30 ciekawych rzeczy do zrobienia w Pretorii przy ograniczonym budżecie

Pretoria ma do zaoferowania niesamowitą mieszankę doświadczeń kulturalnych, outdoorowych i kulinarnych. Odkrywamy szereg niesamowitych rzeczy do zrobienia w Pretorii i udowadniamy, dlaczego jest to miasto, które powinno być znane nie tylko z kwiatów jacarandy! Z targami rolniczymi i rzemieślniczymi, najdłuższą miejską ulicą w RPA oraz jednymi z najlepszych restauracji i barów, w Pretorii jest tak wiele rzeczy do zrobienia, z których wiele jest bezpłatnych lub bardzo przystępnych cenowo.

1. Weź udział w vibey Market @ The Sheds

Zdjęcie kredytowe: @marketatthesheds via Facebook

Odwiedź ten rynek społecznościowy, który celebruje dobre wibracje z melodiami, ludźmi i sassy jedzeniem, takim jak tacos w kombi. Jest on organizowany przez Capital Collective w celu odmłodzenia centrum Pretorii i stworzenia przestrzeni, w której każdy czuje się mile widziany.

Market @ The Sheds odbywa się w ostatnią sobotę miesiąca w godzinach od 11:00 do 20:00. Pomiędzy nimi następują zmiany daty, aby uwzględnić długie weekendy i święta. Wstęp kosztuje R50 przed godziną 14:00 i R100 po tej godzinie. Dzieci, kierowcy Vespa i rowerzyści wchodzą za darmo.

Gdzie: 012 Central, 381 Helen Joseph Street, Arcadia

2. Dołącz do kręgu bębniarskiego w Klitsgras

Źródło zdjęcia: @klitsgras via Facebook

Klitsgras Drumming organizuje sesje bębniarskie wokół ogniska, które są pełne dobrych wibracji i dobrej muzyki. Spróbuj swoich sił w grze na bębnach lub po prostu zrelaksuj się przy pizzy i zimnym napoju, obserwując, jak tancerze ognia tańczą do didgeridoo, a lokalni muzycy robią swoje wokół ogniska. Śledź ich w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z wydarzeniami.

Gdzie: Garsfontein Road

3. Zobacz całe miasto za pomocą camera obscura

Źródło zdjęcia: @marikapret via Instagram

Camera Obscura (prekursor nowoczesnej kamery) na Uniwersytecie w Pretorii to wspaniały wynalazek, który pozwala zobaczyć całą Pretorię, zmieniając kierunek soczewek, a widok jest wyświetlany w zaciemnionym pomieszczeniu. Będziesz nawet w stanie zobaczyć ptaki i ludzi biegających dookoła. Zaleca się wizytę w godzinach porannych, aby zobaczyć najlepszy widok na centrum miasta, gdy jest ono oświetlone światłem słonecznym ze wschodu.

Wycieczki Camera Obscura odbywają się w Sci-Enza, najstarszym interaktywnym centrum nauki w Afryce. Grupy muszą składać się z pięciu lub więcej osób w cenie R50 za każdą między 14:00 a 15:00 w dni powszednie. Konieczna jest rezerwacja.

Gdzie: Roper Street

4. Wpadnij do Afro Boer

Zdjęcie kredytowe: @AfroBoer via Facebook

Ta wyjątkowa restauracja jest pełna nastawienia i pysznego jedzenia. Ciesz się ogrodem, śniadaniami, lekkimi lub poważnymi lunchami i oczywiście ich niesamowitymi ciastami. Zmieniają rzeczy w kuchni “aby utrzymać kuchnię, oomy, tannies i copy-cats na palcach”.

Gdzie: Cnr. Lynwood & Meerlust Roads, Equestria

5. Akrobatyka na drzewach z Acrobranemch

Źródło zdjęcia: @Acrobranch via Facebook

Park Centurion składa się z pełnych adrenaliny przeszkód, w tym huśtawek Tarzana i 300-metrowej tyrolki, która zabierze Cię na niesamowitą powietrzną przygodę. Ceny zaczynają się od R65 za dziecko i zależą od aktywności.

Gdzie: The Big Red Barn, C/O Nelson & Glen Road, Sunlawns Estate, Olifantsfontein

6. Odwiedź drzewo figowe Wonderboom

Zdjęcie kredytowe: @your_captain via Instagram

Wonderboom to ponad 1000-letnie drzewo figowe, które wyrosło w taki sposób, że wokół niego wyrosło 13 drzew potomnych, tworząc ogromny zacieniony obszar, który rozciąga się na 50 metrów i może pomieścić do 1000 osób. Ma ono 23 metry wysokości i w celu jego ochrony utworzono wokół niego rezerwat przyrody. W pobliżu drzewa dokonano również interesujących odkryć z epoki żelaza i zbudowano fort w celu ochrony przed Brytyjczykami. Widoki z fortu Pretoria są wyjątkowe. Wstęp do rezerwatu kosztuje R45 pp.

Gdzie: Lavender Road, rezerwat przyrody Wonderboom

7. Zjedz autentyczny włoski posiłek w Alfie’s

Źródło zdjęcia: @Alfiespizzeria przez Facebook

Aby skosztować autentycznej włoskiej kuchni, udaj się do Alfie’s. Miejscowi zachwycają się tradycyjną włoską restauracją Alfredo Fiachetti – dowodem na to jest to, że zawsze jest pełna, więc pamiętaj, aby dokonać rezerwacji. Nie można pomylić się z bruschettą, świeżym makaronem lub jagnięciną.

Gdzie: 11 Hazelwood Road, Hazelwood

8. Park Acoustics

Zdjęcie kredytowe: @iamdebbiedeb via Instagram

Idealny sposób na przegonienie niedzielnego bluesa. Park Acoustics to festiwal muzyczny na świeżym powietrzu, na którym występują jedni z najlepszych lokalnych muzyków.

Gdzie: Fort Schanskop, Eeufees Rd, Groenkloof. Zobacz nadchodzące wydarzenia na ich stronie internetowej.

9. Napij się zimnego piwa w Capital Craft

Zdjęcie kredytowe: @CapitalCraftFestival via Facebook

Fani piwa rzemieślniczego będą w niebie, ponieważ regularnie dodają nowe piwa do swojej kolekcji. Wypróbuj nowego burgera z czarnymi grzybami i białym cheddarem dla wegetarian lub dodaj kotlet wołowy, jeśli nie jesteś wegetarianinem. Ich burger Van Coke Smoke jest zwycięzcą, podobnie jak kanapka BBQ z szarpaną wieprzowiną.

Gdzie: Greenlyn Village Centre, Cnr. 12th Street East & Thomas Edison, Menlo Park

10. Piknik w Union Buildings

Źródło zdjęcia: Wikipedia

W Pretorii praktycznie zawsze panuje piknikowa pogoda, więc spakuj trochę piknikowych smakołyków i udaj się do ogrodów najsłynniejszych budynków w RPA. Koniecznie odwiedź 9-metrowy posąg Mandeli i podziwiaj widoki.

11. Odwiedź Boeremark, aby zobaczyćNajlepsze naleśniki na świecie!

Zdjęcie kredytowe: @pikluvscupcakes via Instagram

Najlepiej strzeżony sekret Pretorii, warty rozpoczęcia sobotniego poranka.

Gdzie: Moreleta Street, Silverton

12. Odwiedź panią Ples

Zdjęcie kredytowe: @liliyapoludnenko via Instagram

Odwiedź panią Ples, a właściwie pana Plesa, jeden z najbardziej kompletnych przykładów czaszki przedludzkiej, jaką kiedykolwiek znaleziono. Pani Ples to potężna czaszka sprzed 2,3 miliona lat, którą można odwiedzić w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Ditsong (dawniej Muzeum Transwalu).

Muzeum jest otwarte codziennie, z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku.

Gdzie: 432 Paul Kruger Street

13. Podejmij wyzwanie we wspinaczkowej stodole

Zdjęcie kredytowe: @_dan_cloete_ via Instagram

Stodoła Wspinaczkowa to ugruntowany obiekt wspinaczkowy z ponad 450 metrami kwadratowymi ścian wspinaczkowych. Od R120 pp.

Gdzie: Działka 210, Korhaan Road, Mooiplaats

14. Restauracja Blue Crane

Zdjęcie kredytowe: @bluecranerestaurantandbar via Instagram

Blue Crane to kryta strzechą restauracja z tarasem słonecznym nad jeziorem w rezerwacie ptaków. Idealne miejsce na leniwy weekendowy lunch. Menu lunchowe w formie bufetu zmienia się co tydzień, więc zadzwoń do nich, aby dowiedzieć się, co jest w ofercie.

Gdzie: 156 Melk Street, Nieuw Muckleneuk

15. Przejażdżka najdłuższą ulicą w RPA

Źródło zdjęcia: @khutazzo via Instagram

Pretoria szczyci się najdłuższą ulicą miejską w RPA i jedną z najprostszych ulic miejskich na świecie. Ulice Stanza Bopape, Helen Joseph, WF Nkomo i Elias Motsoaledi (wcześniej znane jako Church Street) są warte przejażdżki, aby poczuć zgiełk centrum Pretorii, zobaczyć historyczne budynki i zastanowić się nad walką przeciwko apartheidowi.

16. Jazda na rowerze górskim w parku Groenkloof

Źródło zdjęcia: @chrslet via Instagram

Rezerwat przyrody Groenkloof jest pierwszym i najstarszym rezerwatem przyrody w Afryce. Do odkrycia jest 20-kilometrowy górski szlak rowerowy, a podczas poruszania się po rezerwacie można minąć kilka ciekawskich żyraf i zebr. Dostępne są również różne szlaki konne z przewodnikiem. Chociaż ogólnie jest to bezpieczne, należy zachować ostrożność podczas samotnego biegania lub jazdy na rowerze i nie zostawiać cennych przedmiotów w samochodzie.

Gdzie: Christina De Wit Avenue, Groenkloof

17. Hazel Food Market, Menlo Park

Źródło zdjęcia: @claire_hilliar via Instagram

Kredyt fotograficzny: @hazelfoodmarket via Facebook

Ten sobotni targ to podstawa w Greenlyn Village Centre. Mini ciastka Nammie to obowiązkowy dodatek do kuloodpornej kawy. A jeśli masz ochotę na przygodę, spróbuj słoika ślimaków Stanley’s z francuskim masłem burgundzkim, pietruszką i czosnkiem.

Gdzie: Ulice Thomasa Edisona i Mackenzie, Menlo Park

18. Poszukaj rzeźby Urban Being Sculpture i Spirit of Tshwane

Źródło zdjęcia: @gingersoo via Instagram

Istnieje interesująca sztuka plenerowa, której można doświadczyć, jeśli tylko wiesz, gdzie szukać. Marco Cianfanelli jest uznanym rzeźbiarzem odpowiedzialnym za wybitny pomnik Mandela Capture Site. Jego rzeźba Urban Being ma prawie 12 metrów wysokości, waży 8,2 tony i można ją znaleźć przed Pretoria City Lodge.

The Spirit of Tshwane autorstwa Antona Smita znajduje się przy Aramist Avenue, Menlyn Maine. Rzeźba ma reprezentować ducha lokalnej rzeki Apies (znanej jako Tshwane). Rzeka jest symbolizowana przez płynące elementy przymocowane do głów, ale Tshwane oznacza również “żyjemy razem, dlatego jesteśmy współzależni”, co według rzeźbiarza symbolizują dwie główne głowy wyrastające z siebie nawzajem.

19. Podziwiaj kwitnące drzewa Jacaranda

Źródło zdjęcia: @nollanmoosa via Instagram

Tak, w Pretorii jest coś więcej niż piękne fioletowe kosmity, które ustawiają się wzdłuż ulic, dając nadzieję gorączkowo wkuwającym studentom za każdym razem, gdy pączek spada na ich głowy (legenda głosi, że kiedy kwitnie jacaranda, na pewno zdasz). Jednak te kultowe drzewa są w niebezpieczeństwie, ponieważ zostały zainfekowane chorobą grzybiczą, a także dlatego, że są klasyfikowane jako obce, nie można ich już sadzić, aby zastąpić chore drzewa. Ciesz się więc jacarandami, póki trwają. Nelson Mandela napisał o siedzeniu pod jacarandami podczas lunchu w czasie procesu o zdradę stanu: “Te chwile w cieniu drzew jacaranda na trawniku plebanii były najprzyjemniejsze podczas procesu”. Drzewa kwitną w październiku i na początku listopada.

20. Zafunduj sobie wyśmienity koktajl mleczny w Mustang Sally’s

Źródło zdjęcia: @charlizeey_ via Instagram

Mustang Sally’s to restauracja w stylu amerykańskim, która sprawi, że poczujesz się, jakbyś właśnie przeniósł się do lat 50-tych. Jest to uczta dla oczu i świetne miejsce, aby odpocząć z burgerem i udawać, że jesteś na wspaniałej wycieczce po kraju, ale najbardziej wyjątkową rzeczą w tym miejscu są zdecydowanie koktajle mleczne. Polecamy shake Candy Floss lub Nutella.

Gdzie: 1319 Pretorius Street, Hatfield

21. Weź udział w “Not a Dead Poetry Society”

Źródło zdjęcia: @diedowedigters za pośrednictwem Facebooka

Die Dowe Dig ters zostało założone cztery lata temu przez Andriesa De Beera jako nieformalna platforma dla kreatywnych pisarzy, poetów, muzyków, kompozytorów i autorów piosenek do występów i nawiązywania kontaktów. Obecnie jest to ważna część tkanki społecznej Pretorii. Aktualne informacje o wydarzeniach można znaleźć na stronie na Facebooku.

Gdzie: Restauracja i bar Blue Crane

22. Piękne ogrody botaniczne

Weź koc piknikowy, przekąski i ciesz się relaksującym popołudniem we wspaniałych ogrodach botanicznych w Gauteng.

Gdzie: 2 Cussonia Avenue, Pretoria

23. Wybierz się na przejażdżkę zwierzyną do rezerwatu Rietvlei Game Reserve

Zdjęcie kredytowe: @b33brenda via Instagram

Dom chronionych nosorożców, jest to najlepszy odpoczynek w buszu w mieście (największy rezerwat zwierzyny w granicach miasta na świecie). Skorzystaj z miejsca piknikowego nad rzeką, kryjówki dla ptaków i zjedz śniadanie lub lunch w kawiarni. Warto zauważyć, że tama w Rietvlei zaopatruje Pretorię w 15 procent wody.

Gdzie: Nelmapious Drive, Centurion, Pretoria.

24. Spotkajmy się na Milner, Waterkloof

Zdjęcie kredytowe: @pdsmit via Instagram

Meet on Milner to świetne miejsce zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Dorośli mogą zrelaksować się przy lampce wina, doskonałym steku z polędwicy wołowej, muzyce na żywo i miłej atmosferze, podczas gdy dzieci są zabawiane.

Gdzie: Cnr. Long & Milner, Waterkloof

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z ofertami lotów, poradami dotyczącymi podróży i nie tylko.


Wszystkie informacje na tej stronie bloga były prawidłowe w momencie publikacji i mogą ulec zmianie w dowolnym momencie bez wcześniejszego powiadomienia. Travelstart nie ponosi odpowiedzialności za straty lub niedogodności wynikające z wykorzystania nieaktualnych lub nieprawidłowo podanych informacji.

The post 24 ciekawe rzeczy do zrobienia w Pretorii w przystępnej cenie appeared first on Travelstart Blog.