Nowa technologia ułatwia zarządzanie cukrzycą

Zarządzanie cukrzycą może być skomplikowane, frustrujące i przytłaczające. Nie można od tego odpocząć.

Chociaż cukrzyca jest wyzwaniem, zarządzanie nią staje się łatwiejsze, ponieważ dostępne są nowe leki i metody sprawdzania poziomu glukozy we krwi (zwanej również cukrem we krwi). Niezależnie od tego, czy masz cukrzycę typu 1 i jesteś na insulinie, czy masz cukrzycę typu 2 i potrzebujesz insuliny, znajomość swoich numerów glukozy we krwi jest kluczem do utrzymania zdrowia. Nawet jeśli nie jesteś na insulinie, sprawdzanie poziomu glukozy we krwi jest ważne.

Glukoza we krwi odnosi się do glukozy lub cukru krążącego we krwi. Hormon insulina, produkowany przez trzustkę, wspomaga przemieszczanie glukozy do komórek w celu uzyskania energii.

Najpopularniejszą metodą sprawdzania poziomu glukozy we krwi jest monitor glukozy, który wymaga pobrania z palca kropli krwi w celu zmierzenia aktualnego poziomu glukozy we krwi. Używanie glukometru było kluczowe w pomaganiu ludziom w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru żywności, ćwiczeń fizycznych i przyjmowania leków, zwłaszcza insuliny.

Jednak nowsza, zaawansowana technologia zmienia zasady sprawdzania poziomu glukozy we krwi. Obecnie mamy do dyspozycji opcję ciągłego monitorowania stężenia glukozy we krwi (CGM), która pozwala na śledzenie stężenia glukozy we krwi przez cały dzień i noc, co pozwala na szybkie kontrole nawet co 5 minut. Osoby chore na cukrzycę nazywają swój CGM “zmieniaczem gry”, ponieważ poziom A1c spada, a hipoglikemii można uniknąć dzięki ściślejszej, bezpieczniejszej kontroli poziomu glukozy we krwi. Czujnik może ustawić alarm, aby powiadomić użytkownika o hipoglikemii lub hiperglikemii lub gdy stężenie glukozy we krwi jest poza zakresem.

Jak działają urządzenia CGM

Aplikator bezboleśnie wprowadza mały, dyskretny czujnik, który podłącza się pod skórę ramienia lub brzucha.

Czujnik w sposób ciągły mierzy poziom glukozy.

Dane o stężeniu glukozy we krwi są przesyłane za pośrednictwem nadajnika sensora do telefonu lub czytnika, który wyświetla dane w czasie rzeczywistym. Dane z przeszłości są dostępne w celu porównania z danymi bieżącymi. Dane mogą być udostępniane dostawcy usług medycznych lub innym osobom. Możliwość udostępniania danych jest szczególnie dobra w przypadku dzieci na insulinie, które mają cukrzycę typu 1.

Czujniki wymienia się po 10 do 14 dniach w zależności od marki.

Niektóre marki mogą być używane razem z pompami insulinowymi.

Jak kupić urządzenie?

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub zespołem opieki diabetologicznej o nabyciu CGM. Możliwe, że będziesz mógł wypróbować próbkę, aby sprawdzić, czy czujesz się komfortowo korzystając z systemu. Zazwyczaj wymagana jest recepta od lekarza. Należy również sprawdzić swój plan ubezpieczeniowy w celu określenia pokrycia. Plany komercyjne i Medicare zapewniają pokrycie. Twój plan może wymagać dopłaty.

W jaki sposób CGM pomaga?

CGM dostarcza danych w czasie rzeczywistym, pokazując kierunek i tempo zmian stężenia glukozy, mierząc wpływ…

  • Pokarmu: Węglowodany mogą powodować szybki skok BG. Posiadanie CGM pomaga użytkownikowi rozpoznać pokarmy, które powodują skok glukozy we krwi. Na przykład, ludzie często widzą gwałtowny wzrost po zjedzeniu ryżu lub deseru. CGM pomaga użytkownikowi w rozeznaniu, jakie pokarmy należy ograniczyć i/lub jak zarządzać insuliną.
  • Aktywność fizyczna: Ćwiczenia zużywają krążącą we krwi glukozę. GCM dostarcza ważnych informacji zwrotnych dla sportowców na temat insuliny i pomaga ludziom zrozumieć pozytywną rolę, jaką aktywność fizyczna odgrywa w obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Ponieważ dane są podawane w czasie rzeczywistym, można sprawdzić stężenie glukozy przed spacerem i po spacerze oraz zobaczyć, jak ćwiczenia fizyczne mogą obniżyć stężenie glukozy.
  • Stres: Stres, przewlekły lub przejściowy, może podnieść poziom glukozy we krwi. Zarządzanie stresem jest ważnym czynnikiemr w utrzymaniu zdrowego poziomu.
  • Choroba: Podnosi BG, a znajomość liczb pomaga w dostosowaniu insuliny.

Posiadanie danych z CGM daje Ci siłę do podejmowania zdrowych decyzji, które w przeszłości mogły zostać przeoczone. Znajomość poziomu glukozy we krwi jest kluczem do dobrego samopoczucia i zmniejszenia innych zagrożeń dla zdrowia.

Wskazówka dotycząca zarządzania węglowodanami

Pokarmy węglowodanowe trawią się szybciej niż białkowe czy tłuszczowe. Podczas posiłku najpierw zjedz białko i tłuszcze, a następnie pokarmy węglowodanowe. Spowalnia to trawienie węglowodanów i zapobiega wzrostowi poziomu glukozy we krwi.