Wszystko, co musisz wiedzieć o typie Enneagramu-i dlaczego ma to znaczenie

Jeśli jesteś fanem wellness i nieustannym scrollerem na Instagramie, są szanse, że widziałeś numery pojawiające się w postach i bios-ach niektórych z Twoich ulubionych influencerów, a może także numer, a następnie ” w ” i inny numer? To znak Enneagramu influencera i wizytówka miłości własnej i świadomości. Podczas gdy Meyer-Briggs rządził osobowością w poprzednich latach, Enneagram szybko stał się ulubioną techniką samopoznania.

Co zaskakujące, Enneagram nie jest niczym nowym-w rzeczywistości ma starożytne korzenie, a niektórzy twierdzą, że można go prześledzić do geometrii matematyki pitagorejskiej. Łatwo udowadniać wiek nie jest niczym innym jak liczbą, jego popularność dziś opiera się na kilku rzeczach: prostocie jego formatu (składa się z dziewięciu typów, każdy z różnymi aspektami osobowości), zachowaniach, lękach i pragnieniach.

“Enneagram to narzędzie do pisania osobowości, które rozbija wzorce ludzkich zachowań na dziewięć różnych typów. Każdy typ ma określoną motywację, wraz z podstawowymi lękami, poziomem zdrowia i tak dalej. Jest to szczególnie pomocne w pokazaniu nam naszych martwych punktów i mechanizmów radzenia sobie” – wyjaśnił Sarajane Case of Enneagram and Coffee. “Myślę, że postrzegamy naszą kulturę poprzez swoistą rewolucję-pragnienie większej samoświadomości i Włączenia. Enneagram to dla nas świetny sposób na tworzenie dynamicznych i otwartych relacji ze sobą i innymi.”

A dlaczego zyskała popularność, to dlatego, że kiedy się w nią zagłębisz, to idzie o wiele głębiej niż tylko test osobowości. “To spersonalizowany plan rozwoju własnego, relacyjnego zdrowia i nie tylko”, udostępnili Laura Miltenberger i Jennifer Andrew z XO w Enneagram. “W Enneagramie jest dużo nadziei, ponieważ chodzi o wolność zmiany i rozwoju. Nie chodzi o etykiety. Zamiast po prostu mówić do tego, kim jesteś teraz, Enneagram uczy Cię o tym, kim masz potencjał, aby być.”

Ale to nie kończy się na nauce Twojego typu. To dopiero początek podróży po Enneagramie. Gdy już się w to zagłębisz, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc ci w refleksji, rozwoju i ewolucji twojego myślenia, zachowań i relacji. Aby pomóc Ci zacząć, podzieliliśmy to na dziewięć rzeczy, które warto wiedzieć o Enneagramie lub—jeśli już jesteś Enneagramem-kilka nowych pomysłów od prawdziwych ekspertów Enneagramu.

 

Każda podróż Enneagramem jest inna

Przychodzimy do Enneagramu z różnych powodów. Niezależnie od tego, czy chcesz zdobyć większą pewność siebie i samoświadomość, pomóc nam w naszej pracy i karierze, wzmocnić nasze relacje, czy wszystko to i więcej, Enneagram jest rozwijającym się narzędziem samopoznania i pomaga rozwijać empatię i współczucie dla innych.

“Po raz pierwszy zacząłem pracować z Enneagramem, aby lepiej odnosić się do mojego partnera” – powiedział Case. “Początkowo okazało się to pomocne w zrozumieniu naszych różnic. Wraz z upływem czasu pracowałem z Enneagramem, aby zwiększyć świadomość własnych wzorców zachowań i tego, jak pokazuję się zarówno pozytywnie, jak i negatywnie w moim życiu i życiu innych.”

Jako przyjaciele, którzy pracują razem nad XO, Enneagramem, Andrew i Miltenberger znaleźli drogę do Enneagramu na bardzo różnych ścieżkach. “Po raz pierwszy zacząłem używać Enneagramu jako holistycznego trenera zdrowia”, wyjaśnił Miltenberger. “Byłem pod wrażeniem jego zdolności do pomagania moim klientom w znalezieniu większej samoświadomości, narzędzi do ich relacji,ND wgląd w ich typowe sposoby radzenia sobie ze stresem. Ale kiedy w końcu znalazłem swój własny numer, nie byłem tylko oświecony, byłem poruszony. Enneagram mówił do części mnie, o których zapomniałem, ważnych fragmentów tego, kim jestem i kim chcę być.”

Na początku może to być niewygodny proces, powiedział Andrew. “To sprawiło, że rozpoznałem niezdrowe wzorce, które miałem w swoim życiu. Pomogło mi to również w określeniu części siebie, których nigdy nie byłem w stanie opisać, co sprawiło, że poczułem się widziany i rozumiany.”

 

Rodzaje

“Enneagram opisuje dziewięć różnych typów—dziewięć różnych sposobów widzenia świata”, wyjaśnili Miltenberger i Andrew. “Quizy i oceny osobowości często zajmują się powierzchownymi zachowaniami i cechami, ale Enneagram mówi o głębszych częściach tego, kim jesteś. Nie tylko nauczy Cię o twoich mocnych stronach, ale także oświeci twoje niedociągnięcia. Tak więc, gdy jest używany rozważnie, ma moc, aby ustawić cię na drodze do najzdrowszej i najbardziej całej wersji siebie.”

Dziewięć rodzajów jest powszechnie znanych pod następującymi nazwami, ale mogą się one nieznacznie różnić:

  1. Perfekcjonista – racjonalny, idealistyczny Typ: pryncypialny, celowy, samokontroli i perfekcjonista.
  2. Pomocnik-troskliwy, interpersonalny Typ: demonstracyjny, Hojny, miły dla ludzi i zaborczy.
  3. Achiever-zorientowany na sukces, pragmatyczny Typ: adaptacyjny, doskonały, napędzany i świadomy wizerunku.
  4. Indywidualista-Typ wrażliwy, wycofany: ekspresyjny, dramatyczny, pochłonięty sobą i Temperamentny.
  5. Badacz-intensywny, mózgowy Typ: spostrzegawczy, innowacyjny, skryty i odizolowany.
  6. Lojalista-zaangażowany, zorientowany na bezpieczeństwo Typ: angażujący, odpowiedzialny, niespokojny i podejrzliwy.
  7. Entuzjasta-zapracowany, lubiący zabawę Typ: spontaniczny, wszechstronny, rozpraszający i rozproszony.
  8. Challenger-potężny, dominujący typ: pewny siebie, zdecydowany, rozmyślny i konfrontacyjny.
  9. Rozjemca-łagodny, samowystarczalny Typ: otwarty, uspokajający, ugodowy i samozadowolony.

Te opisy-z Enneagram Institute-to tylko krótki przegląd typów. Aby naprawdę się w to zagłębić i odkryć, jakim typem jesteś, ważne jest, aby przeczytać szczegółowe opisy wszystkich z nich, zaleca się przypadek.

“Gdy znajdziesz swój typ, prawdopodobnie będziesz wiedział . Czytając opis swojego typu można poczuć się trochę jak czytanie własnych dzienników z powrotem do siebie, ” Case wyjaśnił. “Wiem, że kuszące jest przystąpienie do testu i uzyskanie szybkiej odpowiedzi lub poleganie na kimś innym, kto powie Ci Twój typ. Chcę rzucić Ci wyzwanie, abyś poświęcił trochę czasu na zbadanie siebie. Jesteś wart eksploracji.”

 

Źródło: Caroline Sharpnack dla Everygirl

 

Ale Skąd Wiesz, Skoro Wiesz?

Jest to pytanie, które wielu na drodze przez Enneagram poświęci dużo czasu na rozważanie. I to jest całkowicie normalne. Bardzo łatwo jest uwierzyć, że jesteś jednym typem, a następnie przeczytać o innym, który rezonuje i czuć się zdezorientowanym, o którym możesz być. Jest to również bardzo łatwe do błędnego wpisania, ponieważ istnieje wiele podobieństw między nimi. “Czytając więcej i słuchając doświadczeń innych, którzy już odkrył ich typ, zaczniesz zawęzić swój dominujący typ, ” Miltenberger i Andrew powiedział. “Testy i quizy mogą być zabawne, ale nie polegaj na wynikach, ponieważ często są niedokładne. Tylko Ty możesz odkryć swój typ. Potrzeba trochę introspekcji, trochę czytania i chęci spojrzenia na siebie z szczerością.”

I niewygodne, jak to może być, pomaga również spojrzeć na bardziej negatywne aspekty typów, a także pozytywne, aby naprawdę pomóc rzucić światło na twój prawdziwy typ. “Prawda jest taka, że wszyscy możemy lub chcielibyśmy odnieść się do pozytywnych aspektów każdego typu” – dodał Case. “To trudne lub trudne elementy zmuszają nas do bycia naprawdę uczciwymi. Może to być trochę jak ujawnienie, gdy czytamy zachowania niższego poziomu naszego numeru. Kiedy czytasz typ i twoje policzki stają się czerwone i chcesz ukryć się pod stołem-może to być twój numer.”

Zarówno XO, Enneagram, jak i Enneagram and Coffee oferują wiele zasobów na swoich kontach na Instagramie, aby pomóc w tym procesie odkrywania-nawet dzielenie się zabawnymi memami i filmami, które, choć beztroskie, mogą jeszcze bardziej pomóc w procesie identyfikacji i naprawdę pomóc w dostarczeniu chwili żarówki.

 

Czym Są Skrzydła?

Po znalezieniu swojego typu lub przynajmniej tego, który najbardziej Ci odpowiada, możesz zbadać skrzydła tego typu i zagłębić się w typ na głębszym poziomie. Skrzydła są liczbami bezpośrednio sąsiadującymi z typem Enneagramu, więc na przykład typ 1 miałby Typ 9 lub typ 2 jako potencjalne skrzydła.

“Wchodzą w grę jako sposób na zrównoważenie wzorców osobowości naszego numeru. Wszyscy mamy do dyspozycji oba skrzydła, ale zazwyczaj opieramy się na jednym lub drugim, aby uzyskać wsparcie. Ostatecznym celem jest zrównoważenie skrzydeł, aby w pełni wspierać swoją osobowość”, wyjaśnia Case. “Jesteś tym samym typem przez całe życie, ale twoje skrzydło może się zmieniać tak jak twoje życie. Pomyśl o swoim skrzydle jako o tym, co wnosisz, aby dopełnić swoje wzorce osobowości. Możesz potrzebować czegoś innego na różnych etapach życia.”

Dla niektórych skrzydło pomaga potwierdzić nasz typ i utwardzić go; dla innych opisy skrzydeł mogą być całkowicie wyłączone i pomóc nam ponownie ocenić. Ale nie stresuj się skrzydłami-najważniejszą rzeczą na Enneagramie jest odkrycie swojego typu. Możesz pozostać niezdecydowany na swoim skrzydle. Case ma świetny odcinek podcastu poświęcony tylko skrzydłom.

 

A Co Z Podtypami?

Gdy już znajdziesz się w strefie Enneagramu, możesz przeczytać o podtypach lub ” instynktach.”Istnieją trzy z nich, i zazwyczaj, można dowiedzieć się, że jeden, który jest dominujący dla Ciebie. Są one bardziej pierwotne i instynktowne niż aspekty osobowości typów i skrzydeł, ale często są potężną podświadomą siłą napędową wielu naszych wyborów życiowych i działań. Twój dominujący będzie odnosił się do tego, co jest dla ciebie priorytetem—czego potrzebujesz, aby uzyskać to, czego chcesz od tego świata i w jakiej dziedzinie życia zwykle zajmujesz się najpierw.

“Trzy podtypy to jeden na jednego, społeczny i samozachowawczy”, wyjaśnili Miltenberger i Andrew. “Twój dominujący Podtyp opisuje sposób, w jaki najbardziej instynktownie oddziałujesz z otaczającym Cię światem. Opisuje to, na co najbardziej naturalnie zwracasz uwagę i na co początkowo reagujesz. Podtyp jeden na jednego zwraca największą uwagę na relacje Indywidualne, Podtyp społeczny na group lub struktur społecznych, a Podtyp samozachowawczy na potrzeby i postrzegane niebezpieczeństwo. Podnoszenie świadomości swojego podtypu to świetna okazja, aby stworzyć więcej zdrowia i równowagi w swoim życiu.”

Zrozumienie tego dodaje kolejną warstwę wglądu we wszystkie aspekty tego, kim jesteś i dlaczego jesteś, i możesz użyć tego, aby naprawdę zagłębić się w swoje samopoznanie i rozwój, pomagając zidentyfikować wszystko, co uważasz, że działa lub nie działa dla ciebie.

 

Źródło: TONL

Znalazłeś swój Typ-co teraz?

Twoja podróż nie kończy się na identyfikacji Twojego typu. W rzeczywistości, to jest, gdzie to wszystko początek. Praca z Enneagramem może pomóc Ci poczuć się potwierdzonym, zrozumianym, a co najlepsze, pomóc w wytworzeniu większego poczucia współczucia dla siebie. Z drugiej strony może również sprawić, że zmierzysz się z niektórymi trudniejszymi aspektami. I tutaj może być trochę trudniej, ale może być również niesamowicie satysfakcjonujące.

Pierwszym krokiem do pracy z it jest tak naprawdę uznanie swoich mocnych i słabych stron, a następnie ustanowienie planu wsparcia dla nich, zalecany przypadek. “Celebruj swoje mocne strony i buduj życie, które pomoże im błyszczeć. Otwórz oczy na martwe punkty, zauważając swoje motywatory i sposób, w jaki otrzymujesz miłość, badając swój wkład w relacje, zmiękczając swoją ścieżkę od wzorców zachowań, a na koniec zmieniając to w coś pięknego i dzieląc się tym ze światem.”

Dobrym sposobem na to jest przeczytanie różnych stron internetowych, książek i kont na Instagramie oraz słuchanie podcastów—naprawdę zanurz się we wszystkich dostępnych zasobach Enneagramu. Wielu ekspertów Enneagram będzie również sugerować dziennik codziennie, nawet jeśli tylko dla krótkich serii na tematy z przewodnikiem dostosowane do typu Enneagram i swoje odkrycia i myśli. Jeśli jesteś osobą z listy, zrób listę rzeczy, które identyfikujesz i uczysz się lub co chcesz osiągnąć.

“Nie ma złego sposobu, aby to ćwiczyć” – dodali Miltenberger i Andrew. “Niech Enneagram nauczy Cię o sobie. Ale pamiętaj, aby podejść do wszystkich tych rzeczy z dużą życzliwością i łagodnością wobec siebie: masz dużo czasu, aby dostać się tam, gdzie chcesz. Jesteś wielowymiarowy—dla każdego cienia w tobie jest też diament. Możesz mieć teraz bóle wzrostu, ale pamiętaj, że już jesteś silny. Możesz mieć miejsce na rozwój, ale już jesteś kochany i akceptowalny, tak jak jesteś.”

 

Lean In…

Enneagram jest nie tylko korzystny dla samoakceptacji; promieniuje i może być użytecznym narzędziem we wspieraniu cię w miejscu pracy, dla rozwoju kariery i celów życiowych oraz w relacjach. “Jest to narzędzie umożliwiające dostęp do samoświadomości, które często zajmuje ludziom dziesięciolecia, aby to zrozumieć” -powiedział Case. “Im bardziej jesteśmy świadomi własnych wzorców i tego, co wnosimy do naszych relacji, naszej pracy i naszych nawyków, tym łatwiej możemy je wprowadzić poprzez posiadanie naszych mocnych stron i tworzenie planu wsparcia dla naszych słabości.”

To naprawdę może pomóc ci pracować nad współczuciem i empatią dla innych, a także dla Ciebie. “Ponieważ Enneagram pomaga zidentyfikować wzorce stresu i mechanizmy radzenia sobie ze stresem, wyjaśnia również, które praktyki samoopieki będą dla Ciebie najważniejsze i najskuteczniejsze”, Miltenberger i Andrew wskazał. “A jeśli chodzi o relacje, Enneagram pomaga zrozumieć, skąd pochodzą inni ludzie i jak najskuteczniej z nimi współdziałać. Dzięki twojej pracy Enneagram jest niesamowity do identyfikacji Twoich wrodzonych mocnych stron i wartości, co prowadzi do lepszych wyborów zawodowych i spełnienia.”

To również cenne informacje, które należy wnieść do sesji terapeutycznych, aby pomóc partnerowi lub innym ogólnie lepiej cię zrozumieć. “Bardziej niż cokolwiek innego, Enneagram jest doskonałym narzędziem dla języka” – dodał Case. “Daje nam sposób na wyrażenie tego, przez co przechodzimy, dlaczego przez to przechodzimy i czego możemy potrzebować.”

 

A jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego typu?

OK, więc przyznajmy, że niektóre z tych typów brzmią trochę bardziej atrakcyjnie niż inne. Ale Enneagram, w całej swej egalitarnej mądrości, dotyczy właśnie tego: równości. Nie ma najlepszych ani najgorszych-wszystkie typy mają swoje mocne strony i martwe punkty, a wszystkie są na drodze do samoświadomości.

“Jeśli czujesz się niezadowolony ze swojego typu, prawdopodobnie oznacza to, że odkryłeś coś, od czego twoja osobowość Cię powstrzymuje, więc wiąże się z tym trochę żałoby”, Miltenberger i Andrew podzielili się. “Każdy z nas ma różne sposoby wejścia na swój własny sposób. Ale świadomość jest pierwszym krokiem w jakiejkolwiek zmianie Czy wzroście. Starajcie się więc postrzegać tę nową świadomość jako okazję do znalezienia większej równowagi w waszym życiu. Jesteś odważny, że chcesz spojrzeć na siebie z szczerością i chcesz się rozwijać, ale przy tym bądź delikatny dla siebie.”

 

Testować Czy Nie Testować?

Wielu ekspertów zaleca, aby nie wykonywać testu w celu określenia typu—zwykle dlatego, że jest tak wielu, którzy mogą zaoferować niedokładne lub wprowadzające w błąd wyniki dla wielu z nas, a identyfikacja naszego typu lub poczucie pewności, że wybraliśmy “właściwy” dla nas, są legalnymi obawami. Problemem może być również błędne wpisywanie. W tym momencie prawdopodobnie warto wykonać test, aby wzmocnić swój typ lub pomóc zobaczyć coś, co mogło cię ominąć. Jest jeden test, który Case zaleca jako jeden z najlepszych rekordów dokładności – można go znaleźć na Integrative9.com i warto spróbować dla nas typu TBDs.

Istnieje również wiele książek, podcastów, inspirujących kont IG i innych sposobów uczenia się o Enneagramie. Obejrzyj fantastyczny Podcast Case Enneagram and Coffee, aby dowiedzieć się więcej o niej i jej wspaniałych spostrzeżeniach.

XO, Enneagram ma świetną stronę pełną zasobów, a jego konto na Instagramie oferuje pomysły, podpowiedzi, wyzwania związane z samoopieką, praktyki dziennikarskie i bezpośrednią linię do quizu na wszystkie pytania Enneagram. Do czytania polecają Droga powrotna do Ciebie, Mądrość Enneagramu, Droga Między Nami, Święty Enneagram, oraz Kompletny Enneagram.

AHA, i jeśli już się zastanawiasz, ten artykuł został napisany przez 9 wing 1, który wziął kilka gos w znalezieniu jej typu, ale kiedy to zrobiła, cóż, to było prawdziwe objawienie.

 

Typ Enneagramu, który powinieneś datować, na podstawie własnego Enneagramu