W teście: Apple iPhone 14 Pro (Max) z nowymi funkcjami i ważnymi (!) funkcjami podróżnymi

iPhone 14 Pro

Cześć, miło cię tu widzieć.

Jesteśmy Caro i Martin, założyciele bloga podróżniczego WE TRAVEL THE WORLD. Aby dowiedzieć się więcej o nas i naszym zespole: Zacznij tutaj

Urządzenia zostały nam udostępnione przez Apple do testów. Ten artykuł zawiera linki reklamowe z naszymi rekomendacjami. Dokonując rezerwacji/zakupu za pośrednictwem jednego z linków, otrzymujemy prowizję, dzięki której wspierasz naszą pracę. Oczywiście nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami! Dziękujemy za wsparcie!

Zawartość – Szybki start

Apple iPhone 14 Pro (Max) w teście – czy warto w podróży?

Czy warto przesiąść się na iPhone’a 14 Pro (Max)? Który iPhone jest lepszy 14 Pro czy Pro Max? Jakie są nowe funkcje iPhone’a 14 Pro (Max)?

W tej recenzji chcemy pokazać, co potrafi iPhone 14 Pro i Pro Max i które nowe funkcje sprawiają, że podróżowanie oraz robienie zdjęć i filmów jest przyjemniejsze.

Ja korzystam z Apple iPhone 14 Pro Max (512 GB) – Space Black, a Caro z Apple iPhone 14 Pro (1 TB) – Gold. Oba urządzenia idealnie nadają się do tworzenia relacji i vlogów. Potrzebujemy dużej pamięci, ponieważ po prostu tworzymy niesamowitą ilość filmów.

Szczególnie fajne: Nie potrzebujesz już stabilnej ręki podczas filmowania dzięki nowemu trybowi akcji. A teraz możesz obejść się bez dodatkowego sprzętu, takiego jak gimbal.

Jak zawsze skupiamy się na temacie fotografii i wideografii oraz żywotności baterii i nie zanudzamy gadżetami technicznymi.

Jakich aparatów i sprzętu używamy?
Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszą techniczną listą rzeczy do spakowania

Dlaczego coraz częściej robimy zdjęcia tylko iPhonem

Jak już wspomnieliśmy w naszej recenzji iPhone’a 13 Pro (Max), coraz częściej używamy tylko naszych iPhone’ów do robienia zdjęć i filmów podczas naszych podróży.

Nasz bezlusterkowy aparat systemowy Sony Alpha 7 iii od czasu do czasu pozostaje całkowicie w domu, mimo że głębia zdjęć jest czasami nawet bardziej przekonująca. Ale czynnik praktycznej obsługi i wagi są decydujące podczas podróży, a jakościowo iPhone 14 Pro (Max) może w pełni przekonać!

Ponieważ lubimy podróżować lekko, lepiej jest obejść się bez dużego i ciężkiego aparatu. Podczas naszej ostatniej podróży do Belgii zabraliśmy ze sobą nasz aparat systemowy, ale często zostawialiśmy go w szafce i głównie robiliśmy zdjęcia i filmy za pomocą iPhone’a.

Wyniki z iPhonem podczas podróży

Zdjęcia zrobione podczas wycieczki łodzią mieszkalną i wycieczki do Gandawy można zobaczyć w naszych artykułach “Z łodzią mieszkalną przez Flandrię” i “Gandawa w 2 dni”. A oto kilka bezpośrednich przykładów z Belgii:

Stabilizacja wideo nie jest już problemem w przypadku iPhone’a. Nakręciliśmy nasz film “Discover Flanders #03: Green Guide Antwerp” za pomocą iPhone’a 12 Pro i potrzebowaliśmy do tego DJI Osmo Mob.ile 3 gimbal. Dzięki trybowi akcji gimbal stał się całkowicie przestarzały. Można kręcić z wolnej ręki bez żadnych problemów i NIC się nie trzęsie.

Zainteresowany iPhone 14 Pro?
Kliknij tutaj, aby kupić iPhone’a 14 Pro

iPhone 14 Pro (Max) – nowe funkcje aparatu

Mamy w użyciu Apple iPhone 14 Pro Max (512 GB) – Space Black i Apple iPhone 14 Pro (1 TB) – Gold. Nagrywamy dużo filmów na Insta-Stories, TikTok i YouTube. Dlatego potrzebujemy dużo przestrzeni dyskowej. 64 GB to dla nas za mało, a nawet przy 256 GB zaczyna nam brakować miejsca.

Najbardziej ekscytująca nowa funkcja aparatu:

Tryb akcji!

Dobrze znane najważniejsze funkcje to:

Ultra szeroki kąt, teleobiektyw, tryb portretowy, tryb nocny i tryb selfie.

iPhone 14 Pro Max – zdjęcia i filmy w teście

Tryb aparatu do robienia zdjęć jest domyślnie ustawiony na “1” (tryb normalny) i można go zmienić na “0,5” (ultraszerokokątny) oraz “2” i “3” (teleobiektyw) za pomocą szybkiego dotknięcia. Podobnie jak w przypadku iPhone’a 13, obsługa jest dość prosta.

Tryb akcji

Najnowszą funkcją jest tryb akcji. Tryb akcji umożliwia nagrywanie płynnych filmów z ręki, nawet jeśli ty lub osoba, którą filmujesz, dużo się porusza. Tryb ten jest szczególnie przydatny w przypadku dobrze oświetlonych scen.

Podoba nam się to: ruchy są bardzo płynne i prawie się nie trzęsą. Drogi gimbal do stabilizacji obrazu nie jest już potrzebny.

Co nam się nie podoba: chcielibyśmy, aby tryb był ustawiony domyślnie po dotknięciu funkcji wideo. Tryb trzeba niepotrzebnie aktywować w lewym górnym rogu. To niepotrzebne kliknięcie.

Szybkie wideo dzięki QuickTake

QuickTake umożliwia nagrywanie filmów bez wychodzenia z trybu zdjęć.

Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku robienia zdjęć powoduje natychmiastowe rozpoczęcie filmowania. Po zwolnieniu przycisku filmowanie zostaje zatrzymane, a film zapisany.

Chcesz filmować dłużej bez przytrzymywania przycisku? Przytrzymaj krótko przycisk robienia zdjęć i pociągnij go w prawo.

Podoba nam się to: po zinternalizowaniu funkcji nagrywanie filmów jest naprawdę szybkie. Wideo jest zapisywane natychmiast. Bardzo praktyczne, zwłaszcza w przypadku krótkich filmów.

Nie podoba nam się to: w użyciu brakuje nam funkcji takich jak tryb akcji.

Ultra szeroki kąt

Normalny Ultra szeroki kąt 0,5 Ultra szeroki kąt 0,5 Ultra szeroki kąt 0,7

Kiedy podróżujemy, lubimy fotografować z szerokim kątem, aby idealnie uchwycić krajobraz lub wnętrza. Ultra szeroki kąt został ponownie ulepszony i jest naprawdę najlepszy.

Używamy go często podczas robienia zdjęć.

To właśnie jest wspaniałe w ultraszerokim kącie: jest szczególnie dobry do ustawiania sceny w krajobrazach i wnętrzach. W normalnym trybie aparatu zazwyczaj trzeba oddalić się od fotografowanego obiektu.

Co jest nie tak z ultraszerokokątnym obiektywem?Ustawienie “0,5” nadal jest zbyt ekstremalne. Wyrównanie w pomieszczeniach przechyla się bardzo mocno. Dla nas optymalnym ustawieniem jest zazwyczaj “0,7”.

Standardowy obiektyw ma lepszą ostrość niż szerokokątny. Różnica ta jest zauważalna zwłaszcza w ciemniejszych pomieszczeniach.

Teleobiektyw

Standardowy teleobiektyw

Teleobiektyw ma znacznie lepszą ostrość niż poprzednik iPhone’a. To przekonało nas wszystkich. 3-krotny zoom optyczny jest imponujący.

Dostępny jest również 15-krotny zoom cyfrowy. Jak w przypadku wszystkich zoomów cyfrowych, obraz jest jednak zbyt rozpikselowany. Nie użylibyśmy żadnego z jego ujęć.

Tryb portretowy

Tryb portretowy znacznie się poprawił w porównaniu do poprzednich modeli. Głębia ostrości i bokeh uległy poprawie, a robienie zdjęć portretowych jest naprawdę przyjemne. Lubimy też używać tej funkcji do robienia pięknych zdjęć zwierząt, jedzenia lub przedmiotów.

Co sądzisz o wynikach?

Edycja zdjęć za pomocą presetów Adobe Lightroom
Jeśli chcesz wydobyć więcej ze swoich zdjęć, nasze presety są dla Ciebie! Kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszymi presetami Lightroom

Regulacja ostrości i ekspozycji

Ostrość, głębia i ekspozycja stają się coraz lepsze!

Aparat iPhone’a 14 Pro (Max) automatycznie dostosowuje ostrość i ekspozycję w celu uzyskania optymalnych rezultatów. Możesz także ręcznie dostosować lub zablokować ekspozycję.

Zdjęcia przy słabym oświetleniu

Tryb nocny został ulepszony, ale nadal nas nie przekonuje. Znacznie poprawił się w przypadku zdjęć, ale filmowanie w ciemności niestety nadal nie jest użyteczne.

Tryb nocny jest aktywowany automatycznie po wykryciu odpowiednich warunków.

Tryb selfie

Nie musisz mieć długiego ramienia, aby zrobić selfie, możesz ustawić kadr na szerokokątny. Całkiem przydatne. Możesz zrobić selfie w trybie standardowym lub portretowym. Tryb portretowy nadaje zdjęciu ładną głębię ostrości.

Tryb Apple ProRAW

Tryb RAW jest przeznaczony głównie dla profesjonalistów, którzy znają format RAW z normalnych aparatów.

Tryb Apple ProRAW łączy w sobie zalety formatu RAW z przetwarzaniem obrazu iPhone’a. Umożliwia on bardziej elastyczną edycję ekspozycji, kolorów i balansu bieli na zdjęciu.

Ten tryb to ogromny skok w kierunku wysokiej jakości fotografii! Uważamy, że jest świetny i jesteśmy podekscytowani dalszym rozwojem w tej dziedzinie.

Zbliżenia ze zdjęciami i filmami makro

iPhone 14 Pro Max jest wyposażony w ultraszerokokątny aparat z zaawansowanym obiektywem i systemem autofokusa, który może robić ostre jak brzytwa zdjęcia w zbliżeniu. Użytkownicy mogą nawet nagrywać filmy makro w zwolnionym tempie i poklatkowo.

iPhone 14 Pro (Max) – nowe funkcje i informacje ogólne

Alarmowe SOS przez satelitę – ta nowa funkcja sprawia, że życie w podróży jest bezpieczniejsze

Funkcja alarmowa SOS przez satelitę w telefonie iPhone umożliwia wezwanie pomocy w sytuacji awaryjnej i powiadomienie kontaktów alarmowych, nawet jeśli nie masz zasięgu sieci komórkowej lub Wi-Fi.Recepcja jest dostępna.

Jeśli na przykład utkniesz w górach w Nepalu lub potrzebujesz pomocy podczas wędrówki w Kirgistanie.

iPhone automatycznie wysyła wiadomość SMS do służb ratunkowych i udostępnia swoją lokalizację innym za pomocą funkcji “Gdzie jesteś?

Po dodaniu kontaktów alarmowych są one powiadamiane wiadomością tekstową o wykonaniu połączenia alarmowego.

Zaleca się odwiedzenie oficjalnej strony internetowej Apple lub konkretnych informacji dla modelu iPhone’a, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące aktywacji i korzystania z “Emergency SOS via Satellite”. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Dynamiczna wyspa – iPhone 14 Pro (Max)

iPhone 14 ma nową funkcję Dynamic Island. Odnosi się to do okrągłego wycięcia w wyświetlaczu, które zawiera Face ID i aparat do selfie.

Nie tylko wygląda lepiej niż poprzedni model, ale w modelach iPhone 14 Pro można również wyświetlać muzykę, timery, wskazówki itp. w ramach Dynamicznej Wyspy. Wyświetlane są tam również słuchawki AirPods. Całkiem praktyczne.

Zawsze włączony wyświetlacz – iPhone 14 Pro (Max)

Always-On Display na iPhonie pozwala zobaczyć ważne informacje, takie jak godzina, data i ikony powiadomień na ekranie, nawet gdy jest on bezczynny lub zablokowany.

Oszczędza to czas, ponieważ nie trzeba odblokowywać urządzenia, aby zobaczyć te informacje. Na przykład, możemy go używać do śledzenia naszej kondycji, pogody i budzika.

Funkcja zawsze włączonego wyświetlacza jest fajna sama w sobie, ale sprawia, że patrzysz na swój smartfon jeszcze częściej niż wtedy, gdy ekran jest po prostu czarny. Mnie osobiście to rozprasza, a w rezultacie czas spędzony przed ekranem może znacznie wzrosnąć.

Dlatego przez większość czasu odwracam iPhone’a, aby uniknąć rozproszenia. Jest nowa funkcja ustawiania ostrości. Ale prawie nigdy jej nie używam, ponieważ po prostu o niej zapominam.

Focus – iPhone 14 Pro (Max)

Ta funkcja pozwala dostosować powiadomienia i wiadomości oraz określić, kiedy chcesz otrzymywać powiadomienia. Możesz wybrać różne opcje skupienia i zdecydować, które osoby i aplikacje mogą wysyłać Ci powiadomienia, gdy jesteś skupiony lub zajęty.

Jak wspomniałem powyżej, cały czas zapominam o tej funkcji i kiedy naprawdę chcę się skupić, włączam tryb samolotowy i odwracam telefon.

Może to kwestia przyzwyczajenia, ale jestem fanem nieskomplikowanych funkcji, w których nie muszę wiele ustawiać i nie muszę się zbytnio martwić o to, od kogo chcę otrzymywać wiadomości, a od kogo nie.

Kiedy się skupiam, nie chcę otrzymywać wiadomości od nikogo. Niestety, funkcja fokusu jest dla mnie bardzo niewygodna. Z drugiej strony Caro często z niej korzysta.

Żywotność baterii – iPhone 14 Pro (Max)

Zauważyliśmy, że żywotność baterii nieco się pogorszyła w porównaniu do 13 iPhone Pro (Max). Podejrzewamy, że powodem tego jest funkcja Always-On-Display, który jest dostępny dopiero od iPhone’a ’14.

Tutaj wyświetlacz jest stale włączony i prawdopodobnie pobiera energię. Nie możemy tego udowodnić. To tylko przypuszczenie.

W przypadku iPhone’a 13 nie potrzebowaliśmy power banku, nawet jeśli robiliśmy filmy i zdjęcia przez cały dzień. W przypadku iPhone’a 14 Pro (Max) jest inaczej. Co uważamy za bardzo niefortunne.

Kiedy używamy iPhone’ów przez cały dzień, musimy mieć przy sobie power bank dla bezpieczeństwa lub kabel do ładowania, aby naładować urządzenia.

Konstrukcja i waga – iPhone 14 Pro i Pro Max

iPhone 14 Pro iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro (Max) dobrze leży w dłoni i nie ślizga się dzięki matowej powierzchni. Tył wykonany jest z teksturowanego matowego szkła i stali nierdzewnej.

Przód wykonano z Ceramic Shield (rodzaj bardzo wytrzymałego szkła ceramicznego) z powłoką odporną na tłuszcz. Jak dotąd wszystko pozostało w całości po upuszczeniu na twardą podłogę. Wgniecenia pojawiają się raczej na spodzie.

Pod względem wagi Pro Max jest bardzo ciężki, waży 240 g. Nawet o 34 g cięższy niż Pro z 206 g.

Wyświetlacz Pro ma dobry rozmiar 6,1″ (przekątna 15,5 cm). Wyświetlacz Pro Max ma rozmiar 6,7″ (przekątna 17 cm). Oba rozmiary są bardzo odpowiednie do robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Wyświetlacz Pro Max stał się o 0,1″ mniejszy niż w poprzednim modelu. Jest to tak marginalne, że nie robi żadnej różnicy. W zasadzie Dynamic Island dało też więcej miejsca na wyświetlaczu.

Design Pro i Pro Max jest niemal identyczny. Do wyboru są kolory: czarny, srebrny, złoty i ciemnofioletowy.

Podsumowanie: iPhone 14 Pro vs. iPhone 14 Pro Max – który jest tego wart?

Największą różnicą między iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max jest odpowiedni rozmiar smartfonów. Jeśli chcesz mieć większy ekran i większą baterię o dłuższym czasie pracy, iPhone 14 Pro Max jest najlepszym wyborem. W przeciwnym razie wystarczy Pro.

W przypadku iPhone’a 14 Pro otrzymujesz ten sam wyświetlacz Super Retina XDR, kamery i procesor co w Pro Max w kompaktowej obudowie i za nieco niższą cenę.

Wcześniej mieliśmy iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max. Dla naszych celów przejście na Apple iPhone 14 Pro Max i Apple iPhone 14 Pro jest tego warte tylko ze względu na lepszy aparat i ulepszony zakres funkcji.

W przeciwnym razie zmiany są dla nas osobiście bardzo marginalne. Jeśli przesiądziesz się ze starszego modelu, takiego jak iPhone 11, poczujesz bardzo dużą poprawę pod względem wydajności, aparatu i obsługi.

Oba modele można kupić z 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB miejsca na dane. Cena iPhone’a 14 Pro zaczyna się od 1299 euro, podczas gdy iPhone 14 Pro Max kosztuje 1449 euro w najtańszej wersji od Apple.

Podoba nam się

 • Ekscytujący nowy tryb akcji, który
 • się nie trzęsie

 • Dynamiczna Islandia
 • Szybkie filmy dzięki
 • trybowi
 • QuickTake
 • RAW
 • Świetny aparat z teleobiektywem i ultraszerokim kątem
 • Połączenie alarmowe SOS przez satelitę – idealne w podróżyn
 • dobrze leży w dłoni
 • wodoodporny
 • prawie niezniszczalny

Nie podoba nam się to

 • iPhone 14 Pro Max jest bardzo ciężki i waży 240 g, czyli o kolejne 2 g więcej niż jego poprzednik i 34 g więcej niż Pro.
 • Gorsza żywotność baterii
 • Zawsze włączony wyświetlacz jest rozpraszający
 • Nagrania wideo w ciemnym otoczeniu niestety nadal nie nadają się do użytku

Chcesz wiedzieć, jakich innych kamer i urządzeń używamy? Zapoznaj się z naszą listą wyposażenia technologicznego. Chcesz wydobyć jeszcze więcej ze swoich zdjęć? W takim razie nasze ustawienia wstępne Lightroom są właśnie dla Ciebie.

Dodaj ten post do zakładek na Pintereście:

Co jeszcze interesuje Cię w iPhonie 14 Pro lub Max?

Zostaw miły komentarz i udostępnij post.

Pełnoetatowy bloger podróżniczy, autor, twórca treści // kreatywny // poszukiwacz pomysłów // generator impulsów // perfekcjonista // bon vivant // ironista

zgłoś tę reklamę