Prosta (ale zmieniająca wszystko) praktyka, która może zmienić twój okres

To pierwszy dzień miesiączki i jak w zegarku pojawiają się wzdęcia, skurcze i wahania nastroju. Ale minęły już czasy, gdy cierpiałaś z powodu tych objawów, chcąc, by dały ci spokój. Nie akceptujemy już narracji, że musimy cierpieć lub że okresy są z natury złe; zamiast tego wiemy, że możemy wprowadzić zmiany w diecie i stylu życia, aby zrównoważyć poziom hormonów, wspierać naturalne cykle organizmu i czuć się jak najlepiej. Kiedy więc pojawiają się skurcze, możesz zsynchronizować się ze swoim cyklem, spożywając białko i zdrowe tłuszcze oraz skupiając się na regenerujących, delikatnych ruchach w ciągu dnia.

Ale czy możemy zrobić więcej, aby wspierać ciało podczas naszego okresu i pomóc złagodzić ból i przykrości spowodowane przez niego? Wejdź: mindfulness. Korzystamy z tej praktyki, aby pomóc nam przejść przez codzienność, i nie inaczej powinno być z naszymi miesiączkami. Aby uzyskać pełny obraz, zwróciłam się do Tanyi Ambrose i Emily Brown, ekspertek holistycznej linii do pielęgnacji okresu, rhythm. Przeczytaj ich wskazówki, jak stosować mindfulness w każdej fazie cyklu menstruacyjnego, aby zwiększyć swoją zdolność do podążania z prądem (dosłownie).

Tanya Ambrose

Ekspertka zdrowia publicznego i doula

Tanya Ambrose jest specjalistką od zdrowia reprodukcyjnego. Jest również założycielką i dyrektorem generalnym Scrub Life Cares, organizacji non-profit zajmującej się promowaniem zdrowia menstruacyjnego i reprodukcyjnego wśród kobiet w społecznościach o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

Emily Brown

Ekspert ds. hormonów i dietetyk funkcjonalny

Emily Brown jest praktykiem żywienia integracyjnego i funkcjonalnego oraz ekspertem w dziedzinie epigenetyki. Jest również założycielką Genetic Garden.

Co mindfulness ma wspólnego z miesiączką?

Odżywiasz się i ćwiczysz zgodnie z każdym etapem miesiączki, a może zmieniłaś majtki na urocze majtki okresowe lub zaczęłaś jeździć na rowerze z nasionami. Więc dlaczego dodawać kolejny element do swojego cyklu miesięcznego? “Bycie bardziej świadomym swojej menstruacji jest niezbędne, ponieważ poziom hormonów zmienia się w całym cyklu”, zaleca Ambrose. “Mindfulness to sposób na uhonorowanie potrzeb twojego ciała podczas różnych faz. Praktyki mindfulness, takie jak medytacja i ćwiczenia oddechowe, pomagają przywrócić równowagę w ciele, co pomoże złagodzić ból i twoje nastawienie psychiczne.” Innymi słowy, bycie świadomym swojego ciała i wszystkiego, czego doświadczasz – dobrego, złego i brzydkiego – przez cały cykl daje ci większą władzę nad nim.

Z drugiej strony, nie będąc świadomym ciągle zmieniających się potrzeb swojego ciała (które mogą również zmieniać się co godzinę, codziennie, rocznie, BTW) może spowodować spustoszenie w twoim ciele: “Kiedy nie jesteśmy zsynchronizowani z naszym ciałem, możemy zbyt mocno naciskać na nie fizycznie, emocjonalnie i psychicznie, co skutkuje brakiem równowagi hormonalnej i biochemicznej (witaj, bezsenność, ciągła drażliwość i zmęczenie nadnerczy)” – wyjaśnia Brown.

Jak włączyć mindfulness do każdej fazy cyklu:

Faza menstruacyjna

Twoje hormony są najniższe, co oznacza, że Twój poziom energii pozostawia wiele do życzenia, a łóżko nigdy nie wyglądało bardziej kusząco. Pozwól swojemu mózgowi na odpoczynek i refleksję. Możesz jednak zauważyć, że komunikacja między twoją stroną uczuciową a analityczną jest na najwyższym poziomie.

gh. Więc słuchaj i honoruj swoją intuicję, idź do środka i wyluzuj. Praktyka medytacji, pielęgnować siebie i stos na opiekę nad sobą.

Podczas tej fazy pracuj nad stworzeniem nawyku pisania dziennika. Spróbuj zanotować coś znaczącego, co wydarzyło się w twoim życiu lub udokumentować, jak się czujesz w konkretnych obszarach swojego życia (pomyśl: związki, kariera, zdrowie psychiczne) i co możesz zrobić, aby je poprawić. Na koniec wymień i zastanów się nad 3-5 rzeczami, za które jesteś wdzięczna.

Faza folikularna

Prawdopodobnie czujesz się jak zupełnie nowa osoba, gdy kończy się okres i zaczynasz odzyskiwać energię. Chociaż poziom progesteronu i testosteronu jest bardzo niski, twoje hormony sygnalizują twojemu mózgowi, aby zapewnić otwarte drzwi dla nowych rzeczy, początków i kreatywności. Zadaj sobie pytanie, czego chcesz od życia i stań się kreatywna podczas ustalania swoich intencji. Jeśli masz ochotę wypróbować inny trening lub sprawdzić nową restaurację, która właśnie otworzyła się w pobliżu, nie możesz prosić o lepszy moment! Zatrać się w książce lub włóż słuchawki AirPods, aby słuchać inspirujących i motywujących podcastów.

Faza owulacji

Ośrodki werbalne i społeczne Twojego mózgu są silnie stymulowane. Tłumaczenie: Zbadaj swoje zdolności komunikacyjne (bądź otwarty i szczery), pracuj nad relacjami z innymi i zadaj sobie pytanie, do kogo możesz dotrzeć, że skorzystałby z głębszego połączenia, niezależnie od tego, czy są częścią twojej pracy, czy wewnętrznego kręgu. Wychodź i udzielaj się towarzysko, ale pamiętaj, że ważne jest, aby być świadomym tego, z kim się łączysz podczas tej fazy. Rozważ spędzanie czasu z tymi, którzy są Ci najbliżsi, którzy wydobywają z Ciebie to, co najlepsze. A kiedy już połączysz się z innymi, żyj chwilą.

Faza lutealna

Witamy w programie [wstaw swoje imię]. Tak jest – ta faza dotyczy wyłącznie Ciebie. Zadbaj o siebie i rób więcej tego, co jest dla Ciebie właściwe. Śmiało, obejrzyj swój ulubiony program typu guilty pleasure (Selling Sunset, anyone?), weź ciepłą kąpiel, przeczytaj książkę lub wypij kieliszek wina, jeśli to właśnie do Ciebie przemawia. Jeszcze lepiej, zrób je wszystkie! Kluczem jest bycie konsekwentnym w kochaniu siebie.

Twój mózg jest w szczytowej formie, gdy chodzi o obsługę zadań i bycie zorientowanym na szczegóły. Wykorzystaj ten etap, wykonując zadania i inne projekty, nad którymi pracowałaś. Bądź przygotowana na wyznaczenie zdecydowanych granic i naucz się mówić “nie”, więcej mówić i wlewać w siebie. I tak jak macica zrzuca swoją wyściółkę w tygodniu, w którym dostajesz okres, tak samo czas uwolnić wszystko, co już ci nie służy, czy to pracę, ludzi, nawyki czy przekonania.

Co ten ekspert od hormonów zjada w ciągu dnia, aby zrównoważyć poziom hormonów?