Jane Fonda opowiada o leczeniu zaburzeń odżywiania: “Było naprawdę, naprawdę ciężko

Zaburzenia odżywiania zbierają ogromne fizyczne i emocjonalne żniwo. Weź to od Jane Fonda, która niedawno otworzyła się o swojej podróży przezwyciężania zaburzeń odżywiania, które zaczęły się w jej nastolatkach.

Mając 84 lata, Fonda od dawna otwarcie mówi o swoich problemach zdrowotnych, w tym o zdiagnozowanym na początku tego roku raku. W ostatnim wywiadzie w programie Paramount+ The Checkup With Dr. David Agus, aktorka i aktywistka środowiskowa otwarcie mówiła o walce i pokonywaniu bulimii i anoreksji, dwóch najczęstszych rodzajów zaburzeń odżywiania.

Objawy zaburzeń odżywiania Fondy zaczęły się w latach 50. i 60. W tym czasie gwiazda Grace & Frankie nie wiedziała nawet, że istnieją nazwy dla tego, czego doświadczała, powiedziała dr Agusowi.

“Gdybym miał to zrobić ponad i to było teraz, prawdopodobnie poszedłbym do programu 12-step lub czegoś, ale nie wiedziałem, co to jest”, powiedziała. “Nie wiedziałam, że można gdzieś pójść [na leczenie stacjonarne]”.

Fonda w końcu szukała pomocy, kiedy jej zaburzenia odżywiania zaczęły negatywnie wpływać na jej karierę i życie osobiste: “Byłam mężatką, miałam dzieci, byłam aktywna politycznie, zbierałam pieniądze, byłam aktorem, robiłam filmy. Nie mogłam robić tego wszystkiego, bo im jesteś starsza, tym bardziej to się odbija na tobie. Jeśli się objadasz i oczyszczasz, to są trzy lub cztery dni, żeby naprawdę dojść do siebie. I po prostu nie mogłam prowadzić takiego stylu życia, jaki chciałam prowadzić”.

Niestety, Fonda nie jest sama. Według National Eating Disorders Association (NEDA), anorexia nervosa dotyka między 0,3-0,4 procent młodych kobiet i 0,1 procent młodych mężczyzn, a bulimia wpływa na około 1 procent młodych kobiet i 0,1 procent młodych mężczyzn. Anoreksja charakteryzuje się obsesyjnym ograniczaniem jedzenia, utratą wagi i zaburzonym obrazem ciała, podczas gdy bulimia obejmuje cykle objadania się i zachowania kompensacyjne, takie jak samoczynne wymioty. LOS ANGELES, CALIFORNIA - JUNE 27: Amy Schumer attends Los Angeles Premiere Of Related story Amy Schumer Opens Up About Her ‘Lonely Battle’ With Endometriosis

Zaburzenia odżywiania są niezwykle poważne i mogą powodować komplikacje fizyczne przez całe życie. W rzeczywistości, mają drugi najwyższy wskaźnik śmiertelności wśród wszystkich chorób psychicznych, po uzależnieniu od opioidów.

Według NEDA możliwe jest wyleczenie się z zaburzeń odżywiania dzięki odpowiedniemu leczeniu. To zwykle obejmuje zespół pracowników służby zdrowia z różnych dyscyplin, w tym psychologii, doradztwo żywieniowe, i ogólnego monitorowania medycznego.

Ostatecznie, podróż Fondy do odzyskiwania rozpoczęła się, gdy zdecydowała, że jest gotowa dokonać zmiany. “To było naprawdę, naprawdę, naprawdę, naprawdę trudne” przyznała, “[ale] dobra wiadomość jest taka, że można wyzdrowieć z zaburzenia odżywiania. W stu procentach.”

Aktorka dołącza do rosnącego kontyngentu celebrytów, którzy otworzyli się na temat swoich zmagań z zaburzeniami odżywiania, aby zwiększyć świadomość. Wiele z tych odważnych postaci publicznych to kobiety, co przemawia za wyraźną różnicą płci wśród osób z zaburzeniami odżywiania.

W zeszłym tygodniu Hilary Duff z Disney Channel opowiedziała o “przerażającym” zaburzeniu odżywiania, z którym walczyła jako nastolatka. “Ze względu na moją ścieżkę kariery, nie mogę pomóc, ale jestem jak ‘Jestem na kamerze i aktorki są chude'”, 35-letnia aktorka powiedziała Women’s Health Australia. “To było przerażające”.

Jeśli cierpisz z powodu zaburzeń odżywiania, nie jesteś sam. Rozważ poszukiwanie profesjonalnej pomocy lub kontakt z infolinią NEDA’s Eating Disorder Helpline pod numerem (800) 931-2237.

Spraw, aby twoje zdrowie psychiczne było priorytetem dzięki tym aplikacjom, które kochamy:

The-Best-Most-Affordable-Mental-Health-Apps-embed-