8 najlepszych szlaków pielgrzymkowych dla każdego typu turysty – te szlaki św. Jakuba są dostępne

szlaków pielgrzymkowych

Artykuł gościnny autorstwa Christopha Erkensa

Droga św. Jakuba to nie tylko Droga św. Jakuba – istnieją różne szlaki, z których wszystkie prowadzą do Santiago de Compostela, ale różnią się profilem trasy. W tym artykule pokażę, jak znaleźć odpowiednią trasę i Drogę św. Jakuba dla siebie.

Treść – Szybki start

1 Camino Francés – dobrze znany szlak

Zacznijmy od Camino Francés: ma około 800 km długości i jest najbardziej znanym ze wszystkich szlaków Camino de Santiago. Charakteryzuje się przede wszystkim “niezawodnym” oznakowaniem i doskonałą infrastrukturą. Tutaj można a) prawie się nie zgubić i b) znaleźć nocleg co kilka kilometrów.

Szlak ten jest zatem idealny dla każdego, kto jest niespokojny, nowy lub może pokonać tylko ograniczoną odległość każdego dnia z powodu ograniczeń fizycznych. Ale oczywiście jest również interesujący dla wszystkich, którzy są ciekawi, jak to jest chodzić po najsłynniejszej Drodze Świętego Jakuba.

Ścieżka ta nie jest odpowiednia – przynajmniej latem – dla osób, które lubią chodzić jak najdalej i samotnie w dzikiej przyrodzie, nie spotykając wielu innych osób. Jest na to po prostu zbyt ruchliwa.

2. caminho portugues – ścieżka aspirujących

Caminho Portugues jest – przynajmniej według statystyk – obecnie drugim najpopularniejszym szlakiem Camino de Santiago. Trasa ta stała się znacznie bardziej popularna w ostatnich latach, a ja również odbyłem już pielgrzymkę w Portugalii i podzieliłem się tutaj swoimi doświadczeniami. Camino Portugues biegnie w połowie przez Portugalię, a w połowie przez Hiszpanię, rozpoczynając się w Porto.

Trasa ta liczy około 250 km, co czyni ją atrakcyjną dla osób, które nie mają wolnych tygodni. Caminho Portugues można z łatwością przejść w 2 tygodnie i nie jest szczególnie górzysty, ale dość płaski. Niedawno przedłużony nadmorski wariant tego szlaku jest również popularny. Możesz więc wybrać, czy chcesz iść wzdłuż morza w Portugalii, czy raczej przez wnętrze kraju.

Trasa ta nie jest godna polecenia dla fanów outdooru, którzy chcieliby być w drodze przez 4, 5 lub nawet 6 tygodni. Trasa jest na to po prostu za krótka. Można jednak przejść – wciąż mało znaną – “długą” Caminho Portugues. Zaczynasz w Lizbonie, a następnie idziesz na północ do Porto i dalej do Santiago de Compostela.

3 Camino del Norte – wymagający szlak nadmorski

Spośród wymienionych do tej pory szlaków, Camino del Norte jest prawdopodobnie najbardziej wymagający fizycznie. Dlatego szczególnie ważne jest, aby podczas tej pielgrzymki nie nosić zbyt dużego bagażu w plecaku i postępować zgodnie z listami pakowania, takimi jak moja, przygotowując się do tak długodystansowej wędrówki po raz pierwszy.

Trasa ma około 800 km długości i prowadzi z północy Hiszpanii, z Irun w pobliżu granicy z Francją, na zachód do Santiago. Północ jest jednak bardzo górzysta, a trasa ma do pokonania wiele metrów wysokości. Z wystarczającymi przerwami jest to jednak wykonalne.

Camino del Norte jest zalecane dla tych, którzy kochają góry, morze i zielone krajobrazy. Północna Hiszpania ma to wszystko do zaoferowania, a Droga św. Jakuba raz po raz zachwyca wspaniałymi widokami i odcinkami. Raz po raz ścieżka biegnie bezpośrednio wzdłuż morza, a latem można nawet popływać na jednej z wielu plaż.

Trasa nie jest odpowiednia dla tych, którzy mają tylko 1-2 tygodnie i chcą dotrzeć do Santiago. Ci, którzy nie chcą iść pod górę, powinni również wybrać inną trasę.

4 Camino Inglés – krótka trasa

Jeśli wspomniany powyżej Caminho Portugues został opisany jako krótka trasa, Camino Inglés przebija go ponownie! Z długością zaledwie 120 km jest to najkrótszy ze znanych szlaków Camino de Santiago w Hiszpanii i można go ukończyć w zaledwie tydzień. Punkt początkowy Camino Inglés znajduje się – opcjonalnie – w Ferrol lub A Coruna, oba w północno-zachodniej części kraju.

Zalecenie: Świetna Droga św. Jakuba dla nowicjuszy, którzy chcą poznać pielgrzymowanie po raz pierwszy, a także dla tych, którzy mają tylko dobry tydzień.

Moim zdaniem ta trasa nie jest odpowiednia dla osób, które chciałyby być w drodze przez dłuższy czas i / lub chciałyby wspiąć się na wiele gór po drodze.

5 Camino Primitivo – trudna droga

“Prymitywna droga” brzmi ciężko, ale tym właśnie jest Camino Primitivo: Po prostu bardzo wymagające Camino pełne gór, podjazdów i zjazdów do pokonania. 240 kilometrów z Oviedo do Santiago rekompensuje to pocącemu się i wzdychającemu pielgrzymowi wspaniałymi widokami z gór na wspaniały krajobraz Galicji, a także spokojem i odosobnieniem.

Camino Primitivo jest idealny dla wędrowców z zamiłowaniem do gór i kochających wyzwania. Ale nawet normalnie wyszkoleni ludzie mogą przejść to Camino. Nie jest to w żadnym wypadku niemożliwe, należy tylko dać sobie wystarczająco dużo czasu i nie przemęczać się – to ważne!

Moim zdaniem szlak nie jest odpowiedni dla osób, które są bardzo osłabione fizycznie i ledwo są w stanie udźwignąć ciężar, ponieważ profil szlaku jest po prostu zbyt trudny i męczący.

6 Via de la Plata – długi szlak

Via de la Plata to kolejny ze znanych szlaków, choć i ta trasa pozostaje wyraźnie w cieniu Camino Francés i Caminho Portugues. Via de la Plata rozpoczyna się w Sewilli na południu Hiszpanii i ma pełne 1000 km długości – jest to najdłuższy ze znanych szlaków. Najlepszą porą roku jest wiosna, kiedy wszystko kwitnie. Nawet zimą jest łagodnie. Lato natomiast jest zbyt gorące.

Szlak ten jest szczególnie atrakcyjny dla osób, które lubią pielgrzymować w ciszy i spokoju, bez zbytniego zgiełku. Niektóre etapy są dłuższe niż przeciętne, więc wymagana jest pewna kondycja.

Ta trasa pielgrzymkowa niekoniecznie jest odpowiednia dla osób, które nie mają dużej wytrzymałości.Powinieneś być w stanie przejść całą trasę w jednym kawałku i życzyć sobie schroniska co kilka kilometrów, ponieważ infrastruktura jest znacznie gorsza niż na Camino Francés.

7) Camino de Santiago we Francji

Istnieje również wiele szlaków pielgrzymkowych we Francji. Via Podiensis jest prawdopodobnie najbardziej znanym z francuskich szlaków. Ci, którzy kochają Francję i tamtejszą przyrodę, i którzy przynajmniej trochę mówią i rozumieją język, mogą również pielgrzymować tutaj.

W szczególności ci, którzy mają ochotę na bardzo długi, długodystansowy spacer, mogą rozpocząć we Francji, a następnie udać się na pielgrzymkę przez granicę do Hiszpanii i dalej do Santiago.

8. szlaki św. Jakuba w Niemczech

Niektórzy mogą być zaskoczeni, gdy dowiedzą się, że w Niemczech również mamy szlaki pielgrzymkowe – w rzeczywistości jest ich całkiem sporo! Po prostu z reguły się o tym nie wie. Oznakowanie jest dobre, ale nie ma tak taniego zakwaterowania jak w Hiszpanii czy Portugalii, dlatego pielgrzymka w Niemczech jest znacznie droższa.

Z drugiej strony, lokalne Jakobswege oferują również możliwość poznania ojczyzny w inny sposób. Co więcej, planowanie i realizacja pielgrzymki w Niemczech jest oczywiście znacznie łatwiejsza ze względu na krótszą podróż. Na tym blogu można również znaleźć informacje na temat 21 najpiękniejszych szlaków turystycznych w Niemczech.

Christoph Erkens uczestniczył w kilku europejskich pielgrzymkach od 2014 roku. Swoją pasją do pieszych wędrówek i pielgrzymek dzieli się na blogu www.jakobsweg-kuestenweg.com, gdzie udziela nowym pielgrzymom wskazówek i porad dotyczących przygotowań do przygody na Camino de Santiago.

Podobał Ci się artykuł gościnny?

Zostaw miły komentarz i udostępnij post.