Nowa zasada, która całkowicie zmieniła moje przyjaźnie

Kiedy po zbyt długim oporze w końcu uległam i założyłam konto na TikTok, dowiedziałam się tego, co wszyscy inni na świecie wiedzą już od lat: Aplikacja jest pełna fascynujących, edukacyjnych treści. Nauczyłam się, jak znaleźć odpowiednie produkty kosmetyczne dla mojego typu skóry, jak zmienić oprawę oświetleniową, a ostatnio, jak zarządzać swoimi przyjaźniami. Podczas mojego rutynowego nocnego scrollowania, natknęłam się na TikTok od Tinx (AKA “starsza siostra” TikTok), w którym wyjaśnia ona “Fatal Flaw Friend Theory”. Po zastosowaniu tej zasady do moich przyjaźni, wszystkie moje relacje stały się bogatsze, bardziej znaczące i celowe. Czym więc jest ta zasada i dlaczego jest tak ważna? Czytaj dalej, aby poznać moje doświadczenia i dowiedzieć się, jak możesz zastosować tę zasadę w swoich własnych związkach.

Czym jest “Teoria Fatalnej Wady Przyjaciela?”

Zasada (ponieważ jest to “bardziej zasada niż teoria”, jak mówi Tinx) mówi, że każdy ma swoją własną śmiertelną wadę lub wadę, która spowoduje największe cierpienie. Kiedy zdasz sobie sprawę z fatalnej wady każdego przyjaciela, musisz albo ją zaakceptować i zdecydować się nie przejmować się nią, albo przemyśleć przyjaźń. Jeśli fatalna wada jest naprawdę nie do przyjęcia i coś, czego nie możesz spojrzeć w przeszłość (jak ciągłe potrzebowanie walidacji, mówienie szkodliwych białych kłamstw lub zawsze odwoływanie planów w ostatniej chwili), przyjaźń powinna prawdopodobnie zostać ponownie oceniona. W przeciwnym razie będziesz stale wściekać się na przyjaciela za prosty czynnik ich osobowości, którego jesteś już świadomy i możesz się spodziewać. Innymi słowy, zidentyfikuj to, co najbardziej irytuje cię w każdym przyjacielu, a następnie zdecyduj, czy jest to coś, co chcesz zaakceptować i nie pozwolić, aby cię niepokoiło, czy też jest to coś, co warto przemyśleć przyjaźń.

@tinx Answer to @jfeldman20 another tinx theory that has served me well #adviceforgirls #friendshipadvice #theories oryginalny dźwięk – Tinx

Moje doświadczenie

Nauczyłam się bardziej doceniać moich przyjaciół

Jako ktoś, kto nie spotkał swoich najlepszych przyjaciół aż do college’u (z wyjątkiem ciebie, mamo – kocham cię!), Jestem mniej doświadczony z przyjaźniami niż ci, którzy dorastali dzieląc się połówkami bransoletki z Claire’s. Ponieważ tak długo zajęło mi znalezienie przyjaciół, których osobowości i wartości zgadzały się z moimi, zawsze martwiłam się, że jeśli niektóre z ich cech mi przeszkadzają, oznacza to, że nie możemy być dla siebie dobrzy. Zasada Tinxa pomogła mi zrozumieć, że niektóre wady należy zaakceptować. To, że przyjaciel ma jakąś wadę osobowości, nie oznacza, że nie jest wspaniałym przyjacielem.

Moje dwie najlepsze przyjaciółki mają silną wolę, są mniej cierpliwe, są typami przywódczymi (są znakami ognia – nic na to nie poradzą!). To może czasem źle wpływać na mnie, ale patrząc na naszą przyjaźń poprzez Teorię Fatalnych Wad Przyjaciela, zobaczyłam, że małe irytacje (jak bycie 15 minut wcześniej na wszystko lub proszenie o radę, której nie użyją) są właśnie tym: małymi irytacjami. Mogę zaakceptować te drobne wady, ponieważ kiedy akceptuję ich za to, kim są, jestem w stanie zobaczyć, że moi przyjaciele dodają tyle wartości do mojego życia. Przestałem czuć się zirytowany, gdy byli wyjątkowo wcześnie lub nie mogli usiedzieć w miejscu, ponieważ były to cechy, których mogłem się spodziewać. Teoria Fatalnej Wady Przyjaciela przypomniała mi, żebym brała niedociągnięcia moich przyjaciół mniej poważnie. Zamiast się denerwować, jestem w stanie zrobić krok do tyłu i pamiętać, że ich wady nie są woco odbiera nam wszystkie pozytywne aspekty naszych związków.

…i zdałam sobie sprawę, które przyjaźnie nie są warte utrzymania.

Z drugiej strony, kilku innych przyjaciół jest nadmiernie konkurencyjnych i ma historię rozrzucania komplementów. Próbowałem zaakceptować tych przyjaciół za to, kim są, myśląc, że będę złym przyjacielem, jeśli tego nie zrobię. Ale po uświadomieniu sobie, że ich fatalna wada może być fatalna dla naszej przyjaźni, zdałam sobie sprawę, że wady po prostu przeważyły nad zaletami. Ich fatalna wada nie była czymś, co mogłam (lub chciałam) zaakceptować i docenić, więc po co sprowadzać na siebie tyle negatywnych emocji, denerwując się na cechy, których mogłam od nich oczekiwać? To było do mnie, aby albo pozwolić ich trwających zachowań dostać się do mnie każdego dnia lub zdystansować się od nich i skupić się na ludziach, którzy przynoszą mi radość.

Ostatecznie teoria fatalnej skazy mówi, że jeśli spędzasz więcej czasu w związku czując się źle niż dobrze, to prawdopodobnie nadszedł czas, aby odejść. Ale jeśli przyjaźń jest warta posiadania, akceptuj ludzi za to, kim są, więc nie spędzasz swoich relacji czując się zirytowanym lub sfrustrowanym. Ta zasada stała się moim nowym miernikiem przyjaźni przeszłych, obecnych i przyszłych: Przeszłe związki zakończyły się, ponieważ nie mogliśmy zaakceptować wzajemnych wad, moje obecne przyjaźnie są bardziej satysfakcjonujące, ponieważ jestem bardziej cierpliwy i akceptujący, i wiem, aby oczekiwać, że przyszli przyjaciele również będą mieli wady, ale to do mnie należy znalezienie wad, które są warte zaakceptowania (ponieważ mam długą listę wad, które moi najlepsi przyjaciele również akceptują!).

Jak zastosować Teorię Fatalnych Wad do swoich przyjaźni

1. Sprawdź się z samym sobą

To powszechne, aby uzyskać tak zagubiony w przyjaźni, że nie kwestionować, czy faktycznie cieszyć się nim. Może utknąłeś w rutynie, przyjaźnisz się od tak dawna lub czujesz, że potrzebujesz tego przyjaciela dla afirmacji lub połączeń. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że ta przyjaźń nie przynosi ci prawdziwej radości. Poświęć czas na zastanowienie się nad tym, jak się czujesz, kiedy spędzasz czas ze swoim przyjacielem. Jeśli wady twojego przyjaciela są tak szkodliwe, że boisz się przebywać w ich pobliżu, może to być problem, którego nie możesz przeoczyć.

2. Wyjaśnij swoje cele

Co masz nadzieję wynieść z tej przyjaźni? Czy szukasz przypadkowego partnera do zakupów, kogoś, komu możesz się zwierzyć, a może czegoś pomiędzy? Poświęć trochę czasu, aby zastanowić się, jakie są twoje cele w przyjaźni (i możesz mieć różne cele dla różnych przyjaciół). Wszystkie przyjaźnie służą innym celom; na przykład, jeśli szukasz przyjaciela na całe życie, który zawsze jest dla ciebie, ale jest kimś, kto nigdy nie podnosi telefonu, nigdy nie poczujesz się zadowolony z relacji, ponieważ twój cel nie jest spełniony. Nie każdy może być wszystkim dla ciebie, i to jest OK, aby mieć różnych przyjaciół dla różnych celów, ale upewnij się, że twoje potrzeby są spełnione.

3. Ustal granice

Jeśli nie jesteś całkowicie ciesząc się związek, ale nie są gotowe, aby zrezygnować na nim, najpierw spróbuj ustanowienia niektórych osobistych granic. Granice zapewniają innym wytyczne dotyczące tego, jak oczekujesz być traktowany i czego nie będziesz tolerować. Na przykład, jeśli masz konkurencyjnego przyjaciela, którego zachowanie cię stresuje (niezależnie od tego, czy jest to rywalizacja o pracę, związek, czy grupę przyjaciół), weź odpowiedzialność za swoją część w dynamice rywalizacji i wyraź swojemu

Przyjaciel, co chcesz, aby twoja dynamika była zamiast tego. Jeśli ktoś nie chce lub nie jest w stanie przestrzegać tych wytycznych, może nie być wart twojego czasu. Dobry przyjaciel zawsze będzie szanował twoje potrzeby i pracował nad wspólnym rozwojem.

8 oznak, że Twoja przyjaźń się rozpada i co z tym zrobić