Zmagasz się z utratą wagi, ale nie wiesz dlaczego? Oto pięć możliwych przyczyn

“To proste” – mówią. “Wystarczy dobrze się odżywiać i ćwiczyć!”. To odwieczna formuła odchudzania, ale wszyscy wiemy lepiej: Utrata wagi nie jest tak czarno-biała i nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Utrzymanie zdrowej diety i spędzanie czasu na siłowni to tylko dwa z wielu czynników, które odgrywają rolę w wadze. I, spójrzmy prawdzie w oczy: Niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć, aby poprawić swój ogólny stan zdrowia, poczuć się bardziej w zgodzie ze sobą i swoim ciałem, czy zmieścić się w swoją starą parę chudych dżinsów (bez względu na to, co mówi Gen Z!), utrata wagi może być walką, nawet jeśli robisz wszystko “jak należy”. Więc co daje? Aby przejść do sedna sprawy, poprosiłam Andi Lew, certyfikowanego trenera żywności, stylu życia i wellness oraz autorkę książki Connected: A Paradigm Shift in How We View Health, aby wypowiedziała się na temat podstawowych przyczyn, które mogą utrudniać Twoje wysiłki związane z utratą wagi.

BTW, celem tego artykułu nie jest, aby uwierzyć, że utrata wagi musi być celem (nie jest) lub że trzeba obsesję na temat tych czynników lub inaczej będziesz przybierać na wadze (nie będzie). Zamiast tego, ten artykuł ma na celu pokazanie Ci, że kłopoty z utratą wagi nie mają absolutnie nic wspólnego z Twoją siłą woli, lenistwem czy wartością. Jeśli utrata wagi jest twoim celem i czujesz, że nie ma nadziei, czytaj dalej, aby poznać pięć otwierających oczy niedopatrzeń, na które należy uważać.

Andi Lew

Certyfikowany Trener Żywności, Stylu Życia i Wellness

Andi Lew to pochodząca z Australii, wiodąca ekspertka w dziedzinie wellness i autorka bestsellerów z dziewięcioma książkami i 30-letnim doświadczeniem w nauczaniu naturalnego zdrowia.

1. Sięgasz po żywność, którą uważasz za zdrową, ale tak naprawdę nią nie jest

Wejdź do dowolnego sklepu spożywczego, a spotkasz się z etykietami, na których widnieją napisy “całkowicie naturalne”, “bezglutenowe” i “niskotłuszczowe” (mogłabym tak wymieniać dalej). Słowo do mądrych: Te buzzwords nie dają całego obrazu. “Wiele oświadczeń zdrowotnych jest umieszczanych na opakowaniach, aby sprzedać ci produkty”, powiedział Lew. “Na przykład, bezglutenowe lub niskotłuszczowe pakowane towary często mają dodany cukier, oleje i sód, więc uważnie czytaj fakty żywieniowe”.

Ponadto, te pakowane (AKA przetworzone) imposter zdrowia żywności są puste składników odżywczych. “Przetworzona żywność została pozbawiona swoich witamin i minerałów, więc kończysz się przejadaniem, ponieważ nigdy nie jesteś zadowolony na poziomie odżywczym” – powiedział Lew. “Są one zwykle pakowane z cukrem, który jest uzależniający i tworzy stan zapalny jelit i kwaśne środowisko. Obcięcie lub wyeliminowanie tych pokarmów pomoże organizmowi regulować się”. Bottom line: Zamień żywność noszącą halo zdrowia z całą żywnością (czytaj: żywność, która istnieje w naturze i którą znajdziesz w zewnętrznym obwodzie sklepu) lub sprawdź etykiety żywieniowe i upewnij się, że to wszystkie składniki, które rozpoznajesz.

2. Nie otrzymujesz wystarczającej ilości wartości odżywczych

Pomiędzy syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy, rafinowanymi olejami i cukrami oraz tłuszczami trans znajdującymi się w dzisiejszej przetworzonej żywności, nic dziwnego, że ponad 90% Amerykanów nie otrzymuje w swojej diecie wystarczającej ilości witamin i minerałów, takich jak magnez, wapń oraz witaminy A, D, E i C. “Zła dieta w połączeniu z emocjonalnymi lub chemicznymi stresorami często skutkuje zespołem nieszczelnego jelita” – wyjaśnia Lew. Innymi słowy, jeśli nie masz zdrowych jelit, nie mogą one prawidłowo wchłaniać składników odżywczych. Dobra wiadomość? Możesz poprawićr zdrowie jelit, pozostając nawodnionym, spożywając całe, nieprzetworzone i bogate w błonnik pokarmy, zarządzając stresem i łapiąc jakościowe Zzzs.

Następnie nie dostarczasz organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych, ponieważ spożywasz zbyt mało pokarmów lub ograniczasz ich ilość, dzięki temu, że kultura dietetyczna uwarunkowała nas do myślenia, że musimy jeść mniej, aby schudnąć. Ale jedzenie zbyt mało może mieć odwrotny skutek, drastycznie spowalniając twój metabolizm i powodując zmiany hormonalne (więcej o tym za chwilę). Zamiast tego upewnij się, że jesz wystarczająco dużo, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość witamin i minerałów. (Jeśli doświadczasz takich objawów jak ospałość, wypadanie włosów, drażliwość lub uczucie zimna przez cały czas, mogą to być oznaki, że nie jesz wystarczająco dużo). Rozważ wykonanie badania krwi, aby sprawdzić poziom składników odżywczych, jedz tęczę, wybieraj lokalnie uprawiane i organiczne źródła żywności, kiedy to możliwe, i słuchaj sygnałów głodu swojego ciała i jedz zawsze, kiedy jesteś głodny.

3. Nie traktujesz snu jako priorytetu

Holistyczne podejście do wellness obejmuje więcej niż tylko odżywianie i ćwiczenia. Lew podkreślił wpływ snu i stresu na utrzymanie zdrowej wagi. “Kiedy nie otrzymujemy wysokiej jakości snu – ze względu na stres lub stres środowiskowy, taki jak niebieskie światło emitowane przez telefony – uwalniamy hormony stresu zwane adrenaliną i kortyzolem, które spowalniają zdolność naszego organizmu do samoleczenia i funkcjonowania” – powiedziała.

Czy zauważyłeś kiedyś, jak sięgasz po śmieciowe jedzenie, gdy jesteś zestresowany lub masz mało snu? To nie przypadek. Badania wykazały, że osoby pozbawione snu mają tendencję do wybierania żywności o wysokiej zawartości cukru i tłuszczów trans, aby zrekompensować sobie brak energii. Co więcej, niewystarczająca ilość lub jakość snu jest związana z większym głodem i wielkością porcji oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną. Z drugiej strony, budzenie się po właściwej stronie łóżka może pomóc Ci w dokonywaniu zdrowszych wyborów żywieniowych i poczuć się bardziej zmotywowanym do ruchu. Podsumuj więc swoje nawyki związane ze snem i zobacz, gdzie możesz dokonać ulepszeń. Czy potrafisz ustalić realistyczny i spójny harmonogram snu? Możesz też rozważyć pożegnanie się z popołudniowym pick-me-upem i ulubioną nocną kawą lub zapalić świecę, słuchając delikatnej muzyki, aby złagodzić stres i zrelaksować się. Pobierz swój piękny sen na i po prostu może dostać się nad garbem w swojej podróży utraty wagi.

4. Masz zaburzenia równowagi hormonalnej

Bądźmy szczerzy: Wiele razy czuje się, jakby nasze hormony miały własny umysł, ale zdrowie hormonów jest krytyczne. Hormony ułatwiają prawie każdy proces w organizmie, w tym metabolizm, głód i pełnię. Ponieważ hormony odgrywają rolę w naszym apetycie, niektóre wpływają na naszą wagę (patrząc na ciebie, insulino, leptyno i kortyzolu). A kiedy nie są one w porządku (witaj, zmęczenie, zachcianki cukrowe, odporność na utratę wagi, stres), nie można zaprzeczyć ich skutkom. “Brak równowagi hormonów, takich jak nadmiar kortyzolu, może sprawić, że organizm przejdzie w tryb walki lub ucieczki i wywoła produkcję komórek tłuszczowych, co spowoduje spadek metabolizmu w sposób adaptacyjny dla organizmu do przechowywania żywności do późniejszego wykorzystania” – stwierdził Lew.

Jak więc osiągnąć właściwą równowagę hormonalną? Tackle stres z medytacji i jogi, złom przetworzonej żywności i rafinowanych węglowodanów i cukrów (dźwięk znajomy?), przejdź do ćwiczeń, które lubisz i które stabilizują kortyzolu (Pilates, anyone?), i dostać dobry sen na reg. Jeśli nadal nie jesteś ab

le, aby uderzyć reset na swoich hormonach, Lew zasugerował zaplanowanie ogólnej kontroli i pracy z lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia, aby zająć się wszelkimi podstawowymi warunkami zdrowotnymi lub zaburzeniami równowagi hormonalnej, które możesz mieć.

5. Masz przewlekły

stan zapalny

Więcej niż tylko główny buzzword w przestrzeni zdrowia i wellness, zapalenie jest wspólnym mianownikiem większości chorób przewlekłych i ma duży wpływ na wagę; ze zwiększonym stanem zapalnym przychodzi więcej przy

rostu masy ciała.

“Jeśli regularnie spożywasz zapalne pokarmy, takie jak cukier, alkohol i rafinowane węglowodany lub przetworzoną żywność, tworzysz toksyczne środowisko w organizmie, który nie ma zdolności do trawienia, wchłaniania i wydalania wartości odżywczych” – potwierdziła Lew. Zwróciła również uwagę na to, że nietolerancje pokarmowe mogą być źródłem stanu zapalnego, więc zwróć uwagę na wspólne objawy, takie jak gazy, wzdęcia, zaparcia lub biegunki i poszukaj naturopaty, aby przetestować pokarmy, na które możesz reagować.

Więc jeśli sprawdzasz wszystkie pola utraty wagi i nie masz nic do pokazania, winny może być stan zapalny. Podczas gdy pozbycie się winowajcy przybierania na wadze nie nastąpi z dnia na dzień, możesz zacząć od zrezygnowania z przetworzonych pokarmów, ładując się w przeciwzapalne produkty i tłuszcze (myśl: zielenina, jagody i łosoś), a także biorąc gorące spacery z dziewczyną, aby wprawić swoje ciało w ruch.

10 mitów na temat utraty wagi według zarejestrowanego dietetyka