowałem swoje odbicie, gdy demonstrowałem każde ćwiczenie, prowadziłem każde zajęcia i chodziłem z jednego kąta siłowni do drugiego. Przez cały czas szukałam ciągłej walidacji i często wyśmiewałam swoje ciało we własnej głowie. To była moja stała rzeczywistość aż do zeszłego roku, kiedy zdecydowałam, że ciągłe sprawdzanie luster rujnuje moją pewność siebie. Więc, ja ditched kontroli ciała, i to zmieniło moje życie.

Â

Jak ograniczyłem lustra i przestałem sprawdzać ciało

Rok temu zacząłem pracować na siłowni, która nie ma ani jednego lustra w całym obiekcie. Nie było sposobu, abym mógł zobaczyć, jak wygląda moje ciało. Zmusiło mnie to do bycia obecnym w danej chwili i skupienia się na tym, co robię. Po raz pierwszy nie mogłam obsesyjnie myśleć o tym, jak wyglądam podczas pracy lub treningu. Przez pierwsze kilka tygodni czułem, że tęsknię za sposobem, by zobaczyć, jak inni mnie widzą, gdy się poruszam. Jednak w miarę upływu czasu moje obawy o to, jak wyglądam, rozproszyły się wraz z rosnącą pewnością siebie.

Z upływem miesięcy moje pragnienie sprawdzania ciała osłabło. Zamiast tego skupiłem się na dobrych wynikach, nawiązywaniu przyjaźni i doskonaleniu swoich umiejętności zarówno jako sportowiec, jak i trener. Powoli, ale pewnie, to uwolnienie kontroli nad tym, jak wygląda moje ciało w danym momencie, zaczęło wkradać się do mojego życia poza siłownią. Nie otwierałem już mojego przedniego aparatu, aby sprawdzić moje odbicie za każdym razem, gdy wchodziłem na mój telefon. Przestałem się zastanawiać, jak moje ciało wyglądało dla innych. Przerośnięte, pełnowymiarowe lustro w moim salonie nie miało już na mnie wpływu, a kiedy wiosną przeprowadziłem się do nowego mieszkania, postanowiłem nie zabierać go ze sobą. I didnât need it anymore.

Â

Â

Chociaż kompletny brak luster w moim miejscu pracy był katalizatorem tej zmiany, to tym, co naprawdę złamało mój nawyk nałogowego sprawdzania ciała, było to odkrycie: Można mnie cenić za rzeczy inne niż to, jak wyglądam. Skupiłam się na tym, co nienamacalne, co wnosiłam do pracy, jak wiedza i zaangażowanie. Nauczyłam się być dumna z tych cech, niezależnie od mojego rozmiaru, kształtu czy wagi. Wreszcie przestałem myśleć o tym, jak wyglądają inni ludzie, a zamiast tego skupiłem się na ich cechach i tym, jak dzięki nim się czuję. Po raz pierwszy naprawdę zobaczyłam ludzi takimi, jakimi są, w tym siebie.

Dziś mam małe, pełnowymiarowe lustro obok szafy, w którym przeglądam się podczas ubierania, a włosy i makijaż robię w lustrze w szafce nad umywalką w mojej łazience. Moja obsesja na punkcie gapienia się w lustro całkowicie się zmieniła. Kiedy patrzę na swoje ciało (czy to w lustrze, czy w odbiciu w oknie, itp.), robię to z neutralnością. Powtarzam, âThis is what my body looks like today,â i wybieram refleksję nad tym, do czego jest zdolne, nad osobą, w której się mieści i nad wszystkimi ludźmi, którzy ją kochają. W dzisiejszych czasach często jestem mile zaskoczona odbiciem, które na mnie spogląda. Zdałam sobie sprawę, że moje ciało wygląda dokładnie tak samo, czy je widzę, czy nie. Różnica polega na tym, że to, jak wygląda, nie ma już wpływu na to, jak się czuję.

Â

Â

Porady, których nauczyłem się, aby poprawić pewność siebie ciała

1. Ograniczyć lustraÂ

Wyzywam cię do usunięcia pełnometrażowych luster, które znajdziesz się obsesję na tylko jeden miesiąc. Chociaż może to być przerażające, aby złamać tak silny nawyk, po prostu może znaleźć wolność i zyskać pewność siebie. Zamiast ćwiczyć przed lustrem od podłogi do sufitu w siłowni, ustaw się w miejscu, w którym nie będziesz mogła zafiksować się na tym, jak wyglądasz. Kiedy przechodzisz obok lustrzanej witryny sklepowej, poświęć czas, który normalnie spędzasz na sprawdzaniu własnego odbicia, aby uśmiechnąć się do nieznajomego, obejrzeć wystawy sklepowe lub po prostu być bardziej obecnym w tej chwili. Wreszcie, zastąpić wszelkie lustra używane dla âdecorâ z piękną sztuką, która sprawia, że czujesz się szczęśliwy.

Â

2. Zauważ ebb i przepływ swojego ciała

Kiedy przestałam fiksować się na tym, jak wyglądałam w każdej sekundzie dnia, zaczęłam rozumieć, że rzeczy, które kiedyś denerwowały mnie o moje ciało (wzdęcia, zmiany hormonalne, PMS, brak snu, odwodnienie itp.) były przewidywalne i, co ważniejsze, nietrwałe. Kiedyś płakałam nad tym, jak wyglądałam na kilka dni przed miesiączką, ale teraz traktuję ten czas z dużo większym wdziękiem, bo wiem, że to normalne i nie jest to moja wina. Ciało jest przeznaczone do fluktuacjiâin wagi, objawów, pragnień, siły i wyglądu. Kiedy zdasz sobie sprawę, że ciała mają być wiecznie zmieniające się, możesz lepiej zrozumieć i docenić swoje.

Â

3. Użyj afirmacji lustra

Jasne, to byłoby o wiele łatwiejsze, gdybym mógł uniknąć wszelkich i wszystkich odbić całkowicie, ale lustra są nieuniknione. Plus, twoje odbicie shouldât być przerażająca rzecz. Możesz przerobić swój umysł, aby faktycznie lubić to, co widzisz. Kiedy patrzę na moje odbicie, czy mijam odblaskowe okno sklepowe, czy robię mój makijaż rano, używam afirmacji lustra. Ostatnio, moja afirmacja lustra była, âTo jest moje ciało dzisiaj, i wybieram kochać go.â Przypomina mi, że jestem wdzięczny za moje ciało, kim jestem, i wszystko, co mogę zrobićâ nawet w dni, że nie czuję się najlepiej. To może być uczucie

Na początku jest to dziwne, ale po pewnym czasie będziesz podświadomie powtarzać swoją afirmację lustrzaną (i będziesz w nią wierzyć).

4. Przenieś swoją uwagę na cechy, które nie są związane z

wyglądem Następnym razem, gdy zauważysz, że obsesyjnie myślisz o tym, jak wyglądasz, zrób listę rzeczy, które w sobie kochasz, a które nie są związane z wizerunkiem. Nie zapomnij uwzględnić rzeczy, w których jesteś dobra, sposobu, w jaki sprawiasz, że ludzie się czują, swoich osiągnięć w nauce lub pracy oraz wszystkich wspaniałych cech, które posiadasz. Nauka doceniania siebie za coś więcej niż kształt ciała zmieni sposób, w jaki postrzegasz siebie, rzeczy, które cenisz i sposób, w jaki prezentujesz się światu. Ograniczając lustra i zmieniając sposób postrzegania swojego odbicia, nauczyłam się ufać sobie i czuć dumę z moich niefizycznych cech. Usunięcie zbędnych kontroli ciała z Twojego życia poprawi Twoją relację z samym sobą. Zasługujesz na to.

Chociaż ten artykuł dotyczy zachowań związanych z kontrolą ciała, nie jest przeznaczony do leczenia dysmorfii ciała lub zaburzeń odżywiania. Jeśli zmagasz się z obrazem ciała lub nieuporządkowanymi myślami i zachowaniami dotyczącymi jedzenia, poszukaj pomocy. Zadzwoń na infolinię Narodowego Stowarzyszenia Zaburzeń Odżywiania pod numer 1-800-931-2237, aby uzyskać wsparcie, zwróć się do wykwalifikowanego lekarza lub, aby uzyskać całodobową linię kryzysową, wyślij SMS o treści “NEDA” pod numer 741741.

Jak osiągnąć akceptację ciała i miłość do siebie

Według eksperta