Naturalne lekarstwa na PMS – OczamiKobiety.pl

Dzielę się kilkoma wskazówkami na temat naturalnych środków na PMS. Należy pamiętać, że ma to charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Jeśli zmagasz się z PMS, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby uzyskać wskazówki dotyczące Twojej wyjątkowej sytuacji.

Cześć! Jak się masz? Mam nadzieję, że poranek jest udany! Zabieram Liv na zajęcia jogi, podczas gdy P ogląda film z przyjaciółką, a resztę dnia spędzimy na basenie.

W dzisiejszym poście chciałam porozmawiać o niektórych naturalnych środkach na PMS! PMS był kiedyś straszną częścią mojego życia – był to ogromny powód, dla którego odstawiono mi antykoncepcję, gdy miałam 13 lat – i był czymś, z czym zmagałam się przez długi czas. Żałuję, że tak długo brałam antykoncepcję, ponieważ to tylko przykleiło plaster na głębszy problem. Tak wiele kobiet doświadcza objawów PMS, ale na szczęście jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc.

Naturalne środki na PMS

Przypominamy, że ten post nie jest poradą medyczną. Jeśli zmagasz się z PMS, umów się na wizytę u swojego lekarza, aby sprawdzić, czy może on zasugerować jakieś wskazówki. Jeśli po prostu zasugeruje kontrolę urodzeń, znajdź innego lekarza, który pomoże ci ustalić pierwotną przyczynę.

Objawy PMS mogą często występować w przypadku dominacji estrogenu. Należy pamiętać, że nie jest to główna przyczyna, ale może dać pewien wgląd w nawyki i podstawy, które można poprawić.

Czym jest dominacja estrogenu?

Dominacja estrogenu to zaburzenie równowagi hormonalnej, które występuje, gdy poziom estrogenu w organizmie przewyższa poziom progesteronu. Estrogen i progesteron to dwa kluczowe żeńskie hormony płciowe, które współpracują ze sobą w celu regulacji różnych aspektów reprodukcyjnych i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Nadmiar estrogenu w stosunku do progesteronu może prowadzić do szeregu objawów i problemów zdrowotnych.

Dominacja estrogenu może wynikać z różnych czynników, w tym toksyn środowiskowych, stresu, złej diety, hormonalnej kontroli urodzeń i otyłości.

Gdy poziom estrogenu jest wyższy niż powinien, może to zakłócić delikatną równowagę hormonalną, powodując szereg objawów, takich jak:

– Nieregularne cykle miesiączkowe

– Obfite lub przedłużające się miesiączki

– Tkliwość piersi

– Wahania nastroju i drażliwość

– Przyrost masy ciała, szczególnie w okolicy bioder i ud

– Zmęczenie i niski poziom energii

– Zatrzymywanie wody i wzdęcia

– Bóle głowy

– Zmniejszony popęd płciowy

Dominacja estrogenów może mieć również szerszy wpływ na ogólny stan zdrowia. Może zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób związanych z hormonami, takich jak mięśniaki macicy, endometrioza i rak piersi. Ponadto może wpływać na zdrowie kości, funkcjonowanie tarczycy i regulację układu odpornościowego.

Radzenie sobie z dominacją estrogenu obejmuje identyfikację i zajęcie się podstawowymi czynnikami przyczyniającymi się do braku równowagi. Zmiany w stylu życia, takie jak stosowanie zbilansowanej diety, radzenie sobie ze stresem, regularne ćwiczenia i minimalizowanie narażenia na toksyny środowiskowe, mogą pomóc w utrzymaniu harmonii hormonalnej. W niektórych przypadkach pracownicy służby zdrowia mogą zalecić terapie hormonalne lub naturalne środki zaradcze w celu przywrócenia równowagi estrogenu i progesteronu w organizmie.

Jedz więcej błonnika

Odpowiedź leży w pięknej interakcji między błonnikiem a naszym układem trawiennym. Błonnik działa jak naturalny delikatny środek czyszczący, pomagając pozbyć się nadmiaru estrogenu z naszego organizmu poprzez jelita.ruchy pęcherza. Czasami testy estrogenowe mogą wykazać, że poziom estrogenów jest prawidłowy; jednak estrogen nie jest prawidłowo metabolizowany przez organizm. Błonnik i solidne trawienie mogą pomóc!

Wątroba odgrywa kluczową rolę w metabolizowaniu hormonów, w tym estrogenu. Kiedy nasz organizm przetwarza estrogen, wątroba pomaga przekształcić go w mniej aktywną formę, przygotowując go do wydalenia. Jeśli jednak nasze wypróżnienia nie są regularne i wydajne, estrogen może zostać ponownie wchłonięty do naszego krwiobiegu, prowadząc do dominacji estrogenu.

Świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe są fantastycznym źródłem błonnika, który może pomóc w prawidłowym metabolizmie hormonów i ich eliminacji. Warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, kalafior, jarmuż i brukselka, są szczególnie korzystne w radzeniu sobie z dominacją estrogenów. Zawierają one związek o nazwie indolo-3-karbinol, który wspomaga wątrobę w rozkładaniu estrogenu do jego mniej aktywnej formy, pomagając przywrócić równowagę hormonalną.

Wspieraj poziom progesteronu

Czasami poziom estrogenu jest *normalny*, ale stosunek progesteronu do estrogenu jest niski z powodu niewystarczającego poziomu progesteronu. Może się to zdarzyć, gdy jesteśmy zestresowani i wyczerpani. Aby utrzymać prawidłowy poziom progesteronu, należy skupić się na zarządzaniu stresem, odżywianiu i unikaniu przetrenowania w rutynie treningowej. Spanie jak szef może pomóc, wraz z eliminacją toksyn i dodaniem medytacji. Możesz także zwiększyć spożycie słodkich ziemniaków, które mogą zwiększyć poziom progesteronu

Spróbuj jazdy na rowerze z nasionami

Seed cycling wykorzystuje unikalne właściwości różnych nasion, aby wspierać wahania hormonalne organizmu w trakcie cyklu. W pierwszej połowie cyklu (faza folikularna) na pierwszy plan wysuwają się nasiona lnu i dyni. Nasiona te są bogate w lignany i cynk, które mogą pomóc promować równowagę estrogenową i wspierać zdrowy rozwój pęcherzyków.

Gdy zbliżasz się do drugiej połowy cyklu (faza lutealna), nadszedł czas, aby przejść na nasiona sezamu i słonecznika. Nasiona te charakteryzują się wysokim poziomem witaminy E i selenu, które mogą wspomóc produkcję progesteronu i stworzyć środowisko sprzyjające potencjalnej implantacji.

Dieta oparta na nasionach to doskonały sposób na połączenie się z naturalnym rytmem cyklu menstruacyjnego i dostarczenie organizmowi składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Włączenie tych bogatych w składniki odżywcze nasion do posiłków, koktajli lub przekąsek może być pięknym aktem troski o siebie i delikatnym sposobem na wspieranie równowagi hormonalnej.

Sprawdź ten odcinek podcastu o cyklu nasion tutaj!

Adaptogeny, herbaty ziołowe, suplementy

Istnieje mnóstwo suplementów, herbat ziołowych i adaptogenów, które mogą pomóc w reakcji organizmu na stres, uzupełnić niedobory składników odżywczych, pomóc organizmowi przetwarzać toksyny i nadmiar estrogenu itp. Magnez i kwasy omega 3 to dwa z moich ulubionych! Ale sprawa wygląda tak: nie chcesz przyjmować suplementów, których nie potrzebujesz. Dlatego tak cenne może być wykonanie testów funkcjonalnych i uzyskanie informacji o swoim unikalnym ciele, które można wykorzystać jako część planu działania.

Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i szukać wskazówek u pracownika służby zdrowia, jeśli podejrzewasz, że możesz doświadczać dominacji estrogenu lub zmagasz się z objawami PMS. Tylko dlatego, że te rzeczy są powszechne, nie oznacza, że są *normalne* lub że powinieneś po prostu “sobie z tym poradzić”.

By taPodejmując proaktywne kroki w celu zrównoważenia hormonów, możesz zoptymalizować swoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Pamiętaj, że równowaga hormonalna jest kluczowym filarem zdrowia kobiet i warto w nią zainwestować, aby czuć się jak najlepiej na każdym etapie życia. <3

Jeśli chcesz porozmawiać o coachingu 1:1, w tym o testach funkcjonalnych, napisz do mnie na adres gina@fitnessista.com z tematem COACHING. Bądź też na bieżąco z moim najnowszym programem, który rusza za kilka tygodni! Jeśli chcesz zapisać się na listę oczekujących, wpisz swój adres e-mail tutaj.

xo

Ania

Więcej:

Zdrowie jelit dla kobiet

Jak się odżywiać podczas cyklu miesiączkowego?

Wykorzystanie metody świadomości płodności do przewidywania miesiączki