Niektórzy eksperci twierdzą, że sekretem szczytowego zdrowia jest poznanie tego faktu o swoim ciele

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego twój przyjaciel może jeść nabiał bez żadnych skutków ubocznych, podczas gdy ty cierpisz na wzdęcia? Jak jedna osoba może przysięgać na dietę keto, podczas gdy ktoś inny nie widzi żadnej różnicy? Według Boston Medical Center, szacuje się, że 45 milionów Amerykanów spróbuje planu dietetycznego każdego roku. Być może jesteś wśród tych milionów, które miały dabbled z keto, wegańskie, Atkins, śródziemnomorskie, lub jeden z wielu innych diet tam. Spędziłeś czas próbując różnych kombinacji żywności lub zmieniając swój harmonogram jedzenia. Powiedziałeś sobie, że to wszystko będzie tego warte, ponieważ ta dieta będzie tą, która działa. Jednak teraz jesteś sześć miesięcy w dół drogi i nie widzisz wyników, które miałeś nadzieję.

Nie bez powodu kultura dietetyczna jest przytłaczająca i rozczarowująca. Prawda jest taka, że wszystkie nasze ciała są różne. Podczas gdy jedna dieta może sprawić, że twoja przyjaciółka, siostra lub współpracownik poczują się niesamowicie, może ona nie być odpowiednia dla ciebie. Jesteśmy za porzuceniem diet i jedzeniem tego, co sprawia, że twoje ciało czuje się dobrze, ale być może istnieje wyjaśnienie, dlaczego różne sposoby jedzenia działają na różne ciała.

Wejdź na stronę: dieta grup krwi. Założona przez dr Petera J. D’Adamo, dieta grup krwi zapewnia indywidualne rozwiązania dla każdej osoby. Zamiast patrzeć na jedną dietę jako rozwiązanie dla wszystkich, Blood Type Diet rozbija grupę krwi każdej osoby i używa tej informacji jako podstawy do odżywiania. Zwykle jestem wyłączony przez wszystko z “dietą” w tytule, ale ten wydaje się inny. Udowadnia, że diety nie są metodą uniwersalną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czym naprawdę jest Dieta Grupy Krwi i czy warto ją wypróbować.

Czym jest dieta grup krwi?

Jak wyjaśnia dr D’Adamo w swojej książce Eat Right For Your Type, istnieją cztery uniwersalne grupy krwi: Grupa O, Grupa A, Grupa B i Grupa AB. Każda grupa posiada inny antygen o własnej strukturze chemicznej. Twoja grupa krwi odgrywa ogromną rolę w tym, jak wchłaniasz składniki odżywcze. Oznacza to, że Twoja krew nie tylko wpływa na to, jak reagujesz na infekcje, stres i bakterie, ale także na reakcję organizmu na to, czy jesz na śniadanie rogalika czy jajka.

W swoich badaniach dr D’Adamo odkrył, że różne pokarmy mają różne lektyny, a te lektyny wywołują reakcję chemiczną między krwią a jedzeniem, które spożywasz. Czasami reakcja ta pozostawia uczucie zadowolenia i energii, podczas gdy innym razem powoduje objawy takie jak niestrawność, wzdęcia czy zmęczenie. Dieta zgodna z grupą krwi zwraca uwagę na to, jak różne lektyny zawarte w żywności są wchłaniane przez różne grupy krwi. Jedzenie oparte na grupie krwi może zwiększyć spożycie składników odżywczych, poprawić zdrowie jelit i trawienie oraz wspomóc ogólną funkcję immunologiczną, jak twierdzi dr D’Adamo.

Oczywiście, odżywianie to tylko jeden element układanki. Każda metoda wellness jest niekompletna bez uwzględnienia roli stresu i ćwiczeń. (Możemy jeść tyle zdrowej żywności, ile chcemy, ale jeśli nie uwzględnimy również wysokiego poziomu stresu i siedzącego trybu życia, nie będziemy czuć się najlepiej). Dr D’Adamo zgadza się z tym. Dlatego też uwzględnił badania na temat tego, że różne grupy krwi potrzebują różnych form ćwiczeń, aby radzić sobie ze stresem, a także plan ćwiczeń i stresu dla każdej grupy krwi.

Zalecenia dla każdej grupy krwi

Jeśli masz grupę O

Dr D’Adamo odkrył, że osoby z grupą krwi O najlepiej reagują na dietę opartą na produktach pochodzenia zwierzęcego. białka, jednocześnie unikając nabiału i produktów zbożowych. “Typ O może skutecznie trawić i metabolizować mięsa i owoce morza, ponieważ mają one tendencję do wysokiej zawartości kwasów żołądkowych”, wyjaśnił. Ale ważne jest, aby zrównoważyć produkty mięsne z warzywami i owocami, aby uniknąć nadmiernego zakwaszenia. Jeśli chodzi o ćwiczenia, zalecał intensywne ćwiczenia fizyczne, takie jak HIIT lub trening siłowy, ponieważ “sprawiają, że tkanka mięśniowa jest bardziej kwaśna i wytwarza wyższy wskaźnik aktywności spalania tłuszczu.”

Jeśli jesteś typem A

Dla Typu A, dr D’Adamo zaleca ograniczenie mięsa i nabiału, ponieważ są one słabo trawione, ale umiarkowane ilości owoców morza (3-4 razy w tygodniu) mogą mieć korzystne działanie. Skup się bardziej na pokarmach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna itp. Osoby z grupą A mogą tolerować produkty pszenne i gluten w większym stopniu niż inne grupy krwi. Nie powinny jednak jeść ich w nadmiarze, bo inaczej ich tkanka mięśniowa stanie się nadmiernie zakwaszona. Jeśli chodzi o ćwiczenia, osoby z grupą krwi A najlepiej czują się, wykonując delikatne i medytacyjne ruchy, które pomagają opanować stres, takie jak joga, Tai Chi, rozciąganie, spacery czy pilates.

Jeśli jesteś typem B

Osoby z typem B mogą korzystać ze zbilansowanej diety obejmującej wszystkie rodzaje żywności, w tym mięso, nabiał, owoce morza i zboża. Dr D’Adamo sugeruje jednak ograniczenie kukurydzy, gryki, soczewicy, orzeszków ziemnych i nasion sezamu, ponieważ zawierają one pewną lektynę, która wpływa na efektywność Twojego procesu metabolicznego. Skutkuje to zmęczeniem, zatrzymaniem płynów i hipoglikemią. Jeśli chodzi o ćwiczenia i stres, osoby z typem B dobrze radzą sobie ze stresem. Najlepiej radzą sobie z umiarkowaną aktywnością, taką jak tenis, wędrówki, jazda na rowerze, spacery, joga, jogging lub lekki trening siłowy.

Jeśli jesteś typem AB

Dla osób z najrzadszą ze wszystkich grup krwi, grupą AB, ich plan wymaga połączenia planów typu A i typu B. W przeciwieństwie do Typu A, mięso w małych porcjach może być korzystne. Zbilansowana dieta składająca się ze wszystkich pokarmów działa na Twój system – w tym nabiału, produktów zbożowych, owoców i warzyw. W przypadku typu AB kluczowa jest wielkość i częstotliwość porcji, dlatego częściej jedz mniejsze posiłki. Jeśli chodzi o ćwiczenia, osoby z typem AB odziedziczyły wzorzec stresu typu A. Dr D’Adamo zaleca więc stosowanie się do planu ćwiczeń typu A, polegającego na delikatnym ruchu, który pomoże zmniejszyć stres.

Werdykt

Podoba nam się, że Dieta typu krwi to spersonalizowany plan odnowy biologicznej, który uwzględnia genetykę i bioindywidualność danej osoby. Jednak użyj go jako punktu wyjścia lub sposobu na eksperymentowanie podczas znajdowania tego, co działa najlepiej dla twojego ciała. Nie stosuj planu do końca. Jak w przypadku każdej diety, niektórzy eksperci przysięgają na nią, podczas gdy inni się z nią nie zgadzają. Na przykład dr Josh Axe, DNM, CNS, DC – wiodący lekarz i założyciel Ancient Nutrition – uważa, że dieta typu krwi może pomóc niektórym ludziom, ale niekoniecznie jest najlepsza dla wszystkich. Istnieją inne czynniki, które określają jak trawimy składniki odżywcze niż tylko grupa krwi, jak np. hormony.

Bottom line: Najlepszym sposobem na określenie, jakie pokarmy należy jeść i jakie ćwiczenia wykonywać, jest słuchanie swojego ciała. Okres. Patrząc na swoją grupę krwi, aby uzyskać wgląd w odżywianie i ruch, możesz czuć się niesamowicie, ale te same efekty można osiągnąć również w inny sposób. Dieta zgodna z grupą krwi nie jest przeznaczona dla wszystkich, ale pokazuje, że diety muszą być bardziej spersonalizowane i dostosowane do grupy ciała, preferencji żywieniowych i historii biologicznej danej osoby. Nasze ciała są

Różnimy się od siebie i to, jak się odżywiamy, powinno odpowiadać tej wyjątkowości. Jeśli myślisz o eksperymentowaniu z dietą zgodną z grupą krwi, porozmawiaj ze swoim lekarzem i wiedz, że twoje ciało jest zawsze ekspertem nr 1 w kwestii tego, jakie pokarmy i ćwiczenia są dla ciebie najlepsze.

Czy trend WIEAD jest pomocny czy szkodliwy?