Przeczytałem ponad 100 książek w 2022 roku – oto 10, które polecam

Wybory produktów w The Everygirl są tworzone przez zespół redakcyjny. Jeśli kupisz coś przez nasze linki, możemy zarobić prowizję partnerską, bez żadnych kosztów dla Ciebie. Polecamy tylko produkty, które szczerze kochamy.

Zrobiłem postanowienie czytelnicze w 2022 roku, aby czytać mniej książek. Czytasz to dobrze – jako ktoś, kto czyta dużo, chciałem poświęcić więcej czasu w tym roku na inne rzeczy, takie jak rozwijanie więcej hobby. Nie powiedziałbym, że zawiodłem swój cel – przeczytałem mniej książek niż w 2021 roku! – Ale nadal skończyłem ponad 100 książek, więc z pewnością mogłem poświęcić jeszcze więcej czasu na inne hobby w przyszłym roku. W każdym razie, miałem szczęście przeczytać w tym roku wiele wspaniałych książek, ale oto 10, które się wyróżniły. Od epickiej historycznej fantazji do kreatywnych pamiętników i pandemicznej fikcji do pikantnego romansu, mam nadzieję, że znajdziesz coś na tej liście rekomendacji książkowych, aby dodać do swojego 2023 TBR.

R.F. Kuang

Babel

Jedną z korzyści skupienia się na przeczytaniu mniejszej liczby książek w tym roku było zachęcenie mnie do wzięcia dłuższych tomów, które mogłem odłożyć w przeszłości. Przykład A: Ta historyczna epopeja fantasy osadzona w alternatywnej historii Oksfordu jest warta każdej ze swoich prawie 600 stron! Ta genialna powieść przedstawia grupę studentów tłumaczących i mądrze komentujących kolonializm, imperializm, nieposłuszeństwo obywatelskie i wiele innych.

Mai Al-Nakib

Nieodwracalny dom

Ta debiutancka powieść opowiada historię trzech pokoleń kobiet po obu stronach kuwejckiej rodziny od początku XX wieku do czasów niemal współczesnych. Większość historii rozgrywa się w Kuwejcie (gdzie urodziła się autorka), ale obejmuje również Indie, Irak, Liban i Stany Zjednoczone. Zakochałam się w tych bohaterach i z przyjemnością poznałam polityczną i społeczną historię Kuwejtu poprzez ich opowieści.

Ingrid Rojas Contreras

Człowiek, który poruszał chmury

To fantastyczny pamiętnik/historia rodzinna autorstwa kolumbijskiej pisarki badającej dziedzictwo curanderos/as w swojej rodzinie. W opowieści pojawia się wiele duchów i zdrowa dawka rodzinnego dramatu, a mnie szczególnie zainteresował sposób, w jaki autorka (która ma rdzenne pochodzenie) mówi o kolonialnym spojrzeniu na południowoamerykańskie i rdzenne pisma i tradycje. Jeśli podobała wam się powieść Rojas Contreras ” Owoc pijanego drzewa“, to myślę, że jej pamiętnik jest jeszcze lepszy.

Bolu Babalola

Miód i przyprawy

Myślę, że Bolu Babalola jest jedną z najzabawniejszych autorek na Twitterze, a jej debiutancka powieść romansowa nie zawiodła! Ta śmiech-out-loud historia przedstawia studenta college’u w Wielkiej Brytanii, który wchodzi w fałszywy związek z hottie kampusu, aby pomóc poprawić swoje oceny radiowe show. Audycja radiowa jest dużą częścią książki, więc stwierdziłam, że audiobook to idealny format dla tej historii.

Sequoia Nagamatsu

Jak wysoko sięgamy w ciemności

Ta mroczna, ale ostatecznie pełna nadziei powieść rozpoczyna się w 2030 roku na Syberii i trwa przez dekady, gdy pandemia pustoszy świat. Powinnam was ostrzec, że choć ja uznałam tę książkę za pełną nadziei, mój klub książkowy … nie zgodził się. Ale jeśli możesz poradzić sobie z pewną ponurością, myślałem, że te historie były piękne i prowokujące do myślenia. To znaczy, rozdział o świni doprowadził mnie do płaczu, więc jeśli to nie jest wyraźna rekomendacja, nie wiem, co jest.

Ling Ma

Bliss Montage

Uwielbiam polecać zbiory opowiadań zapracowanym czytelnikom lub osobom, które próbują wrócić do czytania dla przyjemności. Ten niepokojąco dobry zbiór autorki Severance (innej powieści pandemicznej sprzed kilku lat) był najlepszym, jaki przeczytałam w tym roku. Surrealistyczne historie Ma przeczą gatunkowi i zacierają krawędzie rzeczywistości, przedstawiając codzienne zdarzenia z zaskakującym twistem.

Imani Perry

Od południa do Ameryki

Ta kreatywna książka non-fiction opowiada historię amerykańskiego Południa poprzez różne mechanizmy, aby dodać niuans do często spłaszczonego stereotypu Południa, który reszta narodu (a nawet świata) często widzi. Perry łączy różne wątki, w tym postaci historyczne, nieśmiertelnych bohaterów, zabytki, tradycje kulinarne, sztukę i taniec, a nawet swoje osobiste badania genealogiczne, aby stworzyć błyskotliwą narrację o Południu. Bonus: audiobook z narracją autorki jest doskonały.

Fatimah Asghar

Kiedy byłyśmy siostrami

Mam słabość do prozy pisanej przez poetów, więc kiedy zobaczyłam, że autorka zbioru poezji ” If They Come for Us ” wydaje powieść, byłam bardzo podekscytowana. Ta debiutancka powieść o trójce osieroconych sióstr, które są adoptowane przez zaniedbującego krewnego, nie zawiodła, a liryczny styl Asghar błyszczy w eksperymentalnym pisaniu i unikalnej strukturze książki.

Tara Stringfellow

Memphis

Mówiąc o debiutanckich powieściach poetów, urzekła mnie ta wielopokoleniowa opowieść o trzech pokoleniach czarnych kobiet w Memphis w stanie Tennessee. Sposób, w jaki Stringfellow pisze o relacjach matki z córką i siostrą, jest pięknie i boleśnie prawdziwy, a miasto Memphis było postacią samą w sobie.

Sara Nović

True Biz

Po przeczytaniu debiutanckiej powieści Nović kilka lat temu (o wojnach na Bałkanach w latach 90.), byłam zaskoczona i pod wrażeniem, że jej druga powieść jest zupełnie inna. Akcja powieści rozgrywa się w szkole z internatem dla niesłyszących, True Biz ma wszystkie cechy charakterystyczne dla świetnej powieści o kampusie – zbuntowani uczniowie, nauczyciele o skomplikowanych motywacjach i

i z pewnością szczypta skandalu – a jednocześnie umiejscowienie życia w kampusie w ramach szerszych sił społecznych i politycznych, które wpływają na kulturę Głuchych.

14 książek, które musi przeczytać każda kobieta w wieku 20 lat