Wyborcy z Kalifornii, Michigan i Vermont właśnie skodyfikowali dostęp do aborcji w całym kraju

Wyborcy w Kalifornii, Michigan i Vermont jasno przedstawili swoje stanowisko w sprawie dostępu do aborcji.

Podczas wyborów parlamentarnych w 2022 r., które odbyły się we wtorek (8 listopada), wyborcy we wszystkich trzech stanach zatwierdzili poprawki do konstytucji, które kodyfikują prawo do aborcji. Poprawki te zostały przedstawione jako propozycje do głosowania, dzięki czemu każdy wyborca, który pojawił się przy urnach mógł bezpośrednio wypowiedzieć się w tej sprawie.

Podobne referendum w Kansas zostało niestety odrzucone.

Wiadomość jest ważna, biorąc pod uwagę tegoroczne szokujące odwrócenie Roe v. Wade, przełomowego orzeczenia Sądu Najwyższego, które chroniło dostęp do aborcji na szczeblu federalnym przez ponad 40 lat. Z Roe nie jest już w grze, stany mają teraz prawo do ograniczenia lub zakazu aborcji – i niektóre, w tym Teksas, Alabama, Idaho i Arkansas, już to zrobiły. W rzeczywistości, ostatnie badania wykazały, że jedna trzecia ciężarnych Amerykanek musi obecnie podróżować ponad godzinę, aby dotrzeć do najbliższego ośrodka aborcyjnego.

Poprawka do konstytucji stanu Michigan będzie miała prawdopodobnie najbardziej bezpośredni efekt. Po obaleniu Roe , konserwatyści w stanie Wielkiego Jeziora próbowali wprowadzić archaiczny zakaz aborcji z 1931 roku. Zostało to tymczasowo zablokowane przez Sąd Najwyższy Michigan – a teraz, gdy wyborcy wyrazili swoje zdanie, zatwierdzając referendum, prawo nie może być egzekwowane.

Na konferencji prasowej we wtorek, Gavin Newsom, Demokrata pro-choice, który wygrał swój wniosek o reelekcję, powiedział, że to “punkt dumy”, że dostęp do aborcji jest teraz chroniony w konstytucji Złotego Stanu.

“To punkt zasad i kontrastu w czasach tak mieszanych rezultatów w całym kraju”, dodał, według The New York Times.

Przed wyborami parlamentarnymi wielu polityków wykorzystało sprawiedliwość reprodukcyjną jako kwestię sporną. Pomimo twierdzeń tak zwanych “pro-lifersów”, aborcja jest bezpiecznym, powszechnym zabiegiem. Podjęcie decyzji o zakończeniu ciąży nigdy nie powinno być powodem do strachu czy wstydu. Kate Walsh Related story Kate Walsh mówi o “mocnym” odcinku pro-choice w Grey’s Anatomy w tym sezonie i zdradza, co będzie dalej

Prezydent Joe Biden wcześniej przyrzekł, że skodyfikuje dostęp do aborcji na poziomie federalnym, jeśli Demokraci przegłosują więcej senatorów i utrzymają kontrolę nad Izbą. Wiele wyścigów kongresowych nie zostało jeszcze rozstrzygniętych, więc nie jest jasne, na czym stoją poszczególne partie. W międzyczasie poprawki do konstytucji stanowych mogą być solidną strategią obrony przed przyszłymi atakami na autonomię reprodukcyjną ludzi.

Zanim pójdziesz, sprawdź, jakie rodzaje orgazmów prawdopodobnie nie wiedziałeś, że możesz mieć:

orgasms-you-didnt-know-youcould-have