Stresujący RN? Musisz usłyszeć porady psychologa, jak radzić sobie w święta

Za puszkami, fa-la-la-la, wizjami tańczących śliwek i dobrymi filmami świątecznymi kryje się surowa prawda: najwspanialszy czas w roku jest również najbardziej stresujący. Zanim napiszesz, że jestem grinchem (mój brzydki jamnik noszący sweter dowodzi, że jest inaczej), nie jest tajemnicą, że świąteczny stres jest prawdziwy. Czy muszę wspominać o pośpiechu w pracy przed przerwą świąteczną, szalonych wyprawach do centrum handlowego i na lotnisko oraz o zjadaniu wszystkich ciasteczek w zasięgu wzroku? Dodaj do tego swoje konto bankowe, które odczuwa ból związany z dodatkowymi zakupami w Starbucksie, wymianą prezentów, imprezami i odgrywaniem roli gospodyni.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym wśród ponad 1000 osób w Stanach Zjednoczonych, ponad jedna trzecia respondentów stwierdziła, że ich największym zmartwieniem związanym z tegorocznymi świętami są finanse, a w dalszej kolejności: zmartwienie lub niepokój, utrzymanie zdrowych nawyków, ogólne zapracowanie/poczucie nadmiernego obciążenia oraz uczucie smutku/żałoby/utraty. Jakie są dobre strony? Poprosiłam dr Beth Pausic, dyrektorkę ds. zdrowia behawioralnego w firmie Hims & Hers, aby podzieliła się z nami swoimi odpornymi na sknerę wskazówkami, które pomogą nam zwalczyć największe wakacyjne stresory. Zrób notatki, aby uczynić ten sezon (faktycznie) wesołym i jasnym.

Dr Beth Pausic

Psycholog kliniczny i dyrektor ds. zdrowia behawioralnego w Hims & Hers.

Dr Beth Pausic jest psychologiem klinicznym i dyrektorem ds. zdrowia behawioralnego w Hims & Hers. Dr Pausic pracowała na wysokich stanowiskach w kilku firmach zajmujących się opieką zdrowotną. Jej doświadczenie przed rozpoczęciem pracy w telebehawioralnej opiece zdrowotnej obejmuje ponad 15 lat pracy jako administrator kliniczny i dostawca usług w placówkach klinicznych.

Przygotuj plan dla swoich finansów

Zabawa w Mikołaja to nie wszystko. Jasne, dawanie prezentów ma swoje zalety (zobaczenie wyrazu twarzy swojej przyjaciółki, kiedy otwiera różdżkę do terapii czerwonym światłem, którą dla niej zdobyłeś: bezcenne), ale wraz z oczekiwaniami społecznymi związanymi z wypisaniem wszystkich z listy miłych osób, nie wspominając już o inflacji, z którą walczymy, możesz mieć wrażenie, że twój portfel nie może się oderwać. Jak więc możesz uniknąć Grinchmas? “Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest ustawienie realistycznego budżetu dla siebie”, stwierdził dr Pausic. “Nie przeciążaj się i nie pogarszaj swoich problemów finansowych. Bądź szczery w kwestii tego, co możesz, a czego nie możesz wydać”. I rozważ alternatywy dla zwykłych prezentów materialnych, takich jak doświadczenia (pomyśl: fitness lub klasa gotowania), rośliny, smakołyki DIY (peeling do kawy i bomby do kąpieli, anyone?), lub swój czas. Porozmawiajmy o prezentach, które nie przestają dawać!

Dr Pausic zasugerował również, aby być otwartym i szczerym z innymi na temat swoich ograniczeń dotyczących wymiany prezentów lub uczestnictwa w wydarzeniach społecznych. “Prowadzenie rozmów o finansach z przyjaciółmi i rodziną może wywoływać niepokój i czuć się niezręcznie, ale jeśli jest to coś, o co martwisz się podczas świąt, warto to poruszyć” – potwierdziła. “Nie jest łatwo pozwolić sobie na bezbronność i szczerość, gdy jesteś w trudnej sytuacji finansowej, ale dzieląc się swoimi obawami, lepiej dbasz o siebie”. To właśnie nazywam dbaniem o siebie.

Ustal granice z wyprzedzeniem

Chociaż niepokój jest normalną codzienną emocją, której wszyscy doświadczamy, nie da się ukryć, że sezon wakacyjny może dodać dodatkową warstwę stresu (wakacyjne szaleństwo to rzecz). Ponieważ niepokój może objawiać się na różne sposoby i w różnym stopniu nasilenia, ciągłe sprawdzanie siebie, zwracanie uwagina sygnały ciała, a zwiększenie świadomości swoich wyzwalaczy lękowych może sprawić, że różnica między roztopami a wesołymi świętami. “Jeśli to możliwe, zminimalizuj lub unikaj wyzwalaczy” – radzi dr Pausic. “Jeśli nie jest to możliwe, mieć plan, aby zająć się lękiem poprzez zminimalizowanie ekspozycji na te wyzwalacze poprzez usunięcie się z sytuacji, ustalenie granic i posiadanie strategii, które pomogą zmniejszyć lęk w trudniejszych momentach”.

Dr Pausic zalecił wypróbowanie zwykłych podejrzanych: głębokiego oddychania, medytacji i mindfulness. Zaplanuj czas na konsekwentną, zapobiegawczą samoopiekę, aby pomóc w kontrolowaniu lęku i łagodzeniu jego skutków w sposób regularny, tak jak w przypadku rutyny ćwiczeń.

Utrzymuj (niektóre) zdrowe nawyki

Utrzymanie zdrowego odżywiania i reżimu treningowego jest wystarczająco trudne w każdym dniu, ale wrzuć do tego mroźne temperatury, napakowane kalendarze i pokusy na każdym kroku, a wakacje mogą sprawić, że nawet najzdrowsze kobiety zrezygnują ze swoich ulubionych rutyn. Po pierwsze, dr Pausic zauważył, że w miesiącach zimowych mamy skłonność do siedzenia, więc daj sobie spokój, ale postaraj się pozostać aktywna i – jeśli to możliwe – staraj się uprawiać jakiś rodzaj aktywności fizycznej kilka dni w tygodniu. Dostosuj swoje sesje pocenia się do zimowych miesięcy, wybierając wolniejsze, mało inwazyjne sesje pocenia się, takie jak pilates czy joga. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.

W najbliższym czasie czeka Cię wakacyjna impreza po wakacyjnej imprezie, co oznacza mnóstwo jedzenia i picia, a za mało dobrej jakości snu. Pamiętaj, że nie jest to wszystko lub nic – zamiast przeklinać pierniczki i spiked eggnog, ciesz się każdym kęsem i łykiem, i słuchaj swoich znaków głodu. “Chociaż nie chcesz się pozbawić, może istnieć cienka granica między wakacyjnym pobłażaniem a wakacyjnym nadmiarem”, wyraził dr Pausic. “Bądź świadomy, jeśli jesz lub pijesz więcej, i zaplanuj, kiedy chcesz pobłażać i inne dni, w których jesteś nieco bardziej konserwatywny”. I nadaj priorytet tym 7-9 godzinom wysokiej jakości snu każdej nocy, aby poprawić swój nastrój, wzmocnić swój układ odpornościowy, złagodzić stres i utrzymać zdrową wagę. Sezon na przeziębienie i grypę, kto?

Rób częste przerwy

Od zakupów świątecznych i wymiany białych słoni do podróży wakacyjnych i spotkań rodzinnych – na szczycie utrzymania “normalnego” harmonogramu – to naturalne, że czujesz się teraz przytłoczony. “Jeśli zauważysz, że czujesz się zestresowany tymi rzeczami zamiast cieszyć się nimi, to czas zrobić sobie przerwę” – przekazał dr Pausic. “Nie zgadzaj się na każde zaproszenie i ustaw realistyczne oczekiwania dla wszystkich swoich działań w sezonie. Może wydawać się to niemożliwe, ale możesz powiedzieć “nie”- i nie zapomnij zadbać o siebie.”

Wprowadź: wyznaczanie granic, odpuszczanie “powinności” i ogarnianie JOMO. Grzecznie odmawiaj wszelkich spotkań towarzyskich, na które powiedziałabyś “tak” tylko po to, by spełnić jakiś obowiązek. Zamiast organizować imprezę dla przyjaciół tylko dlatego, że oczekują tego od ciebie twoi najlepsi kumple, zapytaj, czy ktoś inny może przejąć pałeczkę (pun intended). I tylko dlatego, że wszyscy wokół ciebie świętują, dekorując sale i piekąc ciasteczka, nie musisz brać w tym udziału. Rób to, co jest dla Ciebie dobre – nawet jeśli oznacza to, że w ogóle nie będziesz świętować. Najważniejsze: Postaw siebie na pierwszym miejscu.

Zachowaj przestrzeń dla wszystkich emocji

Pomimo tego, że ta pora roku to temat

wakacyjnej radości, wakacje mają sposób na zintensyfikowanie istniejących uczuć smutku, straty i żalu. “Kiedy jesteśmy stale narażone na obrazy szczęścia, rodziny i bycia razem, może to sprawić, że twój własny smutek czuje się jeszcze głębiej, a strata może czuć się bardziej widoczne,” Dr Pausic wyjaśnił. “To jest OK, aby przyznać, że przechodzenie przez święta może być dla ciebie trudne”. Nie jesteś jedynym, który czuje się w ten sposób.

Niezależnie od tego, czy stoisz w obliczu utraty bliskiej osoby, stresu rodzinnego, niedawnego rozstania, czy też nie wracasz do domu na święta, zrób miejsce na wszystkie swoje emocje, daj sobie łaskę i nie wywieraj na siebie niepotrzebnej presji, aby czuć się szczęśliwym. Dr Pausic wymienił sposoby na złagodzenie uczucia smutku/żałoby/utraty

:

  • Bądź w pobliżu innych, którzy są wspierający
  • Rozważ możliwość poświęcenia części swojego czasu na pomoc innym.
  • Poczuj to, co czujesz. Żałoba jest normalna. Nie zmuszaj się do tego, by czuć się inaczej.
  • Uznaj smutek i stratę, których doświadczasz. Nie mów sobie ani innym, że wszystko jest w porządku, jeśli tak nie jest.
  • Zaplanuj opiekę nad sobą i strategie radzenia sobie, które są dla Ciebie najlepsze. Ważne jest, aby określić je dla siebie, ale niektóre przykłady mogą obejmować spacer, spędzanie czasu z przyjacielem, wypróbowanie nowej aktywności, zaczerpnięcie trochę słońca i ćwiczenia.
  • Zwróć się do sieci wsparcia
  • Rozważ rozmowę z profesjonalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego
  • Bądź dla siebie współczujący

10 genialnych porad zdrowotnych, które pozwolą ci przetrwać święta.