Czy Twoja skóra stała się właśnie niewiarygodnie sucha? Oto, co eksperci radzą zrobić

Kilka tygodni temu, nagle obudziłam się z największą niespodzianką w moim życiu: Z mojej twarzy została wyssana każda uncja wilgoci, a ja ponownie stałam się posiadaczką suchej skóry. Wydawało mi się, że zupełnie znikąd moja rutyna pielęgnacyjna nie była dostosowana do mojego typu skóry, ponieważ moja niegdyś tłusta twarz potrzebowała teraz tyle kwasu hialuronowego, gęstych kremów i nawilżających olejków, ile tylko mogła dostać.

Wszyscy wiemy już, że zmiana pór roku może mieć ogromny wpływ na naszą skórę, ale aż do tego roku, nigdy nie doświadczyłam tego tak szybko jak w ciągu jednej nocy. Czy tej jesieni masz do czynienia z bardziej suchą niż zwykle skórą i szukasz szybkiego rozwiązania (a może i wyjaśnienia)? Zwróciliśmy się do ekspertów.

Dlaczego moja skóra już się zmienia? Przecież w zeszłym tygodniu było aż 80 stopni!

Ashley Powers, dyrektor ds. edukacji i lekarz medycyny estetycznej w SpaDerma w Chicago, wyjaśniła, że skóra może się zmienić, gdy tylko zacznie się zmieniać pogoda. W przypadku lata, zwykle przychodzi to wraz z pierwszymi dniami wysokiej wilgotności. Natomiast w przypadku jesieni i zimy, “ten pierwszy powiew wiatru, kiedy zaczynamy widzieć około 50-stopniowe temperatury” może załatwić sprawę.

Zwykle mam tłustą skórę, ale teraz czuję się sucha. Dlaczego?

Tego lata nie mogłam się nasycić pudrem, więc nie spodziewałam się, że w tym roku moja skóra naprawdę zmieni się wraz z pogodą. Jednak dr Purvisha Patel, certyfikowany przez zarząd dermatolog i założyciel Visha Skincare, powiedział, że podczas gdy zmiana pogody robi różnicę, tak samo jak nasze nawyki. “Skóra latem jest ‘tłusta’, nie tylko z powodu sebum, ale także pozostaje wilgotna od potu i wilgoci” – powiedział dr Patel. “Kiedy pogoda staje się chłodniejsza, mamy tendencję do brania dłuższych i gorętszych pryszniców. Gorąca woda łatwiej odparowuje ze skóry i nie ma potu lub wilgoci w powietrzu, aby pomóc uwięzić wilgoć w. Kiedy woda paruje szybciej, wtedy skóra wydaje się sucha i napięta.”

Zaczynamy zmieniać nasze nawyki i codzienne rutyny na jesień i zimę, a te dodają się do wpływu na naszą skórę, jak również. Dr Patel zasugerowała stosowanie kremu nawilżającego, takiego jak Visha Skincare RejuVenating Moisturizer lub Face 2 Feet Body Balm, po wzięciu prysznica lub kąpieli, kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, ponieważ pomoże to zapobiec utracie wody i utrzyma skórę elastyczną i nawilżoną. Zaleca również zwiększenie ilości spożywanej wody.

Jak zazwyczaj zmienia się skóra?

Suchość może być o więcej niż łaty suchej skóry lub swędzenie; jest wiele, że może się zdarzyć, gdy skóra brakuje wilgoci. “Z każdą zmianą [pogody], możesz zauważyć więcej suchości lub szczelności, trochę zaczerwienienia lub łuszczenia się, lub wzrost produkcji oleju”, powiedział Powers. Jeśli więc zauważasz, że Twoja skóra jest sucha po wyjściu spod prysznica lub przypadkowo czujesz, że jest nieco bardziej tłusta niż zwykle, być może masz do czynienia z problemem suchej skóry.

Jeśli mam suchą skórę, jak mam sobie poradzić z dodatkową suchością?

Przejście od skóry suchej do bardzo suchej lub nawet bardzo suchej to nic przyjemnego. Kiedy już czujesz, że nie jesteś w stanie dostarczyć skórze wystarczającej ilości wilgoci, a ona w jakiś sposób wraca do Ciebie w postaci płatków, zaczerwienienia i podrażnienia, rzucenie ręcznika, powiedzenie “pokój” swojej rutynie pielęgnacyjnej i posmarowanie twarzy zwykłą wazeliną jest kuszące.

Osoby o suchej skórze mogły faktycznie doświadczyć latem odrobiny ulgi dzięki poziomowi wilgotności, ale teraz ich skórze brakuje tej ulgi i reaguje na nią odpowiednio. Dr Patel zalecił zwiększenieZmniejsz grubość swojego kremu nawilżającego – np. wybierz krem zamiast lotionu – oraz ogranicz częstotliwość i ilość stosowania składników złuszczających i wysuszających, takich jak nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy i retinol. Możesz również zastosować olejek oczyszczający, który nawilży Twoją skórę podczas oczyszczania i usuwania makijażu, a także dodatkowy krok nawilżający, taki jak olejek do twarzy, tonik lub esencja nawilżająca.

Czy powinnam zmienić swoją rutynę pielęgnacji skóry?

“Wraz ze zmianą pory roku, ważne jest, aby zmienić swoje produkty na to, co jest najlepsze dla Twojego typu skóry w danym momencie” – powiedział Powers. “Częstym zwrotem, który powtarzam w gabinecie zabiegowym jest słuchanie swojej skóry. Jeśli wybija się, to może trzeba potraktować te wybuchy punktowo; jeśli jest sucha, dodaj więcej nawilżenia, itp.” Jeśli zauważasz, że Twoja skóra się zmienia, to rutyna, której wcześniej używałaś może wymagać pewnych poprawek. Nie musisz remontować każdego kroku, ale dobrym pomysłem może być zmiana składników.

Powers również cierpi z powodu suchej skóry i wyjaśniła, że zmienia swoją rutynę, gdy zmieniają się pory roku. Zamienia delikatny środek oczyszczający na coś bardziej nawilżającego, jak PCA Skin Creamy Cleanser, a rano i wieczorem stosuje serum z kwasem hialuronowym. Powers przysięga także na maseczkę nawilżającą PCA Skin – mówi, że stosowana 2-3 razy w tygodniu jest “ratunkiem” podczas ostrych zim w Chicago.

Jak stosować kwasy i retinol w przypadku skóry suchej

Jeśli uwielbiasz kwasy złuszczające, takie jak glikolowy, mlekowy, a nawet retinol, nie martw się – nie musisz całkowicie rezygnować z tych składników tylko dlatego, że Twoja skóra jest sucha. W rzeczywistości Powers wręcz to zaleca. “Kiedy masz suchą skórę, martwe komórki skóry budują się jedne na drugich (przepraszam za ten obraz), co powoduje matowość, łuszczenie się skóry i potencjalne przekrwienie” – mówi Powers. “Poprzez delikatne złuszczanie tego martwego, suchego naskórka, Twoja skóra będzie teraz w stanie w pełni przyjąć wszystkie serum i środki nawilżające, które zamierzasz nałożyć”. Zasugerowała złuszczanie kwasem takim jak kwas glikolowy dwa do trzech razy w tygodniu, w zależności od tego jak wrażliwa jest Twoja skóra. Dr Patel uwielbia kwas askorbinowy (AKA witamina C), kwas azelainowy i kwas mlekowy dla osób z suchą, wrażliwą skórą, które chcą się trochę złuszczyć.

Powers zalecił również dodanie kwasu hialuronowego do swojej rutyny, mówiąc, że każdy może skorzystać z odrobiny tego regularnie. “Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie, więc po nałożeniu skóra dokładnie wie, co z nim zrobić” – powiedział Powers. Jednak nasz organizm przestaje go naturalnie produkować po ukończeniu 25 lat, a połowa tego, co już mamy, rozpada się w naszym ciele do 50 roku życia. “To dlatego, jak się starzejemy, stajemy się trochę bardziej suche i tracimy tę pulchność i gładkość do naszej skóry”, powiedział Powers.

Jeśli uwielbiasz retinoidy, kluczem do ich współpracy z Twoją suchą skórą jest powolne stosowanie, nie nakładanie ich codziennie i zawsze kończenie ich naprawdę okluzyjnym, nawilżającym kremem, który zamknie wilgoć. Łuszczenie się skóry i suchość są często synonimami retinolu, ale podjęcie kilku dodatkowych kroków w celu nawilżenia (np. zastosowanie kwasu hialuronowego) może sprawić różnicę. Możesz nawet zastosować krem nawilżający przed i po zastosowaniu retinolu, aby rozcieńczyć produkt i zapewnić skórze maksymalne nawilżenie.

Czy jest coś jeszcze, co mogę zrobić? Ja tu umieram.

Pewnie już wiesz, że

Zdrowie Twojej skóry w dużej mierze zależy od zdrowia Twojego ciała. Zarówno dr Patel, jak i Powers zalecali utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia od wewnątrz poprzez codzienne picie wystarczającej ilości wody (zacznij od co najmniej sześciu szklanek dziennie, a następnie przejdź stamtąd) i nie skąpić na kremie przeciwsłonecznym (wyobraź sobie, że uszkodzenia słoneczne to dodatek do całej tej suchości – kolczyki). Dr Patel zalecił także, abyś się wysypiała i codziennie przyjmowała multiwitaminę i probiotyk.

Jeśli jesteś w stanie uzyskać zabiegi skórne, Powers powiedział, że rozpoczęcie reżimu peelingu chemicznego jest dobrym pomysłem niezależnie od rodzaju skóry. “Uwielbiam peelingi tak bardzo, ponieważ są one jedną z jedynych rzeczy, które robimy, które mogą skorygować wiele problemów w jednym zabiegu”, powiedział Powers. “Niezależnie od tego, czy masz skórę suchą, trądzikową, czy też martwisz się przedwczesnym starzeniem, znajdziesz tam peeling dla siebie. Osobiście uważam, że każdy powinien stosować peelingi chemiczne, ponieważ są one najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej i silnej skóry.” Jeśli Twoja skóra jest zbyt wrażliwa lub nie jesteś gotowa na przestoje, poleciła wybrać hydrafacial. Z drugiej strony, jeśli chcesz czegoś bardziej intensywnego, microneedling może nawodnić, wygładzić i rozjaśnić skórę.

Powers podkreśliła również siłę rozmowy z profesjonalistą. “Istnieje tak wiele błędnych informacji na temat tego, co ludzie powinni stosować na swojej skórze, a czego nie powinni, a nie ma sposobu, aby wiedzieć, czego potrzebuje Twoja skóra, dopóki nie zostanie odpowiednio oceniona przez licencjonowanego lekarza medycyny estetycznej” – powiedziała Powers. “Kiedy ktoś przychodzi do mnie po raz pierwszy, zawsze mówię: ‘Porozmawiaj ze mną. Co cię dzisiaj sprowadza?” Uważam, że najlepsze rezultaty zdarzają się, gdy klient i ja pracujemy razem nad osiągnięciem ich celu.” Pielęgnacja skóry nie polega na tym, co widzisz, że influencerzy i celebryci używają przez większość czasu; tak naprawdę chodzi o to, aby dowiedzieć się, co jest odpowiednie dla Twojej konkretnej skóry, a to często może zająć trochę czasu. Jeśli w tym roku zmagasz się z suchością skóry lub jakąkolwiek zmianą jej typu, skorzystanie z porady lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa to dobry sposób na rozwianie swoich wątpliwości i dopasowanie odpowiedniej dla siebie pielęgnacji.

Mam suchą skórę, więc wypróbowałam 7 kultowych podkładów – oto jak to się stało