Jak poradzić sobie z tymi powszechnymi wakacyjnymi wyzwalaczami

Witamy w The Everygirl Podcast. Niezależnie od tego, czy szukasz tajemnic kobiet sukcesu, które mają wymarzoną pracę, czy interesują Cię porady ekspertów, które pozwolą Ci zmienić Twoje zdrowie i poczuć się jak najlepiej, czy po prostu chcesz się rozerwać i pośmiać razem z nami podczas dojazdu do pracy, mamy Cię pod ręką.

To ma być “najwspanialszy czas w roku”, więc dlaczego jest tak wiele świątecznych wyzwalaczy? Rodziny spotykają się razem, prezenty i jedzenie są obfite, a wspomnienia są tworzone, ale jest również ciemno o 17:00, pogoda na zewnątrz jest przerażająca, a zajęty kalendarz zmieszany z terminami pracy czuje się przytłoczony. Nie wspominając o tym, że ta pora roku może wywołać wiele bolesnych uczuć, niepokoju i stresu. W tym tygodniu w The Everygirl Podcast, najlepszy neuropsycholog dr Sanam Hafeez podzieliła się swoimi wskazówkami, jak przejść przez najtrudniejsze chwile sezonu świątecznego w zdrowy sposób. Niezależnie od tego, czy Twój stres zaczyna się już w Święto Dziękczynienia, czy też dopada Cię smutek po Nowym Roku, przeczytaj poniższe wskazówki eksperta, jak sobie radzić i przejść przez ten sezon w sposób przyjemny, a także sprawdź wywiad dr Hafeez w The Everygirl Podcast, aby dowiedzieć się więcej.

Jeśli czujesz presję lub wyczerpanie myśląc o sezonie…

Prawdopodobnie oczekujesz zdecydowanie zbyt wiele. “Święta są tak stresujące, ponieważ istnieje wiele ‘powinności’ umieszczonych wokół nich”, wyjaśnia Chloe Ballatore, ekspert ds. Relacji i komunikacji oraz autorka. “Wakacje mają rytuały, czyli powtarzające się czynności, więc naprawdę przemyśl, czy wykonywanie tych czynności służy twoim własnym najlepszym interesom”. Wraz ze zbliżającymi się wakacjami, zidentyfikuj, gdzie uważasz, że “powinieneś” coś zrobić i czy robisz to z jakiegokolwiek innego powodu niż to, że sprawia ci to przyjemność lub chcesz to zrobić. Szanuj własne szczęście nad oczekiwaniami i staraj się nie robić niczego, ponieważ czujesz, że “powinieneś” je zrobić.

W The Everygirl Podcast, dr Hafeez podkreślił, że radzenie sobie ze stresem w okresie świątecznym powinno wyglądać mniej więcej tak samo, jak radzenie sobie ze stresem w każdym innym czasie w roku. “Nie musisz mówić “tak” na każde wydarzenie” – powiedziała. “Najlepszą radą na wakacje jest to, co moja rada byłaby na resztę roku: aby wyrzeźbić czas dla siebie, faktycznie musisz nadać sobie priorytet”. Jeśli masz do czynienia z wypaleniem lub wyczerpaniem w tym sezonie wakacyjnym, ustalenie granic wokół swojego osobistego czasu i powiedzenie “nie” może przejść długą drogę.

Jeśli masz negatywną relację z jedzeniem…

Niezależnie od tego, czy jest to Święto Przyjaciół, wymiana prezentów, Chanuka czy kolacja bożonarodzeniowa, spotkania świąteczne często obracają się wokół jedzenia. Dla tych, którzy mają jakiekolwiek negatywne relacje z jedzeniem lub nawet medycznie restrykcyjną dietę, skupienie się na jedzeniu może być wyzwalające. Tayler Silfverduk, zarejestrowana dietetyczka, która specjalizuje się w celiakii i nieuporządkowanym jedzeniu, radzi, aby być świadomym natrętów, czyli osób, które nie przyjmują “nie” jako odpowiedzi, gdy oferują jedzenie (nawet jeśli jest to mająca dobre intencje ciocia lub dziadek), co może być bardzo wyzwalające.

Jeśli musisz, przypomnij swojej rodzinie, że twoje ciało i nawyki żywieniowe nie są przedmiotem dyskusji. Ogólnie rzecz biorąc, jedz świadomie, miej plan działania, jeśli wiesz, że będziesz ograniczone opcje żywieniowe (np. przyniesienie obfitego dania głównego, jeśli nie jesz indyka) i konsekwentnie przypominaj sobie, że odżywianie powinno być przyjemne – stres związany z jedzeniem jest gorszy dla twojego organizmu niż jakiekolwiek świąteczne ciasteczko czy kubek eggnogu.

Jeśli spotkania rodzinne są wyzwalające…

Może nie dogadujesz się z niektórymi członkami rodziny, a może wydarzenia rodzinne mogą być po prostu męczące. Może masz członków rodziny, którzy nie zgadzają się z Twoimi politycznymi lub podstawowymi przekonaniami, kłócą się przy każdym spotkaniu lub sprawiają, że czujesz się zestresowany/poddany presji. Missy McCrickard, uzdrowicielka energetyczna, facylitatorka pracy z oddechem i trenerka dobrego samopoczucia, zasugerowała ustalenie granic z członkami rodziny lub całkowite usunięcie się z sytuacji. Dobrze jest powiedzieć “Nie dziękuję” lub “Nie mogę zaangażować się w tę rozmowę”. Ustalając granice, pozwól rodzinie poznać je wcześniej, aby wiedzieli, co będzie lub nie będzie się działo, gdy będziecie razem. Możesz również dać im znać, że usuniesz się z sytuacji, jeśli nie będziesz się czuł szanowany lub komfortowo.

Jedną ze wspólnych rodzinnych dynamik, która wywołuje wiele pytań w okresie świątecznym, są teściowie – dziedzina, w której dr Hafeez ma wiele pomocnych rad. Zaleca ona, aby najpierw zająć się wszelkimi stresami i trudnościami z partnerem, aby w pełni porozumieć się z partnerem i uniknąć potencjalnie niezręcznych lub szkodliwych konfliktów z teściami. Podchodząc do interakcji z teściami z ciekawością, granicami i życzliwością w czasie świąt, można sprawić, że potencjalnie trudne sytuacje będą o wiele mniej wyzwalające.

Jeśli czujesz się samotny podczas świąt…

Niezależnie od tego, czy ta pora roku przypomina ci o członkach rodziny, których już z nami nie ma, czy też sezon ten jest przypomnieniem, że nie masz takiego związku lub rodziny, jakiego byś chciał, święta mogą być dla ciebie samotne. Dr Rebecca Leslie, psycholog i właścicielka Best Within You Therapy & Wellness, powiedziała, że łączenie się w jakikolwiek sposób czuje się spełniony do Ciebie jest najważniejszą rzeczą do zrobienia, gdy czujesz się samotny. Ustaw Friendsgiving, wymianę prezentów lub get-togethers (nawet jeśli są wirtualne) z ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się kochany i wspierany.

“Jeśli czujesz się samotny, wiedz, że nie jesteś sam w odczuwaniu tego sposobu”, powiedział dr Leslie. “Staraj się być życzliwym dla siebie i praktykuj samowspółczucie”. Rozmawiaj z sobą tak, jak z najlepszym przyjacielem lub młodszą siostrą, spędzaj czas ze swoimi ulubionymi hobby, książkami, ludźmi i filmami, i mów “nie” wszystkiemu, co nie czyni cię szczęśliwszym. Praktykowanie współczucia dla siebie i pielęgnowanie więzi może pomóc złagodzić samotność.

Jeśli jesteś trzeźwy w czasie świąt…

Jeśli zauważysz, że wiele tradycji świątecznych zakorzenionych w środowisku imprezowym lub alkoholowym wywołuje u Ciebie uczucie wyzwolenia, ustal granice i poszukaj wsparcia. Beth Bowen LMSW, trenerka kobiet bezalkoholowych i trzeźwych, sugeruje, by zarządzać swoją fizyczną, umysłową i emocjonalną energią poprzez upewnienie się, że się wysypiasz, odrzucasz zaproszenia na imprezy, na które nie masz ochoty, odżywiasz się odżywczym jedzeniem i regularnie ćwiczysz. Te praktyki mogą pomóc Ci poczuć się uziemionym, abyś mógł dokonywać wyborów, które pomogą Twojemu ciału czuć się najlepiej. Jeśli czujesz się niekomfortowo będąc trzeźwym w środowisku skupionym na alkoholu, przynieś własny bezalkoholowy napój lub udoskonal swoje bezalkoholowe zamówienie, abyś mógł zjeść coś smacznego.i świętować. Może to być mocktail, bezalkoholowe piwo/wino lub coś w rodzaju wody gazowanej.

Dr Hafeez jest wielkim zwolennikiem przynoszenia własnego napoju bezalkoholowego w przypadku, gdy obawiasz się o dostępność napojów bez alkoholu na imprezie świątecznej. “Jeśli masz trzeźwe wakacje, przynieś coś, abyś czuł, że masz szklankę w ręku”, powiedziała. Ona również wskazuje, jak ważne jest, aby być wsparciem dla przyjaciół i rodziny, którzy mogą nie chcieć angażować się w alkohol w tym czasie roku. Szanowanie granic i okazywanie wsparcia poprzez oferowanie bezalkoholowych napojów podczas goszczenia zawsze zostanie docenione.

Jeśli jesteś zestresowany finansowo podczas świąt…

Chociaż ten sezon powinien być bardziej o spędzaniu czasu z bliskimi niż o wydawaniu pieniędzy, często lubimy okazywać naszą miłość za pomocą prezentów. Poza naszą listą zakupów, wydajemy pieniądze na nowe stroje, jedzenie i napoje, aby przynieść na imprezy, koszty podróży, itp. co wszystko może naprawdę dodać. “Przede wszystkim pamiętaj, że nie jesteś sam”, powiedziała Sara Kuburic, psychoterapeuta wyzwalaczy świątecznych, konsultant, pisarz i felietonista. “Trzymaj się swojego budżetu, bądź szczery z ludźmi, z którymi spędzasz czas, i znajdź tradycje, które są bardziej przystępne lub bezpłatne”.

Dobra wiadomość: Gifting nie musi łamać banku. Domowe prezenty, takie jak biżuteria, świece lub sztuka, mogą pomóc wymazać niektóre wydatki i mogą być nawet bardziej osobiste i przemyślane niż prezent kupiony w sklepie. Wreszcie, choć może być przykro powiedzieć “nie”, spróbuj ustalić granice wokół rezygnacji z wymiany prezentów lub wydarzeń, które powodują więcej stresu finansowego niż radości. Zamiast tego zaplanuj z bliskimi zajęcia, które nie będą kosztować dużo pieniędzy (i stresu): wirtualne spotkanie, wieczór filmowy w domu, spacer po okolicy w celu obejrzenia świateł lub wspólny obiad BYOB (dzięki czemu nie będziesz odpowiedzialny za zapewnienie całego jedzenia i napojów).

I bez względu na to, co czujesz się wyzwolony przez …

Praktykowanie konsekwentnej opieki nad sobą jest kluczowe przez cały rok, ale szczególnie podczas dodatkowych stresujących lub wyzwalających czasów, takich jak ten sezon. “Zrób harmonogram każdego dnia, abyś mógł zaplanować z wyprzedzeniem i zaplanować sposoby dbania o siebie”, zasugerował dr Elizabeth Lombardo, PhD, psycholog sławy, mówca kluczowy i autor. “Określ, które dni będą szczególnie wymagające i zaplanuj działania związane z samoopieką przed, w trakcie lub po tych dniach”. Ponadto, gdy czujesz się spuentowany w chwili, miej plan gry. Spróbuj uziemić się, biorąc 10 głębokich oddechów z brzucha, dziennikarstwo, odpowietrzanie do zaufanej ukochanej osoby lub jakiekolwiek inne umiejętności radzenia sobie, które masz w swoim zestawie narzędzi.

“Wszystkie te porady dotyczące wakacji naprawdę mają zastosowanie przez cały rok” – poradził dr Hafeez. “Jeśli praktykujesz samoopiekę przez cały rok, twoje wakacje w przyszłym roku będą jeszcze łatwiejsze”. Wreszcie, nie należy wyzwalać, zmagać się, lub radzić sobie samemu. Szukaj wsparcia u przyjaciół, rodziny lub terapeuty.

Lęk i depresja mogą czuć się odizolowane, ale nie powinieneś czuć się tak, jakbyś przechodził przez to sam. W celu uzyskania wsparcia należy zwrócić się do lekarza, terapeuty lub innego zaufanego specjalisty.

Krajowy Telefon Zaufania (National Suicide Prevention Lifeline): 1-800-273-TALK (1-800-273-8255)

Telefon kryzysowy (Crisis Textline): tekst CONNECT na numer 741741

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania lub z nieuporządkowanymi myślami lub bądźzachowania dotyczące jedzenia i odżywiania się, należy szukać pomocy. Zadzwoń do infolinii Narodowego Stowarzyszenia Zaburzeń Odżywiania pod numer 1-800-931-2237, aby uzyskać wsparcie, zwróć się do wykwalifikowanego lekarza lub, aby uzyskać całodobową linię kryzysową, wyślij SMS o treści “NEDA” pod numer 741741.