Ajurwedyjski ekspert zaleca te porady, aby zmniejszyć niepokój w tym sezonie

Bez względu na to, czy Twoja rodzina praktykowała ją przez całe życie, czy też zajmowałaś się trochę skrobaniem języka tu i trochę jogą tam, większość z nas przynajmniej słyszała o Ajurwedzie. Ten starożytny system medycyny naturalnej (sięgający ponad 5000 lat wstecz) jest holistycznym podejściem do zdrowia i samopoczucia, dostarczającym narzędzi do prowadzenia najlepszego życia fizycznego, umysłowego i duchowego. Rozważmy to jako OG praktyk wellness. Opierając się na założeniu, że każda osoba posiada unikalną kombinację trzech ajurwedyjskich doshas (AKA typów zdrowia lub wzorców energetycznych) -vata, pitta i kapha– celem ajurwedy jest osiągnięcie właściwej równowagi każdego elementu, aby osiągnąć optymalny stan zdrowia.

Jeśli czujesz się smutna, rozproszona lub bardziej niespokojna niż zwykle, Ajurweda ma na to również odpowiedź. Jesień jest uważana za sezon vata i jest znana jako czas zwiększonego niepokoju, ponieważ vata jest najbardziej podatna na wzloty i upadki życia. Dobra wiadomość? Shrankhla Holecek, ajurwedyjska ekspertka i założycielka UMA Oils, zdradziła nam ajurwedyjskie wskazówki dotyczące niepokoju, które mogą pomóc zredukować stres w sposób holistyczny – poprzez dietę, ćwiczenia i transformujące rytuały samoopieki. Czas na odnowę.

Shrankhla Holecek

Ekspertka ajurwedyjska i założycielka UMA Oils

Wychowana w Indiach, Shrankhla Holecek od urodzenia jest zanurzona w wiedzy i tradycjach kulturowych ajurwedy i medycyny holistycznej. Jako światowej sławy ekspertka w dziedzinie Ajurwedy, organicznej pielęgnacji skóry i holistycznego zdrowia, udzielała wywiadów i występowała na dziesiątkach platform multimedialnych. W 2016 roku Holecek założyła UMA Oils, luksusową firmę zajmującą się ajurwedyjską pielęgnacją skóry.

1. Utrzymanie codziennego harmonogramu

Zmiana sezonu wymaga zaktualizowanych rutynowych czynności, aby utrzymać równowagę i wyrównanie z naturą. A ponieważ stabilność vatamoże zostać zniwelowana przez niezorganizowane planowanie i brak snu, Holecek zasugerowała, aby wpleść dodatkowy czas na odpoczynek i solidnie się wyspać. Nie otrzymanie optymalnego snu jest znany wpływ na nastrój i zdrowie emocjonalne, które mogą pogorszyć niepokój, po wszystkim. Więc znasz zasady: Postępuj zgodnie z konsekwentnym harmonogramem snu, uzyskaj osiem godzin snu i ustal rutynę wind-down. “Nacieranie stóp olejkiem na noc, zwłaszcza takim, który jest nasączony relaksującymi składnikami botanicznymi, może wspierać twoje ciało i sprawić, że przejście z dnia na noc będzie bardziej płynne, ustawiając cię na noc nieprzerwanego odpoczynku” – powiedział Holecek.

Jeśli chodzi o Twoją poranną rutynę, wypróbuj różne praktyki, aby określić, czego Twoje ciało teraz pragnie. Od medytacji i skrobania języka po picie ciepłej wody z cytryną i szczotkowanie na sucho – istnieje wiele ajurwedyjskich rytuałów, które są korzystne dla poranka. Jednak dodawanie zbyt wiele do codziennej rutyny na raz może spowodować więcej stresu niż cokolwiek innego, więc zacznij powoli. Bez względu na to, jak zdecydujesz się spędzić początek dnia, bycie w zgodzie ze swoim umysłem i ciałem jest kluczowe. Na przykład, jeśli czujesz się najbardziej energiczny i zmotywowany wczesnym popołudniem, nie zmuszaj się do treningu lub sprawdzania trudnych zadań. Obudź się powoli, wygospodaruj trochę czasu na przyjemności, a treningi i trudne zadania zachowaj na popołudnie.

2. Zaczerpnij trochę słońca

Według Holecek, uzyskanie trochę światła słonecznego może pomóc utrzymać poziom stresu w ryzach. Zła wiadomość: Przy mniejszej liczbie godzin światło dzienne i pochmurne prognozy (czytaj: mniejsza ekspozycja na słońce) na szczycie cech vata, jesteśmy bardziej podatni na niepokój w jesieni i zimie. Ajurweda na ratunek. System medycyny oferuje również harmonogram dzienny, czyli kiedy wykonywać pewne czynności w oparciu o energie w ciągu dnia. Szczególnie jesienią lub zimą zaleca się budzenie się ze słońcem, aby uzyskać więcej czasu na ekspozycję na światło słoneczne. Więc oprzeć chęć drzemki, gdy twój alarm idzie off, i uzyskać światło słoneczne w ciągu godziny po przebudzeniu.

Nadal nie jesteś przekonany? Stwierdzono, że zanurzenie się w promieniach słońca zwiększa uspokajający i poprawiający nastrój hormon serotoniny i może pomóc ci uzyskać najlepszy sen w życiu. Wniosek z tego taki: Traktuj swój umysł i ciało do większej ilości światła słonecznego na reg, czy to wygląda jak spacer wokół bloku, downward-dogging w parku, lub popijając swoją ciepłą wodę z cytryną na zewnątrz.

3. Ruszaj swoje ciało

Z przejściem do chłodniejszej pogody przychodzi zmiany w ciele, i nie bez powodu. “Ayurveda honoruje zmiany – wewnętrznie w nas samych i zewnętrznie w naszym środowisku” – powiedział Holecek. “Ta pora roku dzieli wiele cech, które wyróżniają Vata: zimno, suchość, szorstkość, ruchliwość”. Aby zrównoważyć energię Vata, trzymaj się lekkich, spokojnych i generujących ciepło ćwiczeń, takich jak gorąca joga, pilates, czy szybki spacer. Pompowanie serca zmienia chemię mózgu, zwiększając neurochemiczne substancje przeciwlękowe, takie jak serotonina.

“Regularne, delikatne ćwiczenia kontrolują ruchomy charakter Vata“, wyjaśnił Holecek. “Włącz do swojej praktyki podstawowe siedzące zgięcia w przód, takie jak Paschimottanasana (Seated Forward Bend). Aby zwiększyć siłę i stabilność, spróbuj eksperymentować z pozycjami stojącymi, takimi jak Virabhadrasana II (Warrior Pose II).” Jak zawsze, zwróć uwagę na wskazówki swojego ciała i oprzyj się na pozych regeneracyjnych lub rozciąganiu, jeśli czujesz się zużyty lub przestymulowany.

4. Zmień swoją dietę

Głowa do góry: Tylko gorące PSL są mile widziane. Z zimnymi, suchymiwibracjami vata, przesunięcie naszych nawyków żywieniowych na głównie ciepłe, uziemiające pokarmy i napoje oraz produkty sezonowe jest idealne. Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie: “Jedzenie jest lekarstwem”, a jedzenie sezonowe idzie o krok dalej, tworząc większe poczucie harmonii i równowagi z naszym środowiskiem. Co z tego wynika? Może pomóc nam być bardziej przystosowanym do zmian i praktykować mindfulness, co przeciwdziała ruminacji i zamartwianiu się (więcej na ten temat w przyszłości). “Skłaniaj się ku tłustym, wilgotnym i gładkim pokarmom” – zalecił Holecek. “Dodaj do potraw zdrowe tłuszcze i oleje, takie jak awokado, kokos, oliwki, maślanka, ser, jajka, pełne mleko, orzechy, nasiona, jagody, melony, kabaczek, cukinia i jogurt”. Sięgnij po gotowane całe ziarna, warzywa korzeniowe (pomyśl: słodkie ziemniaki, marchewki i rzepy) i serdeczne zupy. Zimne potrawy, mrożone napoje i suche przekąski zachowaj na lato.

Nie rezygnuj również z poprawiających trawienie i zdrowie psychiczne ajurwedyjskich ziół. “Zioła adaptogenne, takie jak Ashwagandha i Brahmi, są szczególnie pomocne w sezonie Vata, ponieważ pomagają zrównoważyć nadaktywny umysł i wzmacniają naturalne reakcje organizmu na stres” – powiedziała Holecek. Dodaj je do wypieków, owsianki lub porannej kawy. Na koniec, biorąc pod uwagę wskazówkę nr 1, ustal stały czas na śniadanie, lunch i kolację, a także unikaj ciężkich posiłków podczas kolacji, aby zapobiec dzakłócenia we wzorcach snu.

5. Praktykuj uważność

W naszej kulturze szybkiego tempa, zgiełku, albo idziemy pełną parą do przodu, albo na autopilocie. Jak więc skupić naszą uwagę na obecnych doświadczeniach i stać się bardziej świadomym naszych wrażeń, myśli i uczuć bez osądu? “Radość i spokój zdarzają się, gdy odwracasz uwagę od problemów i zamiast tego koncentrujesz się na namacalnych rzeczach, których możesz doświadczyć swoimi zmysłami (wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak)” – powiedział Holecek. Innymi słowy, mindfulness pomaga zmniejszyć lęk i depresję, ucząc nas, jak reagować na stres ze świadomością tego, co dzieje się w chwili obecnej.

Oprócz ćwiczeń oddechowych, medytacji i ruchu, Holecek wskazał na ciepłe olejki, które pomagają przywrócić nas do chwili obecnej. “Olejki mogą być potężnymi sojusznikami we wspieraniu twojej praktyki mindfulness poprzez węchowe i transdermalne korzyści płynące z ich silnych składników. Element dotykowy, taki jak aromat, może być wspaniałym przypomnieniem o twoim zobowiązaniu do pozostania uziemionym i zrównoważonym przez cały dzień.” Trzymaj olejki eteryczne pod ręką przez cały dzień do szybkiego wąchania lub pocierania skroni, aby wprowadzić małe chwile mindfulness do swojego dnia.

6. Słuchaj swojej skóry

Nadszedł czas na warstwowanie więcej niż tylko naszych ubrań. O tej porze roku skóra potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby pozostać nawilżona i odżywiona, ponieważ, jak wyjaśnił Holecek, “skóraVata ma tendencję do bycia suchą, ciemniejszą i chłodniejszą w dotyku z tendencją do szorstkości.” Pomyśl o swojej skórze jak o lampce kontrolnej silnika dla swojego wewnętrznego zdrowia. Kiedy Twoja skóra promienieje, są szanse, że Twoje emocjonalne samopoczucie jest na równi z nią. A poza tym, ICYMI, dbanie o skórę jest formą dbania o siebie, a wykonywanie poszczególnych kroków rutyny pielęgnacyjnej może znacznie obniżyć poziom stresu. Co powiesz na to, żeby wygrać?

Nie oznacza to, że musisz przerobić całą swoją rutynę pielęgnacyjną – kilka drobnych poprawek załatwi sprawę. “Utrzymuj ciało i skórę nawilżoną od wewnątrz, pijąc dużo wody”, sugeruje Holecek. Jeśli chodzi o składniki i produkty, na które należy zwracać uwagę? “Odżywiaj się od zewnątrz [do wewnątrz] za pomocą delikatnych środków oczyszczających, które nie będą ściągać, toników na bazie aloesu i wody różanej oraz pielęgnujących olejków, które utrzymują skuteczną barierę wilgoci” – powiedziała. “Olejek różany doskonale nawilża i pielęgnuje skórę suchą lub dojrzałą, natomiast olejek eteryczny z Frankincense działa na poziomie komórkowym, wspomagając regenerację komórek, niezbędną w walce z drobnymi zmarszczkami. Olej z granatu, bogaty w kwasy tłuszczowe, przywraca jędrność i elastyczność.”

7. Wykonaj automasaż

Jeśli chodzi o ajurwedyjską dbałość o siebie, to samomasaż króluje, zwłaszcza jesienią, jako skuteczna metoda vata-pacifying. “Kochający, hojny, ajurwedyjski automasaż, znany również jako Abhyanga, jest jednym z najbardziej korzystnych ćwiczeń dla naszego samopoczucia” – potwierdził Holecek. “Uziemia nas i pozwala na chwilę docenić ciało i umysł. Kiedy robi się to w celowy, terapeutyczny sposób, może pomóc zwiększyć krążenie, zmniejszyć stan zapalny, zwiększyć długowieczność i oczyścić wszelkie cielesne przeszkody, w tym stagnację, ciężkość i blokady.” Niedawne badania kliniczne, w których badano wpływ automasażu na samopoczucie Holecek’a, udowodniły, że Abhyanga jest skutecznym sposobem na obniżenie poziomu stresu, poprawę jakości snu i wzmocnienie

a także ogólną jakość życia.

Aby rozpocząć samodzielny masaż, Holecek zasugerował, aby w okresie jesienno-zimowym używać ciepłego oleju sezamowego lub musztardowego ze względu na ich właściwości odstresowujące tkanki głębokie oraz poprawiające samopoczucie. Zacznij od roztarcia ciepłego oleju między dłońmi, a następnie wmasuj go w skórę głowy. Następnie przejdź od twarzy w dół do stóp, wykonując okrężne ruchy wzdłuż stawów i kości. Sprawdź ten film instruktażowy, aby uzyskać więcej szczegółów na temat tej techniki.

7 porad zdrowotnych, których nauczyła mnie ajurweda, a które zmieniły moje życie