Komentarze Bidena, że “pandemia się skończyła”, szkodzą wysiłkom na rzecz faktycznego zakończenia pandemii

Oświadczenie prezydenta Bidena, że pandemia się skończyła, może sprawić, że jego własna administracja będzie miała coraz większe trudności w walce z COVID-19.

Podczas niedzielnego wywiadu dla 60-minutówki powiedział: “Nadal mamy problem z COVID-em. Wciąż wykonujemy nad nim wiele pracy. Ale pandemia już się skończyła. Jeśli zauważysz, nikt nie nosi masek. Wszyscy wydają się być w całkiem dobrej formie. I tak myślę, że to się zmienia”.

Zaledwie w zeszłym tygodniu dyrektor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że “koniec jest w zasięgu wzroku” dla pandemii COVID-19, chociaż prawie 400 osób umiera każdego dnia z powodu koronawirusa, według CDC.

Ale uwagi prezydenta mogły skomplikować wysiłki jego własnej administracji w celu uzyskania 22,4 miliarda dolarów od Kongresu, aby kontynuować finansowanie walki z COVID. Fundusze te zostałyby wykorzystane na zwiększenie badań i rozwój szczepionek i terapii, aby nadążyć za ciągle ewoluującym wirusem.

Administracja wystąpiła z podobną prośbą wiosną tego roku. Ostrzegano, że bez zgody Kongresu rząd federalny nie będzie w stanie wspierać rozwoju szczepionek, zagrozi darmowym szczepionkom i utrudni globalne wysiłki w zakresie szczepień. Republikanie sprzeciwili się tym wydatkom i finansowanie nigdy nie zostało zatwierdzone.

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku Republikanie szybko wykorzystali słowa prezydenta przeciwko niemu, kwestionując mandaty na szczepionki, które nadal obowiązują w programach finansowanych przez rząd federalny, inne inicjatywy administracji, a nawet jego plan umorzenia do $10,000 kredytów studenckich.

Sen. Marsha Blackburn z Tennessee tweeted, “Biden przyznał ostatniej nocy, że pandemia COVID jest skończona. Innymi słowy, nie ma żadnego ‘trwającego zagrożenia’, które uzasadniałoby jego propozycję rozdawania kredytów studenckich.”

Jego komentarze pozostawiły nawet jego własną partię podzieloną, ponieważ niektórzy Demokraci zgadzają się, że nie jesteśmy już w tej samej sytuacji, w której byliśmy dwa lata temu, i że poruszanie się naprzód jest tym, co jest najlepsze dla narodu.

Inni natomiast szybko zauważyli, że COVID jest nadal bardzo istotnym problemem. Sen. Tim Kaine z Wirginii powiedział ABC News w poniedziałek: “Nie wiem, co miał na myśli – niektórzy ludzie używają ‘pandemii’ lub ‘epidemii’ lub innych zwrotów. A on powiedział, że COVID nie jest skończony, pandemia jest skończona. Ale sposób, w jaki ja na to patrzę, COVID nie jest skończony”.