Dlaczego nie wypada nie wrócić do domu na święta (i 7 sposobów, by sobie z tym poradzić)

Ustawiasz swoje powiadomienie o nieobecności w pracy, a Wigilia zbliża się szybkimi krokami, co dla wielu osób oznacza nieuchronną podróż do domu, do rodziny. Oczekiwanie na dołączenie do stada członków rodziny może być od stresującego, przez wywołujące niepokój, do wprost traumatycznego. Więc po co to robić? W końcu dowiedziałam się, że nie muszę. Stanie się dzieckiem rozwodu we wczesnych latach dwudziestych doprowadziło do kilku poważnie niezręcznych rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i nadal prowadzi do niepokoju przy podziale czasu z moimi rodzicami. Oboje są niezwykle zakwaterowani, a to wciąż ogromny stres w moim życiu.

“Wakacje są zazwyczaj znaczące dla rodzin, co oznacza, że wszystko ma tendencję do uzyskania wysokości”, powiedziała Nancy Brittain, LCSW z Denver. “Uczucia, emocje, destrukcyjne zachowania, dysfunkcyjna dynamika – świąteczne spotkanie może wydobyć to wszystko z drewna”. Na szczęście mam rodziców, którzy wspierają moją niezależność i rozumieją, że święta nie są dla mnie najprzyjemniejszym czasem na kręcenie się wokół rodziny. Wiele innych osób ma rodziny, które są mniej wyrozumiałe, nie dostosowują się do sytuacji, lub są jawnie obraźliwe. Rozmawiając z przyjaciółmi, terapeutami i przyjaciółmi, którzy są terapeutami (każdy powinien mieć przynajmniej jednego z nich), odkryłam, że nie jestem jedyną osobą, która naprawdę nie chce wracać do domu na święta. Czytaj dalej, aby uzyskać siedem wskazówek, jeśli też się zmagasz.

Wiedz, że to twój wybór, gdzie spędzisz święta

PSA: Twoje zdrowie emocjonalne jest na pierwszym miejscu. Tak, powiedziałem, że na pierwszym miejscu. Jeśli czas z rodziną narusza jakiś aspekt tego, możesz ponownie ocenić swoje plany wakacyjne bez poczucia winy lub wyrzutów sumienia, ponieważ twoim obowiązkiem jest nadanie priorytetu swojemu dobremu samopoczuciu. “Czasami dbanie o siebie oznacza posiadanie granic wokół tego, kiedy możesz wrócić do domu i kontekstu, w którym możesz zobaczyć swoją rodzinę”, zasugerował Brittain. Jeśli nie wierzysz, że to naprawdę twój wybór, gdzie spędzasz święta (zamiast rodziców, rodzeństwa lub dziadków), zapytaj siebie, dlaczego tak uważasz. Przypomnij sobie, że masz kontrolę nad swoimi decyzjami i że twoim zadaniem jest chronić swoje dobre samopoczucie, cokolwiek to dla ciebie znaczy.

Jeśli jesteś niezdecydowany, zastanów się nad doświadczeniem bycia w domu

Przechodzenie przez ćwiczenie myślowe bycia w domu i interakcji z rodziną może być cennym narzędziem decyzyjnym. “Zachęcam ludzi do zastanowienia się nad swoimi zachowaniami, gdy są z rodziną, i jaki to ma na nich wpływ w kolejnych tygodniach i miesiącach” – sugeruje Benjamin White, LCSW/CGP z siedzibą w Kolorado. Czy pijesz więcej niż zwykle? Czy masz problemy ze snem? Czasami doświadczenie jest tolerowaną frustracją, podczas gdy innym razem reperkusje są fizyczne i szkodliwe.

Źródło: Karolina Grabowska | Pexels

Zaproponuj alternatywny czas lub miejsce

Małżeństwo, dzieci, utrata członka rodziny, rozwód – okoliczności rodzinne często się zmieniają, co oznacza, że święta w tym roku mogą wyglądać dla Ciebie zupełnie inaczej niż święta w przeszłości, a co za tym idzie – wymagają alternatywy. Niezależnie od tego, czy chcesz dołączyć do rodziny partnera, czy po prostu potrzebujesz przestrzeni od swojej własnej, rozważ zaproponowanie alternatywnego czasu, który jest mniej obciążony emocjonalnie. “Znaczenie tego dnia jest timnie spędzony razem”, zalecał Brittain. “Spróbuj zakomunikować, że zostaniesz pociągnięty w mniejszym stopniu, jeśli będzie to w innym czasie”.

Pamiętaj, że konflikt jest oznaką zdrowego związku.

Wątpliwe, że twoja rodzina poradzi sobie z wiadomościami o twojej nieobecności? Spróbuj. “Ludzie są tak przerażeni, aby powiedzieć lub zrobić coś, co może zranić ich rodziców”, powiedział White. Wyjaśnia, że zdrowe relacje obejmują bezpieczne połączenia, w których możesz powiedzieć i zrobić rzeczy, które mogą nie spodobać się innym ludziom. “Przejście w dorosłe relacje wiąże się z testowaniem tego. Ludzie martwią się, że ich rodzice będą tak urażeni, że będą zimni, ale jeśli tak jest, czy to jest związek, którego chcesz?”. Innymi słowy, powinieneś być w stanie skutecznie komunikować swoje pragnienia, potrzeby i granice w zdrowych związkach, nawet jeśli prowadzi to do niewygodnych rozmów. Pamiętaj, że dynamika nie jest już relacją rodzic-dziecko, a ty jesteś teraz również dorosły.

Uznaj ich rozczarowanie i uwolnij się od poczucia winy.

Susie Hair, LCSW-S/CEDS w Dallas w Teksasie, wyjaśnia, że poczucie winy jest czymś, czego doświadczamy, gdy celowo zadajemy ból lub krzywdę innej osobie. O ile nie próbujesz celowo skrzywdzić swojej rodziny, nie wracając do domu (co jest tematem na inny artykuł), uznaj, że to naturalne, że członkowie rodziny reagują rozczarowaniem. “To jest OK dla ludzi, aby być rozczarowanym”, powiedziała. “To normalne uczucie”. Twoja rodzina prawdopodobnie poczuje się rozczarowana, ponieważ chcą być z tobą, więc uznaj, jak się czują, nie pozwalając sobie na poczucie winy z tego powodu. Rozczarowanie innych ludzi nie jest twoim ciężarem ani odpowiedzialnością. Kropka.

Źródło: Colorjoy Stock

Podawaj tylko proste wyjaśnienia

Chociaż szczerość i otwarta komunikacja są ważne, nie musisz udzielać wyjaśnień, które spowodują większy stres. Jeśli szczera rozmowa o uzależnieniu twojej siostry zmiażdży twoją rodzinę, to prawdopodobnie nie jest to właściwy moment, aby dotrzeć do źródła tego, dlaczego rezygnujesz z wakacyjnego spotkania. Hair proponuje chwytliwe wyjaśnienie: “Jeśli rozmowa o tym, dlaczego nie chcesz wrócić do domu, jest zbyt stresująca, wyraź pragnienie rozpoczęcia własnych tradycji świątecznych w taki sam sposób, w jaki twoja rodzina zrobiła to, gdy byłeś młody”. Tylko proste wyjaśnienie jest potrzebne, aby uczynić przejście tak łatwym, jak to możliwe zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny.

Bądź stanowczy w swojej decyzji

Ustal granice i oczekiwania, będąc jasnym co do swoich intencji, aby nie wrócić do domu w tym roku. “Jeśli dasz jakąkolwiek możliwość, że możesz wrócić do domu, twoja rodzina wejdzie na zabój”, wyjaśnił Hair. “To musi być stanowcza decyzja, w przeciwnym razie doprowadzi do serii bolesnych rozmów i będziesz musiał przejść przez to wszystko ponownie w przyszłym roku”. Zajęło mi lata, aby wypracować odwagę, aby mówić za siebie i powiedzieć (stanowczo), że lepiej było zaplanować nieświąteczne czasy, aby wrócić do domu. Ale mówienie w górę zrobiło ogromną różnicę w tym, jak doświadczam świąt i jak odnoszę się do mojej rodziny (i tak, zajęło to kilka godzin terapii, aby się tam dostać). Bądź silny i wiedz, że to, jak spędzasz wakacje, jest wyborem. Nie jest za późno, aby zmienić swój lot

lub dostosować swój wakacyjny plan podróży. Jeśli twoje relacje rodzinne są zdrowe, twoi bliscy zrozumieją. Jeśli nie są, może to być znak, aby zostać w domu i kopać głębiej.

7 sposobów na samotne przetrwanie świąt