Zdrowe grillowanie – inteligentne strategie dla udanego życia

Sezon grillowy jest w pełnym rozkwicie z roczną rozrywką świętowania ciepłych dni lata, wakacji i campingu. Sztuka grillowania i gotowania na świeżym powietrzu jest ogarnięta jak nigdy dotąd wywołana przez pobyt w domu w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu covid i teraz z kosztami podróży.

Oglądanie i wąchanie skwierczącego kawałka mięsa gotującego się na grillu uderza nasz apetyt w wielkie oczekiwania, ale czai się za tym yummy posiłkiem może być ryzyko dla zdrowia. Mięsa idealne do grillowania jak żeberka, steki, hot-dogi i hamburgery, są bogate w tłuszcze nasycone i przetworzone mięsa, jak hot-dogi, zawierają sód, który przyczynia się do chorób serca. Wysoka temperatura i bezpośrednie gotowanie mogą również zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.

Grillowanie i potencjalne ryzyko raka

Potencjalne ryzyko zachorowania na raka wynika z substancji chemicznych powstających w mięsie gotowanym w wysokiej temperaturze. Aminy heterocykliczne (HCA) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH) to substancje chemiczne, które powstają podczas gotowania mięsa takiego jak wołowina, wieprzowina, ryby lub kurczak w wysokich temperaturach, takich jak smażenie na patelni lub bezpośrednie grillowanie nad płomieniem.

Ponieważ aminokwasy (budulec białka) w mięśniach takich jak wołowina, wieprzowina, ryby i kurczak są wystawione na działanie wysokiej temperatury i zwęglone, tworzą one aminy heterocykliczne (HCA). Kapiący tłuszcz i soki mięsne wywołują płomienie. Następnie dym zawierający wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) może przylgnąć do powierzchni mięsa. HCAs i PAHs są mutagenne, co oznacza, że mogą uszkodzić DNA po tym, jak są metabolizowane podczas trawienia. Narażenie na te związki może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka u niektórych osób, zwłaszcza na raka okrężnicy i żołądka.

Zdrowe produkty do grillowania

Być może nigdy nie zostaniesz namówiony do grillowania, ale możesz przemyśleć swoje wybory.

  • Wybierz chudsze białka, takie jak kurczak i ryby, które gotują się szybko w niższych temperaturach. Jeśli wołowina jest koniecznością, wybierz chudsze kawałki. Przycinaj tłuszcz. Często odwracaj mięso, aby uniknąć śladów zwęglenia.
  • Stosuj marynaty i przyprawy dla dodania smaku. Nowe badania pokazują, że te metody przyprawiania mogą zapobiegać powstawaniu HCA i PAH.
  • Pokrój chude mięso na kawałki wielkości szaszłyka. Kawałki te gotują się szybciej w niższej temperaturze. Dodaj warzywa, aby zrobić szaszłyki.
  • Grilluj warzywa, aby zrobić zdrowy dodatek do dania. Spróbuj słodkich ziemniaków, papryki, cebuli i cukinii.
  • Czyść swój grill, aby usunąć stare, zwęglone jedzenie, które może zawierać HCA i PAH.

Wskazówka dotycząca przepisu

Grillowana czerwona papryka

Zawsze mam w lodówce jedną lub dwie czerwone papryki jako “lodówkową” dekorację ze względu na ich kolor, kształt, wyrazisty smak i chęć wskoczenia do tak wielu przepisów.

(1) Przetnij dwie czerwone papryki na pół od góry do dołu. Posmarować oliwą z oliwek. Rozgrzać grill do 450 stopni. Umieścić na grillu skórą do dołu i piec około 15 minut do miękkości. Obracaj, aby nie dopuścić do przypalenia papryki.

(2) Umieść w misce i przykryj lub w papierowej torbie. Para wodna poluzuje zewnętrzną skórę, którą można obrać.

(3) W międzyczasie połączyć 3 łyżki oliwy z oliwek z 2 łyżkami czerwonego octu winnego, 1 ząbkiem mielonego czosnku, 1/2 łyżeczki soli, szczyptą pieprzu. Skropić paprykę i schłodzić, aby smaki się połączyły. Paprykę można pokroić i umieścić w sałatce, na pizzy lub jako dekorację talerza w towarzystwie świeżych listków bazylii.

<img src=”https://www.agegracefullyamerica.com/wp-content/uploads/2018/10/Mimi-1024×974.jpg” alt=”” width=”107″ height=”102″ />Written by: Mimi Cunningham, Registered Dietitian-Nutritionist, Diabetes Educator

Mimi Cunningham jest dietetykiem-odżywicielem mieszkającym w Eagle, Idaho. Jej specjalnością jest edukacja i zarządzanie cukrzycą. Uwielbia pisać o tym, że zdrowe odżywianie to zabawa i droga do dobrego zdrowia. Służy jako członek zarządu Idaho Foodbank, zajmując się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego jako wyzwanie dla dobrego zdrowia dzieci i dorosłych w Idaho.