Masz koniec lata? Oto 10 sposobów na poprawienie nastroju tej jesieni

Ważne PSA: Twoje ciało potrzebuje różnych rzeczy w różnych porach roku. Jeśli chodzi o poprawę nastroju, dzień na plaży, nowa para sandałów lub dzbanek pikantnej margarity z dziewczynami nie zadziała w listopadzie tak, jak w lipcu – to, co działa w lecie, może nie sprawić, że będziesz szczęśliwa jesienią i zimą. Ponadto, poprawa nastroju nie zawsze jest tak prosta, jak kupienie PSL lub ładnej pary butów. Ważne jest, aby od czasu do czasu dostosować całą swoją rutynę dbania o siebie, tak abyś była jak najbardziej szczęśliwa i zdrowa wraz ze zmianą pór roku.

Szczęście jest najważniejszą częścią zdrowia do priorytetu, więc przynoszę ci dziesięć zmian, aby zacząć robić teraz, aby utrzymać swój nastrój podniesiony jak najwięcej przez zimniejsze miesiące. Czytaj dalej, jak przekształcić swoją rutynę zdrowia psychicznego przygotować się do najszczęśliwszego sezonu kiedykolwiek.

1. Dodaj naturę do swojej rutyny i skup się na swoich zmysłach

Wiesz już, że coraz na zewnątrz jest dobre dla Ciebie (jesteśmy przeznaczone do bycia w naturze), i to obejmuje bycie dobre dla twojego nastroju zbyt. Zwłaszcza, że liście zaczynają się zmieniać, coraz na zewnątrz jest nie tylko zdrowe praktyki, ale także przyjemne: Widoki są nie do pobicia, a pogoda jest idealna (nie ma już powrotu do domu oblanego potem jak w miesiącach letnich). Chociaż przebywanie na zewnątrz w jakikolwiek sposób jest dla Ciebie dobre, rozważ pozostawienie słuchawek AirPods w domu i zaczerpnięcie dźwięków natury. Badania wykazały, że na nasz nastrój wpływa to, co odbieramy za pomocą naszych zmysłów – to, co słyszymy, wąchamy, smakujemy, widzimy i dotykamy, może wpływać na nas emocjonalnie. Zwróć uwagę nie tylko na to, co widzisz, ale także na to, co słyszysz, czujesz i czujesz: chrzęst liści, ćwierkanie ptaków i świeży zapach lasu. Spróbuj zmysłowego spaceru, wędrówki lub przejażdżki rowerowej, aby uzyskać natychmiastowy wzrost nastroju.

2. Wyznacz sobie nowy cel

Gorąca wiadomość: Postanowienia jesienne są lepsze niż postanowienia noworoczne. Pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem i jesień oznaczała nowe przybory szkolne i zupełnie inną klasę? A może pamiętasz, jak wracałeś do college’u z nowymi celami dotyczącymi poznania nowych przyjaciół lub zaliczenia zajęć. Nawet jeśli jesień nie oznacza już nowego roku szkolnego, nadal możesz odtworzyć poczucie nowości i obietnicy. Zastanów się, kim chcesz być w tym roku i co musisz zrobić, aby to osiągnąć. Upewnij się, że jesteś konkretny: Medytowanie przez pięć minut każdego dnia lub gotowanie każdej nocy w tygodniu roboczym będzie znacznie bardziej osiągalne niż tylko medytowanie lub gotowanie częściej. Praca w kierunku czegoś może pomóc zwiększyć swój nastrój w krótkim okresie, podczas gdy osiągnięcie celów, które są dla ciebie ważne, może pomóc uczynić cię szczęśliwszym w dłuższej perspektywie.

3. Dostosuj swoją rutynę ćwiczeń

Więc pogoda się zmienia, przełączasz się z mrożonej kawy na PSLs, a masz o wiele mniej energii niż w okresie letnim. Zamiast walczyć ze zmianami w sezonie i zmuszać się do pójścia na siłownię, dostosuj swoją rutynę treningową do tego, jak czuje się twoje ciało. Jednym z najlepszych powodów, dla których warto ćwiczyć, jest poprawa nastroju, więc jeśli twoje treningi pozostawiają cię z uczuciem wyczerpania, braku motywacji lub znudzenia, zmień je. Podczas gdy bieganie lub energiczne zajęcia cardio mogą być zabawne i motywujące w słoneczne dni, teraz możesz postrzegać te rodzaje ćwiczeń jako straszny obowiązek, a nie coś, co sprawia przyjemność. Zamień je na długie spacery, aby cieszyć się zmieniającą się pogodą (patrz punkt 1) lub powolne ćwiczenia jogi, jeśli twoje ciało pragnie relaksującego ruchu. Tak, ćwiczeniaogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia służą jako główny czynnik poprawiający nastrój, ale powinny to być ćwiczenia, w których czujesz się dobrze. Zapytaj swoje ciało, co chce i dostosować swoją rutynę treningu odpowiednio.

4. Bądź bardziej świadomy, że korzystasz z promieni słonecznych

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z Sezonowym Zaburzeniem Afektywnym, czy po prostu czujesz się bardziej ospały i przygnębiony w chłodniejszych miesiącach, nasze nastroje często zmieniają się, zaczynając od jesieni. Duża przyczyna sezonowych zmian nastroju ma związek z brakiem światła słonecznego. Według Harvard Health Publishing, mniej światła słonecznego w chłodniejszych miesiącach może wyłączyć rytm okołodobowy, co powoduje, że mózg uwalnia mniej serotoniny (hormonu szczęścia). Wielu z nas mieszka w zimniejszym klimacie, gdzie dni są bardziej pochmurne i spędza więcej czasu w pomieszczeniach, zaczynając od jesieni, więc musimy aktywnie pracować nad tym, aby uzyskać światło słoneczne, aby utrzymać nasz nastrój na wysokim poziomie.

Ponieważ latem słońce nie wymaga wysiłku (witaj, bary na dachu!), celowo dodaj więcej słońca do swojej rutyny wellness w tym sezonie. Weź sweter i wypij poranną kawę na patio lub balkonie, idź na więcej spacerów zamiast ćwiczyć na siłowni lub rozważ lampę do terapii światłem, jeśli twoja okolica jest naprawdę ponura. Jeśli doświadczasz Sezonowego Zaburzenia Afektywnego lub drastycznej zmiany nastroju lub motywacji, ważne jest, aby szukać terapii.

5. Dostosuj środowisko domowe

Mówiąc o zmianach w pogodzie, chłodniejsze temperatury oznaczają, że spędzisz więcej nocy i dni w zamkniętych pomieszczeniach. Więcej czasu w domu może oznaczać więcej niepokoju lub nudy przez cały sezon, co, oczywiście, jest głównym pogromcą nastroju. Aby uniknąć uczucia niepokoju i znudzenia, dostosuj swoje otoczenie domowe do pory roku. Rozrzuć w całym domu przytulne drobiazgi (my stoimy na stanowisku luksusowych koców), unikaj bałaganu tak bardzo jak to możliwe i utrzymuj swój dom w porządku (bałagan może powodować stres), i rozpieszczaj swoje zmysły teksturowanymi akcentami, bogatymi zapachami (patrząc na ciebie, świece z przyprawą dyniową!) i inspirowaną jesienią muzyką grającą w kółko. Zamieniając swój dom w przytulną oazę sprawi, że będziesz podekscytowany pobytem w domu, zamiast się go obawiać.

6. Jedz to, czego pragnie Twoje ciało

Tak jak możesz potrzebować dostosować swoją rutynę ćwiczeń wraz ze zmianą pory roku, możesz również potrzebować zmienić to, co jesz. Zdrowe odżywianie w miesiącach letnich wydaje się łatwiejsze, ponieważ jesteśmy spragnieni lżejszych, chłodniejszych potraw, takich jak smoothie i sałatki. Jednak wraz ze zmianą pogody nie powinieneś zmuszać się do jedzenia smoothie i sałatek, jeśli nie jesteś w nastroju. Zamiast tego, jedz to, czego pragnie Twoje ciało. Przestaw się na ciepłe, uziemiające potrawy, takie jak gulasze czy zupy i wykorzystaj zdrowe smaki sezonu, takie jak dynia, cynamon i jabłka. Innymi słowy, nadal możesz spożywać owoce i warzywa, jedząc w sposób, w jaki twoje ciało chce jeść, gdy temperatura spada. Doświadczysz więcej przyjemności z posiłków, jeśli nie będziesz zmuszać się do jedzenia mdłych potraw, które cię nie satysfakcjonują (ja zrywam z sałatkami od września). A gdy jesz w oparciu o to, co najbardziej Cię satysfakcjonuje? Natychmiastowy wzrost nastroju.

7. Zaplanuj coś, na co warto zwrócić uwagę

Jesień może być dziwny czas, ponieważ jesteśmy przeszłości zabawy wakacji, ale jeszcze nie w magii sezonu wakacyjnego. Każdy okres czasu, w którym nie mamy na co czekać, może czuć się pozbawiony blasku i po prostu nudny. Aby utrzymać wysoki nastrój w tym sezonie, zaplanuj działania, które faktycznie sprawią Ci przyjemność.

e coś, na co możesz liczyć. Niezależnie od tego, czy jest to wyjazd na kemping na weekend, planowanie zbierania jabłek z najlepszymi przyjaciółmi w przypadkową sobotę, czy nawet planowanie dnia zdrowia psychicznego z wyprzedzeniem, aby wziąć dzień wolny i przeczytać książkę, do której umierałeś, fizyczne planowanie i planowanie ekscytujących wydarzeń w kalendarzu pomoże utrzymać twój nastrój na wysokim poziomie.

8. Zrób coś miłego dla kogoś innego

‘Tis sezon dawania, i okazuje się, że to po prostu może być sekret trwałego szczęścia. Badania pokazują, że oddawanie jest najbliższe magicznej pigułce szczęścia, wypełniając nasze mózgi dopaminą, endorfinami i oksytocyną. Więc następnym razem, gdy będziesz śpiewać bluesa, spróbuj wysłać SMS-a do swojej przyjaciółki, zrobić obiad dla rodziców, zrobić zakupy spożywcze dla starszego sąsiada, oddać ręczniki lub koce do schroniska dla zwierząt, które śledzisz, lub zostać wolontariuszem w lokalnym banku żywności. Niezależnie od tego, jaki akt dawania wybierzesz, okazywanie altruizmu nie tylko wywołuje dobre samopoczucie. Między życzliwością a szczęściem może istnieć wzajemna relacja, co oznacza, że jedno zachęca do drugiego. Wniosek z tego taki, że: Życzliwość czyni cię szczęśliwym, a szczęście czyni cię życzliwym, co rozprzestrzenia miłość dookoła. Porozmawiajmy o sytuacji win-win.

9.

Prowadź

dziennik wdzięczności

Zbliżamy

się do święta dziękczynienia, ale dlaczego nie uczynić go całorocznym? W końcu im bardziej skupiasz się na dobru, tym łatwiej jest je znaleźć i uzyskać do niego dostęp. Nie jest niespodzianką, że wyrażanie wdzięczności ma wpływ na poprawę ogólnego samopoczucia, a prowadzenie dziennika wdzięczności jest prostym i skutecznym sposobem na uczynienie go częścią codziennej rutyny. Zapisz trzy pierwsze rzeczy, które przychodzą Ci na myśl, bez względu na to, jak małe lub pozornie prozaiczne mogą być. Niezależnie od tego, czy jest to przytulny, deszczowy dzień, który zachęcił cię do zwolnienia tempa, PSL, które udoskonaliłeś w domu, czy wszystkie dyniowe smakołyki, które zdobyłeś w Trader Joe’s, wyrobienie w sobie nawyku bycia wdzięcznym za to, co masz, będzie ci dobrze służyć, niezależnie od tego, czy jesteś w sezonie trudności, czy też wszystko jest usłane różami.

10. Priorytetyzuj sen

Z tymi leniwymi, mglistymi, szalonymi dniami lata, są szanse, że uzyskanie wysokiej jakości pięknego odpoczynku nie było twoim głównym priorytetem. Teraz, że mamy odwrócił nasze zegary z powrotem, to jest szczególnie ważne, aby uzyskać nasze zdrowe nawyki snu z powrotem na torze. Nie da się bowiem ukryć, że jakość snu i nastrój są ze sobą powiązane (tłumaczenie: niespokojna noc może prowadzić do rozdrażnienia, stresu i krótkiego czasu następnego dnia). Aby nadać swojej rutynie snu bardzo potrzebny remont, trzymaj się konsekwentnie harmonogramu snu, stwórz solidny reżim wind-down, utrzymuj swoją sypialnię w chłodzie i spokoju, ustaw ograniczenie jedzenia i picia na trzy do czterech godzin przed snem i dopasuj ruch do swojego dnia. Rezultat? Optymalny sen, a co za tym idzie, lepsze samopoczucie. Jeśli masz problemy z relaksem przed snem, spróbuj włączyć lekkie czytanie, pisanie dziennika lub delikatną muzykę, np. jazzową lub klasyczną. Mogą one zdziałać cuda, aby wyciszyć twój umysł i zapewnić spokojną noc Zzzs.

Te wskazówki mają na celu ogólne poprawienie nastroju, a nie leczenie lęku czy depresji. Jeśli uważasz, że możesz doświadczać lęku, depresji lub Sezonowego Zaburzenia Afektywnego, ważne jest, abyś sięgnął po pomoc. Zgłoś się do lekarza, skontaktuj się z terapeutą i/lub porozmawiaj z bliskim przyjacielem lub członkiem rodziny.

<img src=”https://media.theeverygirl.com/wp-content/uploads/2021/12/daylight-savings-the-everygirl-1.jpg” /> 5 porad, które pomogą Ci przetrwać najbardziej ponurą porę roku