najlepsze produkty na suche oko, zapalenie powiek i MGD

Dzielenie się najlepszymi produktami na suche oko, zapalenie powiek, MGD (wypróbowałem wszystko!)

+ Wielka saga o oczach

Cześć przyjaciele! Jak się macie? Mam nadzieję, że jak na razie dobrze się bawicie. Dziewczynki są na półdniowym obozie, a ja prowadzę rozmowy coachingowe, edytuję podcasty i robię szybki trening przed odbiorem.

W dzisiejszym poście mam post, o który nikt nie prosił i post, o który zdecydowanie nie prosiłem:

Moja Wielka Saga Oczna, odkrycie, że mam poważne zapalenie powiek i łagodną MGD (dysfunkcję gruczołów Meiboma)… oraz wszystkie produkty, strategie i zabiegi, których próbowałem, wraz z moją rutyną.

Najlepsze produkty na suche oko, zapalenie powiek i MGD

Czytelnicy OG bloga (Hiiii i bardzo dziękuję za bycie tak niesamowitymi i za nieustanne wsparcie) wiedzą, że moje oczy to delikatne petunie. Pisałam już o moich problemach z wcześniejszymi infekcjami, koszmarach związanych z przedłużaniem rzęs i przekonaniu się na własnej skórze, że niektóre kosmetyki do makijażu oczu zrujnują mi życie.

Ostatnia przygoda z oczami była jak dotąd najdłuższym i najbardziej niewygodnym doświadczeniem, ale w mojej determinacji, by patrzeć na jasną stronę, teraz wiem więcej o moich oczach, DLACZEGO tak bardzo zmagałam się z pewnymi rzeczami przez lata, mam rutynę i plan pielęgnacji, a moje oczy są najbielsze i najszczęśliwsze od lat.

Więc zapnij pasy, a opowiem ci historię.

Wielka saga o oczach

W kwietniu dostałem najgorszego różowego oka, jakie kiedykolwiek widziałem lub doświadczyłem. Dzień wcześniej byłem w ogrodzie i obudziłem się z neonowo czerwonymi oczami, które były pokryte śluzem (przepraszam, to prawda) i prawie spuchnięte. Pobiegłem do pilnej opieki, gdzie przepisano mi krople z antybiotykiem i odesłano do domu. Stan nie poprawił się w ciągu kilku dni, więc poszedłem do nowego okulisty. (Powiedział, że infekcja jest wirusowa i przepisał krople sterydowe, które złagodziły stan zapalny. W następnym tygodniu powiedział, że mogę wrócić do kontaktów, więc tak zrobiłem. W ciągu kilku tygodni zaczerwienienie i wydzielina powróciły.

*Warto tutaj wspomnieć, że codziennie prałam poszewkę na poduszkę i wszystkie ręczniki, których używałam, wyrzuciłam cały mój drogi makijaż i kosmetyki do pielęgnacji skóry (WAH), a ręce myłam tak często, że wszystkie moje kostki były popękane i krwawiły. Byłam tak sfrustrowana, że jakimś cudem znów miałam różowe oko*.

Ponownie zaczęłam stosować krople z antybiotykiem (te same, ponieważ minął tylko miesiąc), które nic nie dały i wróciłam do gabinetu okulisty.

Byłem u innego okulisty, ponieważ mój poprzedni lekarz był zarezerwowany – była okropna, cały czas mówiła o bzdurach i nie odpowiadała na moje pytania – i powiedziała, że mam bardzo zablokowane gruczoły, ciężką MGD, brak infekcji, złe alergie i rzuciła na mnie zlew kuchenny. Chciała, żebym wróciła do sterydów na dwa miesiące, 4x dziennie, wraz z kroplami antyhistaminowymi, sztucznymi łzami, kroplami antybiotykowymi, kroplami na receptę na suche oczy i suplementem (który zawierał olej kukurydziany i słonecznikowy).

Potem skończyło się na wizytach u trzech innych okulistów + mojego lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ nie byłam pewna informacji, które mi przekazała. Czułem, że nie mam żadnych odpowiedzi na pytanie, dlaczego stało się to tak nagle.

W międzyczasie zacząłem własne badania i czytałem artykuły, blogi, oglądałem filmy na YouTube i postanowiłem wypróbować kombinację najpopularniejszych narzędzi, które były zalecane w przypadku czerwonych, zaognionych oczu, które nie były zainfekowane: ciepłe lub zimne okłady, środki do czyszczenia powiek, masaż powiek, suplementy i sztuczne łzy.

(To była może połowa tego. Nasza lada w łazience wyglądała jak dział z kosmetykami do oczu w lokalnym Walgreen’s. Początkowo martwiłem się o składniki i próbowałem przeszukać najbezpieczniejsze opcje, ale ponieważ nic się nie poprawiło, mój licznik opieki zmniejszył się wykładniczo. Myślałam: “Po prostu daj mi jakąkolwiek chemiczną zupę, która sprawi, że to zniknie”).

Musiałem też przestać nosić kontakty – moje oczy były zbyt czerwone i zaognione – co było dla mnie niezwykle trudne. Noszę soczewki kontaktowe bez większych problemów od 11 roku życia i ciężko mi bez nich funkcjonować w realnym świecie. Po raz drugi wyrzuciłam też wszystkie kosmetyki do pielęgnacji skóry i makijażu (zaczęłam kupować tańsze rzeczy) i nadal prałam poszewkę na poduszkę i ręczniki każdej nocy.

Pomiędzy wizytami u lekarzy i wypróbowywaniem wszystkich strategii, nie spałam w nocy. Przez wiele tygodni musiałam budzić się co najmniej raz, aby oczyścić oczy, a moje oczy były grube i gumowate w nocy. Rano były zaczerwienione, opuchnięte i ostatecznie wyglądały całkiem normalnie przez resztę dnia. To był dla mnie bardzo trudny moment; byłem tak niewyspany i sfrustrowany, a ponieważ nie mam zdolności przewidywania, byłem przekonany, że moje oczy nigdy nie wrócą do normy.

TBH Byłem przerażony, że wyruszyłem w nasz rejs. Moje oczy znacznie się poprawiły do tego momentu i wiedziałem, że infekcja minęła, ale naprawdę martwiłem się, że wybuchną, zwłaszcza w związku z podróżą lotniczą i zmianą czasu. Na szczęście wszystko było w porządku.

Znalezienie specjalisty od suchego oka

Oto, co powiedzieli lekarze:

Lekarz okulista nr 2 (biuro powiedziało, że jest okulistą, kiedy zarezerwowałem wizytę, ale była optometrystą):

Prawdopodobnie coś w środowisku wywołało reakcję. Brak infekcji. Wróć do noszenia kontaktów i używaj kropli sterydowych w razie potrzeby. Naprawdę ją lubiłem i uważałem, że ma dużą wiedzę, ale nie podobał mi się pomysł polegania na sterydach jako kuli, kiedy tak naprawdę nie wiedzieliśmy, dlaczego moje oczy były tak zaognione i suche przez całą noc, a w ciągu dnia w porządku.

Okulista nr 3 (optometrysta medyczny, mój nowy regularny okulista):

prawdopodobnie był to izolowany wirus w mojej rogówce. Żadnych kontaktów do czasu ustąpienia zaczerwienienia i stanu zapalnego. Trzymaj się sztucznych łez, kompresów i odstaw krople sterydowe.

Od razu odstawił mi krople sterydowe i przez cały czas monitorował moje postępy. Widziałem go trzy razy, aby upewnić się, że moje oczy rzeczywiście się goją, a stan zapalny ustępuje. Podoba mi się również to, że nie spieszył się z receptami, gdy nie był do końca pewien, co jest przyczyną, ponieważ funkcjonalnie moje oko wyglądało na zdrowe. Wykazał się również dużą troską o moją sytuację i konsekwentnie umawiał się na wizyty w celu monitorowania moich postępów.

Opieka podstawowa:

Przeprowadził badanie, aby upewnić się, że nic innego nie jest nie tak. Wykonał dla mnie szereg badań laboratoryjnych, aby sprawdzić stan zapalny, hormony, A1C, chorobę Sjogrena, tarczycę itp. ponieważ tak wiele różnych rzeczy może wpływać na zdrowie oczu. Na szczęście wszystkie badania laboratoryjne wróciły z dobrymi markerami. Edycja: wczoraj wieczorem otrzymaliśmy wyniki laboratorium autoimmunologicznego, co było pewnym zaskoczeniem. Podzielę się więcej, gdy będę miał więcej informacji.

Lekarz okulista nr 4 (specjalista od suchego oka):

Do czasu wizyty u specjalisty od suchego oka moje oczy wyglądały już o wiele lepiej. Miałem FNAPRAWDĘ przespałem całą noc, prawie nie miałem zaczerwienienia w ciągu dnia i tylko trochę suchości. Szukałem tylko odpowiedzi, planu działania, aby wrócić do moich kontaktów, a ona powiedziała mi: “Doprowadzę cię do mety”. Chciało mi się płakać. Od razu wiedziała, co się dzieje z moimi oczami i przeprowadziła dokładne badanie, pokazując mi mnóstwo zdjęć.

Werdykt:

ciężkie zapalenie powiek, co wyjaśniało, dlaczego rano moje oczy były tak czerwone i obrzydliwe. Poprawiło się po zastosowaniu środków do czyszczenia powiek i kompresów, ale to miało sens. Mam również łagodną do umiarkowanej MGD (dysfunkcję gruczołów Meiboma), co oznacza, że niektóre z moich gruczołów są zatkane olejem. Mam również łagodną do umiarkowanej suchość oczu spowodowaną zapaleniem powiek i dysfunkcją gruczołów.

To wyjaśnia tak wiele, zwłaszcza że moje oczy były bardziej podatne na infekcje na przestrzeni lat, dlaczego nie toleruję przedłużania rzęs lub noszenia niektórych makijaży oczu i dlaczego moje powieki czasami są czerwone i opuchnięte rano. Kiedy mieszkaliśmy w San Diego, na mojej dolnej linii rzęs pojawiały się małe kuleczki oleju, a okulista po prostu powiedział mi, że moje oczy są tłuste i żebym lepiej myła powieki i rzęsy. Szkoda, że nie wiedziałam, że to pierwsza oznaka dysfunkcji gruczołów.

Czego dowiedziałam się o suchym oku

Jak możecie sobie wyobrazić, uczyłam się jak najwięcej. Suchość oka może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym wiekiem, płcią (częściej występuje u kobiet), stosowaniem soczewek kontaktowych i wahaniami hormonalnymi. Niektóre choroby autoimmunologiczne mogą wpływać na oczy, podobnie jak zaburzenia tarczycy, menopauza i cukrzyca. Suche oko może mieć charakter wyparny lub zapalny, co oznacza, że łzy mogą nie być prawidłowo zbilansowane lub mogą wyparowywać zbyt szybko. Zazwyczaj jest to połączenie tych dwóch czynników. (Specjalistka od suchego oka pobrała próbkę łez, aby sprawdzić, czy moje łzy są w stanie zapalnym, a jej urządzenie sprawdziło również, jak szybko wyparowały, a także które miejsca wyparowały jako pierwsze!)

Suche oko może być zaostrzone przez zapalenie powiek, które jest stanem zapalnym powiek. Może ono powodować zaczerwienienie, strupy i suchość. Jest to przerost bakterii (zwykle roztoczy Demodex… wiem) ucztujących na biofilmie powiek i rzęs, które mogą zostać opanowane i pogorszyć problem. Gdy stłoczą podstawę rzęs i wydostaną się na zewnątrz, mogą również zatkać gruczoły Meiboma, prowadząc do dysfunkcji gruczołów Meiboma.

Mamy gruczoły Meiboma, które biegną prostopadle do naszych oczu, wewnątrz górnej i dolnej powieki, które wydzielają olej, który pokrywa nasze oczy i tworzy film łzowy. Jeśli zostaną zablokowane lub zatkane, wpływa to na film łzowy i może powodować suchość oczu. Gruczoły mogą również zanikać i obumierać, dlatego ważne jest, aby poddać się leczeniu i wykonywać ciepłe okłady, jeśli te gruczoły są uszkodzone i utrzymać zdrowy przepływ oleju!

Możesz zobaczyć, jak to wszystko działa razem!

Warto również wspomnieć, że nie ma lekarstwa na te dolegliwości, ale można znaleźć sposób na ZATRZYMANIE ich postępu, zwłaszcza że suche oko i MGD to choroby postępujące. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na którąkolwiek z tych dolegliwości, udaj się do optometrysty lub okulisty, aby upewnić się, że nic funkcjonalnie nie jest nie tak, oraz do specjalisty od suchego oka, aby rozpocząć plan leczenia.

Moja rutyna na zapalenie powiek i suche oko (na razie!)

*NIE są to porady medyczne, po prostu dzielę się swoją rutyną!

– Suplement diety wspomagający zdrowie oczu. Jest to jedynye używam!

– Omega-3.

– Dużo wody, minimalna ilość przetworzonej żywności, cukru i alkoholu (<- część alkoholowa była dość łatwa, ale po naszym rejsie byłem trochę cukrowym potworem).

– Chusteczki do powiek i środek czyszczący z olejkiem z drzewa herbacianego: to GAMECHANGER i zauważyłam ogromną różnicę, kiedy zaczęłam ich używać. Wypróbowałam wiele marek, ale moimi ulubionymi w mojej wyjątkowej sytuacji są Ocusoft Allergy (przed snem) i Cliradex (rano).

– Kwas podchlorawy: brzmi strasznie, ale to naturalnie występujący kwas. Używam marki Thera Tears. Ten również ma doskonałe recenzje, więc być może przerzucę się na tę markę.

– Ciepłe okłady: maska Rest Cornea Care (jest jednorazowa, co czyni ją idealną w podróży) i maska Bruder. 7 minut rano i 10 minut przed snem.

– Sztuczne łzy: Próbowałam WSZYSTKIEGO i warto wspomnieć, że różne krople działają lepiej na różne rodzaje suchego oka. Lubię krople na bazie lipidów, takie jak Refresh Mega-3 przed snem i rano, a także Boiron Optique1 (zamów w Thrive Market) lub Refresh Relieva PF, jeśli potrzebuję czegoś w ciągu dnia. Specjalista od suchego oka powiedział mi, że są to środki pomocnicze i ostatecznie chcesz dojść do punktu, w którym potrzebujesz ich tylko rano i raz w nocy; nie przez cały dzień.

– Leczenie: Specjalista od suchego oka zastosował kurację o nazwie Zocuzest, aby usunąć cały biofilm z moich powiek i rzęs. TBH, nienawidziłam tego. To było bardzo niewygodne, ale potrzebowałam tego. Moje oczy wyglądały potem niesamowicie, a ona sprawdzi je ponownie za kilka tygodni. Czeka mnie również zabieg MiboFlo, podczas którego rozgrzeje moje oczy za pomocą różdżki i delikatnego masażu, aby uzyskać przepływ oleju, a następnie ręcznie odetnie zatkane gruczoły. To seria trzech zabiegów i mówi, że po nich zauważę ogromną różnicę.

Oferuje również LipifFlow, ale wygląda na nieco bardziej intensywny, więc pomyślałem, że najpierw spróbuję MiboFLo. TearCare i IPL to również popularne metody leczenia suchego oka; sprawdź, co zaleca Twój lekarz.

(Okulary przeciwsłoneczne RX, ponieważ jestem w tym na dłuższą metę i były trochę wzmocnione)

Codzienna rutyna:

Budzę się, myję twarz i oczy, a następnie dodaję dwie krople Refresh Mega-3 do każdego oka. Po krótkiej drzemce wykonuję kompres Rest, medytując i modląc się na macie PEMF GO. Następnie wykonuję szybki masaż powiek i oczyszczam je chusteczkami Cliradex. (Uwaga: rano prawdopodobnie zamienię maskę na maskę Bruder. Uwielbiam tę Rest, ale ponieważ jest jednorazowa, będę jej używać tylko w podróży).

W ciągu dnia: Krople Boiron Optique1 lub Refresh Relieva PF, jeśli czuję, że potrzebuję ich w ciągu dnia.

Przed snem: umyj twarz i nałóż maskę Bruder (z arkuszem na powieki, aby utrzymać ją w czystości) na 10 minut. Oczyść wacikiem SteriLid i pozostaw do wyschnięcia. Czytanie przez około 30 minut, a następnie czyszczenie za pomocą OcuSoft Allergy i dodanie dwóch kropli Mega-3 przed snem.

Wydaje się, że to dużo, kiedy to wypisuję, ale kiedyś było tego o wiele więcej!!! W aplikacji Notatki mam arkusz z datami z ostatnich 8 tygodni i wszystkim, co wypróbowałam, wraz z wynikami (ile razy się obudziłam, jak się czuły moje oczy w środku nocy, jak się czuły rano i poziom zaczerwienienia). To był gigantyczny eksperyment.

Dobrą wiadomością jest to, że mój regularny okulista (ten, który monitorował mnie przez cały ten czas) sprawdził moje oczy i powiedział, że wyglądają najlepiej ze wszystkich.Tak było przez cały czas. Powiedział, że mogę ponownie zacząć nosić kontakty 2-3 razy w tygodniu przez 6 godzin i zobaczyć, jak się poczują. Założyłem je po raz pierwszy w sobotę i czułem się świetnie. Czułem się znowu jak człowiek. Kiedy je zdjąłem, soczewki były dość suche, więc następnym razem wypróbuję krople nawilżające przed ich zdjęciem.

To na razie moja historia z oczami! Jeśli przez to przechodzisz, nie jesteś sam!!!!!! Istnieje mnóstwo opcji i najwyraźniej w drodze są też nowe metody leczenia. Trzymaj się <3

xo

Ania

Niektóre z moich ulubionych zasobów:

Dr. Eye Health

Dr. Eye Guy

Szkoła okulistyczna z dr D