Wszyscy mówią o “trzeźwej ciekawości” – oto co to oznacza

Od Kin Euphorics Belli Hadid po De Soi Katy Perry, bezalkoholowe alkohole, wina i napoje są teraz w modzie. Dlaczego? Influencerzy, celebryci i guru odnowy biologicznej mówią o tym, że warto wybrać bezalkoholowy styl życia. O tej porze roku możesz kwestionować swoje spożycie alkoholu, zwłaszcza że każde wydarzenie w tym sezonie koncentruje się wokół drinka: jest wino na Święto Dziękczynienia, koktajle na świątecznej imprezie w biurze i gorzkie wersje naszej, skądinąd normalnej, gorącej czekolady czy jabłecznika. I choć kiedyś czuliśmy presję, by brać w tym wszystkim udział, w ciągu ostatnich kilku lat ruch trzeźwej ciekawości zmienił narrację. Czy trzeźwa ciekawość jest dla ciebie? Zbadajmy to.

Czym jest trzeźwa ciekawość?

Zacznijmy od bardzo jasnego określenia, czym trzeźwa ciekawość nie jest: Trzeźwa ciekawość to nie to samo co trzeźwość. Trzeźwość to całkowite uwolnienie się od alkoholu, które może być wynikiem alkoholizmu, nadużywania alkoholu lub zaburzeń jego używania. Trzeźwość natomiast wiąże się z wyborem, by pić mniej lub całkowicie ograniczyć picie dla korzyści fizycznych lub psychicznych. Ważne jest, aby podkreślić, że prowadzenie trzeźwego stylu życia jest dobrowolne i nie jest wynikiem zdiagnozowanego stanu. Osoby, które są “trzeźwo ciekawe” mogą zauważyć, że piją więcej niż by chciały lub że picie już im nie służy i decydują się kwestionować lub zmienić swoje nawyki picia z powodów zdrowotnych. Trzeźwa ciekawość może oznaczać kwestionowanie swojego stosunku do alkoholu (eksperymentowanie z tym, jak to jest nie pić i dlaczego), picie mniejszej ilości alkoholu lub życie bez alkoholu.

Dlaczego trzeźwa ciekawość jest trendy?

Nie jestem pewna, jak wyglądają wasze kanały społecznościowe, ale jako osoba dobrze zaznajomiona ze światem wellness, moje są wypełnione influencerami związanymi ze zdrowiem, którzy zastanawiają się nad swoimi własnymi podróżami w trzeźwości. Podczas gdy Seks w Wielkim Mieście dał kosmosowi jego moment, 20 lat później wielu z nas woli Netflix i chill niż wyjść do baru, bezalkoholowe piwo wyboru w ręku.

Ale dlaczego teraz? W 2020 roku wielu z nas sięgnęło po alkohol, aby sobie poradzić; Ina Garten, która wyłamała bardzo duże kieliszki do martini, zepsuła internet, a wirtualne happy hours – jakkolwiek krótkotrwałe – wydawały się jedynym sposobem na spotkanie towarzyskie. Dzięki temu, że więcej czasu niż kiedykolwiek spędzaliśmy w domu, mieliśmy również przestrzeń do zastanowienia się nad naszymi nawykami i zadawania sobie pytań, dlaczego tak szybko nalewamy sobie kieliszek wina, gdy potrzebujemy relaksu.

W swojej popularnej książce Quit Like a Woman, Holly Whitaker nakreśla naszą obsesję na punkcie picia. A wraz ze wzrostem znaczenia społecznego trzeźwej ciekawości, jej słowa wpłynęły nie tylko na świat wellness, ale także na większą kulturę głównego nurtu. Anegdotycznie, natknąłem się na posty na Instagramie dzielące się wstrząsającą rzeczywistością, że alkohol jest jedynym narkotykiem, który sprawia, że ludzie myślą, że jest coś złego z tobą za to, że go nie bierzesz. Niestety, to prawda – w świecie, w którym istnieje “sok dla mamy”, wydarzenia vinyasa i vino, a prawie każdy celebryta zakłada markę wina lub spirytusu, alkohol jest tak widoczny w naszej kulturze, że może czuć się dziwnie, jeśli wolisz zrezygnować. Dlatego teraz, bardziej niż kiedykolwiek, niezależnie od tego, czy ludzie mają obsesję na punkcie zdrowia, czy nie, najprawdopodobniej kwestionują swój związek z wybranym przez siebie alkoholem.

Korzyści z ograniczenia alkoholu

Biorąc pod uwagę znaczenie i uzależnienie od alkoholu w naszej kulturze, toŁatwo zrozumieć, dlaczego zerwanie z alkoholem – w perspektywie krótko- lub długoterminowej – stanowi wyzwanie. To część tego, jak się spotykamy, prowadzimy interesy i budujemy więzi. Na szczęście, jednym z kluczowych wyznaczników postępu ruchu trzeźwych ciekawskich jest udowodnienie, że możemy prowadzić spełnione życie, nawet jeśli zdecydujemy się nie pić. A z tym wiążą się liczne korzyści dla zdrowia. Według WebMD, rzucenie alkoholu może prowadzić do korzyści, takich jak lepszy sen, lepsza odpowiedź immunologiczna i zdrowsza waga. Ponadto, ponieważ alkohol może znacznie wpływać na nastrój, a także objawy lęku i depresji (lęk przed lękiem to nie żart!), możesz również doświadczyć poprawy nastroju i poczucia własnej wartości.

Gdzie znaleźć trzeźwą inspirację ciekawości

Jedna z pięknych rzeczy o naszym cyfrowym świecie? Jeśli rozważasz dokonanie zmiany stylu życia, nie brakuje inspiracji, które pomogą ci zacząć i utrzymać motywację. Poniżej znajduje się kilka kont Instagram i książek, które znalazłem wspierające w nawigacji bezalkoholowego stylu życia.

@alison__wu

Choć Alison Wu w pojedynkę zapoczątkowała żywy, warstwowy trend smoothie, przeniosła swoją uwagę na projektowanie, mindfulness i trzeźwe, ciekawe treści. Jest inspirującym przykładem tego, jak wygląda przyjmowanie wzlotów i upadków w życiu bez szukania czegoś poza sobą, co ułatwiłoby podróż. Obejrzyj jej refleksje na temat jej doświadczeń z czterema miesiącami bez alkoholu powyżej.

@olivianoceda

Olivia Noceda jest królową robienia mocktaili. Wszystkie jej przepisy są inspirujące i estetyczne, ale jej bezalkoholowe drinki kradną show. Opracowuje kreatywne przepisy na drinki bez alkoholu, takie jak Sweater Weather Mocktail, Citrus Sour, Pumpkin Spice Espresso Mocktini (mój ulubiony) i wiele innych. P.S. Bądźcie pewni, że słuchacie jej opowieści, w których bez ogródek opowiada o swojej podróży, w trakcie której wyeliminowała alkohol ze swojego życia.

Rzucić jak kobieta

Ta książka była jednym z najbardziej wpływowych źródeł w mojej podróży i wielu czytelników się z tym zgodzi. Holly Whitaker przedstawia w niej swoje własne doświadczenia w odwyku od nałogu alkoholowego i wykorzystuje swoje refleksje do krytyki wszechobecności alkoholu w naszym dzisiejszym świecie. Szczególnie skupia się na tym, jak Big Alcohol żeruje na kobietach, wykorzystując nasze niepewności, pragnienia i potrzeby, aby uczynić alkohol jeszcze bardziej atrakcyjnym. Jeśli szukasz podręcznika trzeźwej ciekawości, to jest to świetne miejsce, aby zacząć.

Trzeźwa ciekawość

Książka Ruby Warrington przedstawia korzyści płynące z odstawienia alkoholu w podtytule “The Blissful Sleep, Greater Focus, Limitless Presence, and Deep Connection Awaiting Us All on the Other Side of Alcohol”. Brzmi całkiem świetnie, prawda? Warrington zwraca uwagę na nielogiczność naszych rytuałów picia zielonych soków, praktyk jogi i dbania o siebie, które towarzyszą naszym nawykom picia. Poprzez badania, wywiady i refleksje na temat własnych doświadczeń, Warrington rozbija mity, które sprawiają, że pijemy i maluje nam obraz wszystkich możliwości, jakie daje nam trzeźwa ciekawość.

Pomysły na trzeźwą zabawę

Jedną z największych przeszkód w rozpoczęciu trzeźwego, ciekawego stylu życia jest przekonanie, że nie możemy nawiązywać kontaktów towarzyskich bez alkoholu. W naszej kulturze panuje silne przekonanie, że nie możemy bawić się z przyjaciółmi, iść na randkę czy przeżyć rodzinnego obiadu bez drinka w ręku. Ale odrobina kreatywności pozwala

Pomogą Ci one wyjść poza Twoją strefę komfortu i odkryć nowe sposoby na zaprezentowanie siebie. Poniżej znajduje się kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć.

  • Spróbuj nowych zajęćtreningowych. Kiedy przestałam pić tak dużo, znalazłam nową motywację do ćwiczenia ruchu. Dołączyłam do studia barre i zaczęłam szukać zajęć jogi w moim mieście. Bonus: To także doskonały sposób na nawiązanie nowych znajomości.
  • Idź na spacer. Niech żyją gorące babskie spacery! Wybierz się na spacer sama, zaproś przyjaciółkę lub zasugeruj swojej randce na Hinge małą eksplorację po stopach.
  • Przytul się w kawiarni. Zamieniłam wiele moich weekendowych wyjść i spotkań towarzyskich na powolne poranki, ograniczając moje opcje napojów do kawy zamiast alkoholu. A ponieważ nie ma nic lepszego niż przesiadywanie w kawiarni z ulubioną książką lub najlepszym przyjacielem, wyjście z domu przed 10 rano jest korzystne dla obu stron.
  • Dołącz do ligi sportowej. Pickleball, kickball, siatkówka – lista amatorskich lig sportowych, do których można dołączyć, jest praktycznie nieskończona. Sprawdź, co jest dostępne w Twoim mieście i przygotuj się do gry. Nie martw się, celem jest dobra zabawa, a ja zyskałem wielu przyjaciół, którzy mogą współczuć mojej strasznej służbie.
  • Rozpocznij nowe hobby. Niezależnie od tego, czy jest to szycie, scrapbooking, czytanie, rzemiosło lub podobne, znalezienie czegoś, co kochasz robić, to świetny sposób na zaangażowanie swojej kreatywności i połączenie z innymi podobnie myślącymi ludźmi (nie mam wstydu: Noc open-knit w moim lokalnym sklepie z dzianinami sprawia, że czwartki są moim ulubionym dniem tygodnia).
  • Zaproś przyjaciółkę na maraton pieczenia i oglądania filmów. Słodycze i komedie romantyczne – czy istnieje lepsze połączenie?
  • Spróbuj medytować: Budowanie praktyki mindfulness to solidna strategia zmniejszania niepokoju, który może sprawić, że będziemy chcieli sięgnąć po kieliszek wina. Rozciągnij się na macie do jogi lub po prostu usiądź na kanapie, aby odprężyć się podczas medytacji.
  • Przeorganizuj pokój: Niezależnie od tego, czy jest to Twoja szafa, sypialnia czy kuchnia, istnieje zdrowa odrobina satysfakcji, która płynie z uporania się z projektem od początku do końca. Włącz podcast, żeby było jeszcze przyjemniej.

Oto jak eksperci mówią, by pić bardziej świadomie