13 najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, Włochy

Palermo to absolutnie wspaniałe miasto do zwiedzania na Sycylii. Jest to jedno z tych miast, które warto odwiedzić samo w sobie lub jako część szerszego przystanku, aby zobaczyć wszystkie piękne miejsca na Sycylii. To powiedziawszy, istnieje mnóstwo najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo na własną rękę.

Uwielbialiśmy nasz czas spędzony w północnym sycylijskim mieście Palermo i wydaje się ono nieco inne niż inne miasta na Sycylii, takie jak Katania. Podczas naszej ostatniej wizyty w Palermo zatrzymaliśmy się na trzy noce i było to całkowicie epickie.

Tak więc, aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w Palermo, przedstawiam kilka perełek, których nie możesz przegapić podczas wizyty. Miłego pobytu we Włoszech.

1.) Kaplica Palatyńska

 

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że Kaplica Palatyńska jest tak wyjątkowa, jest to, że stanowi część pałacu królewskiego i sięga prawie 1000 lat wstecz. Jest oszałamiająca, a sufity Muqarnas są po prostu czymś innym. Jest tak imponujący i pod wpływem sztuki Fatymidów, że czasami można go zobaczyć w islamskiej architekturze i pokojach.

Cena wstępu jest nieco wyższa niż w przypadku innych podobnych zabytków w Palermo, więc należy o tym pamiętać. Mimo to, zawsze radzę iść, ponieważ jest to tak piękne miejsce do zobaczenia.

Następnie zarezerwuj tę pyszną wycieczkę po ulicznym jedzeniu w Palermo, która odbywa się wczesnym wieczorem. To świetny sposób na znalezienie lokalnych restauracji i spróbowanie lokalnych produktów, które czasami są pomijane. Wycieczka bardzo nam się podobała, a lokalny przewodnik jest bardzo miły.

Pamiętaj tylko, aby zarezerwować tę wycieczkę z wyprzedzeniem, ponieważ miejsca szybko się zapełniają.

Czytaj więcej: Najlepsze miejsca do zobaczenia na Sycylii

2.) Quattro Canti (Piazza Vigliena)

 

Quattro Canti to typowy plac w Palermo, który warto odwiedzić. Znajduje się on w samym sercu historycznego centrum i warto przez niego przejść, spacerując po tętniących życiem ulicach miasta.

Jeśli chodzi o historię, Quattro Canti pochodzi z 1608 roku. Wokół dziedzińca ustawione są rzeźby figurek. Można też podziwiać obrazy Pietro Novello.

Będąc tutaj, koniecznie zajrzyj do kościoła San Giuseppe dei Padri Teatini. Jest on przepiękny i stanowi doskonały sposób na zobaczenie barokowej architektury, która jest tak popularna na Sycylii.

 

Aha, i nie zapomnij, że kilka kroków dalej znajduje się piękna Fontana Pretoria. Oznacza to, że łatwo jest odwiedzić oba te miejsca w tym samym czasie. Pokochasz to miejsce.

Masz ochotę coś zjeść? Udaj się na kolację do Osteria Ballarò, która znajduje się tuż przy rynku. Jest całkowicie urocza, a makaron jest jednym z najlepszych w mieście. Postaraj się tylko zarezerwować stolik z wyprzedzeniem, zwłaszcza w weekendy – to miejsce może się szybko zapełnić.

Czytaj więcej: Najlepsze rzeczy do zrobienia w Katanii

3.) Teatro Massimo

 

Teatr Massimo jest z pewnością jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli chcesz zobaczyć światowej klasy przedstawienie operowe. Jeśli nie załapiesz się na przedstawienie, sam teatr jest wspaniały i warto zarezerwować tę epicką wycieczkę, aby zobaczyć jego wspaniałość.

Sama wycieczka trwa około 30 minut i warto do niej dołączyć, jeśli kochasz zabytkowe budynki.

Zanim udasz się na spektakl, zajmij stolik w Trattoria Del Massimo. To swobodny, ale autentyczny sycylijski klejnot, który naprawdę zna się na daniach z makaronu. Ponadto ich pizza była pyszna i całkowicie świeża.

4.) Kościół San Giovanni degli Eremiti

 

Położony w historycznej dzielnicy Albergaria, San Giovanni degli Eremiti jest wart zobaczenia podczas pobytu w Palermo.

Pochodzący z XII wieku, jest naprawdę łatwym miejscem do odwiedzenia, gdy już udasz się do Pałacu Normanów, który znajduje się w odległości krótkiego spaceru.

Po wejściu do środka warto zwrócić uwagę na czerwone kopuły i wszystkie arabskie wpływy w samym kościele.

 

Wreszcie, jeśli chcesz zobaczyć więcej wspaniałych kaplic i kościołów w Palermo, koniecznie zobacz kościół św. Marii Admirała (Martorana).

 

Masz ochotę na lody? Udaj się do Dolce Capo.

Z zewnątrz nie wygląda na nic znaczącego, ale to miejsce zna się na dobrych lodach. Wracaliśmy tu wielokrotnie. Spróbuj smaku orzechów laskowych, jest boski.

5.) Palazzo Abatellis

 

Następnie udaj się do Palazzo Abatellis w historycznej części miasta.

Zwiedzanie jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli interesujesz się historią sztuki. Wewnątrz zobaczysz Dziewicę Zwiastującą, która została stworzona przez Antonello da Messina. Jest to znany na całym świecie i jeden z najsłynniejszych obrazów na całej Sycylii. Ponadto będziesz mógł zobaczyć Mojżesza autorstwa Pietro Novelli.

Wizyta zajmie prawdopodobnie około godziny i będzie idealnym przystankiem, jeśli wybierasz się do Ogrodu Botanicznego w Palermo (który również jest piękny do zobaczenia).

6.) Monte Pellegrino

 

Prawdopodobnie widziałeś Monte Pellegrino wiele razy podczas wizyty w Palermo. W rzeczywistości trudno go przegapić!

Widoki stąd są spektakularne i jest to świetne miejsce na spacer z widokiem na północne wybrzeże Sycylii.

 

Aby to ułatwić, zarezerwuj wycieczkę na Monte Pellegrino, która zabierze Cię do wszystkich punktów widokowych i zobaczysz Sanktuarium Santa Rosalia, które jest osadzone w samej skale.

Jest tego warta i sprawia, że cała podróż jest bardzo łatwa.

Czytaj więcej: Najlepsze rzeczy do zrobienia w Katanii

7.) Wyspa Ustica

 

Masz ochotę na kilka dni z dala (lub dłuższą jednodniową wycieczkę) od tętniących życiem ulic Palermo? W takim razie wybierz się na wyspę Istica. Około 50 km od wybrzeży Sycylii, jest to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli masz ochotę na spokojniejsze doświadczenie z dala od tłumów.

Aby się tu dostać, musisz wsiąść na pokład promu Siremar lub Liberty Lines i udać się na wyspę, aby cieszyć się naturalnym pięknem tego oszałamiającego miejsca.

Sama wyspa jest idealna do uprawiania turystyki pieszej i jest świetna, jeśli chcesz zobaczyć dzikie i naturalne piękno Włoch. To śródziemnomorski klejnot.

Pamiętaj tylko, że nie będziesz mieć tych samych godzin otwarcia i opcji restauracji lub barów na wyspie. Należy o tym pamiętać, ponieważ opcje mogą być bardziej ograniczone, zwłaszcza jeśli jesz później wieczorem.

Czytaj więcej: Najlepsze miejsca do zobaczenia na Sycylii

8.) Plaża Mondello

 

Sycylijskie plaże uderzają inaczej! Mamy do nich słabość, zwłaszcza gdy towarzyszą im dziewicze wody. Plaża Modello jest właśnie taka.

Szczerze mówiąc, jest to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli masz ochotę na dzień na plaży. Plaża Modello znajduje się około czterech kilometrów od historycznego centrum Palermo i jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę.

Jeśli całe to morskie powietrze sprawiło, że głodny, zarezerwuj kolację w Le Antiche Mura. Tak, jest trochę daleko od samej plaży, ale owoce morza są tego warte. Mają świeże połowy dnia i są tak pyszne.

Jeśli nie przepadasz za plażowaniem i wolisz otwarte wody, zarezerwuj wycieczkę zabytkowym jachtem po sycylijskim wybrzeżu z Palermo. Jest to pięciogodzinna wycieczka i całkowicie spokojna, ponieważ obejmuje również plażę Mondello.

Czytaj więcej: Najlepsze miejsca do zobaczenia na Sycylii

9.) Fontana Pretoria

 

Szczerze mówiąc, cały obszar wokół Fontana Pretoria będzie czymś, po czym będziesz chciał spacerować przez dobre kilka godzin.

Znajduje się tu jedna z najbardziej niesamowitych fontann i marmurowych posągów, jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście.

 

Ponadto tuż obok znajduje się Palazzo Pretorio (ratusz), kościół San Cataldo i kościół św. Mikołaja.

 

Aby ułatwić sobie zwiedzanie, zarezerwuj tę pieszą wycieczkę z przewodnikiem po Palermo. Nie tylko zobaczysz główne zabytki miasta, ale także skosztujesz wielu lokalnych przysmaków. Bardzo nam się podobało.

10.) Rynki Ballaro i Capo

 

Okej, więc Ballaro Market jest rojem aktywności w najlepszych momentach. Jest ruchliwy, głośny i całkowicie niesamowity na spacer. W rzeczywistości posunąłbym się nawet do stwierdzenia, że jest to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli chcesz w pełni doświadczyć miasta.

Wypełnione świeżymi straganami, lokalnymi produktami i drobiazgami do zabrania do domu, uwielbialiśmy chodzić po straganach, które znajdują się tuż obok historycznego centrum.

 

Alternatywnie, jeśli jesteś w pobliżu Carini Gate, koniecznie zatrzymaj się na del Capo Market, który jest ogromny i ma mnóstwo straganów. Myślę, że zjedliśmy tam jedne z najlepszych truskawek, jakich kiedykolwiek próbowaliśmy.

 

Pamiętaj tylko, że obszar ten staje się bardzo zatłoczony w weekendy. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, odwiedź to miejsce wcześnie rano.

11.) Norman Palace

 

Czasami nazywany Pałacem Królewskim, warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie kompleksu Pałacu Normanów (Palazzo dei Normanni). Spędziliśmy tu dobre kilka godzin i uwielbialiśmy każdą sekundę. To z pewnością jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo i całkowicie warta zobaczenia, jeśli kochasz włoską historię.

W końcu była to siedziba króla Sycylii, a sam pałac pochodzi sprzed ponad ośmiuset lat.

Pamiętaj tylko, aby zarezerwować bilety do Pałacu Normanów z wyprzedzeniem. Dzięki tym biletom będziesz mógł ominąć kolejkę i dostać się bezpośrednio do Królewskiej Kaplicy Palatyńskiej.

 

Jana w Palermo (Chiesa di San Giovanni degli Eremiti) i kościoła Gesu, który znajduje się w historycznej części Palermo.

 

Oba są imponujące.

12.) Katedra w Monreale

 

Jeśli wybierasz się nieco dalej od historycznego centrum Palermo, koniecznie odwiedź katedrę i opactwo Monreale. To oszałamiające miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ma najbardziej niesamowity krużganek i piękne mozaiki w absydzie.

Aby to ułatwić, zarezerwuj tę półdniową wycieczkę po Monreale i Cefalu. To jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, zwłaszcza jeśli chcesz zwiedzić szerszy obszar północnej Sycylii.

Alternatywnie, zarezerwuj tę niesamowitą wycieczkę po Monreale – Katakumby Kapucynów są całkowicie surrealistyczne. Zobaczysz tu setki mumii i zachowanych pamiątek.członków wyższych sfer w samych kryptach.

Tak, może się to wydawać nieco makabryczne, ale jest to część historii Palermo i miejsce, o którym warto dowiedzieć się więcej.

13.) Piazza San Domenico

 

Spacerując po historycznym centrum Palermo, koniecznie odwiedź Piazza San Domenico. To jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Palermo, jeśli chcesz odwiedzić niektóre z mniejszych alejek i uliczek starego centrum.

Będąc tutaj, koniecznie sprawdź Colonna dell’Immacolata (znajduje się w samym centrum). Oczywiście nie można pominąć jeszcze jednego kościoła – kościoła Świętego Domenico.

Masz ochotę coś przekąsić? Wpadnij coś przekąsić do Trattoria Al Ferro di Cavallo, która istnieje w Palermo od wieków i nie bez powodu. Ich grillowane kalmary są przepyszne.