Zadałem OBGYN wszystkie pytania, na które czujesz się zbyt zakłopotany-oto jej odpowiedzi

Kobiety często mają dużo na głowie, o czym nie myślimy, chyba że coś jest nie tak. Wielu z nas wymyśla wymówki, aby odłożyć wizytę u lekarza, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane niewygodnym układaniem wszystkiego (dosłownie), czy też obawą przed odpowiedziami, które możemy uzyskać. Krótko mówiąc, pójście do ginekologa nie jest do końca spacerem po parku (ktoś jeszcze drży na samą myśl o przerażająco wyglądającym-nie wspominając o zimnym—wzierniku?). Ale jesteśmy tutaj, aby normalizować regularne oglądanie OBGYN, jeśli masz pochwę, a także tworzenie dialogu wokół wszystkich tematów związanych z kobiecym zdrowiem.

Wprowadź: Dr Alyssa Dweck, praktykujący ginekolog w Westchester County, NY i doradca Tru Niagen. Od zapachu pochwy do kontroli urodzeń i wszystkiego pomiędzy, zbadałem (zamierzony kalambur) Dr Dweck na najważniejsze pytania, aby zadać OBGYN, i nie zostawiliśmy nic poza stołem. Czytaj dalej, aby uzyskać odpowiedzi na pytania, które możesz wstydzić się zadać swojemu lekarzowi.

 

Dr Alyssa Dweck

Ginekolog

Dr Dweck opiekuje się kobietami w każdym wieku i urodziła tysiące dzieci. Wybrany “najlepszy lekarz” w New York Magazine i Westchester Magazine, ma szczególne zainteresowanie i wiedzę w zakresie zdrowia seksualnego kobiet i seksuoterapii medycznej. Dr Dweck jest współautorem trzech książek, w tym najnowszego wydania “The Complete a to Z for your v (Quarto Press 2017)” i pojawił się w Today Show i Good Day LA. 

 

1. Jak ma wyglądać Moja wagina? 

Podczas gdy każda pochwa jest wyjątkowa (podobnie jak osoba, której jest częścią), Dr Dweck wyjaśnił, czego można się ogólnie spodziewać: “zdrowa pochwa, kanał wewnętrzny, jest zwykle odcieniem różu, bujnym, czasami błyszczącym normalnym przezroczystym płynem i wieloma fałdami zwanymi” rugae.”Otwór pochwy może mieć ciemniejszy pigment i zmienne fałdy skórne w zależności od historii porodu, wcześniejszej operacji i/lub aktywności seksualnej, na przykład.”Take a cue from Charlotte in Seks w wielkim mieście i chwyć swoje wierne ręczne lusterko, aby zbliżyć się do siebie i osobiście ze swoim sromem. 

 

2. Czy to normalne, że wydzielina z pochwy i zapach? Co je powoduje?

Zanim zejdziesz do Google rabbit hole, zwolnij tempo. Dr Dweck zapewnił nas, że wydzielina z pochwy i zapach zazwyczaj nie są powodem do niepokoju: “Większość pochwy ma naturalną fizjologiczną wydzielinę złożoną ze śluzu z szyjki macicy, płynu i komórek pochwy oraz komórek/płynu z macicy.”Istnieją jednak przypadki, w których upławy i zapach mogą wywołać czerwone flagi. “Zakażenie wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami, w tym Sti (infekcje przenoszone drogą płciową), zmianami hormonalnymi i/lub zewnętrznymi czynnikami drażniącymi, może zakłócić normalne pH pochwy i mikrobiom i spowodować infekcję. W takich przypadkach może wystąpić nietypowa wydzielina z pochwy lub nieprzyjemny zapach.”Główne jedzenie na wynos? Jeśli nie jesteś pewien i nie możesz rozszyfrować, co jest co, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

 

3. Dlaczego mam nietrzymanie moczu lub kału i co mogę zrobić, aby go rozwiązać?

Jeśli doświadczysz utraty kontroli nad pęcherzem lub jelitami (AKA wyciek moczu lub kupy), nie jesteś sam (jest to częstsze niż mogłoby się wydawać). “Oba mogą wystąpić z powodu słabych lub rozluźnionych mięśni dna miednicy”, powiedział dr Dweck. “Genetyka, przed porodem (szczególnie dla dużych bABIES lub oprzyrządowane dostawy), a otyłość może odgrywać rolę.”Jak więc zająć się nietrzymaniem moczu? Dr Dweck zachęcał do wzięcia pod uwagę leczenia wszelkich podstawowych UTI (zakażenie dróg moczowych), minimalizowania lub eliminowania kofeiny (co może powodować pilność i częstotliwość), wykonywania ćwiczeń Kegla na podłodze, angażowania się z fizjoterapeutą dna miednicy i konsultacji z urologiem/uroginekologiem w celu bardziej intensywnych testów. “Podobnie w przypadku nietrzymania stolca można rozważyć zwiększenie spożycia błonnika, aby powiększyć stolec, ćwiczenia Kegla, fizykoterapię dna miednicy lub zobaczyć specjalistę od jelita grubego lub przewodu pokarmowego.”

 

 

4. Ile infekcji drożdży lub zum jest zbyt wiele? Kiedy należy udać się do lekarza?

Jedna infekcja drożdży lub zum wystarczy, aby wysłać kogoś w szał. Więc skąd wiesz, kiedy lek OTC zadziała lub nadszedł czas, aby złożyć wizytę lekarzowi? “Nawracające zapalenie dróg moczowych zazwyczaj odnosi się do większej lub równej liczbie dwóch zakażeń w ciągu sześciu miesięcy lub trzech zakażeń w ciągu roku”, wyjaśnia dr Dweck. “Nawracające drożdże oznaczają więcej niż cztery infekcje rocznie. Oba scenariusze najlepiej rozwiązuje pracownik służby zdrowia. Ciężkość infekcji jest również powodem do sprawdzenia się z HCP.”

 

5. Dlaczego seks jest bolesny?

PSA: seks powinien być tylko przyjemny. Więc jeśli doświadczasz dyskomfortu między prześcieradłami, zwróć się o pomoc do ginekologa lub terapeuty dna miednicy. A co jest winowajcą bolesnego seksu? “Bolesny seks może wystąpić z różnych powodów, w tym suchość pochwy, infekcja, zmiany hormonalne i problemy mechaniczne lub anatomiczne, takie jak mięśniaki, torbiele, endometrioza, blizny, napięcie mięśni pochwy i/lub traumatyczny Seks”, Dr Dweck opracował. 

 

6. Czy mogę uprawiać seks podczas okresu? A czy możliwe jest zajście w ciążę podczas okresu?

Chociaż możesz nie czuć się najseksowniejszy w tym czasie miesiąca (istnieją sposoby na odwrócenie scenariusza, BTW), jeśli nastrój uderza, Dr Dweck dał zielone światło: “można angażować się seksualnie podczas menstruacji, jeśli jest to wygodne, a w rzeczywistości seks okresowy może złagodzić skurcze lub zwiększyć przyjemność dla niektórych. Należy podjąć środki ostrożności, ponieważ zakażenie przenoszone przez krew, w tym HIV, może być przenoszone. Możliwe jest, choć mało prawdopodobne, zajście w ciążę z seksu podczas krwawienia, ponieważ niektóre mają nieregularne miesiączki i nieprzewidywalną owulację.”

 

7. Jak określić, jaki rodzaj antykoncepcji jest dla mnie najlepszy?

Jest rzeczą oczywistą, że kontrola urodzeń jest osobistym wyborem. Wybór metody antykoncepcji, która sprawdza wszystkie pola pod kątem Twoich potrzeb i stylu życia, może być przytłaczający i mylący. Decydując się na najlepszą metodę dla ciebie, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem “[określenie właściwej kontroli urodzeń] jest wspólną decyzją podjętą między pacjentem a HCP w oparciu o nawyki menstruacyjne, pożądaną trwałość antykoncepcji lub przyszłej płodności, historię medyczną i leki, styl życia i ochronę ubezpieczeniową”, stwierdził dr Dweck. “Należy pamiętać, że prezerwatywy zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową, podczas gdy większość innych form antykoncepcji nie.”

 

 

8. Jeśli Mój stan zabrania aborcji, jakie są moje możliwości niezamierzonej ciąży?

W świetle odwrócenia Roe v. Wade, nic dziwnego, że wokół zdrowia reprodukcyjnego i aborcji jest dużo zamieszania i strachu (można poczuć wszystkie odczucia, BTW). Czy ty, czy nie.w Redzie, uzbrajanie się w informacje i zasoby z zaufanego źródła (Czytaj: Twój OBGYN) nigdy nie jest złym pomysłem. Ale jeśli znajdziesz się w utracie co do tego, jakie bezpieczne odwołanie masz w przypadku nieplanowanej ciąży, Dr Dweck wskazał nam właściwy kierunek: “istnieje kilka stron internetowych, które będą świadczyć usługi, chociaż podróż może być wymagana. Hej Jane to jeden z przykładów wirtualnej kliniki.” 

 

9. Dlaczego nie mogę mieć orgazmu?

Według Cleveland Clinic, tylko 10% kobiet łatwo osiąga punkt kulminacyjny. Więc jeśli jesteś częścią pozostałych 90 procent, Dr Dweck rzucił trochę światła: “może to być złożone, ale niektóre powody obejmują niewystarczającą bezpośrednią stymulację łechtaczki, ból podczas seksu, leki (w szczególności leki przeciwdepresyjne), stany medyczne, wcześniejszą operację LUB czynniki psychologiczne.”Niezależnie od przyczyny, możesz mieć pewność, że Twój OBGYN pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które będzie dla ciebie najlepsze. Bo wszyscy zasługujemy na Orgazmy. 

 

10. Jak rozmawiać z partnerem o chorobach przenoszonych drogą płciową?

Oczywiście, możemy wymienić sto rzeczy, które wolelibyśmy zrobić, niż poddać się testom na choroby przenoszone drogą płciową—nie mówiąc już o nich mówić—ale pomyśl o tym jako o formie samoopieki. I choć może to być niezręczne, Dr Dweck podkreślił, że konieczna jest bezpośrednia rozmowa o chorobach przenoszonych drogą płciową z partnerem. Po tym wszystkim, nie można pomylić tworząc bezpieczną przestrzeń dla otwartego i uczciwego dialogu wokół zdrowia seksualnego. To może po prostu przynieść Ciebie i twój tak bliżej i sprawiają, że seks jeszcze lepiej (mówić o win-win). 

 

11. Czuję grudki w piersi. Skąd mam wiedzieć, czy to coś więcej?

Jeśli kiedykolwiek robiłeś samobadanie piersi, poklepaj się po plecach. Zapoznanie się z “swoimi dziewczynami” —od ich wyglądu po to, jak się czują-jest zdrowym nawykiem, aby dodać do schematu odnowy biologicznej. Podczas gdy guzki piersi są powszechne i najczęściej nienowotworowe, to jednak niepokojące, aby znaleźć jeden (lub więcej). Wiedza na co zwracać uwagę może pomóc w opanowaniu tremy: “grudki, które są w przybliżeniu 1 centymetr lub większe, są namacalne”, wskazał dr Dweck. “Kliniczne badanie piersi z HCP i obrazowania, w tym mammogram, USG, lub MRI, są potencjalne kolejne kroki.”Podczas następnej kontroli nie wahaj się uzyskać od lekarza wskazówek dotyczących protokołów w domu. 

 

Przed rozpoczęciem leczenia należy skonsultować się z lekarzem. Zawsze zasięgaj porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego dostawcy zdrowia w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia medycznego lub psychicznego. Nigdy nie lekceważ profesjonalnej porady medycznej lub opóźnienia w szukaniu go z powodu czegoś, co przeczytałeś w tym artykule.

 

Próbowałam terapii dna miednicy i Ty też powinnaś.