Ludzie zaklejają usta podczas snu, aby uzyskać korzyści zdrowotne – i nie, to nie jest dziwne

Od czasu pobrania TikTok nieco ponad rok temu, myślę, że nauczyłam się więcej z jednej aplikacji niż kiedykolwiek w szkole. Dowiedziałam się, że kwiaty mrozu istnieją (są piękne, sprawdźcie je), jak robić wszystko lepiej dzięki @brunchwithbabs i jak wygląda dzień z życia dziewczyny z sorority podczas #BamaTok.

Moje najnowsze odkrycie? Zaklejanie ust podczas snu. Po raz pierwszy dowiedziałam się o tym hacku od Chance Culp w filmiku, w którym powiedziała, że nie pamięta, dlaczego zaczęła zaklejać usta w nocy, ale czuje, że to poprawiło jej sen. Mam to szczęście, że zazwyczaj śpię jak dziecko bez żadnej pomocy (*humble brag*), wciąż byłam ciekawa korzyści płynących z zaklejania ust. Kontynuowałem mój przewijanie TikTok, aby dowiedzieć się, dlaczego inni twórcy i eksperci przysięgają na tę sztuczkę, i nie było długo, aż byłem przekonany, że muszę go również spróbować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym trendzie wellness i dlaczego wszyscy włączają go do swojej nocnej rutyny.

Dlaczego warto zakleić usta podczas snu?

Zanim porozmawiamy o korzyściach wynikających z zaklejania ust, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego się to robi. A odpowiedź jest prosta: aby uniknąć oddychania przez usta. Ale pomijając fakt, że oddychanie przez usta jest niepochlebne i wysusza usta, dlaczego jest to problem?

Według dr Konstantego Pawłowicza, który w 1952 roku opracował technikę oddychania funkcjonalnego zwaną Metodą Buteyko, złe oddychanie może być związane z różnymi schorzeniami fizycznymi, neurologicznymi i układu oddechowego. Praktykowanie oddechu funkcjonalnego (wdech i wydech przez nos do przepony) zamiast oddechu ubogiego (wdech przez usta do klatki piersiowej) okazało się poprawić problemy zdrowotne takie jak astma, katar, katar sienny, lęk, stres, ataki paniki, zdrowie zębów, rozwój czaszkowo-twarzowy, ADHD, bezsenność, chrapanie i bezdech senny.

Założyciel i dyrektor generalny Hostage Tape, Alex Neist, potwierdza ten pogląd, mówiąc, że 25-50% populacji oddycha przez usta podczas snu. Jeśli więc nasze usta się otwierają, zaklejenie ich taśmą sprzyja oddychaniu przez nos, co prowadzi do szeregu korzyści, które nie tylko sprzyjają lepszemu snu, ale i ogólnemu zdrowiu. “Zaklejanie ust może zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie i bezdech dla wielu osób, zwiększyć pobór tlenu i krążenie, dzięki czemu masz więcej energii po przebudzeniu, pomóc przeponie pracować prawidłowo, co relaksuje ciało dla mniejszego stresu, pomóc zmniejszyć stan zapalny, zwiększyć układ odpornościowy i zmniejszyć nieświeży oddech, próchnicę zębów i suchość w ustach” – wyjaśnił Neist.

Jak zakleić usta taśmą

Zanim spróbujesz, ważne jest, abyś poznał zasady i zasady oklejania ust taśmą. Nie wystarczy przykleić taśmę klejącą na usta. Istnieją produkty przeznaczone specjalnie do zaklejania ust, dzięki czemu usta pozostają zamknięte przez całą noc, a nos może oddychać, ale nie czujesz się ograniczony ani nie boli cię, gdy je zdejmujesz. Lalitha Bhowani-McSorley, główny fizykoterapeuta i ekspert ds. Snu w Brentwood Physiotherapy Calgary, powiedział, że najlepszym rodzajem taśmy do użycia podczas zaklejania ust do snu jest medyczna taśma samoprzylepna, taka jak taśma chirurgiczna lub mikroporowata. “Ten rodzaj taśmy trzyma się mocno, nie przyklejając się zbytnio do skóry i powodując dyskomfort, jednocześnie pozwalając na wystarczającą oddychalność. Ważne jest, aby zauważyć, że należy go zmienić za każdym razem “, powiedziała.

Ponieważ oklejanie ust staje się coraz bardziej powszechną praktyką, firmy

wychodzą z produktami, które mają pomóc. “Istnieją firmy, które sprzedają paski samoprzylepne zaprojektowane specjalnie do zaklejania ust przed snem. Inne opcje obejmują taśmy hipoalergiczne i chirurgiczne, które są powszechnie stosowane na ludzkiej skórze” – mówi dr Katherine Hall, psycholog snu w Somnus Therapy. Oprócz stosowania odpowiedniego rodzaju taśmy, aby uniknąć podrażnień, ważne jest również, aby prawidłowo ją nakleić. W tym filmie, dyplomowany chirurg plastyczny dr Daniel Barrett zaleca rozpoczęcie od małego kawałka taśmy na środku ust i stopniowe zwiększanie ilości taśmy i jej powierzchni. Jeśli masz problemy ze snem lub inne problemy związane z oddychaniem przez usta, porozmawiaj z lekarzem, aby sprawdzić, czy zaklejanie ust może być dla Ciebie odpowiednie.

Moje doświadczenie

Chciałabym móc powiedzieć, że lepszy sen i zwiększony poziom tlenu były czynnikami, które skłoniły mnie do wypróbowania tej techniki, ale ponieważ jestem, jak przyznaję, trochę próżna, do zaklejenia ust skłoniła mnie przede wszystkim wiedza, że oddychanie przez usta może zmienić wygląd i kształt twarzy. Możliwość złagodzenia mojego niepokoju była również miłym plusem, więc byłem otwarty na spróbowanie.

Jako osoba cierpiąca na przewlekłą alergię i astmę, na początku denerwowałam się, że spróbuję zamknąć usta, ponieważ oddychanie już jest dla mnie trudne. Zakładałem, że w końcu uduszę się podczas snu i choć na początku ciężko było mi oddychać, to tak się nie stało. Pierwszej nocy miałem problemy i musiałem kilka razy zdejmować taśmę, aby wziąć głęboki oddech przez usta, ale w końcu udało mi się wygodnie oddychać przez nos. Drugiej nocy zasypianie z oddychaniem przez nos wydawało mi się już naturalne i nadal spałem spokojnie przez całą noc bez żadnej duszności, której zwykle doświadczam. Byłem również mile zaskoczony, że taśma nie była dla mnie niewygodna ani nie rozpraszała mnie podczas snu. Przez większość poranka budziłem się i zapominałem, że w ogóle tam była.

Ostateczny werdykt

Nie mogę powiedzieć, że kilka nocy zaklejania ust całkowicie zmieniło moje zdrowie, ale zmieniło sposób, w jaki myślę o moim ciele. Większość problemów zdrowotnych, z którymi borykam się na co dzień – niepokój, astma, kwaśny refluks, zmęczenie i inne – to efekty uboczne, które mogą wynikać z oddychania przez usta. Chociaż odczuwam poprawę w zakresie tych objawów, jestem teraz bardziej świadoma tego, jak ważne jest słuchanie swojego ciała i przyjmowanie jego naturalnego stanu, niezależnie od tego, czy skupiamy się na postawie, oddechu czy zdrowiu jelit. Najczęściej odpowiedź na Twoje problemy zdrowotne znajduje się tuż pod (lub w tym przypadku wewnątrz) Twojego nosa.

Pielęgnacja snu to nowa pielęgnacja siebie: oto jak powinieneś ulepszyć swoją rutynę