Finanse cię stresują? Oto klucz do zrozumienia tego wszystkiego

Wszyscy chcemy, żeby w życiu się nam powodziło. I bądźmy szczerzy: gdyby istniało jakieś magiczne zaklęcie, które mogłoby nam to zapewnić, wszyscy już próbowalibyśmy je przywołać. Niestety, nie ma. Istnieje jednak pewien ukryty klucz, którego być może nie jesteś świadomy. Ten ukryty klucz odnosi się do dwóch rodzajów inteligencji finansowej: Money IQ i Money EQ.

Jeśli czujesz, że masz problemy z finansowym prosperowaniem w życiu, to trafiłeś we właściwe miejsce. Według Kena Hondy, “Milionera Zen” i autora książki Happy Money, połączenie Twojego Money IQ i EQ jest sekretem tworzenia i otrzymywania większej ilości pieniędzy w życiu. Ucząc się obu zasad, możesz je połączyć i zamanifestować obfitość. Kontynuuj przewijanie, aby dowiedzieć się, jak zrobić pokój ze swoimi finansami, jak nigdy dotąd.

Co to jest Money IQ?

Money IQ (iloraz inteligencji) to rodzaj inteligencji finansowej, która odnosi się do praktycznej strony finansów. Obejmuje to zarabianie na życie, budżetowanie, ochronę i powiększanie swoich pieniędzy.

4 Zasady Money IQ:

  1. Zarabianie pieniędzy: Odnosi się to do Twojej podstawowej zdolności do zarabiania pieniędzy. Chodzi o to, by wiedzieć, dokąd chcesz zmierzać – prowadzić własną firmę, awansować w obecnej pracy, mieć swobodę podróżowania według własnego uznania, itp. I chodzi o sformułowanie planu i podjęcie odpowiednich kroków, aby się tam dostać.
  2. Wydawanie pieniędzy: Ludzie z wysokim Money IQ wydają na rzeczy, które sprawiają, że czują się obficie w dłuższej perspektywie, jak np. inwestowanie na giełdzie czy kupowanie nowych ubrań. Wiedzą również, kiedy wydają na większe inwestycje, a kiedy na proste wydatki, takie jak zakupy spożywcze czy lekarstwa. Nie oznacza to, że nigdy się nie obdarowują – bo z pewnością to robią – ale odpowiednio ustalają priorytety.
  3. Ochrona pieniędzy: Chodzi tu mniej o gromadzenie pieniędzy, a bardziej o zapobieganie niepotrzebnym stratom. Jeśli w jednej chwili otrzymujesz pieniądze, a w następnej je tracisz, to ostatecznie nie chronisz ich. Zrozumienie swoich wzorców zachowań wobec pieniędzy może być pomocne, ponieważ zmaganie się z tym problemem jest często podświadome.
  4. Zwiększanie ilości pieniędzy: Ktoś z wysokim Money IQ inwestuje swoje pieniądze poza najbardziej oczywistymi sposobami – funduszem emerytalnym lub osobistym portfelem inwestycyjnym – i zwiększa je, przeznaczając na to, w co wierzy, np. siebie, swoje związki lub swoją karierę.

Czym jest Money EQ?

Drugim rodzajem inteligencji finansowej jest Money EQ (iloraz emocjonalny), który ostatecznie ocenia, jak zdrowy jest Twój stosunek do pieniędzy. Jest to odzwierciedlenie Twoich osobistych przekonań na temat pieniędzy i tego, jak Twoja podświadomość podejmuje decyzje finansowe. Posiadanie wysokiego Money EQ jest tak samo – jeśli nie bardziej – ważne jak posiadanie wysokiego Money IQ. Możesz zarobić wszystkie pieniądze na świecie, ale to będzie na nic, jeśli masz niskie Money EQ.

4 Zasady Money EQ:

  1. Otrzymywanie pieniędzy: Jako społeczeństwo zostaliśmy nauczeni, aby unikać przyjmowania pieniędzy. Jednak otwartość na otrzymywanie pieniędzy jest równie ważna jak wiedza, jak je zarobić – wie o tym osoba o wysokim Money EQ. Dlatego witają je z otwartymi ramionami. Wiedzą i wierzą, że prawdziwe bogactwo zaczyna się, gdy w końcu zaakceptujesz i wpuścisz je do swojego życia.
  2. Cieszenie się pieniędzmi: Umiejętność prawdziwego cieszenia się pieniędzmi bezpośrednio koreluje z umiejętnością życia w chwili obecnej. Osoba, która może poświęcić czas, aby zatrzymać się i poczuć zapach róż ito znak, że ktoś ma wysokie Money EQ. W końcu niemożność cieszenia się owocami swojej pracy jest równoznaczna z tym, że nigdy ich nie zgromadziłeś. Ponadto, kiedy żyjesz w stanie uziemienia i zen, naturalnie czujesz się bardziej obfity, co jest kluczem do otrzymania obfitości.
  3. Ufanie pieniądzom: Nie ufając przepływowi pieniędzy zmusza cię do życia w stanie ciągłego zmartwienia i strachu, tworząc mentalność opartą na niedoborze. Ten sposób myślenia blokuje cię przed tworzeniem i otrzymywaniem większej ilości pieniędzy w życiu. Osoby o wysokim Money EQ ufają przepływowi pieniędzy i akceptują jego zmienność. Ma również zaufanie do siebie i swojego Money IQ.
  4. Dzielenie się pieniędzmi: Im bardziej jesteś hojny, tym więcej obfitości będzie do ciebie płynąć. Bycie skąpym, kiedy nie musisz, będzie miało negatywny wpływ na ten cykl. Ktoś, kto lubi takie rzeczy jak zapraszanie swoich bliskich na wycieczki lub zapraszanie innych na kolację, ma wysokie Money EQ. Oczywiście, robienie tych rzeczy w granicach rozsądku jest kluczowe, ale odbiegam od tematu. Kiedy przychodzi co do czego, to tak naprawdę nie chodzi o kwotę w dolarach. Chodzi raczej o dzielenie się, kiedy możesz.

Źródło: Yan Krukov | Pexels

Jak połączyć Money IQ i EQ

Połączenie zarówno Money IQ jak i EQ jest kluczem do rozwinięcia zdrowej relacji z pieniędzmi i zamanifestowania obfitości finansowej w swoim życiu. Oprócz zrozumienia zasad wymienionych powyżej, włączenie tych praktyk do swojego codziennego życia pomoże Ci prosperować jak nigdy dotąd.

1. Wyraźnie określ swoje cele finansowe

Część ustawienia się na sukces finansowy oznacza, że wiesz, czego chcesz. Nie ma lepszego czasu niż teraz, aby jasno określić swoje cele finansowe. Zastanów się, jak wygląda dla Ciebie sukces i dobrobyt. Kiedy już to zrobisz, możesz stworzyć plan, który pomoże Ci się tam dostać (pomyśl: budżetowanie, inwestowanie, aktualizacja CV, poinformowanie szefa, że jesteś zainteresowany awansem w firmie, itp.)

2. Praktykuj uważność (mindfulness)

Żyjemy w szybkim świecie, dlatego musimy poświęcić czas, aby zwolnić, aby zatrzymać się i powąchać róże. Stwórz przepływ obfitości w swoim życiu za pomocą praktyk takich jak głębokie oddychanie, medytacja lub dziennikarstwo. Regularne praktykowanie mindfulness nauczy Cię jak osadzić się w chwili obecnej, rozpoznać i docenić bogactwo, które już posiadasz i cieszyć się owocami swojej pracy. Życie w stanie uważności sprawi również, że będziesz mieć bardziej jasny umysł. To z kolei pomoże Ci podjąć lepsze decyzje finansowe i wykorzystać istniejące możliwości finansowe.

3. Rozwijaj pozytywną emocjonalną reakcję na pieniądze

Pieniądze to temat notorycznie obciążony emocjonalnie, więc jeśli masz negatywną reakcję emocjonalną na to, nie jesteś sam. Ta reakcja jednak tylko blokuje cię przed tworzeniem i otrzymywaniem obfitości. Rozwijanie pozytywnej emocjonalnej reakcji na pieniądze jest kluczowe. Pozwól sobie na chwilę rozkoszowania się radością z otrzymania zapłaty. Postrzegaj pieniądze jako narzędzie. Ciesz się z obfitości innych. Możesz również spróbować napisać otwarty i szczery list do pieniędzy, aby wyrzucić z siebie wszelkie negatywne uczucia wobec nich.

4. Wydawaj mądrze

Nauka mądrego wydawania pomoże Ci przełamać niezdrowe wzorce zachowań w stosunku do finansów. Największym sposobem na zapewnienie

wiadczyć, że wydajesz mądrze, odkładając na bok wszystkie pieniądze, które pozostały Ci po opłaceniu wydatków na życie. Następnie zainwestuj te pieniądze w rzeczy, które przynoszą Ci radość, rzeczy, które mogą pomóc w długoterminowym generowaniu bogactwa oraz rzeczy, które poprawiają i poprawiają Twoje samopoczucie.

Prawdę mówiąc, mądre wydawanie pieniędzy jest subiektywne. Dla każdego będzie to wyglądało inaczej. To powiedziawszy, niektóre ogólne przykłady mądrego wydawania pieniędzy to inwestowanie w fundusz emerytalny, podróżowanie w pojedynkę lub z innymi osobami, czy nawet zafundowanie sobie dnia w spa. Jestem zwolennikiem równowagi we wszystkich aspektach życia, więc po opłaceniu wydatków, odkładam 50% moich pozostałych pieniędzy na “zabawne” wydatki (np. kolacja i drinki, pielęgnacja skóry, pakiet rozszerzający do Sims 4

, itp.), 25% na oszczędności i 25% na inwestycje.

5. Pozwól odejść ograniczającym przekonaniom

Nasza podświadomość jest bardzo potężną rzeczą. Przechowywanie uczuć takich jak zwątpienie w siebie tylko utrudni Ci zarabianie i otrzymywanie pieniędzy. Pozwól odejść ograniczającym przekonaniom poprzez zmianę narracji. Przestań wątpić w to, do czego jesteś zdolny i zastanów się nad tym, co udało Ci się osiągnąć do tej pory. Przestań kwestionować to, czy możesz zarobić więcej pieniędzy, czy nie. Zamiast tego spójrz na to, ile już zarobiłeś. Daj sobie wolność do przyjmowania bogactwa do swojego życia. To pomoże Ci mieć zaufanie do siebie, co pozwoli Ci zaufać przepływowi pieniędzy i puścić ograniczające przekonania.

6.

Żyj

z obfitym i wdzięcznym nastawieniem

Energia, którą wkładamy we wszechświat, jest energią, którą otrzymujemy z powrotem. Życie z obfitym i wdzięcznym nastawieniem ostatecznie da ci życie, w którym czujesz się godny i zasługujący. Zaczynać przez brać minutę powiększać i patrzeć na wielkiego obraz. Rozpoznaj i doceń wszystko, co już masz. To sprawi, że poczujesz się naturalnie bardziej obfity, tym samym przyciągając obfitość do swojego życia. Plus, ten mindset sprawia, że o wiele łatwiej jest być hojnym, kiedy możesz i puścić ograniczające przekonania.

7. Rozpoznaj, że pieniądze to nie wszystko Rozpoznanie

i zrozumienie, że pieniądze to nie wszystko pozwoli Ci odpuścić, przestać się stresować i zaufać przepływowi pieniędzy. Nie ma absolutnie nic złego w tym, że chcesz zarabiać dużo pieniędzy i być niezależnym finansowo. Jednak stawianie pieniędzy na piedestale i robienie z nich końca wszystkiego przyniesie Ci tylko ból i cierpienie. To tylko zniszczy Twoją inteligencję finansową. Tak, potrzebujesz pieniędzy, aby żyć. Ale nie potrzebujesz ich, aby się rozwijać.

Ostatecznie, to – oprócz wszystkiego innego, co zostało wcześniej wspomniane – pomoże Ci w pełni powiązać zasady Money IQ i Money EQ razem. Możesz teraz podnieść poziom swojej inteligencji finansowej jak nigdy dotąd.

Przeczytałem ponad 100 książek o finansach – oto najważniejsze rzeczy, których się nauczyłem