Jak odświeżyć swój rytm pracy na jesień, według trenera zarządzania czasem

Gdy wkraczamy w jesień, może się okazać, że jest to idealny czas na zmianę swojej rutyny pracy. O tej porze roku wielu z nas zamienia WOM i wakacje na dni pełne spotkań i terminów, w których staramy się zrealizować nasze całoroczne cele. Jeśli dodamy do tego wysłanie dzieci z powrotem do szkoły lub rozpoczęcie nowego semestru na uczelni, nie jest zaskoczeniem, że możemy czuć się w potrzebie nowej, odświeżającej rutyny.

Oto dobra wiadomość: Z pomocą trenera zarządzania czasem, Anny Dearmon Kornick, możesz stworzyć produktywną i satysfakcjonującą jesienną rutynę pracy. Kornick powiedziała nam, że pracownicy są najbardziej produktywni w ciągu ostatnich czterech miesięcy roku – ale jak poradzić sobie z tym poziomem produkcji, aby się nie rozbić i nie spalić? Oto najlepsze wskazówki Kornicka, jak zresetować się po pełnym wakacji lecie i zakończyć rok z mocą.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

1. Wejdź w jesień z nowym spojrzeniem na swoją rutynę

Jesień zwykle sygnalizuje początek pracowitego sezonu w różnych branżach i na różnych stanowiskach. Ponieważ do końca roku pozostały już tylko cztery miesiące, pojawia się presja, aby zrealizować codzienne listy rzeczy do zrobienia i całoroczne cele przed sezonem wakacyjnym. “Jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl o powrocie do pracy jesienią, jest prawo Parkinsona, które mówi, że praca rozszerza się, aby wypełnić przydzielony czas” – dzieli się Kornick. Wkraczamy w tętniący życiem sezon, aby nadrobić letnią powolność. W pracy mamy poczucie pilności, co może być przytłaczające i wyczerpujące.

Rada Kornicka: “Wejdź w ten pracowity sezon ze świeżym spojrzeniem na swoją rutynę. To, co dobrze służyło Ci wiosną i latem, niekoniecznie musi ustawić Cię na sukces jesienią.” Niektóre obszary, w których warto zacząć myśleć o ulepszonych rutynach to rutyna przed pracą, przerwa na lunch i powtarzające się harmonogramy spotkań.

Source: Vlada Karpovich | Pexels

2. Dostosuj swój dzień pracy do zmiany czasu

Łatwo jest się bać zmiany czasu – chyba że masz szczęście mieszkać w miejscu, w którym nie stosuje się oszczędności światła dziennego. Łatwym sposobem zwalczania uczucia strachu i niepokoju jest wykorzystanie zmiany na swoją korzyść. “Przekształć zmianę w coś pozytywnego. ‘Fall back’ to dobry czas na przejście na wcześniejszą porę snu ze względu na zmianę światła. Rozważ wpuszczenie naturalnego światła przez okna w godzinach porannych”, powiedział Kornick.

Dostosowując swoje osobiste rutyny związane ze zmianą czasu, pomyśl o tym, jak poradzić sobie z tym w pracy. W rzeczywistości jest to trudny okres dla wszystkich. Co możesz zrobić, aby pomóc swoim współpracownikom i sobie w dostosowaniu się? “W tygodniu poprzedzającym zmianę czasu należy pamiętać o nadchodzącej zmianie. Przesuń swoje spotkania na późniejszą część dnia, aby być miłym dla swojego zespołu i siebie”, zasugerował Kornick. (Robię mentalną notatkę, aby przesunąć wszystkie moje spotkania o co najmniej jedną godzinę w tym tygodniu).

3. Zaplanuj swój harmonogram wokół swojego chronotypu

Jeśli wygooglujesz hasło “chronotyp”, natkniesz się na różne biologiczne modele chronotypu, z których wszystkie mówią o unikalnych rytmach okołodobowych każdej osoby. Dla każdego sezonu, ale szczególnie, gdy praca podnosi się jesienią, Kornick powiedział, że poznanie swojego chronotypu jest zmieniaczem gry.  “Wiedza o tym, jakim chronotypem jesteś, może pomóc ci zdecydować, jak spędzasz czas w ciągu dnia i co umieszczasz w swoim harmonogramie pracy. Pomaga również menedżerom i członkom zespołu wiedzieć, że nie każdy czuje się tak samo o tej samej porze dnia” – powiedział Kornick.

Nie jesteś pewien, jakim chronotypem jesteś? Model chronotypu Daniela Pinka opisaliśmy w niedawnym artykule. Dowiedz się, czy jesteś porannym skowronkiem, trzecim ptakiem czy nocną sową. Następnie zmień odpowiednio swoją jesienną rutynę dnia pracy.

4. Zrozum, czego potrzebujesz, a czego chcesz w swojej rutynie

Jesień to doskonała okazja, aby przejść do nowej rutyny. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian, Kornick zaleca zidentyfikowanie swoich potrzeb i pragnień. Następnie przeanalizuj swój harmonogram. Poniżej znajduje się kilka pytań, które warto sobie zadać:

Co muszę robić każdego ranka?

Kornick powiedział, żeby myśleć o tych działaniach jako o “niezbywalnych” dla udanego poranka. Na przykład, czy musisz wstać i wypić filiżankę kawy, aby funkcjonować w ciągu dnia pracy? Czy musisz założyć prawdziwe ubrania na rozmowy telefoniczne, aby uniknąć niewygodnych rozmów z kierownikiem na temat Twojego stroju? Czy musisz wysłać swoje dzieci do szkoły każdego dnia?

Co chcę robić każdego ranka?

Po ustaleniu, co musisz robić każdego ranka, zastanów się, co chcesz włączyć do swojej rutyny. Dodanie 10 minut czytania, wizualnej medytacji, lekkiego treningu lub porannego spaceru może być ożywczym sposobem na rozpoczęcie dnia.

Source: ANTONI SHKRABA | Pexels

Kiedy już zrobisz listę swoich potrzeb i chęci, odwróć swój harmonogram, aby określić, kiedy powinieneś się obudzić. Załóżmy, że musisz być w pracy (osobiście lub online) dokładnie o 8:00 i planujesz wziąć prysznic, zrobić śniadanie, poczytać przez 20 minut i zrobić jogę przed pracą. Następnie ustalasz, o której godzinie musisz się obudzić, aby wykonać wszystkie te czynności do godziny 8:00. Dodatkowo zadaj sobie pytanie, czy są jakieś zadania, które możesz wyciąć, skondensować lub przenieść na inny punkt dnia.

Ćwiczenie jest dla mnie priorytetem, szczególnie podczas pracowitych sezonów w pracy. W moim życiu przed pandemią budziłam się o 5:00 rano i chodziłam na Pure Barre przed wyjściem do pracy na cały dzień. Moje dni robocze wyglądają inaczej teraz, gdy pracuję w domu, ale początkowo próbowałem wymusić ten sam harmonogram ćwiczeń o 5:00 rano. Jednak po wykonaniu ćwiczenia Kornick’a polegającego na odwróceniu inżynierii, zdałam sobie sprawę, że mogę dostosować mój harmonogram. Przesunąłem moje treningi na godzinę 16:30 (zaraz po pracy) i zbudowałem nową rutynę.

5. Wyznacz cele na IV kwartał i spróbuj planowania kwartalnego

Mamy tendencję do myślenia o naszym roku w kategoriach 12-miesięcznego kalendarza. Nierzadko wyznaczamy sobie roczne cele w pracy, ponieważ firmy dążą do osiągnięcia swoich celów. Jednak Kornick powiedział: “Łatwo jest stracić z oczu nasze cele, kiedy myślimy o roku jako całości. Gubimy rzeczy w przypływach i odpływach w ciągu roku”.

Ponieważ jesień jest szybkim sezonem pracy, Kornick zaleca skrócenie ram czasowych wyznaczania celów. Skłaniaj się do planowania kwartalnego podczas kształtowania swoich rutynowych działań. “Skrócenie ram czasowych i myślenie o swojej pracy, życiu i celach co kwartał to zmieniacz gry. Trzymiesięczne kwartały zbiegają się ze zmieniającymi się porami roku, co ułatwia resetowanie rutyn ze zmieniającymi się porami roku” – dzielił się Kornick.

Budujemy nasze rutyny wokół naszych celów i priorytetów. Dlatego też, może to być trudne, aby zobowiązać się do rutyny, gdy nasze cele wydają się niejasne. Niedawno dostosowałam swoją rutynę pracy tak, by co drugi piątek wygospodarować czas na skupienie się na pracy i unikać chodzenia na spotkania, jeśli nie muszę. Gdybym nie miała jasności co do tego, na co zamierzam przeznaczyć ten czas – a jest to głęboka praca nad moimi aktywnymi projektami – prawdopodobnie nie utrzymałabym się w moim harmonogramie bez spotkań.

Zmieniając swoją rutynę w tym sezonie, zidentyfikuj i zrozum, co musisz osiągnąć przed sezonem wakacyjnym. Bądź realistą co do ilości czasu, jaki masz i tego, co musisz zrobić. Rozważ przeniesienie niepilnych celów i priorytetów na pierwszy kwartał przyszłego roku.