Szkoły na Florydzie zbierały dane o menstruacji uczennic-sportowców – i to budzi obawy o prywatność

Ocena fizyczna studenta-sportowca zawierająca dane o zdrowiu reprodukcyjnym studenta przyciągnęła krytykę rodziców i obrońców na początku tego tygodnia, kiedy stało się jasne, że oprogramowanie użyte do zbierania informacji nie było jednym z gwarantowanych do ochrony prywatności studenta – szczególnie w następstwie Roe v Wade zostało obalone.

Formularz oceny fizycznej (dostępny online), który według Palm Beach Post był używany przez szkoły na Florydzie przez kilka lat, zawierał opcjonalne pytania dotyczące menstruacji, które są, ogólnie rzecz biorąc, pytaniami, jakie mogą zadać lekarze i dostawcy usług medycznych: “Kiedy miałaś pierwszą miesiączkę? Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę? Ile czasu upływa zazwyczaj od rozpoczęcia jednej miesiączki do rozpoczęcia kolejnej? Ile miałaś okresów w ciągu ostatniego roku? Jaki był najdłuższy czas między miesiączkami w ostatnim roku?”.

Problemem dla rodziców w Palm Beach County School District było jednak to, że informacje te miały być udostępniane bezpośrednio szkołom za pośrednictwem oprogramowania Aktivate – start-upu współzałożonego przez byłego dyrektora generalnego AOL Jona Millera, który podpisał z powiatem trzyletnią umowę licencyjną.

Trenerzy i rodzice mieli kilka krytycznych uwag na temat oprogramowania i jego wpływu na dostępność dla uczniów-sportowców (szczególnie tych w społecznościach marginalizowanych), jak również dodatkowe przeszkody w porównaniu z poprzednimi metodami zwracania papierowej roboty kwalifikacyjnej, według Palm Beach Post.

Jednak ta dodatkowa kwestia danych o menstruacji sprawiła, że rodzice obawiali się również o długo- i krótkoterminową prywatność swoich dzieci – zwłaszcza, że Floryda jest stanem, który zakazuje aborcji po 15 tygodniach, czyli w okresie, w którym wiele osób nawet nie wie, że jest w ciąży (zwłaszcza jeśli ma nieregularne miesiączki).

Hesky Kutscher, dyrektor generalny Aktivate, przemawiał na spotkaniu rady szkolnej w sierpniu, aby zapewnić rodziców, że ich usługa priorytetowo traktuje prywatność i oferuje “wysokie bezpieczeństwo i wysoką prywatność dla wszystkich informacji, które są umieszczone w naszym systemie – o wiele większe bezpieczeństwo, przy okazji, niż papier.” what happens during menstrual cycle Related story Co dzieje się z Twoim ciałem każdego dnia cyklu menstruacyjnego

Jednakże, cyfryzacja tych danych jest również sprzeczna z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), że formularze zawierające historię choroby i dane z badań nie powinny być udostępniane bezpośrednio szkołom ze względu na prywatność pacjentów. Zamiast tego, zaleca się, aby niezbędne informacje – czy uczeń-sportowiec jest zdrowy i kwalifikuje się do uprawiania sportu – były udostępniane bez oferowania całości swoich chronionych przez HIPAA informacji zdrowotnych usługom zewnętrznym.

Rodzice nie są przesadzone, jeśli widzą kompilacji informacji, jak to jako czerwona flaga lub chcą więcej zaangażowania do prywatności, jak Will Owen, Surveillance Technology Oversight Project (STOP) dyrektor komunikacji powiedział SheKnows przez e-mail. W końcu istnieją udokumentowane przypadki firm technologicznych współpracujących z policją, aby kryminalizować ludzi, którzy są w ciąży, poronili lub w inny sposób próbują poruszać się po drakońskich barierach post-Roe do opieki zdrowotnej.

“Kwestionariusze Florydy dotyczące cykli menstruacyjnych studentów-sportowców były na początku inwazyjne, mizoginiczne i transfobiczne. Ale po przerażających atakach gubernatora DeSantisa na młodzież transseksualną i 15-tygodniowym zakazie aborcji na Florydzie, są one tykającą bombą zegarową. Post-Roe, organy ścigania mogą wykorzystać całą amerykańską infrastrukturę nadzoru do śledzenia osób w ciąży, gdzie aborcja została skryminalizowana” – powiedział Owen. “Aktivate, który nie podlega HIPAA, wprowadza kolejne repozytorium wrażliwych danych o zdrowiu reprodukcyjnym, które może zostać wezwane w każdej chwili. Widzieliśmy już, jak chętne są strony trzecie do zmowy z policją w kryminalizacji osób w ciąży, jak w przypadku Mety w Nebrasce. Nie ma powodu, by sądzić, że Aktivate zachowa się inaczej”.

W czwartek okręg szkolny ogłosił, że usłyszał te obawy i dotarł do Florida High School Athletic Association, aby zmienić formularz, aby usunąć te opcjonalne pytania i, jak rzecznik okręgu powiedział NBC News, będą “nadal badać inne opcje, takie jak lobbowanie za zmianami w tym formularzu i / lub ograniczenie informacji dostarczanych do szkół wyłącznie do zatwierdzenia lub odrzucenia przez lekarza zwolnienia lekarskiego ucznia-sportowca.”

Ponieważ ochrona prywatności i dostęp do reprodukcyjnej opieki zdrowotnej nadal różnią się w zależności od stanu, w którym mieszkasz po-Roe, ważniejsze niż kiedykolwiek jest to, że rodzice czują się upoważnieni do wypowiadania się i ochrony danych zdrowotnych swoich dzieci i nastolatków, a ostatecznie ich prywatności.

Zanim pójdziesz, sprawdź historie gwiazd, które miały aborcję i podzieliły się swoimi historiami:

celebrity abortion stories