Tak, środa jest wspaniała – ale czy nie masz jeszcze dość miłosnych trójkątów?

O ile nie żyjesz pod kamieniem, bez wątpienia słyszałeś, że nowy nastoletni thriller-komedia Wednesday niedawno spadł na Netflix. Ulubione show dla fanów oryginalnej Rodziny Addamsów, zwolenników nowszych spinoffów lub każdego, kto chciałby spać w trumnie, najnowsze dzieło Tima Burtona przedstawia Wednesday Addams (graną przez Jennę Ortegę) jako w każdym calu tak przezabawnie nieszczęśliwą, jak jej młodsze wersje w innych częściach. Wysłany do szkoły z internatem i zdeterminowany, aby znaleźć potwora na wolności, nasza czarna owca rodziny Addamsów jest dokładnie tak, jak wyobrażałem sobie, że będzie w jej młodzieńczych latach – silna-wola, szybka-jasne, i nie łatwo rozproszone. Cóż, dopóki nie zauważyłam, że pisarze zrobili z niej obiekt pożądania w jednowymiarowym, zbyt ogranym trójkącie miłosnym.

Choć nie spodziewałabym się niczego innego, niż lekko przyprawiającego o gęsią skórkę “romansu” w dramacie skierowanym do moich kolegów z pokolenia Gen Zers, nie jestem jedną z osób, które chcą się podpierać szkodliwymi tropami. W serialu Wednesday ma wybierać między Tylerem, miłym facetem i nieco pretensjonalnym baristą, a Xavierem, niezrozumianym artystą, który uwielbia wpatrywać się w horyzont. Tim, nie lubię tego mówić, ale trójkąt miłosny musi odejść. Poza tym, że nie ma sensu dla postaci Wednesday, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że upraszczanie kobiety, o której opowiada twoja historia, do geometrycznego punktu jest więcej niż trochę poniżające.

Zostało to udowodnione wiele razy, ale silne kobiece postacie nie muszą przechodzić przez “trudne” romantyczne sytuacje, by być postrzegane jako wrażliwe. Zanurzmy się w dowodach, prawda? Ale czytelniku, ostrzegaj: spoilery są przed nami.

Trójkąt miłosny ma zero sensu w 2022 roku.

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego nie ma sensu umieszczać Wednesday Addams w środku trójkąta miłosnego, zacznijmy od źródła problemu. Z definicji, trójkąt miłosny, jak można się domyślić, obejmuje trzy osoby, z których dwie konkurują o uwagę jednej strony znanej jako punkt trójkąta. A jeśli słowo “rywalizować” nie wystarczy, aby dać ci ick, wiedz, że trope jest łatwy sposób, aby kobieta postać wydaje się zdezorientowany i niepewny siebie, jak ona przerzuca się tam i z powrotem między jej dwóch potencjalnych interesów miłosnych. Fani gatunku romansu generalnie zgadzają się, że trójkąt miłosny to tani sposób na dodanie dramatyzmu do historii kosztem tego, co byłoby związkiem, któremu kibicowalibyśmy.

Trójkąt miłosny nie tylko odwraca uwagę od rozwoju postaci kobiecej i jej działań niezwiązanych z romansem, ale jest to rodzaj leniwego pisania. OK, nie wyreżyserowałem żadnego większego serialu Netflixa, ale jako zapalony fan gatunku rom-com, zorientowałem się, które tropiki są tymi, o których warto pamiętać. Daj mi przyjaciół do kochanków (pikantne), wrogów do kochanków (jeszcze bardziej pikantne), lub dobry ol’ one-bed trope (jestem praktycznie topiący się), a ja zdecydowanie zamierzam manifestować ten rodzaj powabnego romansu w moim własnym życiu. Ale trójkąt miłosny? Mam wystarczająco dużo decyzji do podjęcia, jak to jest. Ostatnią rzeczą, o której chcę myśleć w kawałku eskapistycznej fikcji, jest wybór między jakimś facetem, który ma problemy z ojcem, a innym, który jest zbyt blisko swojej byłej.

To nie znaczy, że nie ma trójkątów miłosnych, które działają. Niektóre z najlepszych filmów romantycznych, jakie widziałam, zawierają ten motyw – pozdrowienia ze Zmierzchu i Love Actually. Ale co najmniej, jak much głębokość można naprawdę wycisnąć do dwóch potencjalnych interesów miłosnych? Spędziliśmy tak dużo czasu oglądając Tyler pin nad Wednesday, że nie mogę pomóc, ale czuć Xavier został snubbed. Dostajemy około 50 scen, w których Tyler kłóci się ze swoim ojcem i sprawia, że jest nam go żal, podczas gdy Xavier wiąże się z przerażającym obrazem, który zrobił ze Wednesday przez jakieś dwie całe minuty. Mając dwie miłości, nie możemy tak naprawdę kibicować nikomu, ponieważ zawsze jedna noga trójkąta otrzymuje więcej czasu ekranowego, dialogów lub dziwnych zbliżeń kamery niż druga.

Powiem to – Wednesday miała lepszą chemię z Enid

Kiedy Wednesday przybywa do Nevermore, jest zdeterminowana, by uciec, a nie nawiązać kontakty na całe życie z rówieśnikami. Ale po spotkaniu z wesołą Enid, Tylerem i Xavierem, szybko staje się bliska swoim rówieśnikom – cóż, jeśli definiujesz “bliskość” jako powstrzymywanie się od smagania innych we śnie.

Przez osiem odcinków uwielbiałam obserwować, jak Wednesday otwiera się i powoli staje się bardziej wrażliwa i ludzka. Ale moje ulubione momenty z Wednesday nie obejmowały chłopaków; wszystkie były z Enid. Od powstrzymywania jej prawdziwych uczuć na temat tego czarno-białego szalika (co to w ogóle jest snood?), który podarowała jej Enid, przez rezygnację z dzielenia pokoju taśmą, kiedy Enid wprowadziła się z powrotem do domu, aż po troskę Enid o bezpieczeństwo Wednesday po przemianie w wilkołaka po raz pierwszy, te dwie osoby dzielą się naprawdę wyjątkową przyjaźnią. Taką, której warto kibicować.

W międzyczasie, ci faceci podnosili każdy okruch dobroci, który Wednesday zostawiła i brali go jako zaproszenie do nietrafionego uczucia. Ta publiczna złość z powodu sygnałów, które Tyler czuł, że Wednesday daje? Stary, ona kilka razy wpatrywała się w twoją duszę i poprosiła cię o podwiezienie jej na stację kolejową (a więc z dala od ciebie). Manipulacja, którą Xavier wyciągnął w sprawie Wednesday nie uznającej jego wkładu w jej tort urodzinowy? Proszę, daj jej spokój i prezent w postaci odrobiny spokoju. Czy w ogóle kiedykolwiek była jakaś chemia między Wednesday a jej chłopakami?

I nawet sama pani Ortega jest przeciwna temu schematowi.

OK, przyznam, że mogę być trochę nieobiektywna wobec tego trope’u, bo nie byłam podekscytowana ani Tylerem, ani Xavierem. Więc pewnie, weź moją opinię z ziarnem soli. Nawet sama Wednesday, Jenna Ortega, powiedziała publicznie, że była przeciwna trójkątowi miłosnemu od samego początku. Według aktorki, która chciała walczyć z trójkątem miłosnym “tak mocno”, nie sądziła, że romantyczna zagadka będzie pasować do postaci Wednesday. I tak, ma rację.

Z fabułą, która maluje Wednesday jako twardą, ale wciąż czasami wrażliwą nastolatkę, jest ona kimś, kogo inni uczniowie wolą unikać niż do niej uciekać. Poza tym, że ma dosłownie zero miłych rzeczy do powiedzenia swoim rówieśnikom, jest też bardzo skupiona na sobie. To znaczy, że codziennie poświęca czas na pisanie (robiłam notatki) i ma do czynienia z normalsami i małomiasteczkową policją, aby udowodnić niewinność swojego ojca i dowiedzieć się, skąd pochodzi ten tajemniczy potwór, a do tego jest jeszcze uczennicą? W jakim uniwersum rodziny Addamsów chłopcy byliby głównym zmartwieniem Wednesday? Poleganie na tropie, aby uczynić ją bardziej ludzką lub dać jej charakterowi szansę na otwarcie się, mogło być łatwo zrobione z większą ilością scen z Enid, Biancą lub Eugene.

Końcowe przemyślenia

W

Środa była naprawdę przyjemnym, wywołującym uśmiech na twarzy teen flickiem, z miłosnym trójkątem i wszystkim. Pomiędzy przemyślanym, pełnym wielkanocnych jajek przedstawieniem ikonicznej postaci a ekscytującą, nowoczesną interpretacją rodziny Addamsów, serial niemal bezbłędnie kontynuował dziedzictwo dość dziwnych postaci, które istnieją od dziesięcioleci. Ale jeśli chodzi o upodmiotowienie silnych kobiecych leadów, rozważenie, co ma sens dla postaci, i słuchanie opinii (słyszę cię i wspieram cię, Jenna), Środa nie powinna była nigdy mieć trójkąta miłosnego.

Sądząc po sukcesie i cliffhangerowym zakończeniu sezonu pierwszego, zdecydowanie oczekuję równie porywającego i tandetnego sezonu drugiego. Ale jeśli scenarzyści chcą rozwijać i celebrować Wednesday Addams, to wyluzują trochę z tym całym trope-y romansem. Osobiście bardzo bym chciała, żeby Wednesday i Xavier zbliżyli się do siebie jako platoniczni przyjaciele – i hej, może on też dołączy do niej na terapii. Chociaż prawdopodobnie nie dostaniemy tego, co chcemy (westchnienie), jestem również po stronie sporej części TikTok i wysyłki Wednesday i Enid. W końcu były współlokatorkami. Niezależnie od tego, gdzie sezon drugi nas zabierze, jedno jest pewne – jeśli Wednesday zacznie romantyzować to, co miała z Tylerem, teraz znanym mordercą, wyłączam telewizor.

18 Cozy Mystery Books to Curl Up With This Weekend