XBB.1.5 Wariant COVID: Co rodzice powinni wiedzieć

Rodzice, z przykrością informuję, że w mieście pojawił się nowy wariant COVID-19. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie tej zimy.

Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) opublikowały niedawno nowe dane dotyczące tego, jakie szczepy COVID-19 krążą obecnie w mieście. XBB.1.5, podwariant szczepu Omicron, jest odpowiedzialny za oszałamiające 40,5 procent wszystkich przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych od 25-31 grudnia 2022 roku. To wzrost z 20 procent przypadków zaledwie dwa tygodnie temu.

XBB.1.5 uderza również szczególnie mocno w niektóre regiony kraju – szczególnie w północno-wschodni, gdzie około 75 procent potwierdzonych przypadków jest spowodowanych tym szczepem.

Dane te budzą obawy o kolejny wzrost liczby przypadków COVID-19 po feriach zimowych, i słusznie. Wielu z nas podróżowało do rodziny lub gromadziło się w domach w miejscach zbiorowych, potencjalnie narażając siebie i swoich bliskich na zakażenie XBB.1.5.

Co gorsza, wszystko to dzieje się w kontekście szczególnie brutalnego sezonu przeziębień i grypy. Grypa i wirus syncytialny układu oddechowego (RSV) – dwa inne wirusy oddechowe z potencjalnie poważnymi powikłaniami dla niektórych pacjentów wysokiego ryzyka – również się rozprzestrzeniają. Wydaje się, że “bezprecedensowy” sezon 2022-2023 RSV osiągnął szczyt na początku grudnia, ale grypa nadal stanowi poważne zagrożenie. Według ostatnich danych CDC, ten sezon grypowy spowodował co najmniej 20 milionów zachorowań, 210 000 hospitalizacji i 13 000 zgonów w całym kraju.

Dobra wiadomość? W tym momencie nic nie wskazuje na to, że XBB.1.5 powoduje cięższe zachorowania od COVID-19 niż jakikolwiek inny szczep Omicron. W rozmowie z NBC News, dr Barbara Mahon, dyrektor Wydziału Koronawirusów i Innych Wirusów Oddechowych CDC, powiedziała, że nie wydaje się, aby powodował on proporcjonalny wzrost liczby hospitalizacji. (Wiele szpitali w całym kraju było przeciążonych i niedofinansowanych przez miesiące, więc jest to duża ulga). Jared Kushner, Assistant to the President and Senior Advisor, right, participates in a news briefing in the Brady Press Briefing Room of the White House in Washington, DC on Friday, September 4, 2020 Related story Jared Kushner Reportedly Retaliated Against the Biden Administration By Refusing to Share Crucial COVID-19 Updates

Jednak badania i przypadki kliniczne sugerują, że XBB.1.5 jest w stanie omijać istniejące przeciwciała COVID-19. Oznacza to, że może łatwiej zainfekować osoby, które wcześniej miały tego wirusa lub zostały przeciwko niemu zaszczepione.

Co zatem można zrobić, aby zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowie? Szczepionka COVID-19 to nadal doskonała pierwsza linia obrony. Jest bezpieczna, bezpłatna i skutecznie zapobiega ciężkim chorobom wywołanym przez COVID-19. Od zeszłego miesiąca najnowsza szczepionka przypominająca COVID-19 – która prawdopodobnie oferuje pewną ochronę przed tym nowym wariantem, według NBC News – jest zatwierdzona przez FDA dla wszystkich osób w wieku 6 miesięcy i starszych.

Dodatkowo należy rozważyć coroczne szczepienie przeciwko grypie, które CDC również zaleca.zaleca się wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia.

Podstawowe zasady higieny mogą w znacznym stopniu zapobiec zachorowaniu na grypę, RSV i COVID-19. Należą do nich regularne mycie rąk, dezynfekcja powierzchni używanych w domu lub miejscu pracy, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu lub kichania oraz noszenie skutecznej maski na twarz lub respiratora.

Ponieważ grypa, RSV i COVID-19 są wirusami oddechowymi, mogą dawać podobne objawy. Jeśli Ty lub Twoje dziecko zachorujecie, jak najszybciej zgłoście się na badania diagnostyczne. Zapewni to odpowiednią opiekę w danej sytuacji. Na przykład, niektóre leki przeciwwirusowe mogą być dostępne, aby pomóc złagodzić objawy grypy lub skrócić czas trwania choroby.

Zanim pójdziesz, zapoznaj się z naturalnymi środkami na przeziębienie dla dzieci w Twoim życiu:

Natural-Products-to-Soothe-Your-Kid’s-Cold-Symptoms-embed