12 praktyk pielęgnacyjnych, które są całkowicie darmowe

Słowo “self-care” z pewnością ma swój moment, ale koncepcja dbania o swój umysł i ciało nigdzie się nie wybiera. Łatwo dać się pochłonąć pracy, przyjaciołom, związkom i listom rzeczy do zrobienia. Często nasze własne samopoczucie schodzi na dalszy plan. Większość z nas jest bardziej wygodne priorytetem innych ludzi nad sobą. Zapominamy, że dbanie o siebie pomaga nam znaleźć się w lepszym stanie, aby zapewnić innym ludziom w naszym życiu. Nie możemy być najlepszymi wersjami samych siebie, jeśli nie praktykujemy regularnej samoopieki i nie dbamy o własne potrzeby.

Ale samoopieka wygląda inaczej dla każdego. To, co sprawia, że czuję się dobrze, może nie być tak relaksujące dla Ciebie i odwrotnie. Wspaniałą rzeczą w rosnącym szumie wokół różnych metod samoopieki jest to, że naprawdę nie brakuje opcji. Potencjalnym minusem jest to, że wiele z tych opcji wiąże się z ceną (patrząc na ciebie, drogie sole do kąpieli i świece). Aby pomóc nam wszystkim dodać trochę samoopieki do naszego życia bez rozbijania banku, dogoniłam Morgana Raphaela, twórcę Self-Care Society. Czytaj dalej, aby poznać 12 praktyk samoopieki, które możesz rozpocząć już dziś (i żadna z nich nie wymaga karty kredytowej).

Morgan Raphael

ZAŁOŻYCIELKA SPOŁECZEŃSTWA SAMOOPIEKI

Morgan jest blogerem wellness, przedsiębiorcą i twórcą Self-Care Society, społeczności i zasobów dla kobiet, aby nadać priorytet ich zdrowiu psychicznemu.

1. Rozpocznij codzienną praktykę dziennikarską

Istnieje tak wiele wspaniałych opcji tam, jeśli chodzi o codzienny dziennik z podpowiedziami, afirmacjami i cytatami. Morgan ma swoją własną wersję (którą uwielbiam i gorąco polecam), ale może być równie wpływowa, aby po prostu przyłożyć pióro do papieru na własną rękę. Wyznacz sobie kilka minut na początku lub na końcu dnia, aby zrobić “zrzut mózgu” i uwolnić te emocje, które w przeciwnym razie mogą pozostać zamknięte w twojej głowie.

2. Zrób codzienną listę wdzięczności

Praktykowanie wdzięczności jest ogromne, jeśli chodzi o manifestowanie więcej dobrych rzeczy w Twoim życiu i jest niezwykle korzystną metodą samoopieki, która nie kosztuje absolutnie nic. Zacznij od sporządzenia listy trzech do pięciu różnych rzeczy, za które jesteś wdzięczny każdego dnia. Ale nie bazgraj tylko po podstawowych rzeczach – poświęć czas, aby docenić każdą rzecz na swojej liście i dlaczego jesteś za nią wdzięczny. Im więcej wdzięczności będziesz praktykować, tym więcej znajdziesz powodów do wdzięczności.

3. Idź na spacer (bez słuchawek)

Dla mnie spacery są kluczowe. Uwielbiam stąpać na zewnątrz bez celu i bez przewijania. Celowo biorę ten czas dla siebie bez muzyki lub rozproszenia uwagi, więc mogę naprawdę dostroić się do moich myśli i jak się czuję. Będziesz tak zaskoczony niesamowitymi pomysłami, które masz i jasnością, którą zyskujesz, gdy po prostu weźmiesz 5-10 minut, aby odłączyć się, wyjść na zewnątrz i przenieść ciało.

4. Zadzwoń do przyjaciela, który zawsze podnosi twój nastrój

Czy jest ktoś w twoim życiu, kto zawsze wydaje się wiedzieć, co powiedzieć? A może zawsze rozśmieszają cię, nawet gdy jesteś w złym nastroju? Czasami najlepszą formą samoopieki jest świadomość, że potrzebujesz przyjaciela. Nie bierz tych przyjaźni za pewnik i nie wahaj się oprzeć na ludziach w swoim życiu, kiedy ich potrzebujesz. Wygospodaruj trochę czasu w swoim pracowitym tygodniu, aby połączyć się z przyjacielem, członkiem rodziny lub współpracownikiem, który poprawi ci nastrój. Bonus: Poświęcenie tego czasu dla siebie pomoże Ci być tą osobą również dla kogoś innego.

5. Napisz listę swoich osiągnięć i celów

Dlaczego nie robimy tego częściej? Ustalanie celów jest dla mnie ogromne, ale tak samo jest z uznaniem tego, co osiągnęłam. Jeśli kiedykolwiek czujesz się zdołowany z powodu czegoś w swoim życiu lub porównujesz się z innymi ludźmi, poświęć chwilę, aby wymienić wszystko, co osiągnąłeś (zarówno duże, jak i małe), i trzymaj się tej listy, aby wrócić do niej następnym razem, gdy będziesz kwestionować siebie. Wszyscy świętujmy nasze zwycięstwa trochę bardziej.

6. Oddaj 10 przedmiotów, których już nie potrzebujesz

Witaj, Marie Kondo! Przeprowadzając się dziewięć razy w ciągu ostatnich 10 lat, powiedzmy, że doprowadziłam sztukę porządkowania do perfekcji. Nie mam problemu z pożegnaniem się z przedmiotami, które wiem, że już mi nie służą. Niezależnie od tego, czy oznacza to bluzkę z Zary, którą kupiłaś trzy lata temu i nigdy nie nosiłaś, czy też stary stos książek zbierających kurz pod twoim łóżkiem, nigdy nie lekceważ potęgi prostego uwolnienia rzeczy, których nie potrzebujesz w swoim życiu, a także punktów bonusowych, jeśli dasz je komuś, kto je potrzebuje.

7. Oddaj się książce, filmowi lub programowi telewizyjnemu, który sprawia, że czujesz się dobrze

Czy spędziłeś swoją niedzielę leżał przed telewizorem oglądając stare romansów, a następnie poczucie winy o swoim braku wydajności? Wyrzuć z siebie poczucie winy! Oglądanie telewizji całkowicie liczy się jako dbanie o siebie, a zatracenie się w dobrym nastroju w serialu lub filmie może być świetnym sposobem na wyłączenie się na trochę i naładowanie baterii. Dla mnie książki są najlepszym sposobem dbania o siebie, ponieważ jest to jedna rzecz, o której wiem, że nie będę wielozadaniowa (przewijanie) podczas. Sprawdź te 20 nowych książek, aby dodać do swojej półki ASAP.

8. Rozciągnij swoje nogi na ścianie

Robię to przez co najmniej 10 minut dziennie, każdego dnia, bez porażki. Legs-up-the-wall jest jednym z najprostszych poz jogi i jest uważany za restorative jogi postawy, które oferują wiele korzyści, takich jak pomoc ciała relaks i zmniejszenie stresu. Aby spróbować samemu, połóż się płasko na plecach z nogami wyciągniętymi prosto do ściany, ustaw czasomierz na 10-20 minut i po prostu się zrelaksuj. Spróbuj medytacji z przewodnikiem, posłuchaj podcastu, a nawet przeczytaj swoją ulubioną książkę, pozwalając ciału być nieruchomym.

9. Posłuchaj ulubionej playlisty lub podcastu

Osobiście, kwitnie na budowanie list odtwarzania na Apple i Spotify, wiedząc tylko, co piosenka muszę usłyszeć dla mojego obecnego nastroju. Czasami jest to piosenka Kygo pump-up, a innym razem jest to ballada break-up, aby uzyskać te łzy. Bez względu na to, jaki masz nastrój, muzyka może całkowicie zapewnić to bardzo potrzebne uwolnienie. Jesteś bardziej fanem podcastów? Wybierz jeden w zależności od nastroju, czy potrzebujesz czegoś lekkiego i zabawnego, czy motywującego. Kliknij tutaj, aby znaleźć podcasty oparte na dowolnym nastroju i kliknij tutaj, aby zobaczyć 10 naszych ulubionych podcastów prowadzonych przez kobiety.

10. Medytuj

Jest to jedna z tych praktyk samoopieki, która dla każdego wygląda inaczej. Ja osobiście preferuję medytację z przewodnikiem, ale wiele osób woli robić swoje medytacje na siedząco lub na leżąco, czytając lub pisząc w dzienniku, albo bez żadnej muzyki lub podpowiedzi. Bez względu na formę medytacji wyboru, istnieje wiele darmowych aplikacji i trackerów, które można pobrać, aby rozpocząć praktykę medytacji, a nawet tylko kilka minut dziennie może być niezwykle korzystne w łagodzeniu stresu.

11. Uporządkuj swoją przestrzeń

Ostatnio, jak tylko mój harmonogram stał się bardziej ruchliwy i zostawiłem mój pokój w bałaganie każdej nocy, zacząłem mieć t

problemy ze snem. Kiedy już wszystko wyprostowałem, moje wzorce snu wróciły do normy. Przypadek? Być może, ale bałagan w twojej przestrzeni bezpośrednio koreluje z bałaganem w umyśle. Czystość twój dom naprawdę wpływa twój headspace, i ty powinieneś zawsze cel utrzymywać twój dom ten sam ty chciałbyś je patrzeć dla gości (ponieważ jeżeli goście mogą cieszyć się je w tip-top kształcie, dlaczego no powinien ty?). Poświęć 15 minut przed snem, aby odłożyć pranie, wytrzeć lady i zrobić naczynia.

12. Detoks swoich mediów społecznościowych

Tak, media społecznościowe mogą być świetnym miejscem do odkrywania nowych ludzi, marek i produktów lub do nadrabiania zaległości z przyjaciółmi i rodziną. Ale możemy również wchłonąć negatywne treści lub złapać się w pułapki porównania i czuć się źle o sobie z social media scroll. Poświęć czas na regularne przeglądanie swoich kont i wyciszanie lub unfollow każdego, kogo energia Ci nie służy. Twoim celem powinno być uczynienie mediów społecznościowych miejscem, które dostarcza ci jedynie radości i inspiracji, a nie porównań i negatywności.

Następne działanie związane z dbaniem o siebie, którego powinieneś spróbować w

oparciu o swój znak zodiaku