Czy powiedzenie “Jesteśmy dwiema różnymi osobami” podczas zerwania to Cop-Out?

Jestem w pełni świadoma, że powód, dla którego pary się rozstają, nie jest niczyją sprawą. Ale kiedy słyszę, jak byłe pary mówią: “Jesteśmy dwiema różnymi osobami”, zawsze mam ochotę zadać milion pytań. Co to tak naprawdę znaczy? Co się stało z ideą, że przeciwieństwa się przyciągają? Wszyscy jesteśmy różnymi ludźmi na koniec dnia. Więc, czy jest prawda w tym stwierdzeniu, czy jest to cop-out, aby uniknąć zarządzania różnicami w związku?

Zamiast denerwować niedawno samotnych ludzi moimi wścibskimi pytaniami, zapytałem kilku ekspertów. Dodatkowo zapytałem, czy jest jakaś prawda w idei, że przeciwieństwa się przyciągają. Eksperci wypowiedzieli się również na temat tego, kiedy różnice stają się zbyt duże, by nimi zarządzać, ile kompromisu jest zbyt dużym kompromisem i wiele więcej.

Czy można mieć szczęśliwy i długotrwały związek z kimś, kto ma zupełnie inne zainteresowania i poglądy?

Eksperci zgadzają się, że jest absolutnie możliwe, aby mieć długotrwały, zdrowy związek z kimś o różnych zainteresowaniach i poglądach. Jednak każda osoba musi być otwarta i chętna do zrozumienia i zaakceptowania tych różnic. “Różne zainteresowania i opinie nie są czerwonymi flagami. To, jak te różnice są obsługiwane, że czyni różnicę między burzliwym i zdrowym związkiem”, mówi dr Laura F. Dabney. Obopólna zgoda na to, że nikt nie ma racji, ani nie ma racji, będzie oznaczać długą drogę. A jeśli masz “ciekawą, nieosądzającą postawę wobec różnic, możesz naprawdę nauczyć się rozumieć wszystkie części swojej znaczącej osoby i czuć się o wiele bardziej rozumianym przez nią w zamian”, mówi psychoterapeutka z Nowego Jorku Alexis B. Kaufman, LCSW.

Ważne jest jednak, aby zauważyć, że niektóre trudne do przepracowania różnice leżą w tematach takich jak małżeństwo, seks, dzieci, pieniądze, cele zawodowe i inne wiodące przekonania lub cele życiowe. “Być może będziesz musiał rozważyć, czy możesz być z kimś, kto nie jest wyrównany” – dodał Kaufman.

Źródło: Pexels | @artawkrn

Zawsze słyszymy, że “przeciwieństwa się przyciągają”, ale jak bardzo jest to trafne?

Pomyślmy o fabule, którą widzieliśmy wielokrotnie w książkach i filmach: dobra dziewczyna i zły chłopak zakochują się w sobie. Historia jest zawsze taka sama. Są przyciągane do siebie, ponieważ ich życie jest tak różne, a to czuje się interesujące i ekscytujące. Potem ich różnice stają na przeszkodzie i powodują konflikt. W końcu uczą się szanować i rozumieć siebie nawzajem, co prowadzi do szczęśliwego zakończenia. Uwielbiamy ten wątek.

I dzieje się to w prawdziwym życiu przez cały czas, z wyjątkiem jednego wymogu dla szczęśliwego związku nie jest tak łatwe, jak wygląda w filmach: akceptowanie wzajemnych różnic. Więc tak, eksperci zgadzają się, że przeciwieństwa przyciągają się dość często, ale nie zawsze pozostają razem. Michele Miller, LCSW z Manhattan Wellness, mówi: “Przeciwieństwa w związkach nie będą działać, jeśli pary nie będą akceptować wzajemnych różnic, w tym swoich mocnych stron.”

Każdy związek wymaga kompromisu i poświęcenia, ale czy można mieć za dużo?

Rachel Holzberg, LMSW z Manhatten Wellness, mówi: “Podczas gdy kompromis i poświęcenie są naturalne, chcemy się upewnić, że jeden z partnerów nie poświęca się do tego stopnia, że czuje się niezrównoważony.” Na przykład, zrównoważenie czasu z rodziną może być trudne, gdy jesteś w

związek – zwłaszcza w święta. Jeśli stwierdzisz, że w każde święta spędzasz czas z rodziną partnera zamiast ze swoją, może to sprawić, że poczujesz, że nie ma równowagi. “Jeśli zauważysz, że czujesz urazę do swojego partnera, może to być znak, że zbytnio się naginasz i nie czujesz już, że w związku jest miejsce na twoje potrzeby i zainteresowania” – mówi Kaufman.

Aby zachować zdrową równowagę kompromisu i poświęcenia, każda osoba będzie musiała zakomunikować swoje potrzeby. Wtedy można podejmować decyzje, które są sprawiedliwe i pełne szacunku dla każdej osoby. Dr Dabney mówi: “Żadna osoba nie musi, a nawet nie powinna poświęcać wszystkiego, by uszczęśliwić drugą osobę”, a my nie moglibyśmy się z tym bardziej zgodzić.

Źródło: Pexels | @cottonbro

Wreszcie, czy stwierdzenie “jesteśmy dwiema różnymi osobami” podczas zerwania jest wymówką?

Krótko mówiąc: “Mówienie, że jesteście ‘dwiema różnymi osobami’ jest tylko wymówką, jeśli ty lub twój partner nie poświęcicie czasu na zbadanie różnic między wami i tego, jak bardzo są one naprawdę istotne” – mówi Emily Fiorelli, LMSW, z Manhattan Wellness. Jeśli nie chcesz włożyć pracy w stworzenie silnego partnerstwa, nie będziesz w stanie się rozwijać. Praca ta obejmuje otwartą i szczerą komunikację, równą ilość kompromisów i akceptację różnic drugiej osoby.

Ta jedna zmiana sposobu myślenia zmieniła sposób, w jaki mój partner i ja radzimy sobie z konfliktami