Wakacyjny poradnik przetrwania: Jak radzić sobie z odmiennymi poglądami politycznymi bez przewracania stołu

Bez względu na to, jak wyglądają Twoje tegoroczne plany, większość rzeczy będzie prawdopodobnie bardzo znajoma, jeśli planujesz spotkać się z przyjaciółmi lub członkami rodziny: wakacyjne maratony filmowe, mnóstwo pysznego jedzenia, niekończąca się dostawa eggnogu i ciasteczek (mniam) oraz, jeśli Ty i Twoi bliscy macie różne poglądy polityczne, kłótnie. Chociaż nie jest idealnie, abyś musiał przewidywać spory polityczne, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić wcześniej, aby czuć się lepiej przygotowanym w obecności osób o odmiennych poglądach.

Zwróciliśmy się do ekspertów o ich najlepsze rady na temat radzenia sobie w okresie świątecznym, jeśli spory polityczne są tak samo tradycją jak przycinanie choinki czy pieczenie indyka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby przejść przez to tak produktywnie, znośnie i bez szwanku, jak to tylko możliwe.

1. Ustalcie przed czasem podstawowe zasady jako rodzina

Nie chcesz wejść w tę sytuację całkowicie nieprzygotowany. “Przyznaj, że masz różne poglądy i spróbuj wymyślić plan gry na wakacje razem”, wyjaśnia Heidi McBain, MA, LMFT, LPC, PMH-C, licencjonowany terapeuta małżeństwa i rodziny. “Może wszyscy zdecydujecie, że nie będziecie w ogóle rozmawiać o polityce lub może wprowadzicie środki bezpieczeństwa, takie jak używanie umiejętności aktywnego słuchania i kończenie dyskusji, jeśli sprawy staną się zbyt gorące”.

Ustalenie granic razem przed czasem (jeśli to możliwe) może pomóc zapewnić, że obie strony są na tej samej stronie i masz plan gry. Jeśli nawet pomysł tego rodzaju rozmowy sprawia, że czujesz się zestresowany lub nerwowy, uzyskanie pomocy w przepracowaniu tych uczuć może być dobrym pomysłem. “Jeśli czujesz dużo niepokoju o widzenie rodziny i przyjaciół w tych trudnych czasach, sięgnij po doradcę, aby uzyskać pomoc w pracy przez nich”, powiedział McBain.

2. Nie unikaj trudnych rozmów

Rozpoczynanie rozmów o tym, jak czyjeś stanowisko wpływa na Ciebie lub dlaczego się z nim nie zgadzasz, może być nieco denerwujące, ale nie czuj się tak, jakbyś musiał całkowicie unikać trudnych rozmów.

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, podchodząc do trudnych rozmów, które mogą pomóc uczynić je łatwiejszymi i bardziej produktywnymi:

 • Zachowaj spokój.
 • Słuchaj z miejsca, w którym odczuwasz współczucie.
 • Nie zakładaj, że automatycznie będziesz musiał się bronić.
 • Zadawaj drugiej osobie pytania, zamiast samemu mówić wszystko.
 • Nie skupiaj się na stwierdzeniach, które cię denerwują – słuchaj wszystkiego, co mówi.
 • Bądź przygotowany na fakty, abyś mógł odpowiedzieć informacjami, a nie tylko emocjami.
 • Wiedz, kiedy zakończyć rozmowę.

3. Przyjdź wyposażony w pozytywne samoafirmacje

Twoja rodzina lub przyjaciele mogą nigdy nie zgodzić się z tobą całkowicie (lub nawet być skłonni do zachowania otwartego umysłu podczas jakichkolwiek dyskusji). Ale ich bycie niezdolnym lub niechętnym do nawet zatwierdzenia tego, jak się czujesz, może być naprawdę trudne. “Jot down lub zachować w swoim telefonie kilka fraz, które sprawiają, że czujesz się afirmowany i zatwierdza swoje emocje”, zaleca Dr Rebekah Montgomery, PhD, psycholog specjalizujący się zarówno w terapii indywidualnej, jak i terapii pary. “Oczywiście, możesz czuć się zdenerwowany, rozczarowany lub zły. Polityka jest emocjonalna i osobista, co jest również powodem, że twoi przyjaciele lub rodzina są również tak reaktywni. Praktykuj samoocenę, aby pomóc ci puścić potrzebowanie jej od rodziny.”

Oto kilka przykładów pozytywnych afirmacji, które możesz użyj, aby pozostać uziemionym, jak sugeruje dr Montgomery:

 • “Nie potrzebuję, aby inni się ze mną zgadzali, aby wiedzieć, że moje stanowisko ma wartość i wartość”.
 • “Jestem przekonany o tym, co jest dla mnie właściwe i prawdziwe”.
 • “Niezdolność innych do dostrzeżenia mojej perspektywy nie dotyczy mnie”.
 • “Nie muszę nikomu udowadniać siebie ani swoich przekonań”.
 • “Przekonywanie innych nie jest moją pracą do wykonania”.

4. Wyznaczaj granice i trzymaj się ich

Ustalanie granic jest jednym z najważniejszych aktów samoopieki, więc niezależnie od tego, czy ustalisz granice werbalnie z bliskimi, czy zachowasz je wewnętrznie, upewnij się, że się ich trzymasz. “Zdecyduj z góry, jak bardzo jesteś skłonny zaangażować się w rozmowę polityczną i co zrobisz, gdy chcesz odłączyć się od tematu”, zasugerował Tracy K. Ross, LCSW, terapeuta par i rodzin. “Często istnieje cienka linia między stymulowaniem i angażowaniem się w rozmowę a uczuciem wyobcowania i gniewu, które łatwo może prowadzić do napięcia i gorących kłótni”.

Oto kilka przykładów, co powiedzieć, gdy trzeba opuścić rozmowę, zgodnie z sugestią dr Montgomery:

 • “Doceniam to, co próbujesz powiedzieć. Nie wydaje mi się, żeby ta rozmowa naprawdę zmierzała w jakimkolwiek kierunku. Zróbmy na razie przerwę, żebyśmy mogli cieszyć się wakacjami”.
 • “Wiem, że pochodzimy z naprawdę różnych perspektyw. Kocham i szanuję cię, zróbmy coś innego”.
 • “Wiem, że ten temat wiele znaczy dla nas obojga. I ważne jest, aby cieszyć się naszym wspólnym czasem, więc porozmawiajmy o czymś innym”

5. Zdecyduj, jak chcesz spędzić swój czas i energię

Wchodzenie w wydarzenia wakacyjne i czas rodzinny z intencją może pomóc ci pamiętać, jakie są twoje priorytety. “Miej kilka celów, które prowadzą cię przez całe wydarzenie. Kiedy się rozproszysz, zdenerwujesz lub wypalisz, użyj swojej intencji, aby poprowadzić cię do tego, jak chcesz zareagować lub spędzić czas” – powiedziała Montgomery. “Twoją intencją może być połączenie, zrobienie wspomnień, relaks, lub cieszenie się obecną chwilą”. Twoje intencje mogą nawet pomóc ci przełamać żar chwili lub tymczasowo zakończyć rozmowę, która nie jest już produktywna. W końcu celem świąt nie jest udowodnienie, że masz rację, wygranie kłótni czy zmiana czyjejś opinii. Celem jest po prostu cieszyć się sobą.

6. Ustal limit czasowy, aby nie pochłaniał on całej twojej nocy

Limity czasowe oznaczają, że będziesz mógł mieć wyjście, jeśli będziesz go potrzebował. “Pomocne jest podjęcie zobowiązania do siebie, aby albo wyłączyć się z dyskusji politycznych, dać sobie limit czasowy, lub mieć zestaw zwrotów ustalających granice (jak ‘Wolałbym nie rozmawiać o tym, abyśmy mogli cieszyć się naszym wspólnym czasem’)”, powiedział Montgomery. Limity czasowe mogą być dobrym sposobem na oddzielenie produktywnej rozmowy od niezgody, która zrujnuje wasz wspólny czas. Na przykład, jeśli pięć minut czuje się OK, aby mieć otwartą, intelektualną rozmowę, zmień temat na coś bardziej neutralnego po pięciu minutach, aby upewnić się, że rozmowa nie spiralę.

7. Odłącz się, gdy przestaje ci to służyć

Dbanie o siebie – zwłaszcza jeśli jesteś osobiście pokrzywdzony przez poglądy i politykę, którą popierają twoi bliscy – jest najważniejsze. Spędzanie całych świąt na wydatkowaniu energii psychicznej, emocjonalnej i fizycznej odbije się na tobie. “Zaplanuj czas w samotności lub na współ

nnektuj swój system wsparcia poza tym, z kim spędzasz czas” – radzi Montgomery. “Rób przerwy, aby zadbać o siebie, szukaj wsparcia u podobnie myślących przyjaciół lub członków rodziny, wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny i medytuj”. Miej listę czynności (samodzielnie lub z rodziną), które sprawiają, że święta są dla ciebie przyjemne. Być może są to stare tradycje, posiłki, filmy, gry, zajęcia i rytuały, a może chcesz stworzyć jakieś nowe rytuały.”

Jak nie dać się wyczerpać emocjonalnie podczas wakacji