6 sposobów na radzenie sobie z wakacjami, gdy jesteś smutny

Ten najwspanialszy okres w roku jest dla większości z nas wypełniony radością i świętowaniem. Jednak jest wiele osób, które doświadczają przeciwnego zestawu emocji podczas sezonu wakacyjnego. Jeśli jesteś osobą, która boryka się ze stratą, trudną sytuacją rodzinną, złamanym sercem lub spędza święta w samotności, może to być ostre przypomnienie o tym, czego ci brakuje.

Mimo że możesz czuć się odizolowany od ludzi, którzy są w radosnym nastroju (zarówno online, jak i osobiście), nie jesteś sam, jeśli zmagasz się z tym problemem. Wakacyjny blues może zacząć się już 1 listopada dla wielu osób. Ale spokojnie, nadal jest możliwe, aby cieszyć się sezonem wakacyjnym z pomocą tych sześciu strategii radzenia sobie:

Nie porównuj się z innymi

Porównywanie się do innych nigdy nie jest dobrym pomysłem – ani w Internecie, ani w życiu. Pamiętaj jednak, że porównanie jest złodziejem radości, więc świadomy wysiłek, aby uniknąć gry porównawczej w tym sezonie, zejdzie na dalszy plan. Jeśli czujesz się smutny lub zazdrosny o to, że nie masz tego, co inni mają w tym sezonie (czy to pieniędzy na prezenty, dużej rodziny, z którą możesz spędzić sezon, czy znaczącego partnera, z którym możesz robić zdjęcia pod jemiołą), zrób krok do tyłu na kilka dni. Może to wyglądać jak nieuczestniczenie w imprezie, na której wszyscy twoi znajomi będą ze swoimi znaczącymi innymi lub po prostu wylogowanie się z mediów społecznościowych na kilka dni.

Zacznij nową tradycję

Tradycje nie muszą mieć dziesiątków lat; możesz rozpocząć nowe tradycje w każdej chwili! A święta to idealny czas, aby to zrobić. Pomiędzy wyborem nowej tradycji, planowaniem jej i angażowaniem innych (lub nie!), możesz mieć mnóstwo zabawy – i odwrócić uwagę od wszelkich smutków, które możesz czuć w innych częściach swojego życia. Istnieje niezliczona ilość nowych tradycji, które możesz zapoczątkować z członkami rodziny, przyjaciółmi, znaczącą osobą lub samodzielnie. Niektóre z naszych ulubionych to założenie wakacyjnego klubu książki, zorganizowanie maratonu filmowego czy wymiana ciasteczek.

Odwdzięcz się

Badania pokazują, że dawanie może poprawić Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a podczas wakacji istnieje wiele możliwości wolontariatu, w który możesz się zaangażować. Niektóre z naszych ulubionych rzeczy, które można zrobić, aby się odwdzięczyć, to wolontariat w kuchni, adopcja rodzin na zakupy spożywcze lub prezenty, darowizny na rzecz banku żywności, udział w akcji Giving Tree i darowanie ciepłej odzieży. Wybierz projekt lub organizację społeczną, która jest bliska Twojemu sercu i zastanów się, jak możesz zmienić życie innych ludzi poprzez wolontariat. Możesz nawet uczynić z tego tradycję i robić to co roku!

Zaplanuj coś, na co będziesz czekać z niecierpliwością

Jeśli jedyną rzeczą, do której odliczasz jest pierwszy dzień powrotu do pracy po wakacjach, uznaj to za swój znak, aby zaplanować coś znacznie bardziej ekscytującego niż to, na co czekasz! To, czy chcesz zaplanować coś w czasie wakacji, czy po nich (lub w obu przypadkach!) zależy od Ciebie, ale posiadanie czegoś, czym można się ekscytować, tak czy inaczej, podniesie Cię na duchu. Czy możemy zasugerować samotny dzień w spa, pobyt w hotelu lub wycieczkę na zakupy z koleżankami?

Wyznacz granice

Wyznaczenie granic może pomóc Ci w opanowaniu smutku i stresu w tym sezonie wakacyjnym. Aby to zrobić, zacznij od określenia swoich potrzeb i/lub wszelkich wyzwalaczy, które przewidujesz, i stwórz plan, aby mieć granice wokół nich, aby chronić swój spokój. Na przykład, jeśli spodziewasz się

Właśnie przeszedłeś przez rozstanie i nie chcesz z nikim wdawać się w szczegóły ani w ogóle o tym myśleć (nie winimy Cię!), upewnij się, że dajesz ludziom w swoim życiu znać, że nie będziesz o tym rozmawiać – zwłaszcza w tym sezonie. Zdecyduj, jakie powinny być Twoje granice i jasno je zakomunikuj, aby zapobiec pogrążeniu się w głębszym smutku.

Szukaj wsparcia

System wsparcia jest bardzo ważny bez względu na porę roku i samopoczucie, ale jest szczególnie korzystny, gdy czujesz się najgorzej. Upewnij się, że masz kogoś, z kim czujesz się komfortowo rozmawiając, niezależnie od tego, czy jest to członek rodziny, najlepszy przyjaciel, czy specjalista od zdrowia psychicznego, i polegaj na nim przez cały sezon. Jeśli najbliżsi nie wiedzą, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia w tym czasie, rozważ otwarcie się na to, przez co przechodzisz, aby mogli być przy Tobie.

Jak poradzić sobie z tymi powszechnymi świątecznymi czynnikami wyzwalającymi