Rzucenie palenia przed osiągnięciem tego wieku może sprawić, że ryzyko zdrowotne będzie porównywalne do osób, które nigdy nie paliły

Czy jesteś palaczem papierosów w wieku poniżej 35 lat? Jeśli rzucisz teraz palenie, Twoje ryzyko zdrowotne może być porównywalne z ryzykiem kogoś, kto nigdy nie palił – sugerują nowe badania.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym JAMA Network Open przeanalizowano korzyści płynące z zaprzestania palenia wśród 551 000 dorosłych mieszkańców USA. Wśród uczestników badania byli obecni i byli palacze oraz osoby “nigdy nie palące”, czyli takie, które wypaliły w życiu mniej niż 100 papierosów. Podczas analizy danych badacze uwzględnili rasę, wiek, pochodzenie etniczne i płeć uczestników.

Stwierdzili, że rzucenie palenia wiązało się ze “zmniejszeniem nadmiernej śmiertelności” w porównaniu z kontynuacją palenia. “Wśród mężczyzn i kobiet z różnych grup rasowych i etnicznych aktualne palenie było związane z co najmniej dwukrotnie wyższą śmiertelnością z wszystkich przyczyn niż niepalenie” – napisał zespół.

Co ciekawe, badacze odnotowali również “większe zmniejszenie” nadwyżki śmiertelności wśród osób, które przestały palić na wcześniejszym etapie życia. W szczególności u byłych palaczy, którzy rzucili palenie przed 35. rokiem życia, śmiertelność była bardzo podobna do śmiertelności osób nigdy niepalących.

Ci, którzy rzucili palenie przed 45 rokiem życia, również wykazywali mniejszą śmiertelność w porównaniu z obecnymi palaczami. Jednak ich śmiertelność była nadal zauważalnie wyższa (21%) niż osób niepalących. Ditto z osobami, które rzuciły palenie między 45 a 64 rokiem życia, których wskaźniki były ogólnie zmniejszone, ale o 47 procent wyższe niż osób niepalących.

“Od dawna wiadomo, że im wcześniej palacz rzuci palenie, tym lepiej” – napisał w komentarzu do badania John P. Pierce, emerytowany profesor University of California w San Diego. “Jednak obecnie możliwe jest bardziej szczegółowe określenie wieku, w którym palacz rzuca palenie. … Pracownicy służby zdrowia i kampanie zdrowia publicznego mogą uwzględnić ten docelowy wiek rzucania palenia w swoich wysiłkach mających na celu motywowanie młodych palaczy do podjęcia próby rzucenia palenia.” INGLEWOOD, CALIFORNIA - MARCH 02: Phoebe Bridgers attends Billboard Women in Music 2022 at YouTube Theater on March 02, 2022 in Inglewood, California. (Photo by Emma McIntyre/Getty Images for Billboard) Related story Phoebe Bridgers Opened Up About Her ‘Super Safe’ Abortion: ‘Don’t Let Anybody Freak You Out’

Pierce dodał, że jest to “trzecie duże badanie kohortowe”, w którym wyciągnięto takie wnioski dotyczące byłych palaczy, którzy rzucili palenie przed ukończeniem 35 roku życia.

Palenie papierosów jest związane z poważnymi chorobami, takimi jak rak płuc, choroby serca i cukrzyca. Jest to główna przyczyna możliwych do uniknięcia chorób, śmierci i niepełnosprawności w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo dziesięcioleci badań i kampanii reklamowych na temat zagrożeń dla zdrowia, według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) 34 miliony dorosłych Amerykanów nadal regularnie pali. Około 16 milionów Amerykanów żyje z chorobami związanymi z paleniem.

Żeby było całkowicie jasne, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Ma ono niezaprzeczalne korzyści zdrowotne niezależnie od wieku. Według badań JAMA, osoby, które rzuciły palenie w wieku w wieku 45 i 64 lat nadal widziały, że ich nadmierna śmiertelność stała się “znacząco odwrócona” w porównaniu z obecnymi palaczami. Tak więc, jeśli myślałeś o rzuceniu palenia, uznaj to za znak.

Zanim pójdziesz, sprawdź nasze ulubione cytaty inspirujące pozytywne nastawienie do jedzenia i ciała:

Powerful-quotes-inspire-healthy-attitudes-food