Najnowszy trend wellness w TikTok to “miękkie życie” – czy warto spróbować?

Kultura zgiełku. Od dziewiątej do piątej. Codzienna harówka. Jakkolwiek to nazwiesz, zostaliśmy uwarunkowani do pracy, pracy, pracy, pracy, pracy (cue RiRi). Nic dziwnego, że ciche rzucanie pracy wystartowało i zrobiło nagłówki gazet. Kolejny wirusowy trend TikTok idzie o krok dalej, wyrzekając się stresu i chomikowania tradycyjnej pracy. Określenie “miękkie życie” odnosi się do stylu życia, który obejmuje odpoczynek i łatwość, pojęcie, które zagubiło się w dzisiejszym toksycznym przepływie produktywności. Więc czy życie w miękkim stylu to wszystko, co się na to szykuje? Czyta dalej uczyć się ins i outs miękki życie MO i dlaczego adaptować je twój swój życie.

@rmg.__

My vibe right now is just living life #fyp #minivlog #softlife #aesthetic #blackgirltiktok #miami #vacation #lifestyle #summer

som original – crz

Co to jest soft life?

Pochodzący z nigeryjskiej społeczności influencerów termin “soft life” lub “soft era” opisuje życie pełne przyjemności i komfortu, przy jednoczesnym ograniczeniu stresu. Z 378,1 milionami wyświetleń i licząc na TikTok, nie brakuje treści przedstawiających bezstresowe #softlife, spopularyzowane mianowicie przez czarne kobiety twórców i influencerów, którzy stawiają siebie na pierwszym miejscu – i nie bez powodu – w odpowiedzi na zgiełk i kulturę “girlboss” z lat 2010. Według strony Transparent Black Girl, soft living polega na tym, że czarne kobiety nie akceptują już siły i etyki pracy jako swoich jedynych tożsamości.

Podczas gdy niektórzy malują ekstrawagancki obraz tego wiralowego trendu z przebłyskami wykwintnych posiłków, ekskluzywnych wakacji i luksusowego wszystkiego (samochodów, ubrań, treningów), inni przechodzą nad konsumpcjonizmem i skupiają się na opiece nad sobą (myśl: zapisywanie afirmacji, delegowanie zadań, ustalanie twardych granic). Innymi słowy, prowadzenie miękkiego życia jest subiektywne i każdy może go doświadczyć. Celem miękkiego życia jest odrzucenie zmagań, stresu i niepokoju, które towarzyszą wyścigowi szczurów, a zamiast tego nadanie priorytetu radości i doświadczeniu.

Nie chodzi o to, by ograniczyć wysiłki związane z karierą, jak np. ciche odejście z pracy – chodzi o to, by na pierwszym miejscu postawić swoją radość, co może oznaczać rezygnację z toksycznej pracy lub skupienie się na tych jej aspektach, które naprawdę kochasz. Nie jest to anty-praca; oznacza to po prostu wyznaczenie granic tam, gdzie jest to potrzebne (praca, związki, prace domowe itp.), dzięki czemu odczuwasz mniejszy stres i więcej radości w swoim życiu. Miękkie życie może wyglądać bogato, ale w swojej istocie jest to sposób myślenia kultywujący równowagę, samoświadomość, intencjonalność i radość.

@enashaolivia soft life

living only🥹

oryginalny dźwięk – Music table

Jak żyć miękkim życiem?

Jeśli ruch miękkiego życia wysadził się na TikTok, musi być jakaś prawda za lub korzyść z tego, prawda? Podobnie jak samoopieka i wellness ogólnie, bez względu na to, co miękkie życie oznacza dla influencera lub jak jest przedstawiane, robisz ty – róbto, co przynosi ci radość i co działa na twoje zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne. Ahead, hacki, aby objąć miękkie życie na swój własny sposób.

Znajdź czas na odpoczynek

PSA: Odpoczynek jest produktywny. Pranie, praca maile, i zakupy spożywcze mogą poczekać. Zawsze będzie coś wymagającego

ng uwagę lub sprawdzić swoją listę rzeczy do zrobienia, ale twój umysł i ciało nie są zbudowane tak, aby działać na pusto. Kiedy poświęcasz czas na odłączenie zasilania, bycie spokojnym i zrelaksowanie się, nie tylko opłaca się to dla twojego zdrowia psychicznego, ale także dla twojej kreatywności, produktywności i nastroju. Aby mieć pewność, że zmieścisz się w swoim R&R, zaplanuj swoje przerwy i traktuj je jako obowiązkowe spotkania, tak jak w przypadku badań lekarskich czy spotkań w pracy.

Radzenie sobie ze

stresem

Kluczowym elementem przejścia na miękki styl życia jest wyeliminowanie stresu z równania (wiem, wydaje się to niemożliwe). Ponieważ, jak wszyscy możemy zaświadczyć, reakcja “walcz lub uciekaj” wywołana stresem sieje spustoszenie w naszym samopoczuciu, często prowadząc do migren, problemów trawiennych i niepokoju. Każdy z nas inaczej radzi sobie ze stresem, więc może to wymagać eksperymentowania z różnymi technikami jego redukcji. Niektóre sprawdzone metody? Terapia, medytacja, praca z oddechem, spacery i uzyskanie optymalnej ilości snu.

Wyznaczaj

granice

Niezależnie od tego, czy mówimy o pracy, związkach czy seksie, wyznaczanie granic jest niezbędne do utrzymania równowagi w życiu i dbania o zdrowie psychiczne. Po pierwsze: naucz się wygodnie mówić “nie”. Jeśli jesteś osobą lubiącą ludzi (tak samo) i słowo to nie istnieje w twoim słowniku, pamiętaj, że mówiąc zawsze “tak”, odwracasz się również od rzeczy, które są dla ciebie ważne – czy to czasu wolnego, czy szacunku. Zamiast tego honoruj swoje potrzeby i pragnienia, będąc otwartym i jasno komunikując, co jest, a co nie jest w porządku w twojej książce, zwłaszcza w odniesieniu do tego, jak chcesz być traktowany. Wynik? Będziesz tworzyć zaufanie, sprzyjać zdrowych połączeń i być bardziej doceniane.

Żyj intencjonalnie

Jasne, że posiadanie rutyny zabiera zgadywanie z dnia na dzień, ale kiedy działasz na autopilocie, jak bardzo skupiasz się na chwili obecnej? Pierwszym krokiem w praktykowaniu intencjonalnego życia jest jasne określenie swoich wartości i tego, co jest najlepszą, wyższą, najszczęśliwszą wersją ciebie i twojego życia. Następnie, aktywnie pracuj w ich kierunku.

Jednym z błędnych przekonań na temat miękkiego życia jest to, że musisz pławić się w pieniądzach, aby w pełni cieszyć się życiem. Raczej, ja jest o byciu celowym w jak ty wydajesz twój ciężką zarobioną kasę i czas (czas jest pieniądze mimo wszystko). Jakie doświadczenia są dla Ciebie ważne i sprawiają, że czujesz się dobrze? Skoncentruj się na nich i idź za nimi.

Nie bój się korzystać z pomocy

Wspólny motyw miękkiego życia przejawiający się w jachtach i zabiegach pielęgnacyjnych widocznych na TikTok? Nie ma narracji “hustle hard”. To jest częściowo dlatego, że miękkie życie sposób życia obejmuje pozwalając sobie być wrażliwe i prosząc o i przyjmując pomoc, kiedy trzeba. Niezależnie od tego, czy masz za dużo na głowie w domu, czy nie możesz nadążyć z terminami w pracy, wszyscy mamy punkty zwrotne. A szukanie pomocy nie jest oznaką słabości, lecz raczej okazją do budowania relacji i uczenia się nowych umiejętności od innych. Jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich.

5 konkretnych wskazówek, jak odzyskać siły po wypaleniu zawodowym