Jak przygotować się do oceny wyników (i otrzymać podwyżkę)

Jedną z zalet nie bycia już w szkole jest to, że dni otrzymywania ocen dawno minęły. Przynajmniej tak się wydaje na początku.

Każdego dnia, gdy jesteś w świecie pracy, jesteś oceniany przez swoich przełożonych i kolegów. Jeśli nie otrzymujesz spójnych informacji zwrotnych od swojego menedżera, co nie jest gwarancją, możesz nie mieć sposobu na ocenę swoich postępów w pracy – aż do momentu, gdy nadejdzie czas na ocenę roczną.

Ale ta ocena na koniec roku nie musi być straszna; roczna ocena wyników to szansa na otwartą, szczerą rozmowę z szefem o tym, jak postrzega on Twoje wyniki pracy – a także o tym, jakie masz możliwości rozwoju. Upewnij się, że podchodzisz do niej jak najlepiej przygotowany dzięki tym prostym krokom (które również pomogą Ci wylądować na tej podwyżce).

Zrób matematykę

Źródło: ColorJoy Stock

W idealnym świecie, twoja ocena będzie serią pochwał z ofertą dużej, grubej podwyżki na końcu. Pracowałeś szalenie ciężko przez ostatnie 12 miesięcy – najmniej możesz dostać trochę uznania, prawda? Nieprawda. Twój szef może mieć ogólnie pozytywne odczucia co do twojej pracy, ale istnieje prawdopodobieństwo, że nie śledził twoich postępów tak dobrze, jak powinien.

Nawet jeśli twoja ocena idzie dobrze, jesteś sobie winien, aby przyjść uzbrojony w statystyki dotyczące twoich sukcesów zawodowych z ostatniego roku. Przed przeglądem przygotuj kilka notatek na temat swoich sukcesów zawodowych. Być może będziesz musiał wykonać kilka obliczeń, aby zaimponować swojemu przełożonemu. Czy zwiększyłeś liczbę obserwujących Twoją firmę na Twitterze o 25%? Zapisz to. Jeśli znalazłeś nowe narzędzie, które zwiększyło produktywność Twojego zespołu, oszacuj, ile czasu i pieniędzy zaoszczędziłeś.

Zilustrowanie, w jaki sposób zwiększyłeś przychody lub pomogłeś zaoszczędzić firmie pieniądze, może być kluczowe dla otrzymania podwyżki. Niezależnie od tego, jak mierzysz sukces w swojej pracy, przedstaw kilka zimnych, twardych faktów na temat tego, dlaczego jesteś zabójczy.

Powiedz prawdę

Teoretycznie, coroczny przegląd jest odpowiednim momentem na zgłoszenie wszelkich obaw, jakie masz. Twój szef ma możliwość skrytykowania twojej wydajności, więc to sprawiedliwe, że możesz podzielić się wszelkimi problemami, których doświadczasz. Zanim jednak złożysz jakiekolwiek skargi, oceń, na ile jesteś naprawdę szczery. Czy Twój szef dobrze znosi krytykę? Czy patrzy na pracowników, którzy składają skargi, jak na “trudnych”? Nawet jeśli twój szef jest otwarty na informacje zwrotne, postępuj ostrożnie. Nie chcesz, aby szef pomyślał, że jesteś nieszczęśliwy w pracy i że chcesz odejść, bo inaczej może nie zainwestować w pełni w twoją przyszłość w firmie.

Jeśli podwyżka jest dla ciebie najważniejsza, możesz wstrzymać się z wyrażaniem jakichkolwiek skarg, chyba że jest to absolutnie konieczne lub jeśli pomogą one uzasadnić twoją prośbę o podwyżkę. Na przykład, jeśli przejąłeś obowiązki kolegi, gdy ten odszedł, a Twoje obciążenie pracą wzrosło, to jest to skarga, która może pomóc w uzasadnieniu. Zbyt wiele skarg może odwrócić Twoją uwagę od celu.

Jeśli masz do złożenia skargę, urozmaić rozmowę komplementami na temat swojego menedżera lub spostrzeżeniami na temat tego, dlaczego kochasz swoją pracę. Łyżeczka cukru pomaga przecież zejść lekarstwu.

Wiedz, czego chcesz

To nie jest czas, aby się oszukiwać. Kiedy idziesz do przeglądu, powinieneś dokładnie wiedzieć, czego chcesz.

Podwyżka, awans lub biuro to najważniejsze sprawy – ale te kamienie milowe nie zdarzają się co roku.

Jeśli Twój zakres obowiązków zmienił się w ciągu ostatniego roku, rozważ prośbę o zmianę tytułu. Chcesz dowiedzieć się więcej o swojej branży? Sprawdź, czy Twój przełożony może pokryć koszty zasobów edukacyjnych lub wyjazdu na konferencję dla Ciebie. Jeśli chcesz zmienić biurko, ponieważ nie dogadujesz się z jednym ze współpracowników, teraz jest czas, aby o to zapytać. Jest mniej prawdopodobne, że Twój szef będzie zaskoczony prośbami podczas rocznego przeglądu. Wykorzystaj tę okazję.

Miej plan

Źródło: ColorJoy Stock

Nie będziesz w stanie samodzielnie rozwiązać wszystkich problemów związanych z pracą, ale przyjście do przełożonego z listą skarg i brakiem potencjalnych rozwiązań może go sfrustrować. Postaraj się przedstawić możliwe rozwiązania wszelkich problemów, z jakimi borykasz się w pracy. Jeśli jesteś zadowolony z pracy, ale nadal chcesz coś zmienić, np. podjąć się większych projektów, musisz zaproponować rozwiązania. Przed spotkaniem zadaj sobie pytanie: Jeśli twój kierownik jest otwarty na to, czego chcesz, czy masz sposób, aby to zrealizować? Twój szef będzie znacznie bardziej otwarty na zmiany, jeśli od razu zobaczy sposób na pomoc.

Pamiętaj, że praktyka czyni

mistrza Wykonałeś

wiele pracy, aby przygotować się do tego przeglądu. Śledziłeś wszystkie komplementy, które otrzymałeś od klientów, myślałeś ciężko o tym, czego chcesz i rozważałeś obszary, w których możesz się poprawić. Ten wysiłek się opłaci, zwłaszcza jeśli będziesz ćwiczyć. Poziom zdenerwowania będzie zależał od tego, jak dobrze czujesz się w towarzystwie menedżera i jak bardzo jesteś pewny swojego występu. Przećwiczenie wszelkich próśb i skarg, które masz – proszę o podwyżkę! – sprawi, że rozmowa będzie przebiegać o wiele płynniej.

Poproś swojego najlepszego przyjaciela lub członka rodziny, aby przećwiczył z tobą rozmowę. W ten sposób wypracujesz wszelkie zagwozdki w rozmowie i będziesz mniej skłonny do potykania się o swoje słowa, gdy będziesz zdenerwowany. Bądź przygotowany na przyjęcie i odpowiedź na konstruktywną krytykę, jak również. Powinieneś być świadomy wszelkich obszarów, które musisz poprawić. Pamiętaj też, aby nie dać się zepchnąć do defensywy. Lepiej jest przygotować pewne odpowiedzi na to, jak można przezwyciężyć wszelkie trudności.

Jeśli prosisz o podwyżkę, jest to szczególnie ważny krok. Wykorzystaj ten czas na przećwiczenie przekonującej prośby. Nakreśl, dlaczego uważasz, że zasługujesz na podwyżkę (teraz jest czas na wykorzystanie zebranych dowodów) i jak dużą podwyżkę chciałbyś dostać (zacznij od wysokiej, aby firma mogła zaoferować niższą).

Zrelaksuj się, masz to

Wiesz, że zabijasz to w pracy. Chyba, że są złe w swojej pracy, wszelkie krytyki twój menedżer ma nie powinny pochodzić z niebieskim. Spokojne i opanowane podejście do oceny rocznej zrobi na kierowniku jeszcze większe wrażenie. Kiedy Twoja ocena jest świetna (oczywiście, że będzie!), upewnij się, że po niej świętujesz. Zasłużyłeś na to.

10 nawyków zawodowych do opanowania w wieku 20 lat