Wskazówka: koniecznie odwiedź to miasto we Flandrii!

miasto we Flandrii

CZEŚĆ, CIESZĘ SIĘ, ŻE TU JESTEŚ.

Jesteśmy Caro i Martin, założyciele bloga podróżniczego WE TRAVEL THE WORLD. Aby dowiedzieć się więcej o nas i naszym zespole: Zacznij tutaj

Ten artykuł powstał dzięki uprzejmemu wsparciu visitmechelen. Zawiera linki reklamowe z naszymi rekomendacjami. Dokonując rezerwacji/zakupu za pośrednictwem jednego z linków, otrzymujemy prowizję, dzięki której wspierasz naszą pracę. Oczywiście nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami! Dziękujemy za wsparcie!

Zawartość – Szybki start

Mechelen – zabytki: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje w Mechelen

Mechelen: jakie są interesujące miejsca? Czy Mechelen jest piękne? Czy warto wybrać się do Mechelen?

Po raz kolejny mamy przyjemność przedstawić Państwu nieznany klejnot Belgii. Podobnie jak Leuven, Veurne, Ieper czy Hasselt, zabytki w Mechelen po raz kolejny całkowicie nas zaskoczyły. Czy kiedykolwiek słyszałeś o tym liczącym niespełna 90 000 mieszkańców mieście jako celu podróży?

Mechelen było niegdyś stolicą Holandii około 500 lat temu, co wyjaśnia między innymi, dlaczego są tu tak wspaniałe zabytki. Więcej informacji na temat historii miasta można znaleźć na końcu mojego artykułu na blogu.

To, co sprawia, że to miłe miasteczko na północ od Brukseli jest tak warte zobaczenia, zostało przedstawione poniżej.

Może Cię to również zainteresować:

1. cieszyć się tętniącą życiem atmosferą Vismarketu

Jeśli zameldujesz się w Hotelu Vé tuż przy Vismarkt, tak jak my to zrobiliśmy, już jesteś w jednej z głównych atrakcji Mechelen. Vismarkt ożywa, szczególnie w ciepłe letnie wieczory: Wtedy ludzie siedzą w licznych restauracjach i można obserwować kolorowy zgiełk.

Plac otoczony jest pięknymi domami bezpośrednio nad brzegiem rzeki Dijle, a atmosfera o zachodzie słońca jest szczególnie piękna.

Podziwiaj trzy domy Haverwerf – atrakcje Mechelen

Z Vismarkt należy przejść Lamot brug przez rzekę Dijle i skręcić w prawo za mostem. Kilka kroków dalej na Kraanbrug znajdziesz te trzy wspaniałe domy z XVI i XVII wieku.

W tym czasie handlowano tu owsem. W tym czasie Mechelen miało prawo do składowania zboża: całe zboże przewożone przez Dijle musiało być wystawione na sprzedaż tutaj przez trzy dni.

Tylko to, co nie zostało sprzedane, mogło być dalej transportowane przez kupców. Można sobie wyobrazić, że ta przewaga znacząco przyczyniła się do bogactwa miasta w tamtych czasach.

Sprawdź nasze

Insta-story ze wszystkimi zabytkami Mechelen!

Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem połączoną z degustacją piwa w browarze Het Anker.

Spacer wzdłuż Kraanbrug wzdłuż Melaan do Groot Begijnhof. Tutaj możesz przespacerować się alejkami i odwiedzić Begijnhofkerk.przed udaniem się do browaru Het Anker. Wzmocnij się przed lub po wycieczce obfitym lunchem w restauracji browaru.

Na wycieczkę najlepiej zarejestrować się online. Byliśmy już na kilku wycieczkach po browarze i uważamy, że ta w Het Anker jest szczególnie interesująca i pouczająca. Het Anker jest firmą rodzinną od 150 lat i jest jedynym rodzinnym browarem w Belgii.

Rodzina Begijnen miała tu hospicjum i opiekowała się chorymi. Ponieważ woda ze studni nie nadawała się do picia, mieszali ją z ziołami i warzyli piwo – wówczas jeszcze bardzo lekkie – aby nadawało się do picia.

Piwo browaru to Gouden Carolus, które jest sprzedawane w ponad 40 krajach. Od kilku lat Het Anker destyluje również bardzo dobrą whisky. Można również odwiedzić destylarnię whisky. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie internetowej.

Po wycieczce odbywa się również degustacja, podczas której można spróbować trzech piw. Mała wskazówka: piwa mają znacznie więcej alkoholu niż nasze – więc może nie wypij wszystkiego.

Następnie można zaopatrzyć się w sklepie. Ceny są tam naprawdę dobre!

4 Odwiedź katedrę Sint-Rombout

Byliśmy zdumieni, gdy po raz pierwszy stanęliśmy przed tą wspaniałą katedrą z naprawdę gigantyczną wieżą. Trzeba odchylić głowę daleko do tyłu, aby spojrzeć na wieżę.

I nie tylko wieża i widok z góry są imponujące: gotycka katedra, której budowa rozpoczęła się w XIII wieku, mieści kilka słynnych skarbów sztuki. Na przykład obraz “Chrystus na krzyżu” Anthonisa van Dycka i wspaniały ołtarz główny z 1665 roku.

Wstęp do katedry jest bezpłatny.

Przed katedrą spotkasz tego czeladnika. Spotkasz go również w innych częściach miasta. Tutaj dowiesz się, o co chodzi z tą postacią.

Podziwiaj widok z Sint-Romboutstoren – najważniejsze atrakcje Mechelen

Bilet na 97-metrową wieżę można kupić bezpośrednio w kościele (podczas naszej wizyty kosztował 8 euro). Podobnie jak w Leuven i kilku innych belgijskich miastach, wieża pierwotnie miała być jeszcze wyższa.

W drodze na górę po 538 schodach mija się kilka zabytków Mechelen. Na przykład replika drewnianego dźwigu używanego do budowy takich konstrukcji. W tym samym pomieszczeniu można spojrzeć w dół przez dziurę w podłodze na katedrę poniżej.

Kilka kroków dalej znajduje się imponujący carillon z 49 dzwonami. Nadal służy on jako “carillon treningowy” Królewskiej Szkoły Carillonu. Miniesz także mechaniczny mechanizm zegarowy z grającym bębnem i sześcioma dzwonami, które są jednymi z największych w Belgii. Najlepiej wcześniej sprawdzić zegarek, ponieważ dzwony są uderzane co kwadrans. Robi się dość głośno!

<!– Ei Ezoic – wp_long_content – long_content –>

Ze szczytu wieżowca roztacza się wspaniały widok na Mechelen i jego okolice. Możesz zobaczyć Atomium i wielką katedrę w Brukseli, a także rozejrzeć się po okolicy.

Sprawdź nasze Insta-Story,

zabierzemy Cię na wieżę!

6. Wypróbuj targ żywności w dawnej Vleeshalle – atrakcja Mechelen

Po tym męczącym wejściu i zejściu zdecydowanie zalecamy wzmocnienie się na dawnym Vleesmarkt. Ta piękna hala z końca XIX wieku jest obecnie targiem żywności – znajdziesz tu wszystko, czego dusza zapragnie.

Na parterze można spróbować różnych stoisk z jedzeniem, a na piętrze można przeglądać sklepy i pracownie. Są one jednak otwarte tylko w ciągu dnia.

Odwiedź Muzeum Hof van Busleyden – zwiedzanie Mechelen

Niestety, dawny pałac miejski był zamknięty z powodu remontu w czasie naszej wizyty. Warto go jednak odwiedzić: można tu spotkać znane osobistości, takie jak Małgorzata Austriacka. Była ona gubernatorem Niderlandów Habsburskich i otaczała się na swoim dworze wieloma znanymi artystami i uczonymi. W muzeum znajduje się wiele ważnych dzieł sztuki z tego okresu.

Przejdź się przez sobotni targ do Grote Markt.

Jeśli jesteś w Mechelen na weekend, zalecamy spacer przez sobotni targ do Grote Markt. Spacer wzdłuż Ijzerenleen obok zabytkowych budynków i straganów z wszelkiego rodzaju przysmakami do Grote Markt.

Wokół ogromnego placu znajdują się piękne budynki z XVI-XVIII wieku. Po przeciwnej stronie znajduje się wspaniały Stadhuis. A nad wszystkim góruje potężna wieża katedry, naprawdę wspaniały widok.

Uwaga: Co roku w lipcu przez dwa tygodnie odbywa się tu wesołe miasteczko, więc cały plac jest zajęty przez stragany i przejażdżki na wesołym miasteczku.

9. Podziwiaj architekturę Stadhuis – atrakcje Mechelen

Ratusz w Mechelen składa się z dwóch budynków – starych Sukiennic z niedokończoną dzwonnicą oraz Pałacu Wielkiej Rady. Mieliśmy szczęście rzucić okiem na hol wejściowy pałacu, ponieważ odbywał się tam ślub. Ale podczas wycieczki z przewodnikiem po mieście można również zobaczyć Stadhuis od wewnątrz.

10. spacer wzdłuż Dijlepad – Mechelen Tip

O zachodzie słońca polecamy spacer wzdłuż Dijlepad. Tutaj idzie się drewnianą kładką bezpośrednio nad wodą Dijle. Jest to szczególnie piękne o zachodzie słońca i można zrobić wspaniałe zdjęcia.

11. Zwiedzanie zabytków Mechelen z wody

Jeśli letnia pogoda jest tak piękna jak nasza, polecamy wybrać się na spływ kajakowy lub wiosłowanie na stojąco przez miasto. Nie tylko będzie to świetna zabawa, ale także będziesz mógł zobaczyć zabytki Mechelen z innej perspektywy. inną perspektywę. Zauważysz też, jak cicho jest w wielu częściach miasta.

Zarezerwuj kajak lub SUP z wyprzedzeniem w szkole Pacific SUP lub po prostu udaj się tam. Lokalizację zaznaczyliśmy na poniższej mapie Google Maps.

Nie chcesz płynąć sam? Nie ma problemu, po prostu wsiądź na jedną z łodzi przy Lamot brug i pozwól kapitanowi opowiedzieć Ci o najpiękniejszych zabytkach Mechelen.

12. Odkryj kolorowe graffiti w całym mieście

Jeśli jesteś fanem murali i graffiti, miej oczy szeroko otwarte, a zobaczysz je w wielu zakątkach Mechelen.

13. Wskazówka dla fanów secesji: odwiedź klasztor urszulanek z jego wyjątkową architekturą.

Na obrzeżach Mechelen znajduje się wioska Onze-Lieve-Vrouw-Waver z klasztorem urszulanek. W dawnych czasach była to szkoła z internatem dla zamożnych obywateli z całego świata (!), dziś nadal służy jako szkoła. Unikalna secesyjna architektura oranżerii z ozdobnym szkłem ołowiowym i typową stalową konstrukcją musi być tutaj szczególnie imponująca.

Niestety w czasie naszej wizyty klasztor Urszulanek był zamknięty z powodu remontu. Jego ponowne otwarcie planowane jest jednak na wrzesień 2023 roku. Kilka wrażeń można znaleźć na blogu Teilzeitreisender i na visitflanders.

Pamiętaj, aby zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem podczas wizyty, aby naprawdę odkryć wszystkie obszary tego pięknego budynku.

14. Odwiedź jedną z wielu restauracji.

To, co po raz kolejny zrobiło na nas wrażenie, to obfitość bardzo dobrych restauracji. Zauważyliśmy to wszędzie we Flandrii. Nie trzeba daleko szukać, aby być rozpieszczanym kulinarnymi przysmakami. Wymieniliśmy również wszystkie restauracje na naszych Mapach Google na końcu tego artykułu.

Oto kilka wskazówek dotyczących dobrych restauracji w Mechelen:

Het Anker Brouwerij
Przed lub po zwiedzaniu browaru możemy polecić sąsiednią restaurację. Można tu skosztować tradycyjnych potraw, które często przygotowywane są na bazie piwa.

De Vleeshalle Foodmarket
Wspaniała architektura, relaksująca atmosfera i mnóstwo kulinarnych przysmaków.

Coffice
Kawiarnia i przestrzeń coworkingowa w jednym. Serwują doskonałe śniadania i lunche.

SAVA
Przytulny bar tapas tuż przy Grote Markt. Bardzo przyjazna obsługa i pyszne jedzenie.

De Stek
Kwiaciarnia i kawiarnia w jednym. Tutaj można wypić kawę w bardzo miłej atmosferze wśród roślin. Fajny taras na nieużytkach tuż obok domu.

Który hotel wybrać w Mechelen?

Hotel Vé
Zatrzymaliśmy się w tym hotelu. Tuż przy Vismarkt z restauracjami i miłą atmosferą. Hotel mieści się w starej fabryce cygar.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel:
Centralnie położony: Zarezerwuj Hotel Vé

Lunatree Bed & Breakfast
Piękny i pięknie prowadzony pensjonat w zabytkowym budynku mieszkalnym. Bardzo blisko katedry i placu Vismarkt.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel:
W historycznym otoczeniu: Zarezerwuj Lunatree B & B

Martin’s Patershof
Czy kiedykolwiek spędziłeś noc w dawnym kościele? Tutaj masz taką możliwość. Romantyczne pokoje w wyjątkowej atmosferze.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć hotel:
Romantyczna atmosfera: Zarezerwuj nocleg w Martin’s Patershof

Mapa: Mechelen – zabytki, restauracje i hotele

Ogólne informacje o Mechelen

Mechelen zostało założone już w IX wieku, a prawa miejskie otrzymało w XII wieku. W średniowieczu Mechelen było ważnym ośrodkiem handlowym i tekstylnym i było w stanie zdobyć bogactwo dzięki wspomnianym już wyżej prawom do układania w stosy.

W XV wieku, pod rządami książąt burgundzkich, Mechelen stało się ważnym miejscem zarówno pod względem politycznym, jak i kulturalnym. Miasto stało się centrum dla wysoko postawionej szlachty i artystów. Za panowania Karola V Mechelen było nawet przez pewien czas stolicą Niderlandów, dzięki czemu zyskało jeszcze większe znaczenie.

W XVI wieku miasto stało się również siedzibą arcybiskupa Mechelen. W XVI i XVII wieku Mechelen było zaangażowane w konflikty rewolty holenderskiej. W tym okresie kontrola nad miastem kilkakrotnie zmieniała się między Hiszpanami i Holendrami.

Kiedy w XIX wieku otwarto linię kolejową między Brukselą a Mechelen, miasto przeżyło boom gospodarczy i skorzystało z industrializacji. Niestety, miasto ucierpiało podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.

W latach 90. miasto zmagało się z problemami społecznymi, emigracją, zanieczyszczeniem i ubóstwem. Dzięki zaangażowanemu burmistrzowi – który dzięki swoim sukcesom został nawet wybrany burmistrzem 2016 roku – problemy te zostały opanowane, dzięki czemu dziś Mechelen ponownie stało się atrakcyjnym małym miastem na obrzeżach Brukseli.

Nasz wniosek na temat Mechelen

Jesteśmy – po raz kolejny – całkowicie zaskoczeni tym pięknym małym miastem we Flandrii. Po prostu idealne miasto na relaksujący city break. Masz wszystko, aby Twoja podróż była wspaniałym doświadczeniem: Doskonała kuchnia, piękna architektura, zabytkowe budynki, wspaniałe muzea, bary i puby, do których można wyjść, plus mała rzeka dla atmosfery.

Na co więc czekasz? Jedźmy do Mechelen!

Czy masz jakieś inne wskazówki dotyczące zwiedzania Mechelen? Czekamy na Twój miły komentarz!

Blogerka podróżnicza | miłośniczka przyrody | uzależniona od lukrecji – uwielbiam przebywać na łonie natury. Albo pieszo, albo z islandzkim koniem Snörpem.