50 małych rytuałów, dzięki którym będziesz szczęśliwy, zdrowy i zainspirowany

Z przyjemnością donoszę, że właśnie znajduję drogę do wyjścia z trwającej kilka tygodni rutyny wellness. Po przeziębieniu, kanałach korzeniowych i zbyt wielu podróżach, czułam się wytrącona z równowagi, a mój umysł i ciało brały na siebie ciężar tego wszystkiego. Oczywiście, nasze rutyny potrzebują małego wstrząsu od czasu do czasu – kiedy zaczynasz bezmyślnie przechodzić przez swoje rytuały i procedury, tracisz najważniejszą część każdej praktyki wellness: zwracanie uwagi na swoje ciało. Dla niektórych może to wyglądać jak znalezienie nowej rutyny fitness, aby utrzymać stres w pracy na dystans. Dla innych może to oznaczać niezbywalną codzienną randkę z aplikacją Headspace, aby zapewnić swojemu umysłowi odrobinę spokoju.

Prawda jest taka, że wszyscy potrzebujemy różnych rytuałów, które pomogą nam zachować dobre samopoczucie przez wszystkie sezony naszego życia. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla ciebie. I to jest OK – słuchanie i przyjmowanie swoich unikalnych potrzeb jest kluczem do życia w zgodzie i pokazywania się każdego dnia jako swoje najwyższe ja. Tak więc, sprawdź te 50 rytuałów, które możesz zacząć wplatać w swoją rutynę już dziś. Ustaw przypomnienia w swoim kalendarzu lub dodaj je do swojego planera i podejmij zobowiązanie, aby pomóc sobie poczuć się energicznie, inspirująco i dobrze.

Dla dobrego samopoczucia:

1. Zacznij dzień od 10-minutowego spaceru. Włącz podcast lub ciesz się poranną ciszą tylko dla siebie.

2. Zbuduj intuicyjną praktykę rozciągania. Rozwiń swoją matę do jogi, rozciągnij się i wytrząśnij, którekolwiek części ciała potrzebują trochę miłości.

3. Spróbuj pływania! To świetne ćwiczenie o niskim wpływie, aerobowe. A czy wspominałam już, że to świetna zabawa?

4. Dołącz do ligi tenisowej. Kontynuuj nawyk, który zacząłeś budować latem. Większość krytych obiektów tenisowych oferuje cotygodniowe ligi deblowe. Załóż kombinezon i zapisz się!

5. Zarezerwuj zajęcia treningowe na początku tygodnia i zanotuj je w swoim kalendarzu.

6. Ćwicz poranną jogę. Wybierz pozycje z tej listy, aby wspomóc trawienie lub tę, aby zmniejszyć niepokój.

7. Zastanów się, jak się czujesz przed i po ćwiczeniach. Możesz to zapisać w swoim dzienniku, w aplikacji Notes, lub nawet po prostu zrobić spis myśli. Czy czujesz się mniej zestresowany? Więcej energii? Szczęśliwszy? Odnotowanie zmian w swoim stanie bycia może pomóc potwierdzić pozytywne korzyści płynące z ruchu.

Dla zachowania świeżej perspektywy:

8. Przygotuj swoje łóżko. Możesz przewracać oczami, ale jest coś, co można powiedzieć o prostej czynności, jaką jest odciągnięcie pościeli i wypchanie poduszek. To małe, proste osiągnięcie, które nadaje pozytywny ton reszcie dnia.

9. Napisz swoje poranne strony. Spopularyzowane przez The Artist’s Way, ćwiczenie to wymaga napisania trzech stron strumienia świadomości z samego rana. To świetny sposób na oczyszczenie umysłu z wszelkich niepokojów i zidentyfikowanie wszelkich potencjalnych stresorów przed rozpoczęciem dnia.

10. Wymień się z przyjacielem listą wdzięczności. Na początku lub na końcu każdego dnia wyślij SMS-a z listą trzech rzeczy, za które jesteś wdzięczny.

11. Czytaj przez 30 minut na koniec dnia pracy. Czy zasypiasz, gdy czytasz przed snem? Nie masz wystarczająco dużo czasu rano? To jest idealne słodkie miejsce, kiedy możesz być pewien, że zrobisz sobie przerwę.

12. Kup sobie kwiaty. Odwiedź rynek rolnika lub lokalną kwiaciarnię i odbierz bukiet, aby rozjaśnić swój tydzień.

13. Napełnij słoik mason ze swoimi ulubionymi cytatami. Wyciągnij z niego każdego ranka i zachowajr quote nearby for inspiration.

14. Priorytetowo traktuj pracę nad skupieniem w godzinach porannych. Nawet jeśli nie jesteś poranną osobą, będziesz w stanie podejść do swoich projektów czując się świeżo psychicznie.

15. Stwórz playlistę pobudzającą radość. Przyjmij uczucie wysokiego nastroju, gdy włącza się twoja ulubiona piosenka.

16. Stwórz poranną listę do przeczytania. Zrób burzę mózgów i listę swoich ulubionych blogów i przewijaj ją popijając pierwszą filiżankę kawy.

17. Spraw, by zajęta praca była bardziej inspirująca! Włącz kilka ulubionych podcastów, które możesz mieć w pogotowiu.

18. Jako ostatnią część dnia pracy, napisz swoją listę rzeczy do zrobienia na następny dzień. Pomoże Ci to rozpocząć poranek na świeżo i z jasnym pomysłem na to, co musisz osiągnąć.

Na obniżenie poziomu stresu:

19. Pobierz aplikację do medytacji i zarezerwuj w swoim kalendarzu 5-10 minutowy slot, w którym zobowiązujesz się tylko do tego.

20. Weź kilka świadomych oddechów. Chociaż jest to wspaniały sposób na rozpoczęcie poranka, ten rytuał jest dostępny o każdej porze dnia. Pobierz aplikację taką jak Breathwrk, gdzie możesz podążać za prowadzonymi, popartymi nauką ćwiczeniami.

21. Doświadczaj natury. Niezależnie od tego, w jaki sposób najbardziej lubisz doświadczać przyrody – czy jest to wędrówka, czy po prostu siedzenie na ławce w parku – upewnij się, że spędzasz trochę czasu na świeżym powietrzu.

22. Nawiąż kontakt z lokalną społecznością. Znajdź czas, by regularnie w ciągu tygodnia spotykać się lub rozmawiać ze swoimi bliskimi.

23. Wyznacz sobie celowy czas bez ekranu każdego dnia. Wyznacz co najmniej 30 minut bez żadnych ekranów w zasięgu wzroku.

24. Kochaj swojego zwierzaka! Robisz to cały czas, więc dlaczego nie wygospodarować specjalnego czasu na przytulanie swojego ulubionego futrzaka?

25. Zapal świecę podczas rozwiązywania pierwszej sprawy w skrzynce odbiorczej. To może faktycznie sprawić, że doświadczenie… przyjemne?

26. Dodaj romantyzmu swojej wieczornej rutynie. Niezależnie od tego, czy jest to relaksująca kąpiel, kolacja przy świecach, czy też spacer po pracy, spraw, by czas po zamknięciu komputera był ważny.

27. Włącz relaksujące produkty do swojej rutyny snu: ważoną poduszkę pod oczy, lawendową mgiełkę do poduszki lub wygodną kołdrę.

28. Pracując w domu, może być trudno poczuć, że zrobiłem “wystarczająco”. Zamiast zmuszać się do pracy po kolacji, ustalam punkt końcowy, w którym porządkuję swoje miejsce pracy, wychodzę na spacer i kontynuuję swój wieczór, uznając, że skończyłam część roboczą dnia.

29. Weź ciepły prysznic przed położeniem się do łóżka. Zaufaj mi, to błogość.

Na pożywne, odżywiające duszę posiłki:

30. Romantyzuj swoje posiłki. Poświęć trochę czasu na estetyczną prezentację swoich potraw: włącz do nich gamę kolorów i zainwestuj w kilka elementów zastawy stołowej, które uwielbiasz. Puść muzykę, zapal świecę, nalej zabawnego napoju. Cokolwiek zrobisz – trzymaj się z dala od telefonu.

31. Przygotuj posiłki (ale niech to będzie zabawa!). Idź do swojego ulubionego sklepu spożywczego w godzinach wolnych od pracy (ruch w Trader Joe’s jest niewielki w sobotę w południe lub *bardzo* wcześnie w niedzielę rano), albo odwiedź rynek rolniczy. Zrób listę, ale także ustal zamiar odebrania składnika, który cię inspiruje. Poświęć czas na pokrojenie swoich produktów i przechowywanie ich w lodówce w szczelnych pojemnikach. Odetchniesz z ulgą, wiedząc, że jesteś przygotowany na cały tydzień.

32. …Albo nie przygotowuj posiłków. Jeśli siekanie warzyw lub mieszanie makaronu jest dla ciebie źródłem relaksu, wykorzystaj przerwę na lunch jako okazję do odprężenia.

33. Znajdź swój ulubiony ciepły napój. Czy jest coś lepszego niż c

Czy o tej porze roku masz ochotę na kubek pocieszenia? Czy to matcha, złote mleko, czy PSL, wybierz swój ulubiony i ciesz się swoim rytuałem prep-and-sip.

34. Zabierz się na ciastko i kawę do swojej ulubionej kawiarni. Jeśli jest to weekend, zamieść się na chwilę z dobrą książką.

35. Spędzaj trochę czasu w weekendy przelewając się przez swoje ulubione książki kucharskie, blogi kulinarne i influencerów. Zbierz jeden lub dwa nowe przepisy, które chcesz wypróbować na nadchodzący tydzień.

36. Odpręż się przy filiżance ciepłej herbaty. Ja uwielbiam bezkofeinową chai lub rumiankową, jeśli potrzebuję dobrego snu w nocy.

37. Wybierz jeden suplement diety, który wspomoże twoją zdrową rutynę żywieniową. Spróbuj zielonego proszku, codziennej multiwitaminy lub czegokolwiek, co pomoże ci poczuć się najlepiej. Świat suplementów jest ogromny i złożony, więc wybierz jedną rzecz i trzymaj się jej.

38. Zanim weźmiesz pierwszy kęs posiłku, wypowiedz cichą wdzięczność. Uznaj ludzi, rośliny, a może i zwierzęta, które przyczyniły się do tego, co zaraz zjesz (a jeśli zrobiłeś danie, podziel się też odrobiną wdzięczności dla siebie!).

Dla zdrowej dawki samoopieki:

39. Pierz swoją pościel raz w tygodniu z użyciem świeżo pachnącego, czystego detergentu.

40. Zrób szybkie, pięciominutowe sprzątanie swojej przestrzeni rano i wieczorem. Będziesz zaskoczony, jak wielką różnicę może zrobić kilka minut.

41. Wyczyść swoją szafę w każdym sezonie. Zrób Marie-Kondo swojej szafy i zachowaj tylko te ubrania, które wywołują radość.

42. Nałóż balsam z rozmysłem. Bądź obecna w tym kojącym, odżywczym uczuciu, jakie daje ci użycie ulubionego balsamu.

43. Stwórz rytuał pielęgnacji skóry, na który będziesz czekać z niecierpliwością. Jeśli 10-etapowa rutyna wydaje ci się przesadą, wybierz kilka produktów, które uwielbiasz, i skup się na nich.

44. Przygotuj swoje ubrania do ćwiczeń, garderobę na WFH i wszystko, czego potrzebujesz na dzień pracy, poprzedniego wieczoru. Punkty bonusowe, jeśli twój rytuał obejmuje przygotowanie śniadania.

45. Jeśli mieszkasz w domu lub możesz znaleźć miejsce na jeden poza swoim mieszkaniem, kup karmnik dla ptaków i ciesz się obserwowaniem małych facetów, którzy odwiedzają.

46. Śpij ze swoim telefonem w innym pokoju. Najprostszy sposób, aby zapewnić, że nie będziesz bezmyślnie scrollować przed snem? Trzymaj swój telefon poza zasięgiem wzroku, poza umysłem. A jeśli używasz swojego jako alarmu, zainwestuj w ten ładny zakup zamiast tego.

47. Trzymaj swój ulubiony olejek eteryczny obok łóżka. Nałóż go na nadgarstki i wdychaj jego zapach.

48. Zrób poranny check-in. Gdy otworzysz oczy, zrób skan ciała i zauważ, jak się czujesz w tej obecnej chwili. Jakie emocje się pojawiają? Gdzie jest twoja energia? Czy jest coś w tym dniu, co sprawia, że czujesz niepokój? Podekscytowany?

49. Umieść zdjęcie siebie jako dziecka obok swojego łóżka, przyklejone na lustrze w łazience lub w dowolnym miejscu w domu, które regularnie mijasz, jako przypomnienie o honorowaniu każdego dnia swojej podróży.

50. Podziel się swoimi wzlotami i upadkami z partnerem, przyjacielem lub członkiem rodziny. Przy kolacji lub pod koniec dnia sprawdź, czy jesteś w stanie porozmawiać z kimś ważnym dla ciebie. Jest to świetny sposób, aby zastanowić się nad pozytywami i wyzwaniami dnia.

Jak uaktualnić swoją rutynę wellness na jesień