9 najlepszych rzeczy do zrobienia w Portofino, Włochy

Portofino, położone na południe od włoskiej Genui, jest jednym z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w północnych Włoszech. Chociaż jest stosunkowo małe, jest całkowicie malownicze i urocze, a w Portofino jest mnóstwo najlepszych rzeczy do zrobienia, które są rozsiane po całej linii brzegowej.

Uwielbiamy podróżować po Włoszech, a Portofino to jeden z klejnotów, których nie możesz przegapić. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę po Włoszech lub nieco dłuższą, jeśli podróżujesz po północnym wybrzeżu i górach. Jeśli to drugie, będziesz mógł uwzględnić takie miejsca jak jezioro Como, Cinque Terre lub miasta takie jak Mediolan.

Należy pamiętać, że Portofino może być nieco droższe niż inne miejsca we Włoszech. To powiedziawszy, możesz obniżyć koszty (i nadal cieszyć się wspaniałą pogodą), jeśli odwiedzisz Portofino późną wiosną lub wczesną jesienią. W ten sposób skorzystasz z mniejszego popytu na zakwaterowanie i wycieczki, a koszty będą nieco niższe.

Tak więc, aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać swoją podróż do Portofino, chciałem podzielić się kilkoma wspaniałymi małymi miejscami, które moim zdaniem pokochasz.

Życzę miłego pobytu we Włoszech!

1.) Port Portofino (Marina di Portofino)

Jeśli przybywasz do Portofino łodzią, prawdopodobnie Twoim pierwszym portem będzie Marina di Portofino. Jest to obszar portowy miasta i źródło aktywności, szczególnie w miesiącach letnich.

Po przybyciu do portu przetargowego lub przystani, w której zacumuje Twoja łódź, udaj się prosto w dół linii brzegowej i odkryj szerszy obszar portu Portofino.

Mówiąc o żeglowaniu, jeśli podróżujesz z Genui, zarezerwuj tę wspaniałą wycieczkę łodzią Portofino, która zabierze Cię do wszystkich miejsc w samym Portofino i wokół niego. To świetny sposób na dotarcie do Portofino i sprawia, że podróż jest o wiele mniej stresująca, zwłaszcza jeśli nie chcesz jechać krętymi drogami.

Pamiętaj tylko, aby zarezerwować wycieczkę łodzią Portofino z wyprzedzeniem. Miejsca zapełniają się bardzo szybko w godzinach szczytu.

Aby zjeść jedne z najlepszych gelato w całych północnych Włoszech, udaj się do Gelateria Gepi Portofino. Tak, cena jest nieco wyższa (w porównaniu z innymi obszarami we Włoszech), ale jeśli mam być szczery, większość rzeczy jest w Portofino. Mimo to lody są tego warte.

Masz ochotę na domową pizzę? Udaj się do Pizzerii El Portico. Wciąż prowadzona przez rodzinę, ich pizza z anchois jest wszystkim!

Czytaj więcej: Najlepsze miejsca na północy Włoch do odwiedzenia

2.) Opactwo San Fruttuoso

Opactwo San Fruttuoso znajduje się tuż przy wybrzeżu od samego Portofino i jest warte odwiedzenia. Najlepiej dotrzeć do niego łodzią lub pieszo, zwiedzanie opactwa San Fruttuoso jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Portofino, jeśli mieszkasz w okolicy lub podróżujesz do Portofino na jednodniową wycieczkę.

Jeśli przybędziesz łodzią, wysiądziesz w “Battelli Turistici”, gdzie cumują wszystkie łodzie dla turystów. Stąd jest kilka minut spacerem bezpośrednio do samego opactwa. Z ponad 1000-letnią historią, koniecznie udaj się do wnętrza opactwa i odwiedź muzeum.

Chociaż, jak wspomniałem wcześniej, obszar ten może być bardzo zatłoczony. Jeśli więc chcesz uniknąć tłumów, udaj się tam wcześnie rano.

3.) Kajak w Portofino

Jeśli chcesz wypłynąć na wodę, zarezerwuj tę wspaniałą wycieczkę kajakiem po Portofino, która jest świetną zabawą. Odpowiednia dla większości umiejętności, jest to rStosunkowo łatwe miejsce do pływania kajakiem i warte poznania linii brzegowej i małych zatoczek z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Pamiętaj tylko, że podobnie jak w przypadku większości wycieczek, plany mogą ulec zmianie, jeśli wiatr się wzmoże. Na wszelki wypadek zawsze należy mieć plan awaryjny.

4.) Plaża San Fruttuoso

Teraz, zmieszczenie się na plaży w San Fruttuoso jest całkowicie łatwe, gdy już odwiedziłeś opactwo. Jest to mniej więcej ten sam obszar, więc upewnij się, że spakowałeś strój kąpielowy na wycieczkę.

Zanurz się w małej zatoczce (która jest całkowicie orzeźwiająca w gorący letni dzień). Aha, i koniecznie spakuj sprzęt do snorkelingu, aby zobaczyć wszystkie ryby, które nazywają to miejsce domem.

Następnie udaj się do La Cantina na pyszne owoce morza. Ich labraks był przepyszny. To trochę spacer od głównego obszaru łodzi, ale jest tego wart.

5.) Plaża Paraggi

Na wschód od Portofino znajduje się wspaniała mała zatoka Paraggi. Tak, jest mała i może stać się “przytulna”, gdy odwiedza ją wiele osób, ale nadal jest to jedna z naszych ulubionych plaż w okolicy Portofino.

Co więcej, w pobliżu znajduje się parking (zobacz tutaj na Mapach Google). To sprawia, że jest to świetne miejsce do odwiedzenia, jeśli już prowadzisz samochód i zmagasz się z parkowaniem w samym Portofino. Nawiasem mówiąc, to ostatnie jest bardzo trudne.

Ponadto można łatwo zarezerwować wycieczkę z rurką po zatoce Paraggi. To jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Portofino, jeśli chcesz poznać dziką przyrodę wokół linii brzegowej.

Aby coś przekąsić, wybierz stolik przy plaży w restauracji Eight. Ich domowy makaron jest bardzo smaczny i bogaty.

Czytaj więcej: Najlepsze rzeczy do zrobienia w Cinque Terre

6.) Castello Brown

Masz ochotę na odrobinę wędrówki podczas pobytu w Portofino. Wybierz się na wędrówkę do zamku Brown, położonego na wzgórzu z widokiem na region. Zaufaj mi, to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w Portofino, jeśli chcesz rozprostować nogi.

Sam zamek ma prawie 500 lat i warto wspiąć się po schodach i udać się na punkt widokowy, aby zobaczyć cały region. Spacer jest równie wspaniały jak sam zamek.

Spędź około dwóch godzin na zwiedzaniu i spacerowaniu po tym cyplu i koniecznie zatrzymaj się przy kościele Saint Giorgio. Jest piękny.

7.) Santa Margherita Ligure

Położone tuż obok Portofino, Santa Margherita Ligure to miasto, które warto odwiedzić, jeśli nie zamierzasz od razu wracać do Genui.

Będąc tutaj, koniecznie zatrzymaj się w prawie 400-letniej Villa Durazzo. Budynek jest wspaniały, a spacery po parku są po prostu piękne. Nie spodziewaj się jednak ogromnej ilości wspaniałych mebli w środku – pokoje są nieco bardziej skromne.

Na pyszny lunch warto wybrać się do Ristorante Antonio na grillowane kalmary i pieczoną rybę dnia. Bardzo dobre.

Czytaj więcej: Najlepsze rzeczy do zrobienia w Cinque Terre

8.) Piazza Martiri dell’Olivetta

W pewnym sensie wszystkie małe obszary Portofino zlewają się w jedno, gdy jesteś na ziemi. Jest to tak małe miejsce, że przejście z jednej części do drugiej zajmie tylko kilka minut.

Tak więc, kiedy mówię, że odwiedzenie Piazza Martiri dell’Olivetta jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Portofino, szybko zdasz sobie sprawę, że znajduje się on tuż przy porcie i już przeszedłeś przez sam plac.

Wokół placu znajdują sięre małe sklepiki, kawiarnie i luksusowi sprzedawcy detaliczni. To idealne miejsce na spacer.

Czytaj więcej: Najlepsze rzeczy do zrobienia w Cinque Terre

9.) Kościół Divo Martino

Jeśli szukasz historii, koniecznie zatrzymaj się przy pasiastym kościele Chiesa del Divo Martino (Kościół Divo Martino). Istnieje od wieków i do dziś można wejść do środka.

Masz ochotę coś zjeść? Zarezerwuj stolik w Trattoria Concordia, która znajduje się z dala od samego nabrzeża. To taka przytulna mała restauracja, a jedzenie było jednym z naszych ulubionych w całym Portofino. Koniecznie spróbuj ich domowego pesto. Mniam!