Stres związany z pandemią poważnie wpłynął na miesiączkę, jak wynika z badań

W tym momencie globalnej pandemii COVID-19, nie jest tajemnicą, że przeżywanie kryzysu zdrowia publicznego odbiło się na poziomie naszego stresu. Ale ten wywołany pandemią stres może mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Obstetrics & Gynecology wykazało związek pomiędzy stresem związanym z pandemią a zmianami w miesiączkach. W celu przeprowadzenia badania, naukowcy przeanalizowali samodzielnie zgłoszone dane od 354 cisgender kobiet w wieku 18-45 lat. Uczestnicy byli ankietowani w maju 2021 r. na temat ich poziomów stresu pandemicznego i wszelkich nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym od marca 2020 r., kiedy COVID-19 zstąpił na Stany Zjednoczone.

Ustalenia badaczy były pouczające: Ponad połowa respondentów stwierdziła, że doświadczyła “co najmniej jednej” nieprawidłowości w zakresie albo długości cyklu, plamienia, przepływu menstruacyjnego lub czasu trwania okresu. Młodsze kobiety i kobiety z istniejącymi problemami psychicznymi były bardziej narażone na stres pandemiczny i zmiany cyklu. W sumie jednak, wysoki poziom stresu pandemicznego był “znacząco związany” z dłuższymi i krótszymi miesiączkami.

Główna autorka Martina Anto-Ocrah, adiunkt na University of Pittsburgh School of Medicine, powiedziała The Washington Post, że wyniki są “alarmujące”. W końcu nieregularne miesiączki są powiązane z szeroką gamą problemów zdrowotnych, od problemów z płodnością po problemy ze zdrowiem psychicznym.

“To naprawdę rozciąga się poza menstruację, chodzi o dobre samopoczucie kobiet” – wyjaśniła.

To nie jest pierwszy raport sugerujący zmiany w okresach ludzi w wyniku pandemii. Opublikowane w styczniu tego roku badanie internetowe 210 kobiet tej samej płci wykazało podobny związek między stresem związanym z pandemią a nieregularnymi miesiączkami. A we wrześniu badanie finansowane przez National Institutes of Health (NIH) potwierdziło, że szczepionka COVID-19 spowodowała niewielkie, tymczasowe nieregularności miesiączkowe u wielu osób. Menstrual bag with cotton tampons and sanitary pads Related story Przyjaciółka tej kobiety była absolutnie wściekła, że nie trzymała tamponów w domu – ale Reddit ją poparł

Warto zauważyć, że osoby miesiączkujące dzielą się anegdotycznymi doniesieniami o zmianach w ich miesiączkach od czasu rozpoczęcia pandemii i wprowadzenia szczepionki COVID-19. Te badania są tylko potwierdzeniem obaw, których wiele z nas doświadczyło z pierwszej ręki.

“Kobietom ciągle mówi się: ‘To jest w twojej głowie'” – powiedziała Anto-Ocrah w rozmowie z The Post. “Dopóki nie otrzymamy pewnych danych, które pokażą, że to, co jest w głowach kobiet, jest rzeczywiście prawdą, społeczeństwo medyczne jakby odwraca nas i nie wierzy”.

Słyszałeś to tutaj pierwszy, ludzie: Nieregularne okresy nie są żartem. Jeśli jesteś zaniepokojona zmianami w swoim cyklu miesiączkowym w czasie pandemii COVID-19, rozważ śledzenie swoich okresów i rozmowę z lekarzem. Nie powinnaś przychodzić uzbrojona w badania medyczne, aby poprzeć swoje doświadczenia, ale w razie czego, możesz być pewna, że nie będziesz miała problemów z miesiączką.t, że napotkasz na medyczną mizoginię, te badania mogą pomóc.

Zanim pójdziesz, sprawdź produkty na okres, które przysięgamy dla każdego rodzaju menstruatora: