5 rzeczy, które robisz swojej pochwie, a nie powinnaś

Wszystko, co czytasz, widzisz w telewizji lub słyszysz od rodziny czy przyjaciół, niekoniecznie jest prawdą – zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje zdrowie. To (prawdopodobnie) nie jest tak, że ktoś próbuje celowo wprowadzić Cię w błąd, ale istnieje wiele opinii, a każdy organizm jest inny. Ze wszystkich zdrowia dezinformacji i zamieszania tam, jest chyba najbardziej debaty i zamieszania na temat opieki i utrzymania pochwy (począwszy od nazwy – używamy pochwy do opisania wszystko tam, ale anatomicznie rzecz biorąc, pochwa jest tylko kanał rodny. Srom obejmuje łechtaczkę, wewnętrzne wargi i wszystko co zewnętrzne, AKA część, którą prawdopodobnie zajmujesz się najczęściej).

Tak więc, aby dotrzeć do sedna tego, co ludzie z pochwami muszą wiedzieć o zdrowiu pochwy (i sromu!) i popiersiu wspólnych mitów, zwróciliśmy się do dwóch lekarzy, aby wyjaśnić rzeczy, które możesz robić, jeśli masz srom, ale że naprawdę, naprawdę nie powinieneś.

1. Używanie zbyt wielu produktów

Jeśli używasz wielu produktów w próbie oczyszczenia się tam na dole, możesz faktycznie nie pomagać tak bardzo, jak byś myślał. “Douches, spraye i dezodoranty są powszechne, ale często są one niepotrzebne”, wyjaśnia dr Lauren Demosthenes, MD, OB-GYN i starszy dyrektor medyczny z Babyscripts. “Niezwykłe ludzkie ciało ma swój własny mechanizm oczyszczania i w okresie dojrzewania, zmiany hormonalne powodują, że pochwa zaczyna produkować wyładowania. Jest ona zazwyczaj przezroczysta do białej, a jej konsystencja zmienia się w trakcie cyklu.”

Innymi słowy: srom jest właściwie stworzony do tego, by się oczyszczać. “Douching i oczyszczanie pochwy nie są konieczne i mogą zakłócić normalne zdrowie pochwy, faktycznie zwiększając szansę na prawdziwe infekcje” – dodał Demosthenes. Więc to naprawdę może być najlepiej, aby uniknąć dodawania w żadnych dodatkowych produktów – w przeciwnym razie może skończyć się dokładnie to, co próbujesz uniknąć. Zamiast tego, dr Kelly Treder, MD, MPH, instruktor położnictwa i ginekologii w Boston University School of Medicine i Boston Medical Center, powiedział, że należy po prostu umyć się ciepłą wodą, unikając wszelkich mydeł, które zawierają barwniki lub substancje zapachowe.

2. Ignorowanie swędzenia, zapachu lub wydzieliny

Choć niektóre wydzieliny są normalne, jeśli masz do czynienia z większą ich ilością niż zwykle lub zmieniły się one w inny sposób (pod względem koloru, zapachu lub czegokolwiek innego), jest to jeden ze znaków, że możesz potrzebować rozmowy z lekarzem. Upławy, swędzenie i zapach mogą mówić ci, że coś jest nie tak. “Mogą to być oznaki infekcji przenoszonej drogą płciową, bakteryjnej waginozy (BV) lub infekcji drożdżowej”, powiedział Treder.

Wszelkie nienormalne zmiany powinny być adresowane od razu, więc nie odkładaj tej rozmowy z lekarzem. “Dla tych, którzy mają częste swędzenie, nieprzyjemny zapach lub upławy – unikaj perfum, barwników i substancji zapachowych w swoich detergentach do prania (pierz bieliznę osobno, jeśli lubisz używać zapachowego detergentu do reszty odzieży); noś tylko bawełnianą bieliznę; pomiń bieliznę w nocy i daj pochwie szansę na oddychanie” – radzi Treder.

3. Nie wiedząc, co jest normalne, a co nie

Wiedząc, co jest normalne dla Ciebie jest ważne dla tak wielu rzeczy związanych ze zdrowiem. Podczas gdy niektóre zmiany mogą wywołać u Ciebie natychmiastowy alarm, inne możesz po prostu zignorować. Wiele rzeczy dotyczących Twojego ciała, które mogą Cię zaniepokoić, może być zupełnie nie

rmal, więc nie musisz koniecznie wpadać w panikę z powodu wszystkiego, co uważasz za wyłączone lub inne, ale poznanie swojego ciała i słuchanie go jest twoim najpotężniejszym narzędziem do pozostania zdrowym.

“Edukuj się i faktycznie spójrz na swoje genitalia z lustrem”, zasugerował Demosthenes. “Dostawca opieki zdrowotnej może pomóc edukować o tym, jak to zrobić, abyś mógł być bardziej uważny na zmiany, które mogą być niepokojące. Podniesiony guzek, swędzenie, krwawienie i zmiany koloru to tylko niektóre z rzeczy, które można sobie uświadomić. Niektóre z niepokojących rzeczy, które mogą wystąpić w sromie i pochwie to infekcje, stany przedrakowe, nowotwory i bolesne torbiele – nie chcemy więc, aby kobiety ignorowały objawy, które mogą wymagać leczenia i opieki.” Mnóstwo rzeczy dotyczących Twojego ciała, które mogą Cię martwić, może być całkowicie normalne, ale mówienie lekarzowi o zmianach i posiadanie pojęcia o tym, co jest dla Ciebie normalne, może pomóc Ci zająć się potencjalnymi problemami tak szybko, jak to możliwe.

4. Opting dla over-the-counter zabiegi nad widząc swój doc

Over-the-counter zabiegi mogą być kuszące (są łatwiejsze do uzyskania rąk na i nie wymagają, aby zmieścić się w czasie na spotkanie), ale nie zawsze są one najlepszym sposobem, aby przejść. “Podczas gdy niektórzy ludzie wiedzą, kiedy mają infekcję drożdżową i mają ponad-the-counter zabiegi, które pracowały dobrze dla nich, czasami swędzenie pochwy lub absolutorium może być oznaką czegoś innego, jak zakażenie przenoszone drogą płciową lub bakteryjnej waginozy,” wyjaśnił Treder.

“Te nie są traktowane z over-the-counter leków i wymagają badania i receptę od dostawcy. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z leczenia bez recepty, zaplanuj wizytę u ginekologa na wypadek, gdyby objawy nie ustąpiły lub powróciły.” Ponieważ możesz lub nie możesz wiedzieć na pewno, co jest przyczyną Twoich objawów lub dyskomfortu, uzyskanie profesjonalnej opinii może sprawić, że znajdziesz się na ścieżce do lepszego samopoczucia raczej wcześniej niż później.

5. Nie zadawanie pytań w razie potrzeby

Choć wiele wiesz o swoim ciele, prawdopodobnie jest też wiele, których nie wiesz. Pracownicy służby zdrowia mają za zadanie pomóc Ci w poruszaniu się po wszystkich sprawach związanych ze zdrowiem. Zadawaj wiele pytań, jeśli czegoś nie jesteś pewien lub po prostu chcesz to lepiej zrozumieć. Twoim obowiązkiem jest słuchanie i edukowanie się na temat swojego ciała, więc zadawaj pytania, gdy nie jesteś pewna. “Srom i pochwa występują we wszystkich kształtach i rozmiarach z różnym stopniem zapachu i absolutorium”, powiedział Demosthenes. “Zrozumienie i objęcie swojej normalności jest kluczowe. Drugą dolną linią jest, aby stać się wykształconym i zadawać pytania, gdy zmiany występują.”

Jak zauważył Treder, zdrowie sromu może wpływać na więcej niż tylko srom – ma znaczenie dla emocjonalnego, seksualnego i ogólnego zdrowia fizycznego, jak również. Więc sprawdzanie się z dostawcą, podnosząc wszystko i wszystko, co może wskazywać, że coś się dzieje, i zadawanie pytań, kiedy trzeba, może pomóc Ci pozostać tak zdrowym, jak to możliwe.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów należy skonsultować się z lekarzem. Zawsze zasięgaj porady lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia medycznego lub psychicznego. Nigdy nie należy lekceważyć profesjonalnej porady medycznej lub opóźniać jej poszukiwania z powodu czegoś, co przeczytałeś w tym artykule.

<img src=”https://media.theeverygirl.com/wp-content/uploads/2022/07/vagina-1.jpg” /> Stres może zakłócić zdrowie pochwy

Oto co powinnaś wiedzieć i jak sobie z tym poradzić