Zaskakująca Cecha, Która Może Mieć Wpływ Na Twoją Produktywność

Czy kiedykolwiek czujesz, że bez względu na to, ile hacków produktywności, porad dotyczących zarządzania czasem lub niezbędników everygirl, które kupisz, nadal nie działasz na najwyższym poziomie produktywności?

Wszyscy słyszeliśmy te same rady od ekspertów ds. produktywności na całym świecie: “Obudź się godzinę wcześniej!”lub” czy próbowałeś [Wstaw strategię zarządzania czasem tutaj]? To totalna zmiana.”Żyjemy w świecie, w którym produktywność jest zawsze najważniejsza, ale czasami coś jest nie tak, bez względu na to, ile strategii spróbujemy lub ile wysiłku włożymy w to.

Jeśli kiedykolwiek czułeś się w ten sposób, nie jesteś sam. Ale jestem tutaj, aby zdradzić ci mały sekret: możesz mieć najwyższej klasy umiejętności zarządzania czasem i produktywności, ale jeśli nie układasz swojego dnia wokół chronotypu, brakuje ci jednego z elementów układanki, które pomogą Ci odnieść sukces.

Jako samozwańczy entuzjasta samopomocy, niedawno wykopałem książkę Daniela Pinka Kiedy: Naukowe sekrety doskonałego wyczucia czasu. Pomimo tego, że wiem tyle samo o produktywności, nigdy nie myślałem o tym, jak czas, który wybieram do konkretnej pracy, może nie być odpowiedni. Oczywiście, w moim kalendarzu znajduję czas otwarty w godzinach popołudniowych, kilka godzin przed wylogowaniem się na dany dzień. Ale jak się okazuje, jako poranny skowronek powinienem właściwie planować mój skoncentrowany czas pracy w godzinach porannych.

Jeśli szukasz prawdziwego Hack produktywności, który pomoże ci uzyskać najlepszą pracę, nie szukaj dalej: zrozumienie chronotypu jest brakującym elementem, którego szukałeś.

 

Czym są Chronotypy?

Każdy z nas ma swój chronotyp lub klasyfikację okołodobową. Nasz chronotyp wpływa na naszą czujność i poziom aktywności, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. A ponieważ badania sugerują, że nasze chronotypy są cechami biologicznymi pod wpływem genetyki i wieku, często łatwiej jest pracować z chronotypem niż przeciwko niemu lub próbować go zmienić.

W swojej książce Pink opowiedział historię Thomasa Edisona samego w swoim laboratorium pewnego wieczoru w 1879 roku. Podczas gdy inni koledzy poszli spać do domu, Edison został z tyłu, zdeterminowany, aby znaleźć żarnik, który oświetli żarówkę. Pink wykorzystuje koncepcję Edisona do wprowadzenia chronotypów, które możesz znać: skowronków i sów.

  • Skowronki mają wczesne chronotypy i są na ogół tym, co nazywamy ” ludźmi porannymi.”Budzą się wcześnie (oczywiście nie po siedmiokrotnym naciśnięciu przycisku drzemki) i czują się pobudzeni przez cały dzień, ale zaczynają się zużywać we wczesnych godzinach wieczornych. Według Pink, jeśli chodzi o cechy osobowości, badania ujawniają, że poranni ludzie są przyjemni i produktywni oraz mają pozytywny wpływ.
  • Sowy mają późne chronotypy i są ” nocnymi ludźmi.”Mogą spać, gdy nie muszą wcześnie wstawać do pracy i nie osiągają szczytu (lub nie wykonują swojej najlepszej pracy) aż do późnego popołudnia lub wczesnym wieczorem. Pink zauważa, że sowy mają tendencję do wykazywania ciemniejszych tendencji, w tym impulsywności, poszukiwania sensacji i życia dla chwili.

Ale oprócz tych dwóch typów, Pink wprowadza trzeci chronotyp gdzieś w środku-trzeciego ptaka.

  • Trzecie ptaki są w środku-nie z natury wczesne wstawki lub nocnych ludzi – ale bardziej jak ludzie, którzy naturalnie budzą się między 8-10 rano. Wielu z nas spełnia kryteria trzeciego ptaka.

 

nietype-productivity-teg-in-article.jpg” alt=”” width=”750″ height=”500″ / >

Źródło: Tatiana Syrikova / Pexels

 

Dlaczego mój chronotyp ma znaczenie?

Nasze chronotypy z pewnością wpływają na nasze wzorce snu, ale dlaczego mają znaczenie w pracy? Każdy z nas, niezależnie od chronotypu, podobnie przeżywa dzień. Kopacz: nie doświadczamy tego w tym samym czasie w ciągu dnia z powodu naszych chronotypów.

Każdego dnia doświadczamy trzech faz naszej wydajności biologicznej:

Szczyt: pora dnia, w której twoja energia, uwaga i skupienie są najwyższe.
Koryto: pora dnia, w której poziom energii jest najniższy, a skupienie się może okazać się trudne.
Odbicie: zwiększenie energii i uwagi(nie do końca takie same poziomy jak szczyt, ale więcej niż koryto).

Według Pinka, skowronki i trzecie ptaki przeżywają dzień w tej samej kolejności, ale w różnych przedziałach czasowych w ciągu dnia (skowronki osiągają szczyt wcześniej niż trzecie ptaki itp.); jednak nocne sowy mogą doświadczyć dnia w odwrotnej kolejności, mówi Pink-ożywienie, koryto i Szczyt. (Pamiętaj o tym, pomożemy Ci zoptymalizować twój dzień, gdy tylko określisz swój typ!)

 

Jak określić typ ptaka

Określenie chronotypu jest stosunkowo proste. Musisz zbadać swoje zachowanie w “naturalny” dzień-dzień, w którym nie ustawiasz budzika lub nie zmuszasz się do budzenia o określonej porze.

Pink zaleca zadanie sobie następujących trzech pytań:

  1. O której zwykle idziesz spać?
  2. O której zazwyczaj się budzisz?
  3. Jaki jest środek tych dwóch razy-czyli jaki jest twój środek snu?

Masz swoje odpowiedzi?

Pewnie jesteś skowronkiem, jeśli śpisz przed 3: 30 rano. Jesteś prawdopodobnie trzecim ptakiem, jeśli jest między 3:30 a 5: 30 rano. A jeśli jest po 5:30 rano, najprawdopodobniej jesteś sową.

Nadal nie jesteś przekonany? Wypróbuj prostszą metodę Pink, aby mieć pewność. Zapisz, gdy budzisz się w weekend lub dzień bez budzika. Jeśli to jest to samo co w dni powszednie, jesteś skowronkiem. Nieco później niż w dni powszednie, trzeci ptak. I półtorej godziny lub więcej później, Sowa.

 

Jak w pełni wykorzystać dzień pracy

Teraz, gdy znasz swój chronotyp, możesz skorzystać z trzech faz cyklu produktywności: szczytu, koryta i odbicia.

Jeśli masz kontrolę nad tym, kiedy możesz wykonywać swoją pracę, spróbuj zaplanować najbardziej krytyczne zadania analityczne podczas szczytu. Dla skowronków i trzecich ptaków, od rana do połowy godzin porannych to święty czas, który powinieneś zarezerwować na najważniejsze zadania (wiesz, jak to duże zadanie wymagające badań i krytycznego myślenia, którego twój szef chce od ciebie do końca tygodnia). Nocne sowy nie mają tego tak łatwo, ale zapisywanie ważnych zadań analitycznych na późne popołudnie i wieczór może przynieść korzyści z punktu widzenia wydajności. Oto przykładowy harmonogram dla każdego z trzech typów:

 

 

Rozważ użycie swojego koryta do lżejszych zadań administracyjnych, które są bardziej przyziemne i rutynowe. Dla skowronków i trzecich ptaków późnym popołudniem blok czasowy odpowiadania na e-maile i luźne wiadomości może być ruchem. Dla sów, rozważ rozpoczęcie poranka w ten sposób- powoli się zrelaksuj i zaaklimatyzuj się w swoim dniu pracy. Wiedząc, kiedy koryto jest może być również pomocne w planowaniu spotkań. W zależności od rodzaju spotkania i roli uczestnika, rozważ planowanie mniej krytycznych, bardziej rutynowych spotkań podczas koryta, gdy poziom aktywności jest niższy.

Nie ma sekretnej recepty na najlepsze, najbardziej produktywne życie, ale wiedza, jak (i kiedy) wykonasz najlepszą pracę, może pomóc. Nie porzucaj jeszcze tych strategii zarządzania czasem i hacków produktywności! Połącz je z harmonogramem, który działa dobrze dla Twojego chronotypu i obserwuj, jak twoje życie zawodowe szybko się unosi.

 

5 Porad Dotyczących Produktywności Popartych Przez Ekspertów, Które Faktycznie Pomogą Ci Załatwić Sprawy