Oto 5 języków miłości i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jeśli kiedykolwiek byłeś w związku i napotkałeś problem, który sprawiał wrażenie, że fundamentalnie nie rozumiesz swojego partnera (a kto tego nie zrobił?), twoje poszukiwania online prawdopodobnie doprowadziły cię do pytania i/lub quizu “Jaki jest twój język miłości?” w pewnym momencie. Fraza ta jest wszechobecna, odkąd dr Gary Chapman wydał swoją popularną książkę o związkach, Pięć języków miłości

, 10 lat temu.

Więc, co to jest “język miłości” i jak zrozumienie ich może pomóc naszym związkom? Chodzi o to, by wiedzieć, co trzeba zrobić, by dana osoba czuła się kochana, mówi Chapman w rozmowie z SheKnows.

Po wielu latach doradzania parom w kryzysie, Chapman mówi: “Stało się dla mnie jasne, że to, co sprawia, że jedna osoba czuje się kochana, nie zawsze jest takie samo dla jej współmałżonka lub partnera”, wyjaśnia. “Odkryłem, że każda osoba rozumie i odbiera miłość w specyficznym języku, jednym z pięciu, aby być precyzyjnym. Pozostałe cztery są równie ważne i oferują [inne] sposoby wyrażania miłości do siebie.”

Lazy loaded image
Zdjęcie: Amazon.

Dr Tina B. Tessina, psychoterapeutka i autorka książki Dr Romance’s Guide to Finding Love Today

, również widzi wartość używania tych terminów do okazywania miłości. “Zrozumienie własnych sposobów wyrażania miłości i partnera, a także zrozumienie, w jaki sposób wasze wyrażenia miłości są różne lub podobne, oznacza, że wiesz, kiedy kochasz swojego partnera w sposób, w jaki chcesz, a kiedy kochasz swojego partnera w jego ulubiony sposób”, mówi SheKnows. “Możesz lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre rzeczy działają między wami, a inne nie. Możesz nauczyć się rozpoznawać, kiedy twój partner wysyła ci miłość, nawet jeśli nie jest to sposób, do którego jesteś przyzwyczajony.”

Według Chapman, poświęcenie czasu na naukę i prawdziwe zrozumienie podstawowego języka miłości partnera, który często różni się od twojego własnego, może poprawić komunikację i wzmocnić waszą więź.

Ale czym jest tych pięć różnych języków miłości i jak wyglądają one w praktyce? Oto, co musisz wiedzieć.

what-is-a-love-map

Related story What Are Love Maps & What Can They Tell You About Your Relations

hips

?

Słowa afirmacji

Według Chapman, ludzie z tym językiem miłości muszą usłyszeć, jak ich partner mówi “kocham cię”. Jeszcze lepiej jest włączyć powody stojące za miłością poprzez pozostawienie im wiadomości głosowej lub pisemnej notatki lub mówienie do nich bezpośrednio ze szczerymi słowami życzliwości i afirmacji.

Inne przykłady z Tessina obejmują mówienie takich rzeczy jak: “Dziękuję”, “To było miłe z twojej strony” i/lub “Doceniam to, co zrobiłeś”.

Czas jakości

Ten język, mówi Chapman, jest o dawaniu partnerowi swojej niepodzielnej uwagi. To oznacza brak telewizji, obowiązków, telefonu komórkowego – po prostu

poświęcając sobie nawzajem swoją niepodzielną uwagę. Poświęć na to czas każdego dnia.

“Spędzanie czasu z partnerem polega na byciu razem, zwracaniu na siebie uwagi, dzieleniu się czymś znaczącym razem oraz słuchaniu i komunikowaniu się” – dodaje Tessina. Inne przykłady to wspólne przygotowywanie kolacji i rozmowa podczas jej przygotowywania i jedzenia, dzielenie się planami na przyszłość, kochanie się i/lub tworzenie czegoś razem.

Otrzymywanie prezentów

Osoba, która kocha ten język, rozwija się dzięki miłości, przemyśleniom i wysiłkowi stojącemu za prezentem. W skrócie, działania mówią głośniej niż słowa.

“Rzeczą, która działa najlepiej, jest wybranie odpowiedniego prezentu, który pokazuje, że rozumiesz swojego partnera i wysiłek, który podjąłeś, aby wyrazić miłość”, mówi Chapman. “Pomyśl o znalezieniu prezentu, o który twój partner prosił lub cieszyłby się z otrzymania i zaplanuj specjalny sposób jego podarowania; spraw, by była to niespodzianka”.

Akt dawania prezentu mówi partnerowi, że zależało ci na tyle, aby pomyśleć o nim z wyprzedzeniem i wyjść z drogi, aby zdobyć coś, co sprawi, że twój partner się uśmiechnie, mówi Tessina.

Akty usług

Ten język obejmuje wszystko, co robisz, aby zmniejszyć ciężar odpowiedzialności, jak odkurzanie podłóg, idąc na zakupy spożywcze lub wysyłając notatki z podziękowaniami. Nie wiesz, czego potrzebuje twój partner? Chapman sugeruje, by poprosić partnera o pomysły na rzeczy, które chciałby, byś zrobił, a które ułatwiłyby mu życie i stworzyć harmonogram ich wykonania.

Proste rzeczy, takie jak robienie śniadania w łóżku lub chodzenie z psem, demonstrują, że dbasz o swojego partnera i twoje wspólne życie, mówi Tessina. “To mówi, że chcesz, aby twój dom i związek były bardziej żywe i chcesz zmniejszyć ciężar swojego partnera”, dodaje.

Dotyk fizyczny

Ludzie, którzy mówią tym językiem miłości, rozwijają się na każdy rodzaj fizycznego dotyku: trzymanie za rękę, uściski i poklepywanie po plecach. “Bądź celowy w znalezieniu sposobów na wyrażenie swojej miłości za pomocą fizycznego dotyku: dawanie uścisków, dotykanie ich ramienia lub dłoni podczas rozmowy; zaoferuj pocieranie szyi lub pleców” – mówi Chapman.

Według Tessiny, fizyczny dotyk jest najbardziej bezpośrednim sposobem komunikowania miłości. “Tak długo, jak odbywa się to w atmosferze, która jest kochająca, a nie opresyjna, dotyk fizyczny może być najbardziej skutecznym z języków miłości. Uspokaja, leczy i uspokaja” – wyjaśnia.

Najważniejsze jest to, że nie wszyscy wyrażają swoją miłość w ten sam sposób, więc świadomość różnych języków miłości może pomóc ci lepiej zrozumieć swój związek.

Wersja tej historii została opublikowana w styczniu 2019 roku.

Naszą misją w SheKnows jest wzmacnianie i inspirowanie kobiet, a my przedstawiamy tylko produkty, które uważamy, że pokochasz tak samo jak my. Należy pamiętać, że jeśli kupisz coś, klikając na link w ramach tej historii, możemy otrzymać niewielką prowizję ze sprzedaży.

Zanim pójdziesz, sprawdź nasze ulubione podcasty erotyczne, aby posłuchać czegoś seksownego: