Jak uprawiać i pielęgnować rośliny pająka

Rośliny pająka (znane również jako Chlorophytum comosum) są łatwymi w pielęgnacji roślinami domowymi, a także można sadzić odrosty, aby wyhodować jeszcze więcej roślin pająka w swojej przestrzeni!

Rośliny pająka mają łukowate liście przypominające wstążki, które mają wariacje zielonych lub biało-zielonych pasków i są szczególnie ładne do wykorzystania w wiszącym koszu. Są to jedne z bardziej popularnych odmian roślin domowych i mogą być dość zaniedbane, więc są dobre również dla początkujących, aby ćwiczyć swoje zielone kciuki.

Powiązane: Naucz się dbać o rośliny Pilea, figi Fiddle Leaf, Golden Pothos, rośliny wężowe, drzewa kauczukowe i sznur pereł.

Dlaczego nazywane są roślinami pająka? Rośliny pająka pochodzą z wybrzeża Republiki Południowej Afryki i podczas cieplejszych letnich miesięcy mogą wytwarzać małe białe kwiaty na końcu długiej łodygi (zwanej “szczenięciem”), które przypominają małe pająki – te małe pająki można przesadzić, aby wyprodukować kolejną roślinę pająka!

Rodzaje roślin pająków:

  • Chlorophytum comosum ‘Variegatum’: Ten rodzaj ma kremowe lub białe brzegi liści z ciemnozielonym paskiem pośrodku, a długie łodygi, które z niego wyrastają, są zielone.
  • Chlorophytumcomosum ‘Vittatum’: Liście tej odmiany mają biały pasek pośrodku otoczony zielonymi brzegami, a długie łodygi są białe.
  • Chlorophytum comosum ‘Bonnie’: Ta pająkowata roślina rośnie bardziej kompaktowo i ma bardziej kręcone liście z zielonymi brzegami i kremowym paskiem pośrodku. Kwiaty nie są białe, lecz żółte.

Jak często należy podlewać rośliny pająka?

Gleba powinna zacząć wysychać między podlewaniami, ponieważ rośliny pająka lubią wilgotną, ale nie rozmoczoną glebę. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni i zabić roślinę. Dokładnie podlej roślinę, a następnie sprawdź ją kilka dni później, wkładając palec do gleby, aby sprawdzić poziom wilgotności. Gdy ziemia będzie tylko lekko wilgotna, należy ją ponownie podlać.

Pająki mogą być bardziej wrażliwe na fluor i chlor w wodzie z kranu, więc jeśli naprawdę chcesz rozpieszczać swoją roślinę, możesz zamiast tego użyć wody deszczowej lub destylowanej.

Ponieważ rośliny z rodziny pająkowatych są dość dobre w zatrzymywaniu wody, mogą znieść kilka zapomnianych sesji podlewania lepiej niż inne rośliny, a nawet spędzić tygodnie między podlewaniami.

Miej oko na wzrost swojej rośliny, ponieważ będziesz chciał przenieść ją do większej doniczki, gdy korzenie przerosną pojemnik.

Ile światła słonecznego potrzebują rośliny pająka?

Rośliny pająka mogą żyć w pomieszczeniach w słabym lub jasnym świetle pośrednim. Paski rośliny faktycznie zmieniają się i wyglądają na bardziej widoczne, gdy są wystawione na większe nasłonecznienie, ale nie chcesz umieszczać rośliny w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ spowoduje to spalenie i uszkodzenie liści.

Na zewnątrz pająki preferują jasny cień, ale mogą dobrze radzić sobie w średnim lub silnym cieniu, ale będą rosły wolniej przy mniejszej ilości światła.

Czy powinienem nawozić moją roślinę pająka?

Możesz użyć uniwersalnego nawozu do swojej rośliny pająka podczas wiosennych i letnich sezonów wegetacyjnych. Wystarczy dodać trochę raz lub dwa razy w miesiącu, ale należy uważać, aby nie przesadzić, ponieważ może to zaszkodzić roślinie.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie, aby dowiedzieć się, ile nawozu użyć, a możesz nawet zacząć od połowy dawki, aby zobaczyć, jak radzi sobie Twoja roślina.

TemperaturaTemperatura i wilgotność dla roślin pająka

Ponieważ pająki pochodzą z cieplejszego i bardziej wilgotnego klimatu, najlepiej radzą sobie w temperaturach powyżej 50 stopni Fahrenheita. Jeśli uprawiasz je wewnątrz, trzymaj je z dala od otworów wentylacyjnych klimatyzacji i przeciągów.

Przycinanie roślin pająka

Możesz usunąć wszelkie brązowe końcówki, gdy się pojawią, używając ostrych nożyczek lub sekatora, aby je odciąć, ale rośliny pająka generalnie nie wymagają dużo przycinania.

Przesadzanie pająków

Jeśli zauważysz, że korzenie wychodzą z otworów drenażowych na dnie pojemnika lub przez górną część gleby, oznacza to, że bryła korzeniowa staje się zbyt duża i będziesz musiał przesadzić roślinę.

Użyj pojemnika, który jest o 1/3 większy niż bryła korzeniowa (najlepiej z otworami drenażowymi) i możesz zgnieść bryłę korzeniową rękami, aby rozbić wszelkie duże węzły korzeni, aby zachęcić je do rozłożenia się w nowej doniczce.

Rozmnażanie roślin pająka

Maleńkie pajączki, które rosną na końcu długiej łodygi, nie tylko nadają tej roślinie jej nazwę, ale także mogą być przesadzane, aby wyhodować sobie więcej pająków!

Możesz poczekać, aż pajączek zacznie zapuszczać korzenie, zanim odetniesz go i posadzisz we własnej doniczce z ziemią, ale najlepszą metodą jest pozwolenie roślinie, aby nadal była przymocowana do rośliny matecznej, gdy zaczniesz ją rozmnażać.

Po prostu umieść doniczkę z ziemią w pobliżu rośliny matecznej i pozwól pająkowi usiąść na ziemi, aż zacznie rozwijać korzenie i wrastać w doniczkę. Możesz użyć drutu wygiętego w literę “U” (lub rozłożonego spinacza do papieru), aby wcisnąć go w ziemię wokół łodygi, aby utrzymać ją w miejscu na ziemi.

Tylko dojrzałe rośliny z wystarczającą ilością zmagazynowanej energii będą produkować pajączki, więc nie wszystkie rośliny są w stanie je wytworzyć.

Powiązane: Jak rozmnażać rośliny

Diagnozowanie typowych problemów

  • Suche, chrupiące końcówki: Może to być oznaką podlewania, spróbuj podlewać roślinę częściej lub zraszaj ją co tydzień, aby utrzymać odpowiednią wilgotność.
  • Ciemnobrązowe końcówki: Może to być oznaką nadmiernego podlewania, pozwól glebie bardziej wyschnąć między podlewaniami. Może to być również spowodowane fluoryzowaną wodą z kranu, więc możesz wypróbować wodę destylowaną lub deszczową, aby sprawdzić, czy to pomoże.
  • Szkodniki: Przędziorki są zwykle bardziej odporne na szkodniki, ale jeśli pojawiają się mszyce, mączliki i przędziorki, możesz spłukać roślinę wodą lub użyć oleju neem w przypadku większych inwazji.

FAQ

Często zadawane pytania

Czy przędziorki są bezpieczne dla kotów?

Rośliny z rodziny pająkowatych są ulubieńcami weterynarzy, ponieważ są bezpieczne dla kotów.

Czy powinienem odciąć brązowe końcówki mojej rośliny pająka?

Jeśli masz problemy z brązowymi końcówkami, możesz odciąć brązowe części (nie zazielenią się ponownie), a następnie sprawdzić, czy przyczyną jest nadmierne lub podwodne podlewanie rośliny.

Czy należy spryskiwać rośliny pająka?

Ponieważ pająk rośliny naturalne siedlisko jest bardziej wilgotne, ty mogą spryskać roślinę raz w tygodniu butelką z rozpylaczem, co pomoże zapobiec jej wysychaniu.

Czy rośliny pająka pomagają oczyścić powietrze?

Tak! NASA przeprowadziła badanie, które wykazało, jak znacząco pomagają oczyścić powietrze, ale musiałbyś mieć ich bardzo dużą ilość w swoim domu, aby naprawdę zrobić to samo.