14 książek, które musi przeczytać każda kobieta w wieku 20 lat

Wybory produktów w The Everygirl są tworzone przez zespół redakcyjny. Jeśli kupisz coś przez nasze linki, możemy zarobić prowizję partnerską, bez żadnych kosztów dla Ciebie. Polecamy tylko produkty, które naprawdę kochamy.

Muszę być szczera – jako osoba, która niedługo skończy 22 lata, skończy studia i rozpocznie życie w wielkim i przerażającym “prawdziwym świecie”, jestem przerażona jak cholera. Odkąd pamiętam, słuchałem niezliczonych piosenek (“Nothing New” T. Swift, “Ribs” Lorde… jeśli wiesz, to wiesz), oglądałem to, co wydaje się być setkami filmów i programów telewizyjnych, i przeprowadziłem wiele rozmów, które wszystkie obracają się wokół tego samego sedna: twoje 20-tki naprawdę są… cóż, czymś innym. Jednak zdecydowałam, że nie chcę wskoczyć w tę dekadę na ślepo akceptując, że będzie to sh*tshow – i myślę, że wiele dziewczyn w mojej łodzi czuje to samo.

Na szczęście nie brakuje książek, które pomogą nam wziąć tę erę “rozgryzania” za rogi. Obejmuje wszystko od przyjaźni, pewność siebie, finanse, seks, miłość, i dosłownie wszystko pomiędzy, oto kilka obowiązkowych lektur, aby te trudne lata były bardziej zabawne i przynajmniej trochę mniej dysfunkcyjne.

Michelle Andrews & Zara McDonald

The Space Between

Jeśli twoje dwudziestki są znane z czegokolwiek, to jest to ta dziwna luka między byciem nastolatkiem a byciem, jak, prawdziwym dorosłym. Podczas gdy jest to szalenie zagmatwane, samotne i czasami żenujące, w tym chaosie można znaleźć mnóstwo magii. Michelle Andrews i Zara McDonald, twórczynie nagradzanego popkulturowego podcastu Shameless, są dwiema z wielu dwudziestokilkuletnich kobiet, które próbują nadać temu wszystkiemu sens. Nie znają wszystkich odpowiedzi, ale wiedzą, że wyznaczenie naszego miejsca w świecie jest nieco łatwiejsze, gdy robimy to razem. Wypełnione pocieszającym dowcipem i brutalną szczerością, są to ich osobiste historie od złamanego serca i wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym do przezwyciężenia niepowodzeń w karierze i uwolnienia się od strachu – ale jest duża szansa, że znajdziesz tam również kawałki siebie.

Elif Batuman

Idiota

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każda lektura obowiązkowa musi być książką non-fiction, samopomocową. W “Idiocie” Selin, córka tureckich imigrantów, przyjeżdża na pierwszy rok studiów na Harvardzie i zapisuje się na zajęcia z przedmiotów, o których nigdy nie słyszała, zaprzyjaźnia się z charyzmatyczną i światową serbską koleżanką z klasy, Swietłaną, i niemal przez przypadek zaczyna korespondować z Ivanem, starszym studentem matematyki z Węgier. Selin ledwie rozmawia z Ivanem, ale z każdym e-mailem, który wymieniają, pisanie nabiera nowych, coraz bardziej tajemniczych znaczeń. Dla Selin jest to podróż w głąb siebie: pogodzenie się z chaosem pierwszej miłości i z rosnącą świadomością, że może być skazana na bycie pisarką, choć wcale nie tak sobie to wyobrażała.

<img width=”400″ height=”600″ src=”https://media.theeverygirl.com/wp-content/uploads/2022/12/teg-books-to-read-in-your-20s-5.jpg” alt=”” />

Dolly Alderton

Wszystko, co wiem o miłości

Myślę, że okładka tej książki naprawdę mówi wszystko. Jeśli chodzi o próby i triumfy stawania się dorosłym, dziennikarka Dolly Alderton widziała i próbowała wszystkiego. W tym pamiętniku opowiada o zakochaniu się, znalezieniu pracy, upijaniu się, porzucaniu, uświadomieniu sobie, że Ivan ze sklepu na rogu może być jedynym godnym zaufania mężczyzną w jej życiu i że nikt nigdy nie może równać się z jej najlepszymi przyjaciółkami. Ta niesamowicie zabawna i momentami łamiąca serce książka jest wszystkim, czego kiedykolwiek potrzebowaliśmy w kwestii złych randek, dobrych przyjaciół i – przede wszystkim – uświadomienia sobie, że jest się wystarczającym poprzez całą tę przerażającą, ale i pełną nadziei niepewność.

Jessie Tu

Samotna dziewczyna to niebezpieczna

rzecz Dorastanie

zawsze jest trudne, ale szczególnie wtedy, gdy tak wielu uważa, że w wieku dwudziestu dwóch lat jest się spłukanym, przegranym facetem. Jena Chung, niegdyś cudowna skrzypaczka, teraz jest samolubna, źle wychowana i uzależniona od seksu. Jej życie zawodowe składa się z prób, koncertów i nieustannej praktyki; jej życie osobiste to zarządzanie wymaganiami rodziny, przyjaciół twórców i oczywiście dużo seksu. Ale wtedy poznaje Marka – i on zwala ją z nóg. Mało tego, w tym samym czasie dostaje idealny staż w Filharmonii Nowojorskiej. Myśląc, że wreszcie ma życie, o którym marzyła, wszystko zostaje przerwane, gdy Trump zostaje wybrany i wszystko w Nowym Jorku, a także ona sama, zmienia się w jednej chwili. Jena dowiaduje się, że istnieje wiele różnych sposobów na życie i miłość i że nikt nie ma przewodnika, jak to zrobić – wszyscy staramy się stać ludźmi, którymi mamy nadzieję być.

Natasha Lunn

Rozmowy o miłości Mił

ość

, choć piękna we wszystkich swoich formach, jest naprawdę cholernie trudna do zrozumienia i poruszania się

po niej.

Po latach poczucia, że miłość była zawsze poza zasięgiem, dziennikarka Natasha Lunn wyruszyła, aby zrozumieć, jak działają związki i ewoluują przez całe życie. Zwróciła się w stronę intymnych rozmów z autorami i ekspertami, aby poznać ich doświadczenia, a także czerpać z własnych, pytając, jak znajdujemy miłość, jak ją podtrzymujemy i jak przetrwamy, gdy ją stracimy. I nie mówimy tu tylko o romansach – ta bogata w warstwy powieść dotyczy samotności po stracie, psychologii samotności, rodzicielstwa i nie tylko.

Kiley Reid

Such A Fun Age

Alix jest kobietą, która dostaje to, czego chce i dzięki swojej pewnej siebie marce zarabia na życie, pokazując innym kobietom, jak robić to samo. Jest więc zaskoczona, gdy jej opiekunka do dzieci, Emira, zostaje skonfrontowana z maluchem Alix, który pewnego wieczoru przechadza się po korytarzach lokalnego supermarketu. Ochroniarz sklepu, widząc młodą czarną kobietę wychodzącą późno z białym dzieckiem, oskarża Emirę o porwanie dwuletniej Briar. Emira jest wściekła i upokorzona, gdyż zostaje nagrana na wideo przez osoby postronne, a Alix chce zrobić e

wszystko, aby wszystko naprawić. Ponieważ Emira nie ma pojęcia, co zrobić ze swoim życiem, a film ujawnia bagaż z przeszłości Alix, obie kobiety znajdują się na kursie awaryjnym, który wywróci do góry nogami wszystko, co wydawało im się, że wiedzą o sobie i o sobie nawzajem. Film bezbłędnie eksploruje lepkość transakcyjnych relacji, co to znaczy uczynić kogoś rodziną i skomplikowaną rzeczywistość bycia dorosłym poprzez opowieść o rasie i przywilejach.

Alice Finn

Inteligentne kobiety kochają pieniądze

Jednym z nieuprzejmych przebudzeń moich dwudziestych lat jest to, że nie wiem, jak “być dobrym” z pieniędzmi, aby uratować moje życie. Jeśli kupię tylko dwa 7 dolarów mrożone latte w tygodniu zamiast pięciu, to jest to zwycięstwo. Jednak ta książka przenosi rozmowę poza oszczędzanie pieniędzy i budżetowanie i wprowadza nas w potęgę inwestowania. Opierając się na ponad dwudziestoletnim doświadczeniu w pracy doradcy ds. zarządzania majątkiem, Alice Finn dzieli się pięcioma prostymi i sprawdzonymi strategiami dla kobiet na każdym etapie ich życia, niezależnie od tego, czy rozpoczynają karierę, pozostają w domu i wychowują dzieci, czy kierują dużą korporacją. Dostarcza również narzędzi, których potrzebujesz, aby osiągnąć długoterminowy sukces bez względu na to, co robią rynki i co mówią nagłówki gazet. Więc nawet w obliczu niepewności będziesz wiedział, jak prosperować, zarabiać, oszczędzać i powiększać swoją torbę.

Tara Schuster

Kup sobie pieprzone lilie

Nie ma dna skalnego całkiem jak pijany wzywając swojego terapeutę, a Tara Schuster może poświadczyć to sam. W wieku dwudziestu lat Tara była już wschodzącym kierownikiem telewizyjnym, który wyrobił sobie nazwisko w branży. Wydawałoby się, że opanowała bycie dorosłą. Jednak pod tym błyszczącym obrazem sukcesu, kryła się chronicznie niespokojna, lecząca się sama, której droga do dorosłości była wybrukowana depresją, lękiem i wstydem. W tej opowieści o tym, że Tara w zasadzie od nowa wychowuje siebie poprzez proste codzienne rytuały, dzieli się spostrzeżeniami i radami, które chciałaby otrzymać w wieku dwudziestu kilku lat: są to słowa szczere, praktyczne i przezabawne, a jednocześnie uczące, jak ważna jest miłość do siebie i akceptacja.

Bianca Sparacino

Siła w naszych bliznach

Proces uzdrawiania jest nieopisanie trudny, ale ta książka daje wgląd w każdy krok, który może sprawić, że będzie łatwiejszy do pokonania. Książka porusza temat rozdzierających wnętrzności, ale możliwych do zrelacjonowania doświadczeń związanych z przejściem na drugą stronę i miłością do samego siebie poprzez pięknie napisaną poezję, prozę i współczującą zachętę, której można oczekiwać tylko od kogoś, kto odnosi się dokładnie do sytuacji, przez którą przechodzimy. Ostatecznie, wszystko to łączy się, aby pokazać nam, że rzeczy w naszym życiu, które pozostawiają blizny, nie niszczą cię – są to momenty, w których przetrwaliśmy, a w tym jest poczucie nadziei.

Michelle Zauner

Płacz w H Mart

Kiedy dorastamy, czasami łatwo jest stracić kontakt z tym, gdzie pochodzimy. Michelle Zauner dzieli się swoją historią dorastania jako jedno z niewielu dzieci pochodzenia azjatyckiego w swojej szkole w Eugene, w stanie Oregon, i jak to zasiało potrzebę wykuwania własnej tożsamości. Mówi o swoich zmaganiach ze szczególnymi, wysokimi oczekiwaniami matki wobec niej i o bolesnym dojrzewaniu, ale także o czystości więzi z matką i babcią w tych samych latach. W miarę dorastania, przeprowadzki do college’u, praca w branży restauracyjnej i występy z początkującym zespołem sprawiły, że jej koreańskie dziedzictwo stawało się coraz bardziej odległe, choć miała wrażenie, że w końcu odkrywa życie, którego pragnęła. Jednak po otrzymaniu wiadomości o nieuleczalnym raku matki, gdy miała 20 lat, Michelle musiała zmierzyć się ze swoją tożsamością i odzyskać dary smaku, języka i historii, które przekazała jej matka.

Mary Ann Sieghart

Luka w autorytecie

Ponieważ wiele kobiet wkracza w “prawdziwy świat” siły roboczej w wieku 20 lat, bycie niedocenianą, niedocenianym i niedostatecznie opłacanym jest niestety uniwersalnym doświadczeniem, z którym większość z nas będzie musiała się zmierzyć, zwłaszcza w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn. Pomimo całego postępu, jaki poczyniliśmy w kierunku równouprawnienia, wciąż nie udaje nam się, częściej niż możemy sobie z tego zdawać sprawę, traktować kobiet tak samo poważnie jak mężczyzn. W tej fascynującej książce dziennikarka Mary Ann Sieghart przedstawia zaskakujące spojrzenie na uprzedzenia płciowe, które działają w naszym codziennym życiu i znajdują odzwierciedlenie w otaczającym nas świecie, czy to w popkulturze, mediach, klasach szkolnych, czy polityce. Z precyzją i wnikliwością Sieghart zbiera dane z różnych dyscyplin – w tym psychologii, nauk politycznych i socjologii – i rozmawia z pionierkami z różnych środowisk, by zbadać, jak uprzedzenia związane z płcią krzyżują się z uprzedzeniami rasowymi i klasowymi. Dzięki swoim rozmowom i innym odkryciom, autorka oferuje spostrzeżenia na temat tego, jak przeciwdziałać systemowemu seksizmowi i jak zmniejszyć toksyczną lukę w autorytecie.

Florence Given

Kobiety nie są ci winne piękna

Powiedz to razem ze mną: nie jesteśmy winne mężczyznom niczego, zwłaszcza bycia ładną. Zgłębiając wszystkie progresywne zakątki feministycznej rozmowy, od projekcji niepewności i odmowy znalezienia pocieszenia w wadach innych kobiet, do podjęcia decyzji, czy umówić się z nimi na randkę, czy je rzucić, aż do rozpakowania męskiego spojrzenia i tego, jak kształtuje ono naszą tożsamość, ta książka naprawdę nie przegapi żadnego tematu. To przystępny skok w feminizm dla osób na wszystkich etapach ich podróży, które chcą zmienić i przekształcić sposób, w jaki postrzegają siebie. W świecie, który wmawia kobietom, że są albo niewystarczające, albo robią o wiele za dużo, nadszedł czas, byśmy przestały kierować nasz gniew i niepewność na siebie, a zaczęły walczyć o zmianę struktur naszego toksycznego, patriarchalnego społeczeństwa.

Brianna Wiest

101 esejów, które zmienią twój sposób myślenia

To była właściwie pierwsza książka typu samopomocowego, jaką kiedykolwiek osobiście przeczytałam, i nie dramatyzuję, kiedy mówię, że całkiem dosłownie zmieniła moje spojrzenie na życie. Minęły prawie dwa lata

od tego czasu, i do dziś, wciąż wracam i czytam wybrane eseje, kiedy czuję, że potrzebuję. Ta kompilacja opublikowanych prac Brianny Wiest zawiera kawałki o tym, dlaczego powinieneś dążyć do celu nad pasją, objąć negatywne myślenie, dostrzec mądrość w codziennej rutynie i uświadomić sobie poznawcze uprzedzenia, które tworzą sposób, w jaki widzisz swoje życie. Znajdziesz tu kawałki mądrości, na które czekałeś od lat, a nawet lepiej – takie, o których nie miałeś pojęcia, że są ci potrzebne, ale jesteś wdzięczny, że je znalazłeś.

Aminatou Sow & Ann Friedman

Wielka przyjaźń: How We Keep Each Other Close

While figuring self-love and romance are definitely the big themes of your 20’s, the importance of genuine friendship cannot

be forgotten.

Bliska przyjaźń jest jedną z najbardziej wpływowych relacji w życiu człowieka, ale przy wszystkich słodkich sentymentach otaczających przyjaźń, większość ludzi nie mówi zbyt wiele o tym, co naprawdę trzeba zrobić, aby pozostać blisko na dłuższą metę. Aminatou Sow i Ann Friedman opowiadają w tej szczerej i przezabawnej książce historię swojej równie niechlujnej i potwierdzającej życie “wielkiej przyjaźni”, która dokumentuje ich pierwszą dekadę we wzajemnym życiu poprzez wszystkie radości i pułapki.
Inspirujące świadectwo siły najbardziej niedocenianego związku w społeczeństwie. Książka ta zachęca do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób tworzą się, są kwestionowane i utrzymywane nasze własne więzi oraz kiedy nadszedł czas, by o nie walczyć lub je porzucić.

Przeczytałam już 100 książek w tym roku – oto rekomendacja w każdym gatunku