Odkryj najlepszy czas na wizytę w Maroku

Od czego w ogóle zacząć? Próba opisania najlepszego czasu na wizytę w Maroku lub powodu, dla którego warto odwiedzić Maroko, okazała się znacznie trudniejszym zadaniem niż oczekiwano. Nie dlatego, że brakuje mu różnorodności lub kultury, ani też jego krajobraz i architektura nie mają wiele do zaoferowania. Maroko jest w rzeczywistości znane jako jeden z najczęściej odwiedzanych krajów afrykańskich na kontynencie. Zostań z nami, podczas gdy my rozpakujemy ten piękny klejnot i zrozumiemy, dlaczego Twoja następna podróż do Maroka będzie podróżą, której nigdy nie zapomnisz.

Best time to visit Morocco

Photo Credit: @moroccan_cuisineuk via Instagram

“Maroko jest najwspanialsze. Powinienem dostawać pieniądze od Marokańczyków, ponieważ mówię wszystkim, że to wspaniałe miejsce”. – Bill Murray

Jakiej pogody można się spodziewać w Maroku

Pogoda w Maroku wita turystów przez cały rok, jednak trzy regiony: wybrzeże (Casablanca i Essaouira), góry (góry Rif) i pustynia (Sahara), doświadczają wyraźnych różnic klimatycznych w ciągu roku.

Lato (czerwiec – sierpień)

Podobnie jak w większości krajów pustynnych, lato może być skandaliczne na obszarach śródlądowych, z temperaturami wahającymi się od 36°C do 40°C.

Wzdłuż wybrzeża Casablanki i Essaouiry można spodziewać się znacznie bardziej umiarkowanego klimatu, wahającego się od 20°C do 25°C.

Jeśli szukasz długich, gorących i słonecznych dni, udaj się na północne wybrzeże lub w góry Rif i ciesz się temperaturami od 27°C do 33°C.

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @millsmilton via Instagram

Zima (listopad – luty)

Położenie na wybrzeżu Morza Śródziemnegozapewnia zróżnicowany klimat wilgotnych i pochmurnych zim z temperaturami od 15°C do 20°C w górach Rif.

Nie jest niczym niezwykłym, że obszary wokół gór Atlasu Wysokiego doświadczają wyjątkowo niskich temperatur poniżej zera. Czasami można spodziewać się ośnieżonych gór aż do końca lipca.

W południowych regionach panuje umiarkowany klimat zimowy z temperaturami w zakresie od 18°C do 23°C, ale nie zdziw się, jeśli wieczory będą bardzo zimne.

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @see.me.roam via Instagram

Wiosna (marzec – maj); Jesień (wrzesień – październik)

Wiosna to zdecydowanie najlepszy czas na wizytę w Maroku, a piesze wędrówki zdecydowanie powinny znaleźć się w czołówce listy rzeczy do zrobienia. Kraj jest zielony, ukazując swój zróżnicowany górzysty krajobraz.

Jesień jest równie przyjemna. Nie jest zbyt gorąco ani zimno, ale pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie coś ciepłego na chłód po zmroku.

Co spakować

Pakując się na ekscytującą wycieczkę do Maroka, należy pamiętać, że chociaż kraj ten może być znacznie bardziej zrelaksowany niż sąsiednie kraje na wschodzie, nadal pozostaje krajem w przeważającej mierze muzułmańskim i ważne jest, aby to uszanować. To dobry moment, aby wyjąć z walizki krótkie spodenki, minispódniczki i podkoszulki.

Latem radzimy spakować następujące rzeczy:

 • Luźne spodnie flanelowe lub długą spódnicę lub sukienkę,
 • Luźno dopasowane koszulki,
 • Wygodne klapki,
 • Szalik (do noszenia wokół ramion podczas zwiedzania meczetów),
 • Krem przeciwsłoneczny (kup go w domu, ponieważ będzie znacznie tańszy),
 • butelka wody,
 • Kapelusz z daszkiem,
 • Kurtka na noc
Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @life_at_castleviewcottage via Instagram

Zimą radzimy spakować następujące rzeczy:

 • Długie spodnie/jeansy lub długa spódnica,
 • T-shirty i koszule z długim rękawem,
 • Wygodne zamknięte buty i skarpetki,
 • Kurtkę lub wiatrówkę,
 • W przypadku biwakowania należy zabrać ze sobą śpiwór lub dodatkowy ciepły składany koc.

Panie, nie chcielibyśmy, abyście przyciągnęły jakąkolwiek nieprzychylną uwagę za samo noszenie nieodpowiedniego stroju podczas podróży przez Maroko. Jak wspomnieliśmy wcześniej, Maroko nadal pozostaje głównie krajem muzułmańskim, a kobiety muszą szczególnie uważać na to, jak się prezentują.

Oto kilka naszych wskazówek dotyczących odpowiedniego ubioru:

 • Zakryte ramiona,
 • Kolana powinny być zakryte, szczególnie na obszarach wiejskich. Pełna długość jest lepsza niż tylko do kolan,
 • Podczas wizyt w meczetach należy nosić chustę,
 • Zostaw szorty i krótkie spódniczki w domu na inne wakacje.

W bardziej turystycznych obszarach, takich jak Marrakesz, można uciec od szortów i podkoszulków, ale naprawdę nie jest to uważane za godne szacunku.

Średnia temperatura i opady deszczu w Maroku

<td class=”weather__table–td weather__table–underline”>Jul

Miesiąc styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec Aug Sep Oct Nov Dec
Niskie °C

6

8 11 13 15 19 21 21 19 16 11 8
Wysoka °C

19

21 25 27 29 35 38 38 33 29 23 20
Opady deszczu (mm) 32 38 38 39 24 5 1 3 6</td> 24 41 13

Godziny dzienne w Maroku

Różnica między przesileniem letnim i zimowym wynosi około trzech do czterech godzin.

W szczycie lata słońce wschodzi około 05:30 i zachodzi odpowiednio około 20:40. Średnio w miesiącach letnich można doświadczyć od 13 do 14 godzin światła dziennego.

Należy pamiętać, że czas letni rozpoczyna się w połowie czerwca, więc godziny zmieniają się, ponieważ zegary przesuwają się o godzinę do przodu. Jest to uwzględnione w naszych obliczeniach.

Wszczycie zimy słońce wschodzi około 07:30 w lutym, a zachodzi około 17:40. W miesiącach zimowych można doświadczyć od 10 do 11,5 godzin światła dziennego.

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @carnapierrou via Instagram

Temperatury morza w Maroku

Samo położenie tego pięknego klejnotu północno-zachodniej Afryki może być czynnikiem decydującym o najlepszym czasie na wizytę w Maroku. Rozległa linia brzegowa rozciągająca się na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim sprawia, że jest to raj do opalania, pływania i surfowania dla tych, którzy zawsze szukają egzotycznych plaż.

Temperatury oceanu są najcieplejsze w miesiącach letnich, od 18°C do 25°C w sierpniu. W miesiącach zimowych temperatury spadają tylko nieznacznie, od 15,5°C do 22°C w lutym.

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @lisabermudez via Instagram

Nie przegap najlepszych plaż w Casablance, Agadirze i Essaouirze. Inne egzotyczne plaże do odwiedzenia w Maroku to:

 • Al Hoceima – Morze Śródziemne
 • Legzira – Ocean Atlantycki
 • Sidi Kaouki – Ocean Atlantycki
 • Asilah – północne Maroko

Ile kosztują loty do Maroka?

Szczyt sezonu (marzec – maj)

Zazwyczaj szczyt sezonu na podróże do Maroka dla mieszkańców RPA przypada na okres od marca do maja, czyli na wiosnę. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ wiosna to najlepszy czas na wizytę w Maroku. Kraj ten doświadcza najlepszych warunków pogodowych, umożliwiając odwiedzającym odkrywanie wspaniałych górskich krajobrazów. Wadą tego jest to, że mieszkańcy RPA mogą spodziewać się około 10% więcej za swoje loty. W tym okresie prawdopodobnie wzrosną również ceny zakwaterowania.

Niski sezon (wrzesień – listopad)

Najlepszy czas na wizytę w Maroku dla mieszkańców RPA to okres od września do listopada. Przypada on na okres jesienny, w którym panują umiarkowane warunki pogodowe, które w rzeczywistości są bardzo dobre. podobny do wiosny, z wyjątkiem chłodniejszych wieczorów. Najlepsze jest to, że mieszkańcy RPA mogą zaoszczędzić do 13% na kosztach lotów podczas podróży w tym okresie.

Sztuczka polegająca na uzyskaniu jak największych oszczędności podczas rezerwacji lotów i zakwaterowania polega na tym, aby zawsze planować z wyprzedzeniem i rezerwować z wyprzedzeniem.

Zobacz wszystkie nasze aktualne oferty lotów międzynarodowych i dokonaj rezerwacji już dziś!

Coroczne wydarzenia i festiwale w Maroku

Ze względu na różnorodność corocznych wydarzeń i festiwali, które Maroko ma do zaoferowania przez cały rok, zdecydowanie trudno jest określić najlepszy czas na wizytę. Od festiwali muzycznych po uznanie dla folkloru lub po prostu wprowadzenie w nowy rok, z pewnością będziesz się dobrze bawić lub zabierzesz w podróż odkrywającą bogatą historię mieszkańców Maroka. Oto nasza lista najbardziej znanych wydarzeń i festiwali w ciągu roku:

1. Festiwal światowej muzyki sakralnej w Fezie – czerwiec

Ten dziewięciodniowy koncert na świeżym powietrzu obejmuje występy śpiewaków, tancerzy i mistyków z całego świata. Nie ma minuty, która nie trzymałaby Cię w napięciu. Popijaj miętową herbatę, delektuj się pyszną marokańską kuchnią i ciesz się widowiskiem. W końcu wiosna to najlepszy czas na wizytę w Maroku.

Lokalizacja: Fez

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @canpunyalet via Instagram

2. Essaouira Gnaoua i Festiwal Muzyki Świata – czerwiec

Zapoczątkowany w 1997 roku w celu uczczenia tradycyjnego marokańskiego Gnaoua, Essaouira Gnaoua and World Music Festival obejmuje obecnie muzyków z całego świata. Cztery dni świętowania to imprezy na świeżym powietrzu odbywające się w pięknym mieście Essaouira. Muzyka jest pokarmem dla duszy. Być może jest to najlepszy czas, aby odwiedzić Maroko.

Lokalizacja: Essaouira

Best time to visit Morocco

Źródło zdjęcia: @haouriamal via Instagram

3. Festiwal Sztuki Popularnej w Marrakeszu – lipiec (potwierdzone daty do sprawdzenia online)

Europejscy artyści i artyści rozrywkowi przybywają do XVI-wiecznego pałacu El Badi i Djemma el Fna, głównego placu medyny (starego miasta), aby zabawiać mieszkańców i turystów swoim artystycznym urokiem. Wypatruj połykaczy ognia, daj się zahipnotyzować zaklinaczom węży, dowiedz się, co przyniesie ci przyszłość od wróżbity lub po prostu chłoń dobre wibracje od początku do końca.

Lokalizacja: Marrakesz

4. Ramadan i Eid al Fitr – maj/czerwiec (kalendarz księżycowy)

W dziewiątym miesiącu kalendarza muzułmańskiego muzułmanie rozpoczynają Ramadan, który odnosi się do powstrzymywania się od jedzenia, picia lub innych fizycznych potrzeb między świtem a zachodem słońca. Jest to czas dla muzułmanów na oczyszczenie duszy i odbudowanie relacji lub skupienie się na Bogu. Przerwanie postu jest oznaczoneświęto Eid al Fitr, które jest kilkudniową ucztą spędzaną zazwyczaj w gronie rodzinnym.

Lokalizacja: W całym Maroku

5. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Marrakeszu – listopad

W 2018 roku odbędzie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Marrakeszu. Stworzony przez Jego Królewską Mość Mohammeda VI w celu promowania różnorodności i budowania mostów między różnymi kulturami i krajami, festiwal filmowy stał się miejscem spotkań, w którym co roku gromadzą się wielcy krajowi i międzynarodowi aktorzy, producenci, filmowcy i reżyserzy, co czyni go kultowym wydarzeniem w świecie kina.

Lokalizacja: Marrakesz

6. Sylwester i wieczór sylwestrowy – grudzień/styczeń

Marokańskie obszary turystyczne, takie jak hotele, restauracje i kluby w większych miastach będą świętować nowy rok 31 grudnia, podobnie jak reszta świata. Spędzanie nocy na pustyni jest popularną tradycją wśród podróżników i świetnym sposobem na rozpoczęcie nowego roku. W niektórych częściach Maroka tradycyjny Sylwester obchodzony jest jednak w połowie stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Któż nie lubi przywitać nowego roku w inny sposób? Być może jest to najlepszy czas, aby odwiedzić Maroko.

Lokalizacja: W całym Maroku

Może Cię również zainteresować: Magiczny Marrakesz, bezpłatne i zabawne rzeczy do zrobienia w Czerwonym Mieście

Teraz jesteśmy prawie pewni, że rozumiesz, dlaczego Maroko jest najczęściej odwiedzanym krajem w Afryce. Kiedy najlepiej odwiedzić Maroko? To zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. Sporządź listę rzeczy do zrobienia w Maroku i zacznij od tego miejsca.

Zapisz się do naszego newslettera i jako pierwszy dowiedz się o naszych niesamowitych ofertach lotów. Może się okazać, że zarezerwujesz loty do Maroka wcześniej niż myślisz!

Jeśli odwiedziłeś już ten piękny kraj, podziel się z nami wszelkimi wskazówkami dotyczącymi podróży, których być może nie wzięliśmy pod uwagę w komentarzach poniżej.

The post Odkryj najlepszy czas na wizytę w Maroku appeared first on Blog Travelstart.